Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Starozytne Indie

Natalia Goleniowska Karolina Jakubasik

spis tresci

3000 p.n.e

1

Kult Wedyjski

2

BH ARATA

3

WEDYJSKA MUZYKA KULTUROWA

4

sYSTEM TONALNY

5

W 3 tysiącleciu p.n.e w północnowschodnich Inidiach istniała hiduska kultura, która była związana z kulturą Egipską i mezopotamiczną. Na temat muzyki w tamtych czasach istnieją tylko domysły i przypuszczenia.

3000tyś p.n.e

Około roku 1500 p.n.e na teren Indi przybyli Ariowie, którzy stali się najwyższą kastą. Muzyka Arjów była inspirowana zachodnią muzyką, szczególnie grecką. Była związana z nowym dominującym KULTEM WEDYJSKIM.

KSIĘGI WEDYJSKIE

POWSTAŁY 4 KSIĘGI WEDYJSKIE, KTÓRE OD 1000 p.n.e. ZAWIERAŁY MUZYKĘ, BĄDZ JEJ TEKSTY. KSIĘGI BYŁY ZASTRZEŻONE DLA NAJWYŻSZEJ KASTY. 5 KSIĘGA WEDYJSKA POWSTAŁA OK. 200 LAT P.N.E NAYAWEDA . PRZEZNACZONA DLA CAŁEJ RESZTY KAST. W 5 KSIĘDZE ZNAJDUJE SIĘ NAJSTARSZY TEKST O MUZYCE INDII. JEST O NIM MOWA W ROZDZIALE O TEATRZE, GDZIE MUZYKA INDII JEST POWIĄZANA Z TAŃCEM, JĘZYKIEM I GESTEM. KULT ZOSTAŁ WYPARTY PRZEZ KULTURE ISLAMSKĄ W XIV w.n.e. KULT WEDYJSKI PRZETRWAŁ TYLKO NA POŁUDNIU KRAJU. OKOŁO 1500 ROKU JĘZYK SANKRYT I MUZYKA KULTUROWA STAŁY SIĘ DOMENĄ MAŁEJ GRUPY OSÓB DOBRZE WYKSZTAŁCONYCH. TE TRADYCJE STAJĄ SIĘ ZATRZYMAĆ DO DZIŚ. KSIĘGI WEDYJSKIE NAZYWANE SĄ RÓWNIEŻ WEDAMI. PIERWSZE 4 WEDY BYŁY MSZALNE, OPISYWAŁY PRZEBIEG RYTUŁAŁÓW .KSIĘGI KOLEJNO ZAWIERAŁY; HYMNY POCHWALNE, FORMUŁY OFIARNE,ŚPIEWY OFIARNE, ZAKLĘCIA RYTUALNE.

200 r.p.n.e

1000 r .p.n.e

BH ARATA

BH ARATA- to fikcyjny autor który z wed zebrał muzykę wokalną poświęconą bogowi Brahmie .

Liryka miłosna i muzyka instrumentalna- przeciwstawiona kultowi Brahmy jako kult lokalnego bóstwa SZWY. Muzyka z kolejnych pism MATAŃG i DATTILI opisują różnice pomiędzy muzyką wedyjską ,a muzyką świecką

WEDYJSKA MUZYKA KULTUROWA

Wedyjska muzyka kultowa- jednogłosowa wokalna. Oparta na melodiach określonych tonacji, przedstawione poraz pierwszy prze Brahte. Rigwedy to teksty 1 księgy wykonywane sylabiczną melorecytacją w wąskim zakresie całych tonów. Księga Samaweda kształtuje śpiew o modalnej tonalności i rytmice. Ten śpiew zmieniał się często w czystą wokalizę na samogłoskach a i o.

SYSTEM TONALNY

SYSTEM TONALNY jest modalny. Pierwszy raz przekazany przez system BHARATY. Podstawą jest 7 stopniowa skala. Odległości pomiędzy dżwiękami są mierzone w śruti. Oktawa zawiera 22 śruti. Śrut ma lekko ponad półton.

sza-gama

Najważniejsza skala to sza-gama. Zaczyna się od dźwięku sza. Skala posiada głównie półtony i molowe tercje, odpowiada ona skali frygijskiej lub kościelnej doryckiej. Tonacja jest scharakteryzowana melodyczne.

W systemie Modi rozróżnia się modalny dźwięk zasadniczy. W skali sza-gama pozostałe odległości to konsonanse 9 i 13 śruti ( kwarta i kwinta), dysonanse 2 i 20 śruti ( sekunda i septymy), asonanse obejmujące pozostałe odległości.

MA-GRAMA

MA-GRAMA- wywodzi się od dźwięku ma, odpowiada modułowi g z tercją durową. Siedem stopni tej skali stanowi punkt wyjścia dla siedmiu modi (murczanów) z których 4 są na wzór sza-gramy a 3 na wzóry ma-gramy.

Murczany w postaci 7 gam czystych i 11 mieszanymi budują podstawę dla modeli melodycznych, tworząc system rag. Owe modi i ragi są określane liczbą użytych stopni skali, zakresem melodi,dźwiękiem początkowym, dżwiękiem centralnym, dźwiękiem końcowym, kadencją.

RYTM

Rytm również jest modalny. Muzyka wedyjska ograniczyła się do trzecch wartości: lekkich, ciężkich, przedłóżonych,czyli jedno,dwu i trójmiarowej. W muzyce deszi dochodziły do tego dwie wartości krótkie 1/2 i 1/4. Parzyste i nieparzyste takty tworzą kombinacje obejmujące od dwóch do czterech taktów, które były powtarzane. Systematyka modeli rytmicznych obejmuje 7 form podstawowych i 5 pobocznych wywodzące się z kultury staroindyjskiej. Powstała polirytmia przez nakładanie róznych rytmów, która jest typowa dla muzyki indyjskiej. Lewa i prawa ręka wybija rytm zasadniczy i kontrarytm a melodia wtedy tworzy trzecią warstwę.

INSTRUMENTY

Instrumenty w muzyce staroindyjskiej służyły do akompaniowania śpiewom. Flety i bębny były instrumentami pierwotnie indyjskimi. Były też instrumenty sprowadzone z zachodu jak tambura("lutnia") i vina (harfa łukowa). Współczesne ludowe instrumenty indyjskie ewoluwolały jednak nadal nawiązują ściśle do starożytnych instrumentów.

Dziekujemy!