Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

Õppimine ja õpetamine muutuvas maailmas

Õpetajate õpirände projekt Erasmus+ kaasrahastusel

Kokkuvõte

Tallinna Lasteaed Pääsusilm soovib pakkuda kvaliteetset alusharidust, sest see loob vundamendi lapse õpi-ja sotsiaalsetele oskustele. Haridusmaastik on pidevas uuenemise ja muutumise protsessis. Koos ühiskonna ja tehnoloogia arenguga on muutunud töömaailma ootused. See tähendab, et praegu lasteaias õppivad lapsed võivad tulevikus asuda tööle ametikohtadele, midaveel ei eksiteeri. Alusharidus on väga oluline vundament kogu lapse haridusteel. Enam ei piisa lihtsalt faktilistest teadmistest ja oskustest vaid õpetajad peavad oskama õpetada last ise õppima ja lahendusi leidma. Selle õpirände projekti eesmärgiks on toetada õpetajate kutsealast arengut ja edendada projektõppe meetodite kasutamist lasteaias

Sisukord

Eesmärgid

Õpiränded ja toetavad tegevused

Koolitus "Early Education STE[A]M"

Õpetajate tagasiside

Koolitus "Project Based Learning"

Õpetajate tagasiside

Töövarjutamine

Õpetajate tagasiside

Tulemused

Õpetajad kasutavad innovatilisi õpetamismeetodeid ja jagavad parimaid praktikaid kollegidega.

Lastel on arenenud tehnoloogia ja MATIK oskused.

Õpetajad toetavad laste koostöö- ja probleemilahendusoskust.

Eesmärgid

Õpetajad lähtuvad õppe- ja kasvatustegevuse kavandamisel laste huvidest ja rakendavad projektõppe metoodikat.

Projektiplaani põhja väjatöötamine
Osalemine haridusuuenduse IduEdu programmis "Inspireeriv ja uuenduslik õppimine - ettevõttlikuse arendamine"
Liitumine programmiga "Ettevõtlik kool"
Koolitus "Projektõppe rakendamine lasteaias"
Raamat "Projektõpe lasteaias" igale rühmale

Õpiränded ja toetavad tegevused

Koolitus koosnes nii teooriast kui ka praktilistest töötubadest. Lisaks külastasime eralasteaeda kus nägime praktiliste tegevuste tegemist. Lastega koos viidi läbi katseid füüsikanähtuste selgitamiseks. Lisaks oli võimalik tutvuda Kreeka lasteaia haridussüsteemi ja lasteaia töökorraldusega.

Koolitus andis ülevaate STEAM ja STEM oskuste lõimimise võimalustest lasteaia õppe- ja kasvatustegevustes. Olulisel kohal oli oskuste lõimimine päriseluga ja füüsikaliste katsete demonstreerimine lastele. Koolitusel käsitleti erinevad robootilisi ja tehnilisi vahendid lasteaias kasutamiseks ning hästi toimivaid rakendusi nutiseadmetel erinevate ideede teostamiseks. Lisaks tutvustati Youtube kanaleid ja netis leiduvat infot, kust ammutada ideid ja leida inspiratsiooni. Väga huvitav oli ka tutvuda 3D printer ja printimisega ning selle kasutamise võimalustega õppetegevustes.

Koolitus "Early Education STE[A]M"

Koolituse toimumiskoht: KreekaKoolitaja: Petros GeorgiakakisKestvus: 5 päeva

"See, et saime koolitusel osaleda kahekesi andis võimaluse koheselt arutada, kuidas ja mida juba teeme sarnaselt oma majas ja mida saaksime rakendada koolituse järgselt"

"Lasteaia külastamine andis hea võimaluse näha sealset töökorraldust reaalses elus. Samuti oli võimalus vestelda kohalike pedagoogidega. Lisaks meeldis, et saime näha ka tegevustele järgnevaid tegemisi rühmas"

"Koolitusel osalesid õpetajad erinevatest riikidest: Soomest, Rootsist, Hollandist, Hispaaniast, Lätist ja Poolast. See oli väga positiivne, sest see muutis arutelud väga huvitavaks. Samuti oli võimalik vahetada kogemusi ja avardada silmaringi, kuidas toimub STEAM õpe neis riikides."

Koolitus andis põhjaliku ülevaate projektõppe rakendamisest alates teema valimisest kuni lõpp produkti valmimiseni. Koolituse teoreetilises osas keskenduti tuleviku oskuste õpetamise võimalustele läbi projektõppe rakendamise. Koolituse teoreetilist osa toetasid praktilised ülesanded ja harjutused gruppides. Koolituse viimasel päeval tuli esitada kava ja idee projektõppe elluviimisest oma asutuses. Koolitajad jagasid teoreetilisi lähtekohti ja hulgaliselt lisamaterjale, mida sai peale koolitust iseseisvalt lugeda.Koolituse käigus toimus kahe erineva õppeasutuse külastus. Mõlemad asutused töötavad projektõpet rakendades alates lasteaiast kuni põhikooli lõpuni. Külastused andsid võimaluse kogeda projektõpet vahetult ja näha kuidas see reaalselt ruumides kajastub - õpitu on seintel ja õpilased tegutsevad erinevates väikestes gruppides.

Koolitus "Project Based Learning"

Toimumiskoht: IslandKoolitajad: Kristin ja SarahKestvus: 7 päeva

"Koolitusel osales õpetjaid erinevatest riikidest. See andis hea võimaluse tutvuda ka teiste riikide hariduskorraldustega"

"Koolitus andis väga praktilisi oskusi projektõppe teema valimisel kui laste huvid on erinevad"

"Väga meeldis, et lisaks koolitusele anti väga põhjalik ülevaade Islandi haridussüsteemist alates lasteaiast kuni ülikoolini. Oli huvitav kuulda nende kitsaskohti ja nende õnnestumisi"

Õpirände eesmärk oli lasteaias vaadelda õppe- ja kasvatustegevuste läbiviimist rakendades projektõppe metoodikat ning õuesõppe rakendamist. Õpirändel osalesid kaks õpetajat ja õppealajuhataja. Neljal õpirände päeval said õpetajad vaadelda erinevaid õppe- ja kasvatustegevusi, vestelda õpetajatega tegevuste kavandamisest ja laste huvide kaasamisest õppe- ja kasvatustegevustesse. Viimasel õpirände päeval kutsuti meie lasteaia õpetajad kaasa õuelasteaia tegevustesse. Lapsed ja õpetajad läksid hommikul lähedal asuvasse metsa-parki ning viibisid seal kuni lõunani.

Töövarjutamine

Toimumiskoht: Sloveenia, LjublanaVastuvõtja: Vrtec GaljevicaKestvus: 4 päeva

"Nende lasteaias on "metsa lasteaed", kus ollakse üks kord nädalas terve hommiku poolse asja lasteaia lähedal asuvas metsas. Oli väga inspireeriv näha, kuidas õpetaja lõimis õppe-ja kasvatustegevusi laste huvidega."

"Saime osa ka võõrkeele tunnist. Tund oli väga mänguline, palju kasutati laule ja tantse. Ka meie lasteaias on palju muukeelseid lapsi, kes õpivad alles eesti keelt. Selline lähenemine sobib hästi ka eesti keele õpetamiseks"

"Meeldis, et sai õpetaja päeva kaasa teha ja näha kuidas toimub õppe- ja kasvatustegevus ning kuidas muud päeva tegevused samuti õpitut toetasid"

Projektile "Õppimine ja õpetamine muutuvas maailmas" seatud eesmärkide saavutamine on pikem protsess. Me ei saa öelda, et oleksime tulemused täielikult saavutanud. Oleme teinud suure edasimineku projektõppe rakendamise suunas. Õpetajate teadlikus on tõusnud ning samuti nende valmisolek rakendada projektõpet. Iga muutus vajab aega ja seda me esialgselt ei osanud oma projekti sisse planeerida. Kõik õpetajad ei ole koheselt valmis vana, toimivat õpp-ja kasvatustegevuste planeerimisviisi muutma. Toetame õpetajaid jätkuvalt kogemuste jagamise ringidega. Lisaks digipäevuste õppe toetamisele oleme nüüd teinud kogemuste vahetamise ringi projektõppe rakendamise kohta. Näeme, et projekt "Õppimine ja õpetamine muutuvas maailmas" on õpetajaid motiveerinud ja innustanud uusi õpetamismeetodeid rakendama. Jätkame lasteaias koolituste ja õpisündmustega, et muutusttäielikult ellu viia.

Õpetajad toetavad laste tehnoloogia ja MATIK oskuste arengut kasutades erinevaid digi- ja robootika vahendeid. Lisaks oleme tutvustanud nende vahendite kasutamist ka lastevanematele, et nad mõistaksid robootikavahendite sihipärase kasutamise kasu lapse arengule. Digi-ja robootika vahendite kasutamise sagedus on vähemalt kord nädalas ja seda kasutavad kõik lasteaia rühmad.

Tulemused

Projekti "Õppimine ja õpetamine muutuvas maailmas", tulemusena on õpetajad saanud nii teoreetilisi teadmisi kui ka praktilisi kogemusi projektõppe rakendamisest koolieelses eas. Õpetajad, kes osalesid õpirändel jagasid kogemusi asutuse sees. Õpirände ja lasteaias toimunud koolituste tulemusena on meil välja töötanud oma projektõppe kava põhi, mida õpetajad õppe-ja kasvatuse kavandamisel ja läbiviimisel täidavad. 1/4 lasteaia rühmadest on üle läinud porjektõppele

Koolituse eesmärgid:

Koolitus

Projektõppe rakendamine lasteaias
  • Koolitus toimus
  • Osalesid