7 клас 2 урок Розширення браузера для захищеної та продуктивної роботи
InnaTrischuk
Created on September 18, 2023
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
ANCIENT EGYPT
Learning unit
MONSTERS COMIC "SHARING IS CARING"
Learning unit
PARTS OF THE ANIMAL CELL
Learning unit
PARTS OF A PROKARYOTIC CELL
Learning unit
PARTS OF THE PLANT CELL
Learning unit
Transcript
computer science
7 клас
тема 2
Розширення браузера для захищеної та продуктивної роботи та відпочинку онлайн. Технологія VPN. Безпека та конфіденційність облікового запису. Синхронізація даних між пристроями.
«Навчальна книга — Богдан»
«Навчальна книга — Богдан» — українське книжкове приватне видавництво, засноване у Тернополі 1997 року. Директор та головний редактор видавництва Богдан Будний, заступник директора Георгій Домарецький. Видає навчально-методичну, довідникову та художню літературу.
Зроби свій вибір
захист смартфонів та планшетів
розширення для браузера
обліковий запис
безпека в мережі
синхронізація даних
інструменти Google
Обліковий запис (аккаунт)
особистий профіль користувача, який дозволяє вам входити та користуватися різними онлайн-сервісами та веб-сайтами.
Ім'я користувача
Пароль
Електронна адреса
Це дуже зручно, оскільки ви можете мати доступ до багатьох інтернет-ресурсів, не створюючи окремих профілів для кожного з них.
Це ім'я, яке ви обираєте для ідентифікації себе на веб-сайті або сервісі. Іноді це також може бути вашою електронною адресою.
Секретний код, який ви створюєте, щоб захистити свій обліковий запис від несанкціонованого доступу.
Унікальна адреса, яка дозволяє вам отримувати повідомлення за допомогою електронного лістування та відновлювати доступ до облікового запису в разі потреби
Пригадай
Яка будова електронної адреси
надійний пароль - який він?
двохфакторна автентифікація - це
- Ім'я користувача: Ця частина перед символом "@" вказує на ім'я користувача а
- Символ "@": Символ "@" служить роздільником між ім'ям користувача і доменом
- Домен: Ця частина адреси після символу "@" вказує на сервер, на якому розташована електронна пошта користувача.
- Надійність пароля: Важливо використовувати паролі, які складаються з різних символів, таких як букви, цифри та спеціальні символи. Уникайте використання очевидних паролів, таких як "123456" або "пароль".
- Довжина пароля: Довжина пароля також важлива. Зазвичай рекомендується, щоб пароль мав не менше 8 символів.
- Індивідуальність паролів: Кожен обліковий запис повинен мати свій власний пароль. Не використовуйте один і той самий пароль для всіх сервісів.
- Зміна паролю: Регулярно змінюйте паролі для підвищення безпеки облікового запису.
- Зберігання паролів: Нікому не розповідайте свій пароль, і не залишайте його відкритим на громадських комп'ютерах.
Двофакторна аутентифікація (2FA) - це додатковий рівень безпеки при вході в обліковий запис, який вимагає від користувача надати два різних методи ідентифікації для підтвердження своєї особи. Це робить процес входу в обліковий запис більш безпечним, оскільки навіть якщо хтось зламає або дізнається ваш пароль, він не зможе отримати доступ до вашого облікового запису без додаткового підтвердження.
Різновиди облікових записів
Соціальні мережі
Dropbox — файлообмінник та синхронізатор файлів від компанії Dropbox Inc. Сервіс дає можливість отримати посилання до будь-якого файлу.
Електронна пошта
Google Диск — сховище даних, яке належить компанії Google Inc., що дозволяє користувачам зберігати свої дані на серверах у хмарі і ділитися ними з іншими користувачами в Інтернеті.
Інтернет-банкінг
Google Диск — сховище даних, яке належить компанії Google Inc., що дозволяє користувачам зберігати свої дані на серверах у хмарі і ділитися ними з іншими користувачами в Інтернеті.
Хмарні сервіси
Google Диск — сховище даних, яке належить компанії Google Inc., що дозволяє користувачам зберігати свої дані на серверах у хмарі і ділитися ними з іншими користувачами в Інтернеті.
- обліковий запис в соціальних мережах, таких як Facebook, Instagram, Twitter та інші
- Обліковий запис електронної пошти, наприклад, на Gmail або Yahoo, дозволяє вам відправляти та отримувати електронні листи.
- Банківські облікові записи дозволяють вам керувати своїми фінансами в інтернеті, переказувати гроші та перевіряти баланс.
- Деякі сервіси, наприклад, Google Drive або Dropbox, дозволяють зберігати та ділитися файлами в хмарному сховищі, і ви можете створити обліковий запис для доступу до них.
Обліковий запис Google - це особистий профіль користувача, який надає доступ до різних сервісів та продуктів, розроблених компанією Google.
Обліковий запис Google
Це включає в себе пошту Gmail, Google Drive для збереження файлів у хмарі, Google Docs для роботи з текстовими документами, Google Sheets для створення таблиць, Google Calendar для планування подій та багато інших сервісів.
Під час створення облікового запису ви обираєте електронну адресу Google, яка також називається Gmail-адресою. Це буде вашою основною адресою для надсилання та отримання електронних листів.
інструменти Google
Пошукова система Google
Карти Google (Google Maps)
Ютуб (YouTube)
Контакти Google (Google Contacts)
Диск Google (Google Drive)
Google Календар (Google Calendar)
Google Фото (Google Photos)
Google Search або Google — найбільша пошукова система, що належить корпорації Google Inc.
безкоштовний картографічний сервіс. Допоможе визначити ваше місцезнаходження, дороги для велосипедистів, ґрунтові/неасфальтовані доріжки, затори, дослідити нові місця та ін.
популярний відеохостинг, що надає послуги з розміщення відеоматеріалів.
дають можливість зберегти імена, електронні адреси, номери телефонів та інші дані.
хмарне сховище даних Google надає всім користувачам безкоштовні 15 ГБ онлайн-простору.
сервіс для планування зустрічей, подій, справ із прив’язкою до календаря. Можливе спільне використання календаря групою користувачів.
сервіс, призначений для зберігання, упорядкування та демонстрації ваших фото та відео.
Налаштуємо твій обліковий запис Google
Налаштування конфіденційності та безпеки
2
3
4
1
Налаштування особистої інформації
Налаштування даних та конфіденційності
Налаштування безпеки
Захист своїх смартфонів та планшетів
Встановлення паролю або ПІН-коду
Графічний патерн (Pattern Lock)
Віддалене відслідковування (Remote Tracking)
Віддалене видалення даних (Remote Wipe)
Розпізнавання відбитка пальця (Fingerprint Recognition)
Встановлення додатків з надійних джерел
Встановіть пароль або ПІН-код для блокування вашого пристрою. Це перший шар захисту в разі втрати чи крадіжки.
Замість паролю чи ПІН-коду, ви можете використовувати графічний патерн, який потрібно намалювати на екрані для розблокування.
Більшість сучасних смартфонів та планшетів підтримують розпізнавання відбитка пальця, що забезпечує швидкий та безпечний доступ до пристрою.
Включіть службу віддаленого відслідковування (наприклад, "Find My iPhone" для Apple або "Find My Device" для Android), яка дозволяє вам відстежувати місцезнаходження та навіть видалено блокувати чи видаляти дані на пристрої у випадку втрати.
В разі втрати пристрою ви можете видалити всі ваші особисті дані віддалено, щоб уникнути несанкціонованого доступу.
Завжди завантажуйте додатки лише з офіційних джерел, таких як Google Play Store або Apple App Store, щоб уникнути встановлення шкідливого програмного забезпечення.
Графічний патерн (Pattern Lock)
Графічний патерн (Pattern Lock) - це метод захисту вашого смартфона або планшета, який дозволяє вам блокувати доступ до пристрою за допомогою рисунку, створеного вами на екрані сенсорного пристрою.
Складний патерн
Чистота екрану
Використовуйте інші методи блокування
Створіть складний графічний патерн, який важко вгадати. Уникайте використання простих форм, таких як "L" або "Z", і робіть патерн непередбачувимим.
Регулярно чистіть екран вашого пристрою від відбитків пальців, щоб ніхто не міг вгадати ваш патерн за слідами.
Графічний патерн може бути одним з методів блокування, але ви також можете використовувати паролі, ПІН-коди, розпізнавання відбитка пальця або обличчя для додаткової безпеки.
Віддалене відслідковування (Remote Tracking)
Віддалене відслідковування (Remote Tracking) - це функція, яка дозволяє вам визначити місцезнаходження вашого смартфона або планшета в реальному часі, використовуючи GPS-технології та інтернет-з'єднання.
GPS-технологія
Інтернет-з'єднання
Спеціальні програми і сервіси
Багато сучасних смартфонів та планшетів обладнані GPS-приймачами, які дозволяють точно визначити місцезнаходження пристрою. GPS (Global Positioning System) - це система супутникової навігації, яка використовує сигнали з супутників для визначення координат пристрою.
Для передачі інформації про місцезнаходження вам потрібне активне підключення до Інтернету. Ви можете використовувати мобільний інтернет або Wi-Fi для цього.
Для віддаленого відслідковування ви повинні встановити спеціальну програму або скористатися сервісом віддаленого відслідковування, які доступні для багатьох смартфонів.
Віддалене видалення даних (Remote Wipe)
Віддалене видалення даних (Remote Wipe) - це функція, яка дозволяє вам видалити всі дані і налаштування на своєму смартфоні або планшеті віддалено, навіть якщо пристрій був втрачений, викрадений або недоступний.
Активація функції
Видалення даних
Заблокування пристрою
Для використання віддаленого видалення даних вам потрібно активувати цю функцію на вашому смартфоні або планшеті. Зазвичай це робиться через обліковий запис Google (для Android-пристроїв) або Apple ID (для iPhone і iPad).
Після активації ви можете віддалено видалити всі дані на пристрої. Це включає в себе фотографії, контакти, повідомлення, додатки та іншу інформацію.
Також ви можете віддалено заблокувати пристрій за допомогою паролю або ПІН-коду. Це запобігає доступу до пристрою навіть після видалення даних.
Синхронізація даних між пристроями - це процес обміну інформацією між двома або більше пристроями (наприклад, комп'ютерами, смартфонами, планшетами або іншими пристроями), щоб зробити дані на цих пристроях ідентичними (однаковими)
Синхронізація даних
Хмарні послуги
аспекти синхронізації даних
Один обліковий запис
Доступ з будь-якого місця
Резервне копіювання
Синхронізація даних часто виконується за допомогою хмарних послуг, таких як Google Drive, Dropbox, iCloud тощо. Це онлайн-сервіси, які зберігають ваші дані на серверах в інтернеті, а не на конкретних пристроях.
Для синхронізації даних між пристроями ви можете використовувати один і той самий обліковий запис (наприклад, обліковий запис Google або Apple ID) на всіх своїх пристроях. Це дозволяє вашим даним бути доступними на всіх пристроях, які ви використовуєте. Наприклад Google контакти або Ваші місця
Однією з переваг синхронізації є можливість отримати доступ до ваших даних з будь-якого місця, де є інтернет. Наприклад, ви можете переглядати свої файли або календар навіть під час подорожі.
Синхронізація даних також забезпечує резервне копіювання ваших даних. Це означає, що навіть якщо один з ваших пристроїв пошкодиться або втратиться, ваші дані залишаться в безпеці на інших пристроях або в хмарному сховищі.
Розширення для браузера - це додаткові програми, які можна встановити в браузері для розширення його функціональності і забезпечення додаткових можливостей.
Розширення для браузера
Після встановлення розширення, ви можете використовувати його, натискаючи на його значок у верхньому правому або лівому куті вашого браузера.
При виборі розширень для встановлення, завжди важливо використовувати надійні джерела, такі як офіційні магазини додатків для браузерів.
Якщо ви більше не використовуєте яке-небудь розширення або воно вас обмежує, ви можете видалити його з браузера.
VPN (Virtual Private Network) - це технологія, яка дозволяє створювати безпечне та приватне з'єднання між вашим пристроєм (комп'ютером, смартфоном, планшетом) та інтернетом.
технологія VPN
Вона допомагає захищати вашу інформацію від несанкціонованого доступу.
Коли ви підключаєтеся до VPN, ваш інтернет-трафік (наприклад, веб-сторінки, файли, повідомлення) переходить через зашифрований тунель, який проходить через сервери VPN.
технологія VPN
VPN допомагає захищати вашу приватність в інтернеті. Ваш інтернет-постачальник (ISP) і веб-сайти не можуть відстежувати, які сайти ви відвідуєте або що ви робите в Інтернеті
Масове розсилання кореспонденції рекламного чи іншого характеру людям, які не висловили бажання її одержувати.
Спам
Звідки у спамерів ваш номер?
Більше
Більше
Телефонний спам
Найчастіше спам надсилається у формі комерційних електронних листів, надісланих на велику кількість адрес, а також через миттєві та текстові повідомлення (SMS), соціальні медіа або навіть голосову пошту.
Шляхів передачі номера мобільного безліч. Здебільшого, ми самі винні у тому, що спамери отримали наш номер. Ми постійно залишаємо свій номер телефону заповнюючи різноманітні форми.
Коли дзвонить телефон і ми відповідаємо на дзвінок, у людини на тому кінці є можливість зацікавити нас своєю інформацією.
Захист від спаму
Обережно ставтеся до листів, які вимагають надати конфіденційну інформацію
Не завантажуйте вкладення з отриманих листів.
Отримані спам-листи позначайте як спам
Не переходьте за посиланнями в листах, якщо такі листи викликають підозру.
Як забезпечити захист від спаму?Ніколи не публікуйте свою електронну адресу на публічних веб-сайтах та сервісах. Якщо її все-таки необхідно вказати, робіть це з обережністю. Ви також можете створити одноразову адресу електронної пошти, яку можна використовувати для оглядів новин або підписок.
Фішинг — це форма атаки з використанням соціальної інженерії, в ході якої зловмисник, маскуючись під надійний суб'єкт, виманює конфіденційну інформацію жертв.
Ознаки фішингу
Загальні або неофіційні привітання
Підозрілий домен
Пропозиція, від якої важко відмовитися
Терміновість
Некоректна граматика
Запит на особисту інформацію
Більше
Більше
Більше
Більше
Більше
Більше
Загальні або неофіційні привітання — листи без персоналізації (наприклад, «Шановний клієнт») та формальностей, має викликати підозри.
Терміновість – фішингові повідомлення часто намагаються викликати відчуття терміновості дій, залишаючи жертвам менше часу на роздуми.
Некоректна граматика – орфографічні та друкарські помилки, а також незвичайні фрази часто можуть означати небезпеку
Запит на особисту інформацію – часто використовують кіберзлочинці, але банки, фінансові установи та більшість онлайн-сервісів намагаються цього уникати.
Пропозиція, від якої важко відмовитися – якщо лист занадто хороший, щоб бути правдою, він, напевно, є фішинговим.
- Підозрілий домен – чи дійсно американський чи німецький банк надсилатиме електронний лист з китайського домену?
ЦИФРОВИЙ СЛІД
Усе, що залишається у пам’яті мережі: відкриття акаунтів, створення паролів, відвідування певних сайтів, лайки, коментарі, покупки тощо.
З повідомлення, яке надіслане, а потім видалене, могли зробити скріншот (сфотографувати), а фото зберегти на інший носій. Навіть якщо ти впевнений (-а) у тому, кому надсилаєш щось особисте, інтимне чи компрометуюче – цифровий слід залишиться назавжди.
Щойно хтось відправив якусь фотографію через мобільний телефон чи інший гаджет, вона більше не належить конкретній людині – ця інформація у власності мережі Інтернет, ніхто не знає, як її можуть використати і як це відіб’ється на репутації людини.
Аватар (аватарка)
Аватар (аватарка) – зображення, обличчя користувача у віртуальному просторі.
Бан
бан полягає в обмеженні певних прав користувача
Мережевий сленг
Мережевий сленг віртуального спілкування
Пост
Пост – окреме повідомлення на форумі.
Контент
Контент (англ. content – зміст) – наповнення будь-якого інформаційного ресурсу (веб-сайту, блогу тощо) – тексти, графіка, мультимедіа.
Гість
Гість – відвідувач форуму, який може продивлятись теми та повідомлення форуму, але без права їх публікувати.
Капс, капстити
Капс, капстити (Caps Lock) – це написання деякими користувачами мережі Інтернет повідомлень заголовними літерами, що не вітається на багатьох форумах, чатах та забороняється, так як розцінюється, як крик та підвищення тону
Кросспостинг
Кросспостинг – розміщення однакових за змістом повідомлень/тем в різних розділах/темах форуму або в одному і тому ж розділі/темі форуму з метою залучення уваги до власної персони.
Модератор
Модератор (англ. moderator) – людина, що відповідає за дотримання встановлених норм поводження у Інтернетресурсах, частіше форумах.
Оверквотинг
Оверквотинг – надмірне цитування.
Смайлик
Смайлик (англ. smile – посмішка) – зображення, складене з розділових знаків, букв і цифр, що використовується для передачі емоцій користувача під час спілкування в Інтернеті.
Оверквотинг – надмірне цитування.
бан полягає в обмеженні певних прав користувача
Гість – відвідувач форуму, який може продивлятись теми та повідомлення форуму, але без права їх публікувати.
Капс, капстити (Caps Lock) – це написання деякими користувачами мережі Інтернет повідомлень заголовними літерами, що не вітається на багатьох форумах, чатах та забороняється, так як розцінюється, як крик та підвищення тону
Кросспостинг – розміщення однакових за змістом повідомлень/тем в різних розділах/темах форуму або в одному і тому ж розділі/темі форуму з метою залучення уваги до власної персони.
Модератор (англ. moderator) – людина, що відповідає за дотримання встановлених норм поводження у Інтернетресурсах, частіше форумах.
Контент (англ. content – зміст) – наповнення будь-якого інформаційного ресурсу (веб-сайту, блогу тощо) – тексти, графіка, мультимедіа.
Пост – окреме повідомлення на форумі.
Смайлик (англ. smile – посмішка) – зображення, складене з розділових знаків, букв і цифр, що використовується для передачі емоцій користувача під час спілкування в Інтернеті.
Аватар (аватарка) – зображення, обличчя користувача у віртуальному просторі.
Дякуюза увагу!