Full screen

Share

Show pages

Boża sprawiedliwość.
Uroczystość Chrystusa Króla
katecheza interaktywna 

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

n4.47 wyd. Jedność e

Woyt Es

Created on October 13, 2023

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Boża sprawiedliwość.Uroczystość Chrystusa Króla

katecheza interaktywna

Królestwo Boga jest wśród nas

Królestwo Boże jest wśród nas. (ręce uniesione do góry) Niebo jest w sercu mym. (serce z dłoni, rękami wskazujemy na siebie, 2x klaśnięcie) I Jego wiecznej chwały blask. (ręce uniesione do góry) Niebo jest w sercu mym. (serce z dłoni, rękami wskazujemy na siebie, 2x klaśnięcie) Rozlewa na nas miłość swą. (ręce uniesione do góry) Niebo jest w sercu mym. (serce z dłoni, rękami wskazujemy na siebie, 2x klaśnięcie) Pokojem i radością swą. (ręce uniesione do góry) Niebo jest w sercu mym. (serce z dłoni, rękami wskazujemy na siebie, 2x klaśnięcie) Ooo, niebo jest w sercu mym! /2x (machamy uniesionymi rękami, prawa ręka wskazuje niebo, serce z dłoni, rękami wskazujemy na siebie)

kliknij płytę, by włączyć dźwięk

– Kogo przedstawiają te portrety?– Co jest atrybutem władzy królewskiej? – Co wiemy o tych królach?

Na czym polega królowanie?

– Czym różni się ten obraz od portretów królów?– Jaką koronę ma Jezus? – Co oznacza korona na głowie Jezusa? – Co oznacza krzyż? – O jakim królowaniu przypomina postać Chrystusa?

Na czym polega królowanie?

kliknij w księgę Pisma Świętego

Posłuchajcie fragmentu biblijnego.

Jezus przyjdzie, by sądzić ludzi - czytanie Pisma Świętego (Mt 25,31-36.40-43.45-46)

Zadanie 1 ze str. 96.

Praca w zeszycie ćwiczeń

kliknij w obrazek, by powiększyć go na całą stronę

– Co znaczą słowa Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”?– Co uczynili dla Jezusa ci, których zaprosił do nieba? – Jak nazywamy tych, którzy będą z Jezusem w niebie? – Czego nie uczynili dla Jezusa ci, którzy otrzymali karę piekła? – Jakie postawy (grzechy) zasługują na potępienie? – Dlaczego piekło jest największym cierpieniem?

Co czynimy dla Jezusa?

„W dniu sądu ostatecznego Chrystus sprawiedliwie osądzi ludzi”. „Wszystko, co uczyniliście…”.

Zapis w zeszycie

Co czynimy dla Jezusa?

Odczytujcie w diagramie, co dokona się w dniu sądu ostatecznego. Podobne zadanie znajduje się w ćwiczeniach na str. 96.

link do gry poza prezentacją

Zadanie 3 ze str. 97.

Praca w zeszycie ćwiczeń

Hej, Jezu, Królem Tyś

Hej, Jezu, Królem Tyś. Życie Twe uwalnia mnie. Będę sławić cały dzień doskonałe drogi Twe. Hej, Jezu, Panem Tyś. Chcę słuchać Twoich słów. Twe królestwo ujrzeć chcę, wola Twa niech spełni się. Hej, Jezu, Królem Tyś. Życie Twe uwalnia mnie. Będę sławić cały dzień doskonałe drogi Twe. Hej Jezu, Królem Tyś

kliknij płytę, by włączyć dźwięk

Informacje o sposobie zagrania scenki znajdują się pod ikonką z kratką.

Scenka

Uczę się tego, co dobre

Rozwiążcie krzyżówkę. Podobne zadanie znajduje się w ćwiczeniach na str. 97.

link do gry poza prezentacją

kliknij w obrazek, by powiększyć go na całą stronę

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata obchodzimy w ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Wprowadził ją do liturgii papież Pius XI w 1925 r. Nakazał wtedy, aby we wszystkich kościołach tego dnia po głównym nabożeństwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówić „Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa” oraz „Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusa”.

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata

Liturgia słowa w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata przypomina nam, że Jezus jest Królem wyjątkowym. Nie możemy go porównać do żadnego z królów ziemskich. Tylko On jeden może dać ludziom zbawienie. Musimy jednak wierzyć, że jest On Królem Wszechświata i naszego serca.

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata obchodzimy w ostatnią niedzielę roku liturgicznego.

Zapis w zeszycie

Zadanie 4 ze str. 97.

Praca w zeszycie ćwiczeń

Hej, Jezu, Królem Tyś

Hej, Jezu, Królem Tyś. Życie Twe uwalnia mnie. Będę sławić cały dzień doskonałe drogi Twe. Hej, Jezu, Panem Tyś. Chcę słuchać Twoich słów. Twe królestwo ujrzeć chcę, wola Twa niech spełni się. Hej, Jezu, Królem Tyś. Życie Twe uwalnia mnie. Będę sławić cały dzień doskonałe drogi Twe. Hej Jezu, Królem Tyś

kliknij płytę, by włączyć dźwięk

grafika wygenerowana przez AI

imgbin.com

freebibleimages.org

pngwing.com

pixbay.com

freepik - licencja

bank zdjęć własnych wydawnictwa

Źródło grafiki:

Kazimierz Wielki

Bolesław Chrobry

Portrety przedstawiają królów Polski: Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę. Wśród władców rządzących naszym krajem byli mądrzy i dobrzy królowie, którzy dbali o swoich poddanych, zapewniali im bezpieczeństwo oraz troszczyli się o rozwój państwa. Niestety byli i tacy, którzy wszczynali wojny, oddawali kraj w ręce wrogów, przez co nie zapewniali poddanym bezpieczeństwa, a ich rządów nie można było nazwać sprawiedliwymi. Królestwa ziemskie budowane są przez ludzi, którzy decydują, czy będą czynili dobro dla siebie i innych, czy też w ich życie „zakradnie się” zło i nienawiść. Królestwa tworzone przez ludzi nie są doskonałe i nie trwają wiecznie.

Władysław Jagiełło

Poproszę teraz osiem osób do odegrania scenki. Cztery osoby zagrają potrzebujących, a cztery przechodniów. Potrzebujący usiądą w pewnej odległości od siebie i będą trzymać kartki z rysunkami: kanapki, szklanki wody, ubrania i lekarstwa. Przechodnie będą wykonywać polecenia, które będę odczytywać. Pod ikonką z gwiazdką znajdują się polecenia.

Bolesław Chrobry

Jezus Chrystus

Jezus, przychodząc po raz pierwszy na ziemię, przyszedł jako bezbronne Dziecię w Betlejem. W dniu sądu ostatecznego przyjdzie jako Król, który będzie sądził ludzi i zapraszał ich do swojego królestwa. Pan Jezus osądzi wszystkich sprawiedliwie, według tego, co robili lub czego nie zrobili podczas swojego ziemskiego życia. Do nieba wejdą ci, którzy żyli według najważniejszej zasady królestwa Bożego – miłości. Po prawej stronie Króla świata może stanąć ten, kto kocha innych i chętnie im pomaga, nawet wtedy, kiedy nie może otrzymać nic w zamian. Pan Jezus pragnie, by wszyscy ludzie mogli przebywać z Nim w niebie, jednak to od naszej postawy zależy, czy tam wejdziemy.

Korona cierniowa na głowie Chrystusa oznacza, że jest Królem. Krzyż i korona cierniowa przypominają, że Pan Jezus cierpiał i złożył ofiarę z samego siebie z miłości do wszystkich ludzi. On pragnie, by wszyscy byli w Jego królestwie niebieskim. Pan Jezus przez trzy lata ziemskiego życia nauczał, co trzeba czynić, aby wejść do królestwa niebieskiego. Wyjaśniał, że zaczyna się ono na ziemi, a pełnię osiąga w niebie. Zapoczątkował to królestwo przez swoją śmierć i zmartwychwstanie. Nieustannie wzywał i wzywa nas do przemiany serc, jeśli chcemy stać się częścią tego królestwa. Od nas zależy, czy uczynimy Jezusa Królem naszych serc i rodzin. Powiemy dzisiaj o spotkaniu z Jezusem Chrystusem, który przyjdzie jako Król całego świata na końcu czasów.

Władysław Jagiełło

Pierwszy przechodzień: Przejdź obojętnie obok potrzebujących. Drugi przechodzień: Zatrzymaj się kolejno przy potrzebujących, ale odwróć się i idź dalej. Trzeci przechodzień: Zatrzymaj się kolejno przy potrzebujących i porozmawiaj z nimi. Czwarty przechodzień: Zatrzymaj się przy potrzebujących i powiedz, że chcesz im pomóc. Poproś ich, by poszli razem z tobą i usiedli przy stoliku, na którym jest chleb, butelka z wodą, ubranie.

– Kiedy w tym roku obchodzimy uroczystość Chrystusa Króla?

Kazimierz Wielki

Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale, a z Nim wszyscy aniołowie, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych ludzi od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: „Pójdźcie, błogosławieni u Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane dla was od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”. Wówczas zapytają sprawiedliwi: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? Albo spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię, lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?” A Król im odpowie: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: „Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie”. Wówczas zapytają i ci: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?” Wtedy odpowie im: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili”. I pójdą ci na wieczną karę, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego”. (Mt 25,31-36.40-43.45-46)

– Jak czuliście się, czekając na pomoc? – Dlaczego było wam smutno, gdy inni nie zwracali na was uwagi? – Co czuliście, gdy ktoś podszedł do was z pomocą? – Co czuliście, pomagając potrzebującym?

– Jak Pan Jezus podzieli ludzi, gdy przyjdzie na końcu świata? – Co przypomni tym, których zaprosi do nieba? – Co przypomni tym, którzy otrzymają karę piekła? – Co według Pana Jezusa należy robić podczas ziemskiego życia, by osiągnąć niebo? – Jakich Pan Jezus wymienia ludzi, którzy czekają na pomoc innych? – Dlaczego sąd Jezusa nad ludźmi jest sprawiedliwy?

Grzechem jest, kiedy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy i my możemy jej udzielić, ale jej nie udzielamy. Nazywamy go grzechem zaniedbania – bo mogliśmy zrobić coś dobrego, ale tego nie zrobiliśmy. Do takich grzechów zaliczamy także brak modlitwy, brak pomocy bliskim i nie tylko bliskim, obojętne przyglądanie się głodnym… Pan Bóg pragnie, byśmy dostrzegali, że ktoś potrzebuje naszego dobra, i byśmy tym dobrem dzielili się z innymi. Taka postawa to spełnianie uczynków miłosierdzia.

Zarówno niebo, jak i piekło trwają wiecznie. Niebo jest wieczną radością z przebywania z Bogiem. Piekło to najsmutniejsze, co może nas spotkać. To cierpienie, które nie ma końca. To wieczna tęsknota za Bogiem, którego odrzuciliśmy podczas ziemskiego życia. Popatrzcie na ilustrację jeszcze raz. Wokół Jezusa jest wielu świętych. My też mamy tam przygotowane miejsce. Od nas zależy, czy zdobędziemy je miłością do Boga i ludzi.

Next page

genially options