Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Algorytmika
Hanna Szczurek
Created on October 15, 2023
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
ALGORYTMIKA
czyli, wszystko co musisz o niej wiedzieć
Start
Quiz
Index
wyjaśnienie pojęć
rodzaje algorytmów
oś czasu
algorytm Eukalidesa
mnożenie egipskie
algorytm Herona
Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi
John Napier i jego kostki
Dwójkowy system liczbowy
Programowalna maszyna
Pierwszy programista
- ALGORYTMIKA-dział informatyki zajmujący się analizą oraz projektowaniem algorytmów.
- ALGORYTM-zestaw ściśle określonych czynności, prowadzących do wykonania pewnego zadania
Rodzaje algorytmów
iteracyjne
liniowe
warunkowe
rekurencyjne
dynamiczne
Quiz
I w.n.e
300 p.n.e
1800 p.n.e
1842 r.
1679 r.
IX w.n.e
1804 r.
1614 r.
OŚ CZASU
MNOŻENIE EGIPSKIE
powrót
ok.1800r.p.n.e. egipcjanie stworzyli własny system mnożenia który nazywamy mnożeniem egipskim. Używano w nim tylko i wyłącznie metod podwajania i dodawania.
Algorytm Euklidesa
powrót
algorytm wyznaczania największego wspólnego dzielnika dwóch liczb, opracowany przez greckiego matematyka Eukalidesa.
Algorytm Herona
powrót
Wzór Herona – wzór pozwalający obliczyć pole (S) trójkąta, jeśli znane są długości a, b, c jego boków. Wzór znany był już Archimedesowi, a jego nazwa pochodzi od Herona, w którego Metryce jest podany.
Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi
Dziesiętny system liczenia i pozycyjny system zapisu liczb. Cyfry arabskie zajęły w Europie miejsce cyfr rzymskich. Jego prace pozwoliły też wprowadzić i wyjaśnić pojęcia zera, ułamków oraz funkcje trygonometryczne sinus i tangens. Jako pierwszy ułożył tablice funkcji sinus i tangens, wprowadził elementy algebry.
powrót
powrót
John Napier i jego kostki
W 1614 rozpowszechnił sposób budowy tablic umożliwiających mnożenie liczb za pomocą dodawania innych liczb, odpowiednio z danymi powiązanych, czyli czegoś, co jest bardzo pokrewne dzisiejszym logarytmom. Logarytmy Napiera powiązane były ze zwykłymi logarytmami naturalnymi wzorem.Napier układał tablice trygonometryczne. Zapoczątkował współczesną notację ułamków. Zajmował się trygonometrią sferyczną. Wynalazł przyrząd - kostki Napiera, w którym mnożenie zastąpił serią dodawań; zasada konstrukcji tych pałeczek doprowadziła do zbudowania suwaka logarytmicznego.
Dwójkowy system liczbowy
powrót
Pozycyjny system liczbowy, którego podstawą jest liczba 2, a do zapisu liczb potrzebne są tylko dwie cyfry: 0 i 1.Jest używany w matematyce, informatyce i elektronice cyfrowej, gdzie minimalizacja liczby stanów do dwóch, pozwala na prostą implementację sprzętową odpowiadającą zazwyczaj stanom wyłączony i włączony oraz zminimalizowanie przekłamań danych.
Programowalna maszyna
Z3 – pierwszy działający, w pełni automatyczny komputer o zmiennym programie, zbudowany przez niemieckiego inżyniera Konrada Zuse w 1941 roku na bazie jego wcześniejszej, mechanicznej konstrukcji Z1. Maszyna była wykorzystywana w czasie wojny do obliczeń niezbędnych przy projektowaniu skrzydeł.
powrót
Pierwszy programista
Za pierwszą programistkę w historii wielu uważa Adę Lovelace. W październiku 1842 roku jako pierwsza opublikowała ona algorytm w formie instrukcji przeznaczonych do wykonania na komputerze, którym miała być maszyna analityczna budowana w tym czasie przez jej przyjaciela, Charlesa Babbage’a. Ponieważ projekt nie został ukończony, nigdy nie zweryfikowano działania programu.
powrót
Link do quizu
H.Szczurek
Dziękuję za uwagę!