Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

computer science

7 клас

тема 1

Цифрове середовище та інформаційні технології дляпрофесійної діяльності та вирішення проблемних життєвих ситуацій.Цифрові пристрої для побудови локальної (домашньої,персональної) мережі. Драйвери для підключення пристроїв до мережі.

«Навчальна книга — Богдан»

«Навчальна книга — Богдан» — українське книжкове приватне видавництво, засноване у Тернополі 1997 року. Директор та головний редактор видавництва Богдан Будний, заступник директора Георгій Домарецький. Видає навчально-методичну, довідникову та художню літературу.

Зроби свій вибір

цифрове середовище

права дитини в цифровому середовищі

комп'ютерна мережа

повторення

Способи під'єднання до мережі Інтернет

Захист в цифровому просторі

Архітектура комп'ютера - це загальна структура та організація комп'ютерної системи, яка включає в себе апаратне та програмне забезпечення.

повторення

Особисті комп'ютери (ПК)

Різновиди комп'ютерів

Ноутбуки та Планшети

Робочі станції

Суперкомп'ютери

Міні-комп'ютери та мікроконтролери:

Сервери

повторення

собисті комп'ютери призначені для роботи та розваг користувача. Їх використовують для веб-перегляду, роботи з текстовими документами, створення презентацій, гри, відеомонтажу та інших завдань.

Ноутбуки та планшети є портативними комп'ютерами, їх можна використовувати вдома, в школі або в подорожах. Вони підходять для роботи з документами, відеозв'язку, навчання та розваг.

Робочі станції мають високу продуктивність і використовуються для важкої графічної та науково-технічної роботи, такої як комп'ютерне моделювання, відеомонтаж, архітектурне проектування і інші професійні завдання.

Сервери призначені для зберігання та обробки великих обсягів даних, обслуговування мережі та надання послуг. Вони використовуються в корпоративних середовищах, для хостингу веб-сайтів, електронної пошти та інших онлайн-послуг.

Міні-комп'ютери, такі як Raspberry Pi, та мікроконтролери використовуються для навчання програмуванню, створення роботів, автоматизації дому та інших творчих проектів.

Суперкомп'ютери мають найвищу обчислювальну потужність і використовуються для великих наукових та дослідницьких завдань, таких як кліматичні моделі, молекулярне моделювання і обробка великих обсягів даних.

Пристрої введення/виведення інформації

Введенняінформації

повторення

Пристрої введення - це засоби, за допомогою яких користувач вводить дані в комп'ютер. Приклади: клавіатура, миша, сенсорний екран, мікрофон.

Клавіатура— сукупність розміщених у певному порядку клавіш пристрою, що використовується для введення і редагування даних, а також керування виконанням окремих операцій.

Графічний планшет або Дігіта́йзер — периферійний пристрій для вводу планшетного типу, призначений для створення, введення та редагування цифрової інформації у графічній формі.

Мікрофон — прилад, що перетворює звукові коливання на електричні та застосовується для передачі звукових коливань на велику відстань. Мікрофони використовуються у багатьох пристроях, таких як телефони і магнітофони, у звукозапису та відеозапису, на радіо і телебаченні, для радіозв'язку а також для ультразвукового контролю та вимірювання.

Веб-камера — цифрова відео чи фотокамера, яка має можливість в реальному часі фіксувати зображення, призначені для подальшої передачі по мережі Інтернет.

Маніпулятор типу миша — один з вказівних пристроїв уведення, який дає змогу користувачеві через інтерфейс взаємодіяти з комп'ютером.

Сканер — пристрій що аналізуючи певний об'єкт, створює його цифрове зображення. Процес отримання такого зображення називаютьскануванням.

Тачпа́д, або се́нсорна пане́ль, — вказівний пристрій введення, що застосовують, частіше за все, в ноутбуках.

Геймпад або ґеймпад — пристрій введення для двох рук, який використовується для керування ігровим процесом, наприклад на гральній консолі. Геймпади можуть бути як дротовими так і бездротовими, універсальними чи тільки для одного типу пристроїв (однієї консолі).

Джо́йстик — пристрій-рукоятка керування у відеоіграх: важіль на підставці, який можна відхиляти у двох площинах. На важелі можуть бути різного роду гашетки і перемикачі. Словом «джойстик» в побуті називають важіль управління

Пристрої введення/виведення інформації

Виведенняінформації

повторення

Пристрої виведення - це засоби, за допомогою яких комп'ютер виводить інформацію на зовнішні пристрої. Приклади: монітор, принтер, динаміки.

Майже кожний сучасний персональний комп'ютер обладнано звуковими колонками, призначеними для відтворення звуку. Таких колонок може бути від 2 до 8. Колонки бувають пасивні та активні. Пасивні колонки не мають власного підсилювача і підключаються до виходу підсилювача звукової карти, за допомогою якої комп'ютер відтворює звукову інформацію. Активні колонки оснащено вбудованим підсилювачем, завдяки чому забезпечується краща якість звуку.

Принтер дає змогу вивести результати роботи комп'ютера на папір чи прозору плівку. Сьогодні найпоширенішими є принтери двох типів: струменеві (як правило, їх використовують для кольорового друку) та лазерні (використовуються частіше для чорно-білого друку).

Навушники — пристрій для відтворення звукової інформації персонально

На моніторі у вигляді текстової та графічної інформації відтворюються результати роботи комп'ютера. Крім того, на моніторі відображуються елементи керування, які користувач може вибрати за допомогою миші та активізувати у такий спосіб певну дію (ініціювати виконання команди видалити фрагмент тексту тощо).

Мультимедійні проектори призначені для паралельного відображення зображення на виносному екрані, інтерактивній дошці

Системний блок

повторення

Корпус – рама, до якої кріпиться материнська плата, блок живлення та інші компоненти системи.

  1. Блок живлення – пристрій, який перетворює змінний струм мережі на постійний струм, необхідний компонентам комп’ютера.

Накопичувач – пристрій для довгострокового зберігання великих обсягів інформації. В сучасних персональних комп’ютерах в якості накопичувачів використовуються жорсткі диски (HDD) або твердотілі накопичувачі (SSD).

Оперативна пам’ять (RAM) – пам’ять, в яку після запуску системи записуються всі програми і дані, необхідні процесору для роботи. При вимкненні живлення вміст пам’яті очищується.

Дисководи (оптичних дисків, гнучких дисків) – пристрої для зчитування та запису інформації з дисків (оптичних або магнітних). На даний момент вважаються застарілими та на сучасні ПК майже не встановлюються.

  1. Материнська плата (системна плата, mainboard) – головна плата комп’ютера, до якої підключаються всі інші компоненти ПК та через яку здійснюється їх комунікація.

Процесор (CPU) – «мозок» комп’ютера, пристрій, який відповідає за виконання програмного коду, обробляє потік даних та керує роботою системи.

Відеоадаптер (відеокарта) – складний багатокомпонентний пристрій, призначений для обробки і формування графічних даних та виводу їх на екран. Конструктивно може виконуватися у вигляді окремої плати, або бути інтегрованим (в процесор або материнську плату) пристроєм.

Звуковий адаптер (звукова карта) – пристрій, який дозволяє записувати та відтворювати звук на комп’ютері. Найчастіше інтегрується в материнську плату, але буває і у вигляді окремої плати або зовнішнього пристрою.

Мережевий адаптер (мережева карта, NIC) – пристрій, який дозволяє комп’ютеру взаємодіяти з іншими пристроями в комп’ютерній мережі. Найчастіше інтегрується в материнську плату, але буває і у вигляді окремої плати або зовнішнього пристрою.

Мультимедійне обладнання включає в себе різні пристрої, призначені для обробки та відтворення мультимедійних даних, таких як звук, відео та зображенням

Динаміки (гучномовці)

Мікрофони

Веб-камери

Графічні планшети

Проектори

повторення

  • Динаміки - це пристрої для відтворення звуку. Вони можуть бути вбудовані в монітор, ноутбук або планшет, або бути підключеними як окремий компонент.
  • Динаміки використовуються для відтворення музики, звуків у відео, аудіокниг та інших мультимедійних джерел.

        • Мікрофон - це пристрій для запису звуку. Він може бути вбудованим у ноутбук або планшет, або бути підключеним як окремий пристрій.
        • Мікрофони використовуються для запису звуку, проведення відеоконференцій, голосового введення та інших аудіофункцій.

    • Веб-камера - це пристрій для відеозйомки та відеоконференцій. Вона може бути вбудована в ноутбук або планшет, або бути підключеною окремо.
    • Веб-камери дозволяють користувачам відеозйомку, спілкування через відеоконференції та відеозаписи.

      • Графічний планшет - це пристрій, який дозволяє користувачам створювати малюнки та графічні зображення за допомогою стилуса або власних рук.
      • Графічні планшети корисні для художників, графічних дизайнерів та всіх, хто потребує точного керування в графічних програмах.

        • Проектор - це пристрій, який використовується для відображення великого зображення або відео на екрані або стіні.
        • Проектори використовуються для презентацій, перегляду фільмів, навчання та інших цілей, коли потрібен великий візуальний ефект.

Інформаційні технології

Комп’ютерна техніка та системи зв’язку використовуються для збирання, передавання, отримання, пошуку, опрацювання, поширення інформації. А це дозволяє організувати будь-яку людську діяльність найбільш ефективно.

Інформаційні технології використовуються практично в усіх професіях. Наприклад, лікарі використовують ІТ для ведення медичних записів, вчителі використовують їх для навчання, а інженери - для проектування та моделювання.

Інформаційні технології можуть допомогти вирішувати проблеми, пов'язані з організацією розкладу, плануванням подорожей, пошуком інформації про товари та послуги, а також з комунікацією з друзями та рідними.

Припустимо, ви зібрали багато фотографій з вашої відпустки, і ви хочете створити альбом. За допомогою інформаційних технологій ви можете використовувати спеціальні програми для обробки і редагування фотографій, додавання тексту і створення креативних монтажів.

  1. Ви можете легко обмінюватися повідомленнями, фотографіями та відео з друзями через соціальні мережі, електронну пошту або месенджери. Це дозволяє вам залишатися на зв'язку з іншими людьми, навіть коли вони далеко від вас.
Таким чином, інформаційні технології роблять наше життя зручнішим і допомагають нам здійснювати різні завдання швидко та ефективно.

Цифрове середовище

означає всі способи, у які ви використовуєте комп’ютери й Інтернет: смартфони та планшети, комп’ютерні ігри й соціальні мережі для зберігання, обробки і передачі інформації

Цифрове середовище робить наше життя більш зручним і доступним. Воно дозволяє нам швидко знаходити інформацію, спілкуватися з іншими людьми, працювати та навчатися в онлайн-режимі, а також вирішувати різноманітні завдання.

Цифрове середовище дозволяє нам оточувати себе новими можливостями, але також вимагає від нас обережності та вміння користуватися цими технологіями відповідально та безпечно.

В цифровому середовищі ми користуємося різними програмами і веб-сайтами, щоб шукати інформацію, спілкуватися з іншими людьми, грати в ігри, редагувати фотографії і відео, а також виконувати багато інших завдань.

Основні складові цифрового середовища

Комп'ютери та пристрої

Інтернет

Цифрові дані

Програми та додатки

Соціальні мережі

Це наші ноутбуки, смартфони, планшети та інші гаджети, які ми використовуємо для роботи, навчання, розваг та спілкування.

Це велика мережа, яка дозволяє нам шукати інформацію, спілкуватися з іншими людьми, ділитися даними та користуватися онлайн-сервісами.

Це інформація у вигляді чисел і кодів, яку ми можемо зберігати, обробляти та передавати за допомогою комп'ютерів.

Це спеціальні програми, які ми встановлюємо на наши пристрої для різних цілей, наприклад, для соціальних мереж, гри, редагування фотографій чи написання текстів.

Це платформи, які дозволяють нам спілкуватися з друзями, ділитися своїми думками та фотографіями в Інтернеті.

Твоє право на інформацію

Органи влади повинні гарантувати для тебе доступ до доречної інформації для дітей. Тобі варто навчитися поважати інших в Інтернеті (наприклад, не заохочувати цькування чи насильство).

Твоє право на участь в ухваленні рішень

Школи, органи влади, компанії та міжнародні органи повинні запитувати твою думку та серйозно ставитися до неї

ПРАВА ДИТИНИ У ЦИФРОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ

ПРАВА ДИТИНИ У ЦИФРОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Твоє право створювати групи в Інтернеті та приєднуватися до них

Коли ти користуєшся Інтернетом, органи влади чи інші суб’єкти не повинні стежити за тобою, окрім дозволених законом випадків.

Твоє право на гру

Органи влади та компанії повинні підтримувати можливість дітей грати в ігри, бути креативними, розв’язувати задачі та працювати разом з іншими дітьми.

Твоє право на конфіденційність і захист особистої інформації

Кожен повинен знати про твоє право на конфіденційність. Тобі потрібно дізнатися, як захищати конфіденційність своєї інформації в Інтернеті. Твоя особиста інформація повинна використовуватися лише з твого дозволу

Твоє право на освіту

Ти маєш право здобути необхідні навички.

Твоє право на захист від шкоди

У тебе має бути змога легко повідомити про шкідливий вміст чи поведінку

У тебе має бути змога легко повідомити про шкідливий вміст чи поведінку

Школи, органи влади, компанії та міжнародні органи повинні запитувати твою думку та серйозно ставитися до неї

Коли ти користуєшся Інтернетом, органи влади чи інші суб’єкти не повинні стежити за тобою, окрім дозволених законом випадків.

Органи влади та компанії повинні підтримувати можливість дітей грати в ігри, бути креативними, розв’язувати задачі та працювати разом з іншими дітьми.

Кожен повинен знати про твоє право на конфіденційність. Тобі потрібно дізнатися, як захищати конфіденційність своєї інформації в Інтернеті. Твоя особиста інформація повинна використовуватися лише з твого дозволу

Ти маєш право здобути необхідні навички.

Органи влади повинні гарантувати для тебе доступ до доречної інформації для дітей. Тобі варто навчитися поважати інших в Інтернеті (наприклад, не заохочувати цькування чи насильство).

Захист особистого цифрового простору

створюй надійні, складні паролі та не встановлюй однаковий пароль для декількох ресурсів

надавай перевагу інтернету від мобільного оператора перед загальнодоступною мережею Wi-Fi

не пересилай у месенджерах конфіденційну інформацію та фото документів

пам’ятай, що найкращий метод захисту твоїх інтернет-акаунтів – двофакторна аутентифікація. Вмикай її всюди, де є така можливість

завантажуй програми та додатки лише з офіційних джерел

Електронні бібліотеки

комп'ютер для навчання

Віртуальні екскурсії

Онлайн співпраця

Створення презентацій, документів та інших видів контенту

Самостійне вивчення (наприклад програмування)

Онлайнуроки

Пошук інформації

Відеоуроки та інші засоби навчання

Комп'ю́терна мере́жа — система зв'язку між двома чи більше комп'ютерами з метою обміну даними.

Комп'ютерна мережа

повторення

Пристрої з’єднуються в мережу за допомогою спеціального мережевого обладнання. З’єднання може бути бездротовим або кабельним

Найбільш поширені бездротове з'єднання:

  • Wi-Fi
  • Bluetooth
  • Мобільний інтернет

Провайдер (від англ. provider — постачальник) — це організація, що надає послуги, пов’язані з доступом до глобальної мережі.

Комп'ютерні мережі Бувають:

персональні мережі (Personal Area Networks - PAN)

локальні мережі (Local Area Networks — LAN)

глобальні мережі (Wide Area Networks — WAN)

повторення

Персональна мережа — це мережа, побудована «навколо» людини. Такі мережі покликані об'єднувати усе персональне електронне обладнання користувача. Такими стандартизованими мережами в наш час є Bluetooth, ZigBee, Piconet.

Локальні мережі звичайно займають обсяг одного чи декількох поряд розміщених будинків. Кількість пристроїв, що складають мережу, типово не перевищує декількох тисяч.

Глобальні мережі розміщуються на великих географічних просторах. Найкращим прикладом глобальної мережі є Internet.

Wi-Fi - це технологія, яка дозволяє підключати комп'ютери, смартфони, планшети та інші пристрої до Інтернету без потреби використовувати проводові з'єднання, такі як Ethernet-кабелі.

Wi-Fi працює завдяки спеціальним пристроям, які називаються маршрутизаторами (роутер) . Маршрутизатори розповсюджують бездротовий сигнал, який наші пристрої можуть сприймати і використовувати для підключення до Інтернету. Таким чином, ми можемо користуватися Інтернетом у будь-якому кімнаті, де є Wi-Fi сигнал, без потреби використовувати проводи.

Wi-Fi Direct дозволяє комп'ютерам і портативним ґаджетам зв'язуватися один з одним без дротів, без використання маршрутизаторів і точок доступу. Тобто з'єднання встановлюється так само просто, як через Bluetooth.

Мобільний Інтернет - це спосіб бездротового доступу до Інтернет. В першу чергу такий доступ надає абоненту свободу дій і мобільність - можливість використовувати інтернет на смартфоні та роздавати Інтернет на пристрої

Переваги використання мобільного Інтернету сьогодні вже більш ніж очевидні.

  • це доступність практично по всій території України
  • це доступ до мережі там, де інші варіанти підключення відсутні
  • це можливість роздавати Інтернет друзям.

Статус підключення мобільного інтернету відображається в рядку стану. Літера E – 2G мережа, H – 3G мережа, LTE – 4G мережа.

Драйвер (англ. "driver") - це програмне забезпечення або компонент системи, який дозволяє операційній системі або іншим програмам взаємодіяти з певним обладнанням або пристроєм.

Драйвер

Драйвери необхідні для правильної роботи різних пристроїв на комп'ютері, таких як принтери, графічні карти, мережеві адаптери, звукові карти, миші, клавіатури, сканери та інші.

Драйвери забезпечують операційну систему і програми доступом до функціональності пристрою і дозволяють користувачам ефективно використовувати обладнання.

Однак драйвери можуть бути специфічними для певної операційної системи (наприклад, Windows, Linux, або macOS) і конкретної моделі або виробника обладнання.

Основна функція драйвера - це забезпечити взаємодію між апаратним обладнанням пристрою та операційною системою або програмами, що використовують цей пристрій.

Драйвер

Встановлення драйверів може бути автоматичним, коли операційна система сама знаходить та встановлює відповідні драйвери, або вручну, коли ви вибираєте драйвери зі списку та встановлюєте їх самостійно.

Після встановлення драйвера, ви зазвичай повинні перезавантажити комп'ютер, щоб зміни набули чинності.

Драйвери роблять ваші пристрої сумісними з операційною системою. Вони перетворюють команди з вашого комп'ютера в інструкції, які зрозумілі для певного пристрою.

Цифрові пристрої для побудови локальної мережі

Під'єнатися до мережі Інтернет

Маршрутизатор (Router)

Комутатор (Switch)

Мережева карта (Network Interface Card, NIC)

Маршрутизатор - це цифровий пристрій, який дозволяє об'єднати кілька комп'ютерів в одну локальну мережу. Він розподіляє мережевий трафік між комп'ютерами та забезпечує доступ до Інтернету. Маршрутизатор може бути підключений до мережі за допомогою Ethernet-кабелю або бездротового з'єднання Wi-Fi.

Комутатор - це пристрій, який дозволяє підключити більше комп'ютерів до мережі та розподілити мережевий трафік між ними. Він працює на рівні даних і визначає, куди направити пакети даних в мережі.

Мережева карта - це апаратний компонент комп'ютера, який дозволяє йому підключитися до мережі. Кожен комп'ютер повинен мати мережеву карту для участі в локальній мережі.

Цифрові пристрої для бездротового під'єднання до мережі

Під'єнатися до мережі Інтернет

Wi-Fi роутер (Wireless Router)

Бездротова мережева карта (Wireless Network Adapter)

Смартфони , ноутбукита планшети

Wi-Fi роутер - це пристрій, який створює бездротову мережу Wi-Fi в вашому домі або офісі. Він дозволяє підключати різні цифрові пристрої, такі як комп'ютери, смартфони, планшети і навіть смарт-телевізори, до Інтернету через бездротове з'єднання.

Бездротова мережева карта - це апаратний компонент, який дозволяє вашому комп'ютеру підключатися до Wi-Fi мережі. Це може бути вбудованою частиною вашого комп'ютера або зовнішнім USB-адаптером.

Більшість сучасних смартфонів і планшетів мають вбудовану можливість підключення до Wi-Fi мережі. Вони можуть служити як бездротові точки доступу (Hotspot), що дозволяє іншим пристроям підключатися до Інтернету через них.

Бездротові точки доступу (Hotspot) - це як маленька "Wi-Fi станція" або "Wi-Fi точка", яка дозволяє іншим пристроям підключатися до Інтернету через бездротове з'єднання.

Бездротові точки доступу (Hotspot)

Створення Hotspot

Підключення до Hotspot

Смартфони , ноутбукита планшети

Щоб створити Hotspot, виберіть відповідну опцію на своєму пристрої (наприклад, смартфоні) у налаштуваннях Wi-Fi або в спеціальному додатку. Потім ви можете надати йому ім'я (SSID) та пароль, які інші пристрої будуть використовувати для підключення.

Бездротова мережева карта - це апаратний компонент, який дозволяє вашому комп'ютеру підключатися до Wi-Fi мережі. Це може бути вбудованою частиною вашого комп'ютера або зовнішнім USB-адаптером.

Більшість сучасних смартфонів і планшетів мають вбудовану можливість підключення до Wi-Fi мережі. Вони можуть служити як бездротові точки доступу (Hotspot), що дозволяє іншим пристроям підключатися до Інтернету через них.

NFC - це технологія, яка дозволяє бездротово обмінюватися даними між пристроями на дуже короткій відстані, зазвичай менше 10 сантиметрів.

Цікаво знати

Вона використовується для миттєвого обміну інформацією між смартфонами, картками оплати та іншими пристроями.

NFC працює на дуже близькій відстані, зазвичай не більше ніж 10 см. Це означає, що два пристрої, які використовують NFC, повинні бути дуже близько один до одного для передачі даних.

NFC вважається безпечним засобом передачі даних, оскільки він вимагає фізичного наближення пристроїв. Це ускладнює несанкціонований доступ до інформації.

NFC використовується для різних завдань, таких як безконтактна оплата (за допомогою NFC-карток чи смартфонів), обмін контактами або файлами між смартфонами, активація NFC-тегів для отримання інформації та інше.

Багато сучасних смартфонів мають вбудований чіп NFC, що дозволяє користуватися цією технологією для різних завдань.

Дякуюза увагу!