ŚWIETLICA W PRZYRODZIE
Natalia Krekora
Created on July 25, 2023
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
ALL THE THINGS
Presentation
ASTL
Presentation
ENGLISH IRREGULAR VERBS
Presentation
VISUAL COMMUNICATION AND STORYTELLING
Presentation
GROWTH MINDSET
Presentation
BLENDED LEARNING
Presentation
INTRO INNOVATE
Presentation
Transcript
innowacja organizacyjno - metodyczna
Zespół Szkół w Krośnie
Świetlicawprzyrodzie
CELE:
2. zachęcanie i motywowanie uczniów do spędzania czasu na świeżym powietrzu, samodzielnego eksplorowania naturalnego środowiska i zgłębiania wiedzy na temat otaczającego ich świata.
1. szerzenie idei holistycznego rozwoju uwzględniającego rozwój fizyczny, emocjonalny, społeczny i poznawczy dzieci z wykorzystaniem aktywnego i regularnego ruchu w środowisku przyrodniczym.
Adresatami innowacji są uczniowie klas 1 – 3 uczęszczający do świetlicy szkolnej.
Zakres innowacji
jest odpowiedzią na bardzo zły stan psychofizyczny dzieci oraz zbyt małą integrację i motywację dzieci, a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla pierwszego etapu edukacyjnego. Na podstawie wieloletnich obserwacji oraz przeprowadzonych diagnoz zauważono, że uczniom najbardziej brakuje wspólnej aktywności, w której pierwszoplanowe znaczenie ma własna działalność, bezpośrednie doświadczanie i możliwość samodzielnego rozwiązywania problemów.
Świetlica w przyrodzie
sprawdź
opisy
zdjęcia
DOŚWIADCZANIA
WRAŻLIWOŚCI SENSORYCZNEJ
SAMODZIELNEGO PODEJMOWANIA DECYZJI
PRZYNALEŻNOŚCI DO GRUPYIEMPATII
RUCHU IAKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ
POTRZEBY,NA KTÓRE odpowiadamy
Wspólne doświadczanie przyrody wyzwala niezmierzone pokłady endorfin
przynależność do grupyempatiadoświadczanie
2. Zdjęcia ze świetlicy w lesie w roku szkolnym 2022/2023
1. Zdjęcia ze świetlicy w lesie w roku szkolnym 2021/2022
jak bawiły się dzieciaki?
O tym chyba najlepiej świadczą zdjęcia, które robiliśmy w ciągu całego roku szkolnego :)
fotorelacja
Bezpośrednie doświadczanie dotykowe, węchowe, proprioceptywne, słuchowe i wzrokowe......to wszystko w przyrodzie po prostu się dzieje!
sensoryka
kreatywność
trochę szaleństwa
Kreatywność zazwyczaj łączy się z odrobiną szaleństwa - przecież wszystko co nowe wychodzi poza ramy tego, co dotąd znaliśmy.Zachęcajmy do tego dzieci, ponieważ one mają świeży, jeszcze pozbawiony wpływów dorosłego świata, umysł.
Sztuką jest dostrzeżenie piękna w otaczającym nas świecie. Wśród przyrody mamy możliwość zachwycać się prostymi, dostępnymi na wyciągnięcie ręki rzeczami.Nie ma potrzeby, aby dzieci do tego zachęcać, ponieważ naturalnie zauważają każdy najdrobniejszy szczegół. Podążajmy więc za nimi.
trochę piękna
Dzieci odkrywają, że w pewnych sytuacjach to, co zazwyczaj kojarzy się z brudem, w innych może okazać się twórczością - malowanie błotem, smarowanie węglem buzi.Zachęcamy dzieci do tego, ponieważ czyste ręce nigdy nie stworzą pięknej rzeźby z gliny.
trochę brudu
- Czy Państwa zdaniem należałoby zmienić coś w zajęciach plenerowych?
- Czy dziecko w bieżącym roku szkolnym stało się bardziej samodzielne?
- Czy zauważyli Państwo inne zmiany w zachowaniu lub samopoczuciu dziecka w związku z wycieczkami do lasu? Bezpośrednio po zajęciach lub w dłuższej perspektywie? Jeżeli tak, jakie?
- Czy uważa Pani/ Pan, że przebywanie dzieci w przyrodzie jest ważne? Jeżeli tak, dlaczego?
- Czy dziecko stało się bardziej kreatywne/ pomysłowe w zabawach, samodzielnie i/lub w towarzystwie?
co mówia rodzice?
Na zakończenie zapytaliśmy również rodziców, co sądzą o naszych zajęciach......oto czego się dowiedzieliśmy :)
ankieta
dla nas odpowiedź jest prosta!
mała przestrzeńhałaspozycja siedzącastojące powietrze
świetlicaw budynku
nieograniczona przestrzeńszum drzew, śpiew ptaków, trzask płonącego ogniskaciągły ruchświeże powietrze, pełne leśnych olejków eterycznych
świetlica w przyrodzie
vs
co wybrać?
tulipanowieckiełbaskaluz
platanhalloumispokój
brzozaoscypekniezawodność
dąbziemniakwaleczność
ulubiona przekąska z ogniska
super moc
ulubionedrzewo
wierzbakukurydzaimprowizacja
LEŚNE PRZEWODNICZKI
Hanna Bartłomiejczak
Monika Kulze
Emilia Kowalczyk
Weronika Baraniak
Natalia Krekora
ŹRÓDŁA: Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiegohttps://www.frd.org.pl/dzieci-maja-wychodne/badania-i-publikacje/ http://www.frd.org.pl/dzieci-maja-wychodne-2/Nie ma złej pogody na spacer, Linda Akeson McGurk; Ostatnie dziecko lasu, Richard Louv; Witamina N, Richard Louv; Achtung baby, Dlaczego niemieckie dzieci są tak samodzielne, Sara Zaske;
Czekamy na Wasw przyrodzie!
POTRZEBA PRZYNALEŻNOŚCI DO GRUPY I EMPATII
Dzieci w wieku wczesnoszkolnym poszerzają krąg swoich znajomości i oprócz silonego związku z rodziną, potrzebują również kontaktu i poczucia związku z osobami spoza rodziny - wśród rówieśników.
POTRZEBA DOŚWIADCZANIA
Doświadczanie to jedyna niezawodna metoda uczenia się. Zarówno słuchanie, jak i patrzenie angażuje tylko część uczestników. Działanie jest niezawodne.„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Konfucjusz
POTRZEBA RUCHU I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ
Rozwój fizyczny dzieci około 7 roku życia powoduje wzmożone zapotrzebowanie na ruch.
POTRZEBA SAMODZIELNEGO PODEJMOWANIA DECYZJI
Człowiek w każdym wieku i każdej sytuacji potrzebuje poczucia sprawczości. To sytuacja, kiedy czujemy, że mamy wpływ na to, co się z nami dzieje, możemy decydować również o naszym otoczeniu i grupie, do której należymy. Dzieci bardzo potrzebują możliwości zadecydowania w jaki sposób pracują i ograniczanie tego powoduje często zabijanie ich kreatywności.
POTRZEBY SENSORYCZNE
Rozwój psychomotoryczny dzieci jest nierozerwalnie związany z integracją sensoryczną. W miarę, jak nasz organizm pokonuje kolejne szczeble rozwojowe i poznaje otaczający go świat - postępuje również integrowanie bodźców z tego otoczenia przychodzących. Nasz mózg adaptuje się do różnorodnych sygnałów, zarówno dotykowych, jak i słuchowych, węchowych, smakowych, czucia głębokiego, poczucia równowagi, znajdowania się naszego ciała w przestrzeni.