Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
SUSTAINABILITY PRESENTATION
b.klara
Created on September 11, 2023
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Legyünk tudatosak és következetesek, ha vásárlásról van szó!
Szeptember 30. Csomagolásmentes nap
Jelen évszázad egyik legnagyobb kihívása a folyamatosan növekvő hulladék mennyiségének visszaszorítása. A mértéktelen, és egyre növekedő emberi fogyasztás miatt már ott tartunk, hogy évente több, mint tízmillió tonna egyszer használatos műanyag hulladék keletkezik, amellyel kezdeni kell valamit, hiszen a tárolása és lassú lebomlása is mérhetetlen terhet ró a környezetre. Hazánkban egy ember évente mintegy 100 kilogrammnyi csomagolóanyagot dob ki a szemétbe. Bár egyre inkább ráébredünk erre a problémára, a változás lassú. Komoly szemléletváltásra, szemléletformálásra van szükség ahhoz, hogy alapvető javulás induljon el.
Bea Johnson a Zero Waste életmód nagykövete, aki 2008 óta él az 5 alapszabály, a “Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot” mentén, azaz: Utasítsd vissza, Csökkentsd, Használd újra, Hasznosítsd újra, Komposztáld”.
Néhány éve kezdtek csak helyet kapni (újra) a boltok polcain a – meztelen- csomagolásmentes termékek, nem csak az élelmiszerek, hanem a vegyszerek területén is. Olyan boltok nyíltak, amelyek teljesen csomagolásmentes kínálatra rendezkedtek be, és nincs jelen műanyag vagy egyszer használatos csomagolóanyag. Ugyan számuk nem jelentős, mégis alternatívát kínálnak a vásárlóknak, amellyel egyre többen kívánnak élni. Piacon való jelenlétük a legjobb példa arra, hogy így is lehet kereskedni, felelősséget lehet és kell is vállalni a környezetért. A vásárlóerő óriási hatalom, a kialakult vásárlási szokásainkkal hatást tudunk gyakorolni a kereskedelmi gyakorlatra. Amit ott hagyunk a polcokon egy üzenet egyben: ha nem változtatnak a gyakorlatukon, akkor kevesebb lesz a bevételük. Szerencsére a legtöbb nagykereskedő ma már elindult a változás útján és egyre másra bukkannak fel a vásárlást könnyítő, de tartós csomagolóanyagok, a gyümölcs és kenyérhálók, vagy a lebomló, újrahasznosítható papírtasakok. Sokan ma már aszerint döntünk, melyik helyen vásárolunk, hogy szívügyének tekinti-e ezt a kereskedő vagy sem.
A mindennapokban egyértelműen látszik, hogy választásaink, szokásaink hatással vannak a cégekre, vállalatokra. Így, ha képesek vagyunk józan, a környezetet védő, tudatos döntést hozni, ha következetesek vagyunk, akkor hosszú távon is eredményes lehet minden egyéni „megmozdulás”, vagy a csomagolásmentes életmódot népszerűsítő, a műanyagot elutasító kampány. Saját, személyes életünkben is hozhatunk olyan döntéseket, amelyek segíthetnek: • nem vásárolunk egyenként csomagolt gyümölcsöt és zöldségeket, • nem veszünk palackos vizet, helyette csapvizet iszunk, • sokszor használható BPA-mentes műanyag vagy üvegpalackokban viszünk magunkkal innivalót, • az élelmiszereket – különösen a zöldségeket, gyümölcsöket - hazai termelőktől, piacokon, csomagolásmentesenszerezzük be, • a háztartásban használatos vegyszereket és a személyes higiéniában használt termékeket nagy tételben/csomagolásmentes boltokban szerezzük be, • otthonunkban a tárolásra igyekszünk műanyagmentes megoldásokat alkalmazni, • akkor se kérünk/fogadunk el műanyag bevásárló szatyrot, ha azt „lebomlóként” hirdetik, • a már birtokunkban lévő műanyag szatyrokat, tasakokat addig használjuk, amíg csak lehet, • saját vászontáskákat hordunk magunknál, • többet használjuk az otthoni konyhát – hogy elkerüljük az ételszállítással együtt járó csomagolást, • családi szinten törekszünk a fentebb írtak megvalósítására, még akkor is, ha a családtagok eleinte furcsának találják az új szokásokat
Az egyszer használatos műanyag kiszorítása, valamint a csomagolásmentes vásárlás gyakorlata egy tanulási folyamat. Nem várható el senkitől, hogy egy nap alatt szert tegyen azokra a készségekre, amelyek ehhez szükségesek. A tudatosságot is tanulni és gyakorolni kell. Mégis, ha egy-egy nap sikerül felhívni a figyelmet ezek jelentőségére, máris egy lépéssel közelebb kerültünk a tiszta, élhető, hulladékmentes jövőhöz. Csomagolásmentes termékek: vászontáska, üveges tároló, mosható betét, menstruációs bugyi, vászonzsebkendő, hálós bevásárló zsák, bélelt kenyeres zsák, újraszalvéta, kulacs, kerámia, fa termékek, ételhordó
6. Harriet Dyer: Kis zöld könyv - Élj fenntarthatóan!
könyvajánló
5. Philip Bunting: A Földnek rád van szüksége!
4. ÖKO - Környezetvédelem, Fenntarthatóság, Újrahasznosítás
3. Bea Johnson: Zero Waste otthon
2. Nagy Réka: Ökoanyu
1. Tóth Andi: Dobd ki a szemetest
"Egy hangsúlyozottan magyarországi viszonyokra íródott, a szerző saját tapasztalatain alapuló, hiteles "zéró hulladék" gyakorlati kézikönyv, amely lépésről lépésre elkíséri az olvasót a hulladékminimalizálás folyamatában. A második kiadás újdonsága egy átfogó fejezet a sikeres közösségi együttműködések indításának gyakorlatáról: Társadalmi szerepvállalás - lépésről lépésre. A fejezet vendégszerzői: Takács-Sánta András, az ELTE docense, a Humánökológia Mesterszak igazgatója, a Kisközösségi Program elnevezésű kutatási és akcióprogram ötletgazdája és szakmai vezetője, valamint Rémán Izabella, a Gyermekkor Ökológiája munkatársa. Még több recept, bővített alapanyag- és boltlista. ... mert hisszük, hogy minden kis lépés számít.
1. Tóth Andi: Dobd ki a szemetest
Anyukaként lótunk-futunk, bevásárolunk, főzünk, takarítunk, gyereket nevelünk, dolgozunk. Miközben a lehető legjobbat akarjuk családtagjaink és a környezetünk számára – fontos kérdésekkel kerülünk szembe nap, mint nap az élet bármely területén. Mivel fürödjön a család? Hogyan legyen otthon tisztaság? Miként kerüljön az asztalra finom és egészséges étel? Olyan könnyű lenne, ha egyértelmű válaszok lennének. De nem ússzuk meg az utánajárást és a dilemmákat. Segítséget viszont kaphatunk. Rengeteget. Azoktól, akik már végig küszködték magukat ezeken a kérdéseken, és találtak rá válaszokat, megoldásokat, amelyeket meg is osztanak velünk. Ökoanyu és az ő könyve ilyen. Minden egyes termék, amit a kosarunkba teszünk – egy döntés. Mi hozzuk meg. Hiszünk abban, hogy minden egyes pici lépés, amit a környezetünkben teszünk, számít.
2. Nagy Réka: Ökoanyu
Lehetséges-e szemét nélkül működtetni egy háztartást? Lehet-e úgy vásárolni, hogy a szatyrainkba ne kerüljenek műanyag csomagoló eszközök? Meg lehet-e szabadulni mindattól, amire igazából nincs szükségünk? A válasz: határozott igen! Bea Johnson, a hulladékmentes életmód koronázatlan királynője 2008 óta gyakorolja családjával együtt a Zero Waste, azaz "nulla hulladék" életvitelt. Tapasztalatait, amiket sokszor rögös utakat járva szerzett, ebben a könyvben osztja meg a környezettudatosságra törekvő olvasóval. Könyvében arra bátorít, hogy csökkentsük az otthoni zűrzavart, a dolgok birtoklása helyett válasszuk az élményeket, és mindezt ne csak egy jobb környezetért, de egy jobb önmagunkért tegyük. A könyv praktikus, kipróbált megoldásokat mutat be arra, hogy életünk teljesebb és egészségesebb legyen. Bea Johnson a Zero Waste életmód nagykövete. 2008 óta követi a hulladékmentes életmódot, és mára mindössze egy befőttes üvegnyi szemetet termel családjával együtt évente. A francia származású szerző Kaliforniában él férjével és két kamasz fiával.
3. Bea Johnson: Zero Waste otthon
A környezettudatos magatartásra nevelést nem lehet elég korán kezdeni, és persze ezen a téren is elsősorban mi, szülők és nagyszülők mutathatunk jó példát gyermekeinknek. Már a mindennapi szokások apró módosításaival is sokat tehetünk szűkebb-tágabb környezetünk megóvásáért, legyen szó az étrend átgondolásáról, a háztartási tisztítószerek használatáról, a megfontolt fogyasztói magatartásról vagy a hulladékkezelésről. Könyvünk ehhez a szemléletváltáshoz ad hasznos ismereteket és praktikus ötleteket.
4. ÖKO - Környezetvédelem, Fenntarthatóság, Újrahasznosítás
Senki nem szeret igazán a szeméttel foglalkozni. Ám akár tetszik, akár nem, a hulladék az életünk része. Honnan származik a szemét? Hova kerül? Mi történik ott vele? És hogyan cselekedhetünk a bolygónk érdekében? A könyv röviden bemutatja a hulladék útját és a hozzá kapcsolódó bonyolult összefüggéseket. Ezután vázolja az újra felhasználás, újra hasznosítás és a megújítás folyamatait, valamint egyszerű, játékos tanácsokkal szolgál ahhoz, hogyan építhetjük be ezen elveket gyakorlati szinten is a mindennapjainkba. Ez a téma fontos a bolygón élő összes élőlény léte szempontjából. Tedd meg az első lépéseket a változás útján, tanulmányozd a szemetedet és győzedelmeskedj a háztartási hulladékkal vívott csatában! Reméljük, hogy az ötletek érthetők lesznek a legfiatalabbak számára is, a kicsit idősebbeknek pedig elég egyszerűek ahhoz, hogy napi rutinná válhassanak.
5. Philip Bunting: A Földnek rád van szüksége!
,,Elfelejtettük, hogyan legyünk jó vendégek, hogyan haladjunk könnyű léptekkel a Földön, ahogy a többi élőlény teszi." Barbara Ward Habár sokan tisztában vagyunk az emberi tevékenységek Földünkre gyakorolt negatív hatásaival, mégis nehéz az egyén szintjén felelősséget vállalni. A fogyasztás központi kérdéssé vált, túl nagyok az elvárások, és túl sok dolgot természetesnek élünk meg. Gondoljunk egy külföldi utazásra, de persze szeretnénk birtokolni a legújabb technikai újításokat is. Közben gyorsételeket fogyasztunk, elvárjuk a kényelmes, gyors munkába jutás lehetőségét, vagy bekapcsoljuk a fűtést az első hideg fuvallatra. Homokba dugjuk a fejünket a környezetre gyakorolt hatások tekintetében és kevés időt szentelünk arra, hogyan alakíthatnánk át az életünket Földünk érdekében. Nem várhatjuk el, hogy mások lépjenek helyettünk - mindannyiunkra szükség van, hogy a változás megtörténjen. A,,Kis zöld könyv" célja, hogy rávilágítson azokra a főbb folyamatokra, amelyekkel az emberiség a környezetet károsítja; bemutatja a különböző szennyezéseket, az erdőirtásokat, az ipari termelés és a mezőgazdaság átalakulásának folyamatait. Tényekkel, elméletekkel szolgál majd ötletekkel segít abban, hogyan változtathatunk lépésről lépésre, és hogyan tehetjük életünket környezettudatosabbá.
6. Harriet Dyer:Kis zöld könyv - Élj fenntarthatóan!
Csökkentsd a fogyasztásod! Használd fel újra! Hasznosítsd újra!
- V2V0
- V3V1
- V4V0
- V5V0
- V6V1
ROSSZ:
JÓ:
- #000000
- 3
- 8
- oui
- oui
Ha elrontod, kattints a radírra!
XX
Próbáld meg újra!
XX
Kösd össze a különböző hulladékokat a megfelelő gyűjtőedénnyel!
A kérdéseket ide kattintva találod meg!
JÁTÉK