Full screen

Share

Show pages

Uczę się gościnności
katecheza interaktywna 

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

n4.20 wyd. Jedność e

Woyt Es

Created on October 21, 2023

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Uczę się gościnności

katecheza interaktywna

Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.

Modlitwa

Kliknij w słuchawki, by posłuchać opowiadania

Kliknij w książkę, by przeczytać opowiadanie

Przyjmowanie gości - opowiadanie

„Gość w dom – Bóg w dom”

– Co oznacza przysłowie „Gość w dom – Bóg w dom”?– Kiedy wypowiada się to przysłowie?

Jak dobrze przygotować w domu przyjęcie?

– Z jakich okazji zapraszamy gości?– Dlaczego chcemy świętować np. urodziny razem z innymi? – Co zazwyczaj robimy na takich spotkaniach? – Co jest potrzebne, by przyjąć gości? – Jak może wyglądać stół na przyjęcie gości?

Jak dobrze przygotować w domu przyjęcie?

Jak dobrze przygotować w domu przyjęcie?

Spróbuj przygotować dom na przyjęcie trójki gości.

link do gry poza prezentacją

Zadanie 1 ze str. 42.

Praca w zeszycie ćwiczeń

link do „czytania z podziałem na role” poza prezentacją

kliknij w księgę Pisma Świętego

Poznamy dwie siostry: Marię i Martę, które przyjmowały niezwykłego gościa. Siostry i ich brat Łazarz przyjaźnili się z Panem Jezusem. Pan Jezus odwiedził ich w domu.

Jezus w gościnie u Marii i Marty - czytanie Pisma Świętego (Łk 10,38-42)

dialogi

Informacje dla ketechety

Jak przyjąć Pana Jezusa? – scenka

Zastanówcie się, czego możemy się nauczyć od Marii i Marty.Proponowane odpowiedzi odkryjcie w czasie gry.

Jak dobrze przygotować w domu przyjęcie?

link do gry poza prezentacją

Jestem otwarty na moich gości

Zadanie 3 ze str. 43.

Praca w zeszycie ćwiczeń

Zadanie 2 ze str. 42.

Praca w zeszycie ćwiczeń

Pan Jezus zaprasza nas na ucztę, którą jest Msza Święta. Podczas niej jest On gospodarzem. Rozpoczynając Mszę Świętą, ksiądz wita wszystkich obecnych.

Jezus zaprasza mnie na Mszę Świętą

Otwórzcie podręczniki na str. 51 i odnajdźcie zaznaczony tekst.Przeczytajmy go razem.

Praca z podręcznikiem

Zadanie 4 ze str. 43.

Praca w zeszycie ćwiczeń

Zastanówmy się:– Jak często pamiętamy o zaproszeniu Jezusa na Mszę Świętą? – Kiedy Jezus może być naszym gościem? – Jak możemy przygotować się do spotkania z Jezusem na Mszy Świętej? – Jak należy się zachowywać podczas Eucharystii? – W jaki sposób powinniśmy przyjmować swoich gości? – Co możemy zrobić, by nasi goście dobrze czuli się z nami?

Przygotowuję się na spotkanie z Jezusem

Pan Jezus już się zbliża

1. Pan Jezus już się zbliża, już puka do mych drzwi. Pobiegnę Go przywitać, z radości serce drży. Ref. O szczęście niepojęte, Bóg sam odwiedza mnie. O Jezu, wspomóż łaską, bym godnie przyjął Cię. 2. Nie jestem godzien Panie, byś w sercu moim był. Tyś Królem wszego świata, a jam jest marny pył.

kliknij płytę, by włączyć dźwięk

Podziękujmy Panu Bogu za ludzi, których gościmy w naszych domach słowamiOjcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.

Modlitwa końcowa

grafika wygenerowana przez AI

imgbin.com

freebibleimages.org

pngwing.com

pixbay.com

freepik - licencja

bank zdjęć własnych wydawnictwa

Źródło grafiki:

– Z jakie okazji Basia zaprosiła przyjaciół na spotkanie? – Czym zajmowali się goście? – Jak się zachowywali goście? – Jakie dobro wypłynęło ze spotkania przyjaciół u Basi?

Na przyjęcie zapraszamy gości, sprzątamy dom, przygotowujemy miejsca do siedzenia, nakrywamy stół i podajemy poczęstunek. Wszystko po to, by się spotkać z innymi i cieszyć swoją obecnością. Ważne jest, by podczas spotkania gospodarz słuchał gości i zajmował się nimi. Również goście powinni zachowywać się tak, by wszyscy byli szczęśliwi. Dzieci mogą grać w różne gry czy układać puzzle albo bawić się w ulubione zabawy. Dzisiaj powiemy o tym, jak przyjmować gości w swoim domu, by wypłynęło z tego wiele dobra dla nas i dla naszych gości. Ważne, by każdy po spotkaniu mógł stwierdzić, że przysłowie „Gość w dom – Bóg w dom” jest prawdziwe.

Narrator: Jezus poszedł do wioski, w której mieszkali Jego przyjaciele: Maria, jej siostra Marta oraz Łazarz. Wchodzi Jezus, Marta wita Go, zaprasza do stołu i ustawia naczynia. Narrator: Marta przygotowywała posiłek, by ugościć Jezusa. Zabiegana nakrywała do stołu. Maria usiadła obok Jezusa i z uwagą słuchała tego, co mówił. Wchodzi Maria i siada obok Jezusa. Narrator: Marta, widząc siostrę, stanęła blisko Jezusa i powiedziała: Marta: „Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła”. Narrator: A Jezus jej odpowiedział: Jezus: „Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona”.

Kapłan, wykonując gest rozłożenia rąk, oznajmia zgromadzonym w kościele, że Bóg jest obecny. Gest kapłana ogarniający zgromadzonych ludzi oraz wypowiadane słowa uświadamiają nam, że Bóg chce nas zjednoczyć w swojej miłości. Uczestnicząc z innymi we Mszy Świętej, tworzymy rodzinę, by wspólnie przybliżać się do Boga. „Łaska i pokój”, o których mówi kapłan, to dary Boże. Łaska to życzliwość Boga wobec nas, której doświadczamy w Jego miłosierdziu i opiece nad nami. Owocem łaski jest pokój, którego doświadczamy w swoich sercach. Słowami „I z duchem twoim” wyrażamy wiarę, że Bóg jest obecny podczas Mszy Świętej i działa przez kapłana i w kapłanie. Przyjmując zaproszenie Jezusa, powinniśmy przychodzić na Eucharystię nie z przyzwyczajenia, nie z obowiązku, nie w lęku przed grzechem, ale z wiarą, że tu jest Jezus, nasz Pan i Zbawiciel. Starajmy się zawsze przyjmować Jego zaproszenie.

Marta chciała jak najlepiej ugościć Jezusa. Troszczyła się jednak tylko o sprawy materialne. Zabiegana nie miała czasu, by usiąść z gościem. Natomiast Maria uważnie słuchała tego, co mówił Jezus. Słowami „Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego” Pan Jezus pragnie pokazać, że należy zachować równowagę pomiędzy sprawami materialnymi a duchowymi. Ważne jest przyjęcie Jezusa w swoim domu, ale także ważne jest, by przebywać z Nim i słuchać Go. Dobra cząstka, o której mówi Jezus, oznacza słuchanie Bożego słowa.

Polskie przysłowie „Gość w dom – Bóg w dom” przekazuje nam, że mamy serdeczne przyjmować gości. Kiedyś było ono także radosnym powitaniem, które wypowiadał gospodarz, podejmując gości. Mamy przyjąć gości jak dobrego Boga. To powiedzenie uczy również, że gość powinien przynosić ze sobą to, co dobre.

Możemy się wiele nauczyć od obydwu sióstr. Pan Jezus uczy nas, byśmy nie przesadzali z tym, co jest tylko naszym działaniem, i abyśmy zachowali równowagę. Postawę Marty naśladujemy na przykład wówczas, gdy sumiennie wykonujemy swoje obowiązki, pomagamy rodzicom, rodzeństwu, kolegom, koleżankom, staramy się dostrzegać potrzeby innych i im zaradzać. Maria uczy nas, że powinniśmy znajdować czas na modlitwę.

– Kogo odwiedził Pan Jezus? – Jak Marta przyjęła gościa? – Jak zachowywała się Maria podczas spotkania z Jezusem? – Z jaką prośbą Marta zwróciła się do Pana Jezusa? – Jak Pan Jezus odpowiedział na prośbę Marty? – Na czym może polegać wybranie najlepszej „cząstki”?

Katecheta wybiera dwie dziewczynki do roli Marii i Marty, chłopca do roli Jezusa oraz osobę do roli narratora. Warto przygotować rekwizyty: chusty dla dziewczynek oraz fartuszek (dla Marty), a dla Jezusa pas materiału, który przekładamy przez ramię. Teksty do dialogów znajdują się pod ikonką z gwiazdką.

Next page

genially options