Full screen

Share

Show pages

Przyjmuję Jezusa w Eucharystii
katecheza interaktywna 

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

n4.5 wyd. Jedność e

Woyt Es

Created on September 15, 2023

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Przyjmuję Jezusa w Eucharystii

katecheza interaktywna

Modlitwa

Przygotuję Ci serce, o Chryste

Przygotuję Ci serce, o Chryste, przygotuję Ci serce niewinne, takie jasne, radosne i czyste, przygotuję Ci serce, o Chryste. Przyozdobię Ci serce miłością, taką wielką, co wszystko zwycięża, abyś wstąpił do niego z radością, przyozdobię Ci serce miłością.

kliknij płytę, by włączyć dźwięk

– Jak czuje się uczeń, który wychodzi do szkoły bez śniadania? – Dlaczego ważny jest posiłek przed lekcjami? – Co może się zdarzyć, kiedy ktoś często nie je posiłków?

Dlaczego człowiek potrzebuje pożywienia?

kliknij w księgę Pisma Świętego

Pan Jezus wie, jak ważne dla człowieka jest pożywienie, dlatego troszczył się o głodnych. Posłuchamy Ewangelii o tym, jak Pan Jezus nakarmił wielki tłum ludzi.

Jezus karmi głodnych - czytanie Pisma Świętego (Mk 8,1-9)

– Ile dni wielki tłum szedł za Jezusem? – Dlaczego nie mieli co jeść? – Co według Pana Jezusa mogłoby się stać z ludźmi, gdyby wracali do domu głodni? – Czym Pan Jezus ich nakarmił? – Ilu ludzi Jezus nakarmił, rozmnażając siedem chlebów i kilka rybek? – Co to znaczy, że ludzie najedli się do syta? – Ile zebrano ułomków (resztek)?

Jezus karmi głodnych

Zadanie 1 ze str. 12.

Praca w zeszycie ćwiczeń

Zadanie 4 ze str. 13.Właściwe rozwiązanie znajduje się pod ikonką poniżej.

Praca w zeszycie ćwiczeń

Nie zabraknie mi nigdy chleba

Nie zabraknie mi nigdy chleba, nie zabraknie mi nigdy wody, bo Ty, Jezu, jesteś Chlebem z nieba, Jezu, jesteś Źródłem mym.

kliknij płytę, by włączyć dźwięk

Przygotowanie i złożenie darów
Obrzędy Komunii
Modlitwa eucharystyczna

Przypomnimy, co pamiętacie na temat drugiej części Mszy Świętej – liturgii eucharystycznej. Kliknij w kolejne ikonki.

Liturgia eucharystyczna

Zadanie 2 ze str. 12.

Praca w zeszycie ćwiczeń

Obejrzyjcie fragment filmu ukrytego pod ikonką telewizora.

Film

– Na czym polega zewnętrzne przygotowanie się na przyjęcie Ciała Chrystusa? – Na czym polega wewnętrzne przygotowanie się na przyjęcie Ciała Chrystusa? – O co możemy prosić Jezusa przed przyjęciem Go w Komunii Świętej?

Przeczytajcie w podręczniku na str. 17 zaznaczone teksty i spróbujcie odpowiedzieć na pytania poniżej.

Praca z podręcznikiem

Zadanie 3 ze str. 13.

Praca w zeszycie ćwiczeń

O mój Jezu w Hostii skryty, na kolanach wielbię Cię. W postać chleba Tyś spowity, Bóstwo Twoje kryje się. Ty, co rządzisz całym światem, me zbawienie w ręku masz; tu, przed Twoim majestatem, aniołowie kryją twarz.

Modlitwa

O mój Jezu w Hostii skryty

kliknij płytę, by włączyć dźwięk

grafika wygenerowana przez AI

imgbin.com

freebibleimages.org

pngwing.com

pixbay.com

freepik - licencja

bank zdjęć własnych wydawnictwa

Źródło grafiki:

Poranny posiłek jest bardzo ważny, ponieważ dodaje nam sił do nauki, pracy czy zabawy. Bez pokarmu szybko tracimy siły i chęci do pracy. Brak odpowiedniego odżywiania się może także prowadzić do choroby. Dziś przypomnimy o Pokarmie, który daje nam siły duchowe i pomaga zdobywać świętość. Pan Jezus dał nam Go, abyśmy nie ustali w drodze do nieba.

Podczas każdej Mszy Świętej składamy na ołtarzu dary chleba i wina, które stają się Ciałem i Krwią Chrystusa: chleb oznacza ludzką pracę, wino oznacza cierpienie i radość. W czasie Eucharystii składamy więc Bogu ofiarę z całego naszego życia – naszych trudów, sukcesów, cierpień, trosk i radości.

– Co tworzymy, spożywając Ciało Chrystusa? – Kim stają się dla siebie nawzajem ludzie, którzy przyjmują Ciało Pana Jezusa?

Wiemy, że uczestnictwo w niedzielnej Mszy Świętej jest naszym obowiązkiem. Kościół daje nam takie przykazanie dla naszego dobra.

Panu Jezusowi było żal ludzi, którzy głodni wędrowali za Nim. Obawiał się, że mogą zasłabnąć w drodze do domu. Dlatego uczynił dla nich cud rozmnożenia chleba. Ludzie mogli najeść się do syta, czyli tak, by całkowicie zaspokoić głód. Pan Jezus zatroszczył się również, by nie zmarnowały się resztki chleba. Kazał je pozbierać do koszów. W Ewangelii znajdziemy jeszcze więcej podobnych opisów rozmnożenia chleba. Tak jak Pan Jezus zatroszczył się o wielki tłum, tak chce troszczyć się o wszystkich ludzi. Tak bardzo nas ukochał, że pozostawił nam pokarm dla duszy, który ma nam zapewnić życie wieczne. Pan Jezus pozostał z nami w Eucharystii i staje się dla nas Chlebem.

W najważniejszym momencie modlitwy eucharystycznej kapłan mówi: „Uświęć te dary mocą Twojego Ducha, aby stały się dla nas Ciałem i Krwią naszego Pana, Jezusa Chrystusa”. Przeistoczenie. Kapłan wypowiada słowa konsekracji, po których ukazuje Ciało i Krew Chrystusa: „Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: to jest bowiem Ciało moje, które za was będzie wydane”. „Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: to jest bowiem kielich Krwi mojej nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów”. Chleb staje się Ciałem, a wino Krwią Chrystusa. W tym czasie przyjmujemy postawę klęczącą na znak naszego uniżenia i szacunku

Jezus Chrystus daje nam siebie w Eucharystii. Wszyscy, którzy przyjmują Jego Ciało pod postacią chleba, stają się dla siebie nawzajem bardzo bliscy. Ten sam Pan Jezus jest w każdym z nas. Pan Jezus pragnie, by ludzie Go przyjmowali w Eucharystii. Bez tego duchowego pokarmu ustalibyśmy w drodze do nieba.

Gdy wielki tłum był z Jezusem i nie mieli co jeść, przywołał do siebie uczniów i rzekł im: „Żal Mi tego tłumu, bo już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają co jeść. I jeśli ich puszczę zgłodniałych do domu, zasłabną w drodze, bo niektórzy z nich przyszli z daleka”. Odpowiedzieli uczniowie: „Jakże tu na pustkowiu będzie mógł ktoś nakarmić ich chlebem?” Zapytał ich: „Ile macie chlebów?” Odpowiedzieli: „Siedem”. I polecił tłumowi usiąść na ziemi. A wziąwszy siedem chlebów, odmówił dziękczynienie, połamał i dawał uczniom, aby je podawali. I podali tłumowi. Mieli też kilka rybek. I nad tymi odmówił błogosławieństwo, i polecił je rozdać. Jedli do syta, a pozostałych ułomków zebrali siedem koszów. Było zaś około czterech tysięcy ludzi. (Mk 8,1-9)

Pytanie 2.

Pytanie 1.

Kapłan modli się o pokój i mówi: „Pokój Pański niech zawsze będzie z wami”. Odpowiadamy: „I z duchem twoim”. Następnie kapłan prosi wszystkich: „Przekażcie sobie znak pokoju”. Kapłan udziela Komunii Świętej. Przystępując do Komunii, usłyszymy słowa kapłana: „Ciało Chrystusa”. Odpowiadamy: „Amen”. Po powrocie na miejsce modlimy się w skupieniu, dziękując Jezusowi za to, że do nas przyszedł.

Next page

genially options