Pozivnica Susret 2023
Alma Šuto
Created on July 20, 2023
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
Transcript
Susret odgojno-obrazovnih djelatnika Imotske krajine
Imotski, 28. - 29. kolovoza 2023.
Tema: Učitelj 21. stoljeća
Prijave su otvorene do 27.8.2023.
Organizatorice: Ivana Rako Vuksan i Alma Šuto
Pokrovitelji: OŠ Zmijavci, apartmani Tripalo
Pogledajte program Susreta
Prijavite se na radionice, izlaganja i predstavljanje primjera dobre prakse
Prijavite se i preko sustava EMA
Program Susreta odgojno-obrazovnih djelatnika Imotske krajine 2023
Ponedjeljak, 28. 8. 2023. u POU Imotski
Utorak, 29. 8. 2023. u POU Imotski
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
Radionica ''ESEP i eTwinning u novom ruhu'' Tijekom radionice ''ESEP i eTwinning u novom ruhu'' sudionici će se upoznati s načinom kreiranja projekta, dodavanja partnera i rada u Twinspace-u, virtualnom radnom mjestu projekta, te isprobati nove načine kreiranja sadržaja i postavljanja suradničkih aktivnosti u okviru budućih projekata. Osim toga, upoznat će alate i mogućnosti Twinspacea za razvoj komunikacije među partnerima, učenicima i kvalitetne provedbe evaluacijskih aktivnosti tijekom i nakon provedenog projekta. Za aktivno sudjelovanje potreban je pristup računalu.
TeachMeet – primjeri dobre prakse: - Our School Radio! Podcasts and New Media as an Educational Tool, Alma Šuto, Osnovna škola Zmijavci, Zmijavci - Mindfulness for teachers: a hands-on approach, Kristina Jakić, Osnovna škola Zmijavci, Zmijavci - Classroom Menagement Solutions for teachers, Ivana Rako Vuksan, Osnovna škola Zmijavci, Zmijavci - Kako je nastao koncert “Večer disneyjevih klasika”, Alma Mimica, Glazbena škola dr. fra Ivan Glibotić Imotski - Kreativno pisanje ili o akrostihovima à la Prévert, Slavenka Markota, Gimnazija dr. Mate Ujevića, Imotski - Spoj glazbu kao umjetnost sa znanošću, Dijana Lidmila, Glazbena škola dr. fra Ivan Glibotić Imotski - Obrada lektire na kreativniji način, Dražena Livajić, Osnovna škola Zmijavci, Zmijavci
Izlaganje: Putevima kulturne baštine od Balkana do Mediterana U okviru Erasmus+projekta “A heritage for each country, A Europe for Everyone” tijekom školske godine 2022. /2023. posjetili smo partner škole s kojima surađujemo na projektu. Puno smo naučili o bogatoj kulturnoj baštini Turske, Portugala, Rumunjske i Italije. Zaronite s nama u čarobni svijet bogatog kulturnog nasljeđa mediteranskih i balkanskih zemalja. Kroz naše predavanje približit ćemo vam zanimljive antičke lokalitete sa Sicilije i Turske koji su uvršteni na UNESCO-ov popis svjetske baštine te vas upoznati s monumentalnim arhitektonskim postignućima Porta i Bukurešta. Kulturno nasljeđe svake zemlje definirano je povijesnim zbivanjima i geografskim smještajem. Kroz interdisciplinarni pristup pokušat ćemo usporediti sličnosti i razlike među kulturama država uključenih u projekt s povijesnog, geografskog, književnog, glazbenog i gastronomskog aspekta. Komparirat ćemo obrazovne sustave država partnera te istaknuti benefite sudjelovanja u međunarodnom projektu.
Pučko otvoreno učilište od 20:00, Neformalno druženje uz zakusku
Izlaganje: Razumijem li što čitam? RAZUMIJEM LI ŠTO ČITAM? Istraživanje poznavanja aktivnog i pasivnog rječnika provedeno je u petim razredima ( 130 učenika ) triju osnovnih škola u Trilju, Prološcu i Zmijavcima u šk.god. 2022./23. Cilj istraživanja bio je ispitati poznavanje pasivnog rječnika pomoću zadataka višestrukog izbora, a poznavanje aktivnog rječnika zadacima samostalnog jezičnog izričaja. Potvrdilo se da je pasivno znanje rječnika šire, dok je aktivno znanje, koje je vezano uz pisani jezični izričaj, znatno lošije. Razumijevanje značenja riječi važno je za razumijevanje pročitanog sadržaja i učenje s razumijevanjem. U izlaganju ćemo navesti vrste zadataka i dati ogledne primjere rješavanja istih. Nastojat ćemo iz logopedskog kuta sagledati ovaj gorući problem, ukazati na posljedice nerazumijevanja riječi u svakodnevnom životu, važnosti dobrog razumijevanja tijekom osnovnoškolskog obrazovanja i različite mogućnosti rješavanja ovog problema kako kod učenika s teškoćama tako i kod djece tipičnog razvoja.
Izlaganje: Cjelodnevni izlet - od dobre pripreme do uspješne realizacije Marina Lebo I Božena Janjiš, OŠ “Josip Vergilij Perić” Imotski SVRHA PREDAVANJA: U pripremi cjelodnevnog izleta voditelji se često nađu u situaciji da se pitaju kojim redom odraditi cjelokupno planiranje, pripremu I provedbu administrativnih poslova vezanih za izlet. Cilj nam je podrobno objasniti cijeli postupak korak po korak. ISHODI: Uspješno isplanirati, pripremiti I provesti cjelodnevni izlet učenika. TIJEK IZLAGANJA: 1. Planiranje izleta 2. Administrativni I razrednički poslovi vezani uz izlet 3. Primjer cjelodnevnog izleta SAŽETAK IZLAGANJA U uvodnom dijelu pozdrav I kratko predstavljanje učiteljica. Koratki osvrt na cjelokupnu izvanučioničku nastavu. Fokusiramo se na cjelodnevni izlet. Prolazak kroz sve faze: dogovor o odredištu izleta, planiranje u Školskom kurikulumu, najava izleta na prvom roditeljskom sastanku, odabir voditelja, izrada izvedbenog plana, slanje Agencijama, prikupljanje ponuda, formiranje I sastanak Povjerenstva, potvrda roditelja, zadnje upute I realizacija izleta. Na kraju kratak primjer realiziranog cjelodnevnog izleta.
Izlaganje: Interdisciplinarnim pristupom u radu s učenicima s teškoćama Interdisciplinarnim pristupom u radu s učenicima s teškoćama u razvoju omogućujemo najbolju podršku tim učenicima. Iako često nailazimo na nedostatne resurse, posebno u manjim sredinama, potrebno je poduzeti sve raspoložive mogućnosti kako bi dijete dobilo pregled i smjernice za rad različitih stručnjaka ( liječnika različitih specijalizacija, stručnjaka edukacijsko-rehabilitacijskih profila, psihologa...), čije smjernice bi pomogle učitelju u radu s učenikom. Ovim radom se želi učitelje potaknuti na dodatne edukacije o djeci s teškoćama u razvoju. Nakon ovog izlaganja uvidjeti će kako pristupiti i raditi s učenikom s određenim teškoćama te koji stručnjaci i discipline će mu u tome pomoći . U radu će biti prikazane mogućnosti interdisciplinarnog pristupa najčešćim teškoćama učenika s kojima se učitelji u redovitom sustavu odgoja i obrazovanja susreću te kako pružiti podršku i prilagoditi rad tom učeniku.
Izlaganje: Izrada interdisciplinarnog scenarija poučavanja Prezentiranje koraka izrade scenarija poučavanja na primjeru scenarija Ekološki otisak. Polaznicima će se izlagati izrađen interdisciplinarni scenarij poučavanja (biologija i informatika) koristeći obrazac Scientix lesson plan. Tema scenarija potiče učenike na proučavanje problema 21. stoljeća, na promišljanja kako svojim stilom života utječu na planet Zemlju. Dokaz ostvarenosti ishoda interdisciplinarnim poučavanjem su proaktivni učenici koji promoviraju održivost svojim stilom života.
Izlaganje: „Brinem o sebi” Izlaganje o projektu „Brinem o sebi” uključuje univerzalnu prevenciju u sklopu Školskog preventivnog programa za šk. god. 2022./2023., za učenike od 1. do 4. razreda te njihove roditelje. Cilj projekta je omogućiti učenicima znanja i vještine koje će im omogućiti očuvanje mentalnog zdravlja, ranu prevenciju psihičkih poteškoća i ponuditi obrasce za suočavanje s neugodnim emocijama. Preventivne aktivnosti obuhvaćene ovim projektom usmjerene su na informiranje i educiranje učenika i roditelja o raznolikosti poteškoća mentalne prirode, uklanjanje stigmatizacije mentalnih poteškoća i popularizacija traženja podrške i pomoći. Projekt će se realizirati kroz aktivnosti: individualna procjena psihičkih poteškoća, individualno savjetovanje za učenike i roditelje ( uživo i online), izrada kalendara s prikazima psihičkih poteškoća, digitalni sadržaji s ciljem promicanja i očuvanja mentalnog zdravlja kroz satove psihologije, povijesti i biologije.
Radionica 'Mindfulness za učitelje – praktičan pristup Tijekom radionice Mindfulness za učitelje – praktičan pristup polaznici će se upoznati s novim tehnikama rada s učenicima, vježbati emocionalnu kontrolu i osnažiti pojedince da prevladaju svakodnevni stres. Polaznici će se upoznati s uvođenjem tehnika usmjerenih na jačanje samokontrole i samoupravljanje pažnjom za uspješnije učenje; korištenje inovativnih tehnika za osnaživanje učitelja/nastavnika u radu sa učenicima; razvijanje osobnih tehnika za rad s učenicima.
Suzana Jelavić, magistra psihologije. Zaposlena u Gimnaziji dr. Mate Ujevića u Imotskom. Radi kao nastavnica psihologije i stručna suradnica psihologinja. Voditeljica Sekcije za školsku psihologiju Društva psihologa Splitsko-dalmatinske županije. Radim kao vanjska suradnica u Zavodu za socijalnu skrb.
Mirjana Matković, diplomirala na Fakultetu za defektologiju Sveučilišta u Zagrebu ( sada Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet). Preko 25 godina rada s učenicima s teškoćama u razvoju, njihovim roditeljima i učiteljima. Održala više edukacija za osobe koje se bave radom s djecom i mladima ( studentima, odgojno-obrazovnim djelatnicima, pomoćnicima u nastavi…) kao i zainteresiranoj javnosti. Napisala više didaktičkih sadržaja i prilagodbi postojećih sadržaja za rad s djecom s teškoćama u razvoju. Surađuje s više udruga i institucija koje se bave djecom s teškoćama i osobama s invaliditetom. Konstantno se stručno usavršava.
Božena Janjiš, dipl. učit. razredne nastave. Djelatnica OŠ "Josip Vergilij Perić", Imotski. Radi u Područnoj školi Lončari u kombiniranom razrednom odjelu. Sa svojim učenicima sudjeluju u nizu aktivnosti , posebno su aktivni u eTwinning projektima. Žele širiti svoje iskustvo, ali i doći do novih spoznaja.
Ivana Kujundžić, logoped, savjetnik, radi u OŠ "Ivan Leko" Proložac i OŠ Zmijavci. Članica je Upravnog odbora Hrvatskog logopedskog društva i već tri godine predsjednica je HLD-a, Podružnice SDŽ. Aktivna u mnogim projektima u i izvan škole. Organizira i održava edukacije za učitelje, odgajatelje, roditelje i širu zajednicu na temu odgoja i obrazovanja djece s teškoćama u razvoju. Aktivna je u udrugama: KUM Proložac, Kolajna i Dixie.
Radionica: Učionica na otvorenom Kroz radionicu Učionica na otvorenom imat ćete priliku upoznati interdisciplinarnu aktivnost na otvorenom s ciljem boljeg upoznavanja grada Imotskog kroz igru, a koja se sastoji od jednostavnog Escape rooma u kombinaciji s orijentacijskom utrkom. Za sudjelovanje u ovoj aktivnosti potreban vam je mobilni uređaj (za svaku grupu jedan, broj članova grupe ovisit će o broju sudionika) s internetskom vezom i preuzetom aplikacijom “GPS ORIENTEERING RUN” koja je besplatna, a možete je preuzeti preko Google Play Store (Android) ili App Store (iOS).
Radionica 'eTwinning kroz ESEP'' Radionica 'eTwinning kroz ESEP'' namijenjena je svim odgojno-obrazovnim djelatnicima koji žele otkriti mogućnosti Europske platforme za školsko obrazovanje (European School Education Platform) te novoga eTwinninga. Tijekom edukacije proći će se koraci registracije na novi eTwinning te će se pokazati koje sve mogućnosti nude ESEP i eTwinning registriranim korisnicima. Za aktivno sudjelovanje potrebno je računalo. Molimo polaznike ove radionice da ponesu svoja osobna računala
Izlaganje: Važnost vokalne higijene za nastavnike i učenike Prema obilježjima svoje profesije, učitelji su – vokalni profesionalci. Iako o vokalnoj edukaciji ovisi kvaliteta praktičnog rada učitelja, ona nije dio njihovog formalnog obrazovanja. Može se susresti tek na studijima pjevanja i glume te su učitelji, kad se o vokalnoj higijeni žele više informirati, često prepušteni sami sebi. Školska predavanja u akustički zahtjevnim okruženjima prisiljavaju ponekad učitelje na povećanje glasnoće govora, zbog čega može doći do vokalnog zamora, promuklosti, naprezanja i slabosti glasa. Stoga je svrha ovog predavanja istaknuti značaj očuvanja glasa, objasniti pravilno korištenje vokalnog aparata, opisati odrednice vokalne tehnike i predstaviti vokalne vježbe koje mogu pomoći u sprječavanju vokalnog zamora. Kako su glasovi učenika također izloženi velikom naporu, pažnju treba posvetiti i njihovoj vokalnoj higijeni. Pristup temi je interdisciplinaran i uključuje spoznaje iz fonetike, logopedije, medicine, pjevanja, glume, glazbene pedagogije te vokologije, interdisciplinarne znanosti koja objedinjuje sve znanstvene discipline kojima je područje interesa glas.
Izlaganje: Europsko statističko natjecanje U prvom dijelu predavanja Europsko statističko natjecanje upoznat ću sudionike sa Statističkim natjecanjem u kojem svake godine sudjeluje Ekonomska škola Imotski. Predstavi ću im ovogodišnji rad naših učenika. Europsko statističko natjecanje organizira Eurostat u suradnji s brojnim europskim nacionalnim statističkim uredima radi promicanja statističke pismenosti među srednjoškolcima. Sastoji se od dvije faze: nacionalne, poznate pod nazivom Statistička natjecanje, i europske. Nacionalna faza se sastoji od dva kruga. U Hrvatskoj je, u organizaciji Državnog zavoda za statistiku, prvi put održano šk. god. 2017./2018., kada je u natjecanju sudjelovalo više od 1500 sudionika u 520 ekipa. U drugom dijelu predavanja predstavit ću rad naših učenika koji se odnosi na obradu i interpretaciju prikupljenih podataka u svrhu istraživanja komunikacije s nepoznatim osobama preko virtualnih mreža. Podatke je prikupljala za svoje istraživanje kolegica psihologinja Silvana Vlašić.
Izlaganje: Interdisciplinarnost i održivost ili o stablu Ciljevi: sudionici će razvijati vještine prepoznavanja i identificiranja prednosti interdisciplinarnog povezivanja nastavnih sadržaja u okviru teme održivosti te njihovu ispravnu valorizaciju. Ishodi: Učitelj/nastavnik otkriva aktivnosti interdisciplinarnog povezivanja. Učitelj/nastavnik planira i kreira vlastite interdisciplinarne aktivnosti sa svojim učenicima. U prvom dijelu izlaganje se bavi determinacijom pojmova interdisciplinarnost i održivost, a drugi dio je prikaz interdisciplinarnih aktivnosti, u okviru teme održivosti a sastavnih dijelova eTwinning projekta Budi moje stablo! Sois mon arbre! Be my tree!.
Izlaganje Imotska krajina u prošlosti - Narodi koji su živjeli na prostorima IK i kulturno povijesni spomenici koje su nam ostavili Obrađujući nastavnu temu iz prirode i društva Povijest Hrvata od njihova dolaska u 7. stoljeću pa do 21.stoljeća s učenicima sam usporedno provela istraživanje što se događalo na prostoru Imotske krajine kroz prošlost. Svrha istraživačkog rada je bila da saznaju da život na ovim prostorima počinje još u prapovijesti, da su na ovim prostorima živjeli Iliri, Rimljani, Hrvati, Ugari, Turci, Mlečani, Austrijanci, Francuzi i drugi narodi te koje su nam kulturno povijesne spomenike ostavili, a mi ih možemo danas vidjeti na prostorima IK. Znanja, vještine i stavovi stečeni istraživačkom nastavom omogućavaju učeniku bolje razumijevanje svijeta koji ga okružuje, lakše snalaženje u novim situacijama u društvenome okružju te donošenje odluka za osobnu dobrobit, dobrobit zajednice. Ishodi istraživačkog pristupa su da učenik uz usmjeravanje objašnjava rezultate vlastitih istraživanja prirodnih ili društvenih pojava i različitih izvora informacija.
1. Uvodna riječ organizatorica, Alma Šuto i Ivana Rako Vuksan
Dražena Livajić, učiteljica razredne nastave, radi u OŠ Zmijavci. Ima 25 godina radnog staža. Rad s djecom je motivira i veseli.
Slavenka Markota, po zanimanju sam profesor filozofije i francuskog jezika i književnosti, profesor izvrstan savjetnik, a radim u Gimnaziji dr. Mate Ujevića u Imotskom gdje predajem filozofiju, logiku i francuski jezik. U više navrata sam se stručno usavršavala u inozemstvu (Grenoble 1997., Besançon 2001., Nice 2003., Vichy 2007. i 2013., Liège 2016., Nantes 2018., Nabeul-Tunis/virtualno/ 2021., Paris-Sѐvres 2023.). Licencirani sam edukator Međunarodnog centra za pedagoške studije (Centre international dʼétudes pédagogiques CIEP, Sèvres, France Éducation international FEI) za profesore ispravljače i ispitivače na ispitima za međunarodno priznatu diplomu francuskog jezika DELF/DALF scolaire. Dopredsjednica sam Hrvatske udruge profesora francuskog jezika (HUPF) od 2009. godine, te voditeljica Županijskog stručnog vijeća profesora francuskog jezika Splitsko-dalmatinske županije od 2012. godine. Od 2014. do 2020. bila sam savjetnica za francuski jezik u Agenciji za odgoj i obrazovanje radeći kao vanjska suradnica. Projektni sam koordinator Erasmus+ projekta “Sciences and Mathematics into Learning English” (S.M.I.L.E). Dobitnica sam odličja Viteza reda Akademskih palmi 2016. godine (Chevalier dans lʼOrdre des Palmes académiques) Ministarstva obrazovanja, visokoškolskog obrazovanja i istraživanja Republike Francuske te nagrade Ministarstva znanosti i obrazovanja najuspješnijim odgojno-obrazovnim djelatnicima za školsku 2018./2019., 2020./2021. i 2021./2022. godinu.
Nevenka Rebić, po zvanju diplomirani ekonomist. Završila Ekonomski fakultet u Splitu 1986. Od 1987. radim kao profesor ekonomskih predmeta u Ekonomskoj školi Imotski. Od 2014. sam profesor mentor, a od 2019. savjetnik. Sudjelujem u radu Županijskog stručnog vijeća nastavnika ekonomske grupe predmeta, bila sam član međužupanijskog povjerenstva za provedbu natjecanja iz knjigovodstva, član organizacijskog odbora na državnom natjecanju učenika Worldskills Croatia 2018. u disciplini poslovni tajnik i upravni referent. Od 2018. sudjelujem u Statističkom natjecanju u organizaciji Državnog zavoda za statistiku. S Filozofskim fakultetom Osijek imam sklopljen ugovor o mentorstvu studentima za Pedagoško-psihološko-didaktičko-metodičku izobrazbu
Alma Mimica rođena je 1983. u Splitu. Tijekom srednjoškolske izobrazbe u Glazbenoj školi Josipa Hatzea osvojila je nekoliko državnih nagrada, a 2001. i državno natjecanje HDGPP-a. Na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu 2007. diplomirala je solo pjevanje u klasi mezzosopranistice Nelli Manuilenko. Profesorica je solo pjevanja u Glazbenoj školi Dr. fra Ivan Glibotić u Imotskom. Njeni učenici redoviti su sudionici državnih i međunarodnih natjecanja, gdje osvajaju i prve nagrade. U okviru koncertne djelatnosti nastupila je na stotinjak koncerata u Hrvatskoj, Italiji, Švicarskoj i Njemačkoj. Izvodi operne i operetne arije, sakralni repertoar i songove iz mjuzikala. Prigodom 30. obljetnice primanja Hrvatske u Ujedinjene Narode izvela je hrvatsku himnu „Lijepa naša“ i ariju „O zemljo naša“ iz Gotovčeve opere Mila Gojsalića u Europskom parlamentu u Ženevi. Kao doktoranada Sveučilišta u Zadru kontinuirano se stručno usavršava, a ispit za zvanje profesorice mentorice položila je 21. prosinca 2022. pri Agenciji za odgoj i obrazovanje.
Ana Marketin-Sedlar, strukovna profesorica u Strojarskoj i prometnoj školi iz Varaždina. Budući da većina mojih učenika nakon završetka srednjoškolskog obrazovanja traži posao, aktivna sam u provedbi eTwinning i Erasmus+ projekata u nadi da ću im pružiti priliku za stjecaje znanja i vještina u međunarodnom okruženju te da ću potaknuti osnaživanje njihovih životnih vještina. Kao eTwinning ambasador rado dijelim svoje znanje, iskustvo i entuzijazam s kolegama jer smatram kako zajedno možemo pripremiti nove generacije za bolju budućnost.
Daniela Usmiani, profesorica matematike i informatike u Srednjoj školi Bedekovčina. Kao koordinator aktivno provodim Erasmus + projekte u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja i strateška partnerstva iz područja općeg obrazovanja. Od 2018. aktivno surađujem s Agencijom za mobilnost i programe EU kao eTwinning ambasadorica. Smatram da su projektne metode poučavanja ključne za razvoj obrazovnog sustava, pa ih implementiram kako u brojne eTwinning projekte tako i u redovnu nastavu.
Alma Šuto Učiteljica informatike i tehničke kulture u zvanju izvrsnog savjetnika radi u Osnovnoj školi Zmijavci, članica radne skupine informatika, korisničke skupine Europeana DCI-4, Scientix ambasadorica i MIE Expert. Sudjeluje u međunarodnim projektima sa ciljem razvoja inovativnosti i kreativnosti u procesu učenja i poučavanja. Održala niz radionica i predavanja na skupovima županijske, međužupanijske, državne i međunarodne razine iz područja primjene i integracije digitalnih tehnologija u svakodnevno učenje i poučavanje u različitim područjima. Autorica digitalnog udžbenika, digitalnih obrazovnih sadržaja objavljenih na portali Školske knjige e-Sfera. Izradila 33 videolekcija objavljenih na YouTube kanalu MZO. Četiri puta dobitnica nagrade MZO, također dobitnica nagrade „Faust Vrančić“.
Ivana Rako Vuksan Učiteljica engleskog jezika u Osnovnoj školi Zmijavci. Predsjednik Školskog odbora. Napredovala u zvanje mentor, sudjeluje na stručnim skupovima, od lokalne do međunarodne razine, kao sudionik i kao predavač/voditelj radionica. Koristi inovativne pristupe nastavi s ciljem poticanja komunikativnosti, kritičkog mišljenja i kreativnosti učenika. Autorica je digitalnih materijala za udžbenik iz engleskog jezika. Ima dugogodišnje iskustvo u provođenju Erasmus+ i eTwinning projekata te je suorganizator Susreta odgojno-obrazovnih djelatnika Imotske krajine.
Kristina Jakić, dipl. učit. razredne nastave. Djelatnica OŠ Zmijavci, Zmijavci. Radi u Područnoj školi Šute. Sudjeluje u međunarodnim projektima u sklopu kojih se stručno usavršava od lokalne do međunarodne razine. Vrata svoje učinioce utvara i kolegama iz inozemstva. Dvije skupine učiteljica iz Estonije i jedna skupina učiteljica iz Francuske po tjedan dana su promatrale njen rad, a koji su ocijenile visokim ocjenama. Sa učenicima sudjeluju u nizu aktivnosti, natjecanje Dabar, eTwinning projekti. Svoje iskustvo i znanje rado dijeli s kolegama.
Ana Marketin-Sedlar, strukovna profesorica u Strojarskoj i prometnoj školi iz Varaždina. Budući da većina mojih učenika nakon završetka srednjoškolskog obrazovanja traži posao, aktivna sam u provedbi eTwinning i Erasmus+ projekata u nadi da ću im pružiti priliku za stjecaje znanja i vještina u međunarodnom okruženju te da ću potaknuti osnaživanje njihovih životnih vještina. Kao eTwinning ambasador rado dijelim svoje znanje, iskustvo i entuzijazam s kolegama jer smatram kako zajedno možemo pripremiti nove generacije za bolju budućnost.
Martina Maršić., Već šesnaest godina radi u Gimnaziji dr. Mate Ujevića u Imotskom kao profesor informatike. Kroz nastavu u prirodoslovno - matematičkoj gimnaziji susreće se s mnogim izazovima u programiranju, u izradi web stranica, u radu s bazama podataka, itd. i najbitnije od svega, u radu s učenicima. Nove generacije učenika traže nove, dinamičnije prezentacije sadržaja i sadržaje koji su sada "in". Trudi se pratiti njihov tempo i ponuditi sadržaje koji će im sada biti zanimljivi, a u budućnosti olakšati prolazak kroz fakultetske programe. Napredovala u zvanje mentora.
Marijana Vuković, profesorica biologije i kemije u Gimnaziji dr. Mate Ujevića. Radi u školi već 16 godina, a primjenom digitalnih alata i interdisciplinarnog pristupa u obradi sadržaja nastoji nastavu učiniti kreativnijom i produktivnijom. Zajedno s učenicima sudjeluje u različitim projektima na nacionalnoj i međunarodnoj razini kako bi i na taj način mogli učiti, razvijati kritičko mišljenje, poboljšati svoje digitalne kompetencije te razmijeniti iskustva i ideje sa svojim vršnjacima.
Monika Pavlović Grabovac diplomirala je Engleski i Njemački jezik i književnost 2001. god. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Od 2002. god. zaposlena je na radnom mjestu učiteljice engleskog jezika u OŠ „Stjepan Radić“, a od 2017. god. u OŠ „Josip Vergilij Perić“. 2012. godine promovirana je u zvanje učitelja mentora engleskog jezika. Od 2014. – 2018. vršila je funkciju ravnateljice OŠ „Stjepan Radić“, a od 2018. – 2023. u OŠ „Josip Vergilij Perić“.
Daniela Usmiani, profesorica matematike i informatike u Srednjoj školi Bedekovčina. Kao koordinator aktivno provodim Erasmus + projekte u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja i strateška partnerstva iz područja općeg obrazovanja. Od 2018. aktivno surađujem s Agencijom za mobilnost i programe EU kao eTwinning ambasadorica. Smatram da su projektne metode poučavanja ključne za razvoj obrazovnog sustava, pa ih implementiram kako u brojne eTwinning projekte tako i u redovnu nastavu.
Ivana Šabić diplomirala je 2000.godine na ERF u Zagrebu i stekla zvanje profesora defektologije i logopedije. Zaposlena je u OŠ Trilj od 2003.godine. Aktivna je u prilagodbama lektirnih djela i udžbenika ( izdano jedanaest djela ). Osim prilagodbom , bavi se i volonterskim radom. Volontira u KK Sveti Mihovil (terapijsko jahanje) i u udruzi Moje dijete u Solinu.
Marina Lebo, dipl. učit. razredne nastave. Djelatnica OŠ "Josip Vergilij Perić", Imotski. Radi u Područnoj školi Lončari u kombiniranom razrednom odjelu. Sa svojim učenicima sudjeluju u nizu aktivnosti , posebno su aktivni u eTwinning projektima. Žele širiti svoje iskustvo, ali i doći do novih spoznaja.
Ivana Ćosić diplomirala je Engleski jezik i književnost i Povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 2001. Od 2002.g zaposlena je na radnom mjestu učiteljice engleskog jezika u OŠ “Stjepan Radić”, a od 2017. u OŠ “Josip Vergilij Perić”. Promovirana je u zvanje učitelja mentora 2022.
Antonija Aračić profesor povijesti u Gimnaziji dr. Mate Ujević u Imotskom. Nakon završenog srednjoškolskog obrazovanja, na Filozofskom fakultetu u Splitu završila studij povijesti i filozofije. Uspješno položila stručni ispit, bila na stručnom usavršavanju bez zasnivanja radnog odnosa i radila u dvije osnovne škole. Trenutno u stalnom radnom odnosu u Gimnaziji dr. Mate Ujević u Imotskom gdje predaje povijest.
Program Susreta odgojno-obrazovnih djelatnika Imotske krajine 2023
Ponedjeljak, 28. 8. 2023. u POU Imotski
Utorak, 29. 8. 2023. u POU Imotski
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
1. Uvodna riječ organizatorica, Alma Šuto i Ivana Rako Vuksan 2. Nastup Dječja klapa "Cvit"
Izlaganje Imotska krajina u prošlosti - Narodi koji su živjeli na prostorima IK i kulturno povijesni spomenici koje su nam ostavili Obrađujući nastavnu temu iz prirode i društva Povijest Hrvata od njihova dolaska u 7. stoljeću pa do 21.stoljeća s učenicima sam usporedno provela istraživanje što se događalo na prostoru Imotske krajine kroz prošlost. Svrha istraživačkog rada je bila da saznaju da život na ovim prostorima počinje još u prapovijesti, da su na ovim prostorima živjeli Iliri, Rimljani, Hrvati, Ugari, Turci, Mlečani, Austrijanci, Francuzi i drugi narodi te koje su nam kulturno povijesne spomenike ostavili, a mi ih možemo danas vidjeti na prostorima IK. Znanja, vještine i stavovi stečeni istraživačkom nastavom omogućavaju učeniku bolje razumijevanje svijeta koji ga okružuje, lakše snalaženje u novim situacijama u društvenome okružju te donošenje odluka za osobnu dobrobit, dobrobit zajednice. Ishodi istraživačkog pristupa su da učenik uz usmjeravanje objašnjava rezultate vlastitih istraživanja prirodnih ili društvenih pojava i različitih izvora informacija.
Interdisciplinarnost i održivost ili o stablu Ciljevi: sudionici će razvijati vještine prepoznavanja i identificiranja prednosti interdisciplinarnog povezivanja nastavnih sadržaja u okviru teme održivosti te njihovu ispravnu valorizaciju. Ishodi: Učitelj/nastavnik otkriva aktivnosti interdisciplinarnog povezivanja. Učitelj/nastavnik planira i kreira vlastite interdisciplinarne aktivnosti sa svojim učenicima. U prvom dijelu izlaganje se bavi determinacijom pojmova interdisciplinarnost i održivost, a drugi dio je prikaz interdisciplinarnih aktivnosti, u okviru teme održivosti a sastavnih dijelova eTwinning projekta Budi moje stablo! Sois mon arbre! Be my tree!.
U prvom dijelu predavanja Europsko statističko natjecanje upoznat ću sudionike sa Statističkim natjecanjem u kojem svake godine sudjeluje Ekonomska škola Imotski. Predstavi ću im ovogodišnji rad naših učenika. Europsko statističko natjecanje organizira Eurostat u suradnji s brojnim europskim nacionalnim statističkim uredima radi promicanja statističke pismenosti među srednjoškolcima. Sastoji se od dvije faze: nacionalne, poznate pod nazivom Statistička natjecanje, i europske. Nacionalna faza se sastoji od dva kruga. U Hrvatskoj je, u organizaciji Državnog zavoda za statistiku, prvi put održano šk. god. 2017./2018., kada je u natjecanju sudjelovalo više od 1500 sudionika u 520 ekipa. U drugom dijelu predavanja predstavit ću rad naših učenika koji se odnosi na obradu i interpretaciju prikupljenih podataka u svrhu istraživanja komunikacije s nepoznatim osobama preko virtualnih mreža. Podatke je prikupljala za svoje istraživanje kolegica psihologinja Silvana Vlašić.
Važnost vokalne higijene za nastavnike i učenike Prema obilježjima svoje profesije, učitelji su – vokalni profesionalci. Iako o vokalnoj edukaciji ovisi kvaliteta praktičnog rada učitelja, ona nije dio njihovog formalnog obrazovanja. Može se susresti tek na studijima pjevanja i glume te su učitelji, kad se o vokalnoj higijeni žele više informirati, često prepušteni sami sebi. Školska predavanja u akustički zahtjevnim okruženjima prisiljavaju ponekad učitelje na povećanje glasnoće govora, zbog čega može doći do vokalnog zamora, promuklosti, naprezanja i slabosti glasa. Stoga je svrha ovog predavanja istaknuti značaj očuvanja glasa, objasniti pravilno korištenje vokalnog aparata, opisati odrednice vokalne tehnike i predstaviti vokalne vježbe koje mogu pomoći u sprječavanju vokalnog zamora. Kako su glasovi učenika također izloženi velikom naporu, pažnju treba posvetiti i njihovoj vokalnoj higijeni. Pristup temi je interdisciplinaran i uključuje spoznaje iz fonetike, logopedije, medicine, pjevanja, glume, glazbene pedagogije te vokologije, interdisciplinarne znanosti koja objedinjuje sve znanstvene discipline kojima je područje interesa glas.
Radionica''eTwinning kroz ESEP'' namijenjena je svim odgojno-obrazovnim djelatnicima koji žele otkriti mogućnosti Europske platforme za školsko obrazovanje (European School Education Platform) te novoga eTwinninga. Tijekom edukacije proći će se koraci registracije na novi eTwinning te će se pokazati koje sve mogućnosti nude ESEP i eTwinning registriranim korisnicima. Za aktivno sudjelovanje potrebno je računalo. Molimo polaznike ove radionice da ponesu svoja osobna računala
Kroz radionicu Escape City imat ćete priliku upoznati inderdisciplinarnu aktivnost na otvorenom s ciljem boljeg upoznavanja grada Imotskog kroz igru, a koja se sastoji od jednostavnog Escape rooma u kombinaciji s orijentacijskom utrkom. Za sudjelovanje u ovoj aktivnosti potreban vam je mobilni uređaj (za svaku grupu jedan, broj članova grupe ovisit će o broju sudionika) s internetskom vezom i preuzetom aplikacijom “GPS ORIENTEERING RUN” koja je besplatna, a možete je preuzeti preko Google Play Store (Android) ili App Store (iOS).
Ana Marketin-Sedlar, strukovna profesorica u Strojarskoj i prometnoj školi iz Varaždina. Budući da većina mojih učenika nakon završetka srednjoškolskog obrazovanja traži posao, aktivna sam u provedbi eTwinning i Erasmus+ projekata u nadi da ću im pružiti priliku za stjecaje znanja i vještina u međunarodnom okruženju te da ću potaknuti osnaživanje njihovih životnih vještina. Kao eTwinning ambasador rado dijelim svoje znanje, iskustvo i entuzijazam s kolegama jer smatram kako zajedno možemo pripremiti nove generacije za bolju budućnost.
Daniela Usmiani, profesorica matematike i informatike u Srednjoj školi Bedekovčina. Kao koordinator aktivno provodim Erasmus + projekte u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja i strateška partnerstva iz područja općeg obrazovanja. Od 2018. aktivno surađujem s Agencijom za mobilnost i programe EU kao eTwinning ambasadorica. Smatram da su projektne metode poučavanja ključne za razvoj obrazovnog sustava, pa ih implementiram kako u brojne eTwinning projekte tako i u redovnu nastavu.
Tijekom radionice ''ESEP i eTwinning u novom ruhu'' sudionici će se upoznati s načinom kreiranja projekta, dodavanja partnera i rada u Twinspace-u, virtualnom radnom mjestu projekta, te isprobati nove načine kreiranja sadržaja i postavljanja suradničkih aktivnosti u okviru budućih projekata. Osim toga, upoznat će alate i mogućnosti Twinspacea za razvoj komunikacije među partnerima, učenicima i kvalitetne provedbe evaluacijskih aktivnosti tijekom i nakon provedenog projekta. Za aktivno sudjelovanje potreban je pristup računalu.
Predavanje Istraživački rad u nastavi Prirode, Biologije i Kemije namijenjeno je učiteljima prirodnih premeta u osnovnim školama. Svrha predavanja je unaprjeđivanje poučavanja prirodnih predmeta radi razvoja motivacije i samostalnosti učenika u istraživanjima prilagođenima njihovom uzrastu. U predavanju će biti izloženi primjeri učeničkih istraživačkih radova, načini njihova osmišljavanja, realizacija i vrednovanje. Ishodi predavanja uključuju analizu načina izvedbe i prikaza istraživačkih radova te prijedloge poboljšanja realizacije i kriterija vrednovanja.
Izlaganje o projektu „Brinem o sebi” uključuje univerzalnu prevenciju u sklopu Školskog preventivnog programa za šk. god. 2022./2023., za učenike od 1. do 4. razreda te njihove roditelje. Cilj projekta je omogućiti učenicima znanja i vještine koje će im omogućiti očuvanje mentalnog zdravlja, ranu prevenciju psihičkih poteškoća i ponuditi obrasce za suočavanje s neugodnim emocijama. Preventivne aktivnosti obuhvaćene ovim projektom usmjerene su na informiranje i educiranje učenika i roditelja o raznolikosti poteškoća mentalne prirode, uklanjanje stigmatizacije mentalnih poteškoća i popularizacija traženja podrške i pomoći. Projekt će se realizirati kroz aktivnosti: individualna procjena psihičkih poteškoća, individualno savjetovanje za učenike i roditelje ( uživo i online), izrada kalendara s prikazima psihičkih poteškoća, digitalni sadržaji s ciljem promicanja i očuvanja mentalnog zdravlja kroz satove psihologije, povijesti i biologije.
Izlaganje: Izrada interdisciplinarnog scenarija poučavanja Prezentiranje koraka izrade scenarija poučavanja na primjeru scenarija Ekološki otisak. Polaznicima će se izlagati izrađen interdisciplinarni scenarij poučavanja (biologija i informatika) koristeći obrazac Scientix lesson plan. Tema scenarija potiče učenike na proučavanje problema 21. stoljeća, na promišljanja kako svojim stilom života utječu na planet Zemlju. Dokaz ostvarenosti ishoda interdisciplinarnim poučavanjem su proaktivni učenici koji promoviraju održivost svojim stilom života.
Izlaganje: Interdisciplinarnim pristupom u radu s učenicima s teškoćama Interdisciplinarnim pristupom u radu s učenicima s teškoćama u razvoju omogućujemo najbolju podršku tim učenicima. Iako često nailazimo na nedostatne resurse, posebno u manjim sredinama, potrebno je poduzeti sve raspoložive mogućnosti kako bi dijete dobilo pregled i smjernice za rad različitih stručnjaka ( liječnika različitih specijalizacija, stručnjaka edukacijsko-rehabilitacijskih profila, psihologa...), čije smjernice bi pomogle učitelju u radu s učenikom. Ovim radom se želi učitelje potaknuti na dodatne edukacije o djeci s teškoćama u razvoju. Nakon ovog izlaganja uvidjeti će kako pristupiti i raditi s učenikom s određenim teškoćama te koji stručnjaci i discipline će mu u tome pomoći . U radu će biti prikazane mogućnosti interdisciplinarnog pristupa najčešćim teškoćama učenika s kojima se učitelji u redovitom sustavu odgoja i obrazovanja susreću te kako pružiti podršku i prilagoditi rad tom učeniku.
Izlaganje: Cjelodnevni izlet - od dobre pripreme do uspješne realizacije Marina Lebo I Božena Janjiš, OŠ “Josip Vergilij Perić” Imotski SVRHA PREDAVANJA: U pripremi cjelodnevnog izleta voditelji se često nađu u situaciji da se pitaju kojim redom odraditi cjelokupno planiranje, pripremu I provedbu administrativnih poslova vezanih za izlet. Cilj nam je podrobno objasniti cijeli postupak korak po korak. ISHODI: Uspješno isplanirati, pripremiti I provesti cjelodnevni izlet učenika. TIJEK IZLAGANJA: 1. Planiranje izleta 2. Administrativni I razrednički poslovi vezani uz izlet 3. Primjer cjelodnevnog izleta SAŽETAK IZLAGANJA U uvodnom dijelu pozdrav I kratko predstavljanje učiteljica. Koratki osvrt na cjelokupnu izvanučioničku nastavu. Fokusiramo se na cjelodnevni izlet. Prolazak kroz sve faze: dogovor o odredištu izleta, planiranje u Školskom kurikulumu, najava izleta na prvom roditeljskom sastanku, odabir voditelja, izrada izvedbenog plana, slanje Agencijama, prikupljanje ponuda, formiranje I sastanak Povjerenstva, potvrda roditelja, zadnje upute I realizacija izleta. Na kraju kratak primjer realiziranog cjelodnevnog izleta.
Izlaganje: Razumijem li što čitam? RAZUMIJEM LI ŠTO ČITAM? Istraživanje poznavanja aktivnog i pasivnog rječnika provedeno je u petim razredima ( 130 učenika ) triju osnovnih škola u Trilju, Prološcu i Zmijavcima u šk.god. 2022./23. Cilj istraživanja bio je ispitati poznavanje pasivnog rječnika pomoću zadataka višestrukog izbora, a poznavanje aktivnog rječnika zadacima samostalnog jezičnog izričaja. Potvrdilo se da je pasivno znanje rječnika šire, dok je aktivno znanje, koje je vezano uz pisani jezični izričaj, znatno lošije. Razumijevanje značenja riječi važno je za razumijevanje pročitanog sadržaja i učenje s razumijevanjem. U izlaganju ćemo navesti vrste zadataka i dati ogledne primjere rješavanja istih. Nastojat ćemo iz logopedskog kuta sagledati ovaj gorući problem, ukazati na posljedice nerazumijevanja riječi u svakodnevnom životu, važnosti dobrog razumijevanja tijekom osnovnoškolskog obrazovanja i različite mogućnosti rješavanja ovog problema kako kod učenika s teškoćama tako i kod djece tipičnog razvoja.
Izlaganje: Putevima kulturne baštine od Balkana do Mediterana Putevima kulturne baštine od Balkana do Mediterana u okviru Erasmus+projekta “A heritage for each country, A Europe for Everyone” Zaronite s nama u čarobni svijet bogate kulturne baštine mediteranskih i balkanskih zemalja. Kroz naše predavanje ćemo vam približiti zanimljive antičke lokalitete sa Sicilije i Turske koji su uvršteni na UNESCO-ov popis svjetske baštine te vas upoznati s monumentalnim arhitektonskim postignućima Porta i Bukurešta. Kulturno nasljeđe svake zemlje je definirano povijesnim zbivanjima i geografskim smještajem. Kroz interdisciplinarni pristup pokušat ćemo usporediti sličnosti i razlike među kulturama država uključenih u projekt s povijesnog, geografskog, književnog, glazbenog i gastronomskog aspekta. Komparirat ćemo obrazovne sustave država partnera te istaknuti benefite sudjelovanja u međunarodnom projektu.
TeachMeet – primjeri dobre prakse: - Our School Radio! Podcasts and New Media as an Educational Tool, Alma Šuto, Osnovna škola Zmijavci, Zmijavci - Mindfulness for teachers: a hands-on approach, Kristina Jakić, Osnovna škola Zmijavci, Zmijavci - Classroom Menagement Solutions for teachers, Ivana Rako Vuksan, Osnovna škola Zmijavci, Zmijavci - Kako je nastao koncert “Večer disneyjevih klasika”, Alma Mimica, Glazbena škola dr. fra Ivan Glibotić Imotski - Kreativno pisanje ili o akrostihovima à la Prévert, Slavenka Markota, Gimnazija dr. Mate Ujevića, Imotski - Spoj glazbu kao umjetnost sa znanošću, Dijana Lidmila, Glazbena škola dr. fra Ivan Glibotić Imotski - Obrada lektire na kreativniji način, Dražena Livajić, Osnovna škola Zmijavci, Zmijavci
Dvori don Ivana Turića od 20:00 Neformalno druženje uz zakusku
Dražena Livajić, učiteljica razredne nastave, radi u OŠ Zmijavci. Ima 25 godina radnog staža. Rad s djecom je motivira i veseli.
Slavenka Markota, po zanimanju sam profesor filozofije i francuskog jezika i književnosti, profesor izvrstan savjetnik, a radim u Gimnaziji dr. Mate Ujevića u Imotskom gdje predajem filozofiju, logiku i francuski jezik. U više navrata sam se stručno usavršavala u inozemstvu (Grenoble 1997., Besançon 2001., Nice 2003., Vichy 2007. i 2013., Liège 2016., Nantes 2018., Nabeul-Tunis/virtualno/ 2021., Paris-Sѐvres 2023.). Licencirani sam edukator Međunarodnog centra za pedagoške studije (Centre international dʼétudes pédagogiques CIEP, Sèvres, France Éducation international FEI) za profesore ispravljače i ispitivače na ispitima za međunarodno priznatu diplomu francuskog jezika DELF/DALF scolaire. Dopredsjednica sam Hrvatske udruge profesora francuskog jezika (HUPF) od 2009. godine, te voditeljica Županijskog stručnog vijeća profesora francuskog jezika Splitsko-dalmatinske županije od 2012. godine. Od 2014. do 2020. bila sam savjetnica za francuski jezik u Agenciji za odgoj i obrazovanje radeći kao vanjska suradnica. Projektni sam koordinator Erasmus+ projekta “Sciences and Mathematics into Learning English” (S.M.I.L.E). Dobitnica sam odličja Viteza reda Akademskih palmi 2016. godine (Chevalier dans lʼOrdre des Palmes académiques) Ministarstva obrazovanja, visokoškolskog obrazovanja i istraživanja Republike Francuske te nagrade Ministarstva znanosti i obrazovanja najuspješnijim odgojno-obrazovnim djelatnicima za školsku 2018./2019., 2020./2021. i 2021./2022. godinu.
Nevenka Rebić, po zvanju diplomirani ekonomist. Završila Ekonomski fakultet u Splitu 1986. Od 1987. radim kao profesor ekonomskih predmeta u Ekonomskoj školi Imotski. Od 2014. sam profesor mentor, a od 2019. savjetnik. Sudjelujem u radu Županijskog stručnog vijeća nastavnika ekonomske grupe predmeta, bila sam član međužupanijskog povjerenstva za provedbu natjecanja iz knjigovodstva, član organizacijskog odbora na državnom natjecanju učenika Worldskills Croatia 2018. u disciplini poslovni tajnik i upravni referent. Od 2018. sudjelujem u Statističkom natjecanju u organizaciji Državnog zavoda za statistiku. S Filozofskim fakultetom Osijek imam sklopljen ugovor o mentorstvu studentima za Pedagoško-psihološko-didaktičko-metodičku izobrazbu
Alma Mimica rođena je 1983. u Splitu. Tijekom srednjoškolske izobrazbe u Glazbenoj školi Josipa Hatzea osvojila je nekoliko državnih nagrada, a 2001. i državno natjecanje HDGPP-a. Na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu 2007. diplomirala je solo pjevanje u klasi mezzosopranistice Nelli Manuilenko. Profesorica je solo pjevanja u Glazbenoj školi Dr. fra Ivan Glibotić u Imotskom. Njeni učenici redoviti su sudionici državnih i međunarodnih natjecanja, gdje osvajaju i prve nagrade. U okviru koncertne djelatnosti nastupila je na stotinjak koncerata u Hrvatskoj, Italiji, Švicarskoj i Njemačkoj. Izvodi operne i operetne arije, sakralni repertoar i songove iz mjuzikala. Prigodom 30. obljetnice primanja Hrvatske u Ujedinjene Narode izvela je hrvatsku himnu „Lijepa naša“ i ariju „O zemljo naša“ iz Gotovčeve opere Mila Gojsalića u Europskom parlamentu u Ženevi. Kao doktoranada Sveučilišta u Zadru kontinuirano se stručno usavršava, a ispit za zvanje profesorice mentorice položila je 21. prosinca 2022. pri Agenciji za odgoj i obrazovanje.
Ana Marketin-Sedlar, strukovna profesorica u Strojarskoj i prometnoj školi iz Varaždina. Budući da većina mojih učenika nakon završetka srednjoškolskog obrazovanja traži posao, aktivna sam u provedbi eTwinning i Erasmus+ projekata u nadi da ću im pružiti priliku za stjecaje znanja i vještina u međunarodnom okruženju te da ću potaknuti osnaživanje njihovih životnih vještina. Kao eTwinning ambasador rado dijelim svoje znanje, iskustvo i entuzijazam s kolegama jer smatram kako zajedno možemo pripremiti nove generacije za bolju budućnost.
Daniela Usmiani, profesorica matematike i informatike u Srednjoj školi Bedekovčina. Kao koordinator aktivno provodim Erasmus + projekte u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja i strateška partnerstva iz područja općeg obrazovanja. Od 2018. aktivno surađujem s Agencijom za mobilnost i programe EU kao eTwinning ambasadorica. Smatram da su projektne metode poučavanja ključne za razvoj obrazovnog sustava, pa ih implementiram kako u brojne eTwinning projekte tako i u redovnu nastavu.
Alma Šuto Učiteljica informatike i tehničke kulture u zvanju izvrsnog savjetnika radi u Osnovnoj školi Zmijavci, članica radne skupine informatika, korisničke skupine Europeana DCI-4, Scientix ambasadorica i MIE Expert. Sudjeluje u međunarodnim projektima sa ciljem razvoja inovativnosti i kreativnosti u procesu učenja i poučavanja. Održala niz radionica i predavanja na skupovima županijske, međužupanijske, državne i međunarodne razine iz područja primjene i integracije digitalnih tehnologija u svakodnevno učenje i poučavanje u različitim područjima. Autorica digitalnog udžbenika, digitalnih obrazovnih sadržaja objavljenih na portali Školske knjige e-Sfera. Izradila 33 videolekcija objavljenih na YouTube kanalu MZO. Četiri puta dobitnica nagrade MZO, također dobitnica nagrade „Faust Vrančić“.
Ivana Rako Vuksan Učiteljica engleskog jezika u Osnovnoj školi Zmijavci. Predsjednik Školskog odbora. Napredovala u zvanje mentor, sudjeluje na stručnim skupovima, od lokalne do međunarodne razine, kao sudionik i kao predavač/voditelj radionica. Koristi inovativne pristupe nastavi s ciljem poticanja komunikativnosti, kritičkog mišljenja i kreativnosti učenika. Autorica je digitalnih materijala za udžbenik iz engleskog jezika. Ima dugogodišnje iskustvo u provođenju Erasmus+ i eTwinning projekata te je suorganizator Susreta odgojno-obrazovnih djelatnika Imotske krajine.
Ivana Balić, rođena 1978. u Splitu. Završila Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu i Ekonomski fakultet u Splitu. Nakon desetak godina rada u osnovnim školama u Splitu, Omišu, na Hvaru, zaposlila se na radnom mjestu učiteljice Prirode, Biologije i Kemije u Osnovnoj školi Ivana Gorana Kovačića, Cista Velika gdje je 2021. napredovala u zvanje mentor.
Suzana Jelavić, magistra psihologije. Zaposlena u Gimnaziji dr. Mate Ujevića u Imotskom. Radi kao nastavnica psihologije i stručna suradnica psihologinja. Voditeljica Sekcije za školsku psihologiju Društva psihologa Splitsko-dalmatinske županije. Radim kao vanjska suradnica u Zavodu za socijalnu skrb.
Martina Maršić., Već šesnaest godina radi u Gimnaziji dr. Mate Ujevića u Imotskom kao profesor informatike. Kroz nastavu u prirodoslovno - matematičkoj gimnaziji susreće se s mnogim izazovima u programiranju, u izradi web stranica, u radu s bazama podataka, itd. i najbitnije od svega, u radu s učenicima. Nove generacije učenika traže nove, dinamičnije prezentacije sadržaja i sadržaje koji su sada "in". Trudi se pratiti njihov tempo i ponuditi sadržaje koji će im sada biti zanimljivi, a u budućnosti olakšati prolazak kroz fakultetske programe. Napredovala u zvanje mentora.
Marijana Vuković, profesorica biologije i kemije u Gimnaziji dr. Mate Ujevića. Radi u školi već 16 godina, a primjenom digitalnih alata i interdisciplinarnog pristupa u obradi sadržaja nastoji nastavu učiniti kreativnijom i produktivnijom. Zajedno s učenicima sudjeluje u različitim projektima na nacionalnoj i međunarodnoj razini kako bi i na taj način mogli učiti, razvijati kritičko mišljenje, poboljšati svoje digitalne kompetencije te razmijeniti iskustva i ideje sa svojim vršnjacima.
Mirjana Matković, diplomirala na Fakultetu za defektologiju Sveučilišta u Zagrebu ( sada Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet). Preko 25 godina rada s učenicima s teškoćama u razvoju, njihovim roditeljima i učiteljima. Održala više edukacija za osobe koje se bave radom s djecom i mladima ( studentima, odgojno-obrazovnim djelatnicima, pomoćnicima u nastavi…) kao i zainteresiranoj javnosti. Napisala više didaktičkih sadržaja i prilagodbi postojećih sadržaja za rad s djecom s teškoćama u razvoju. Surađuje s više udruga i institucija koje se bave djecom s teškoćama i osobama s invaliditetom. Konstantno se stručno usavršava.
Marina Lebo, dipl. učit. razredne nastave. Djelatnica OŠ "Josip Vergilij Perić", Imotski. Radi u Područnoj školi Lončari u kombiniranom razrednom odjelu. Sa svojim učenicima sudjeluju u nizu aktivnosti , posebno su aktivni u eTwinning projektima. Žele širiti svoje iskustvo, ali i doći do novih spoznaja.
Božena Janjiš, dipl. učit. razredne nastave. Djelatnica OŠ "Josip Vergilij Perić", Imotski. Radi u Područnoj školi Lončari u kombiniranom razrednom odjelu. Sa svojim učenicima sudjeluju u nizu aktivnosti , posebno su aktivni u eTwinning projektima. Žele širiti svoje iskustvo, ali i doći do novih spoznaja.
Ivana Kujundžić, logoped, savjetnik, radi u OŠ "Ivan Leko" Proložac i OŠ Zmijavci. Članica je Upravnog odbora Hrvatskog logopedskog društva i već tri godine predsjednica je HLD-a, Podružnice SDŽ. Aktivna u mnogim projektima u i izvan škole. Organizira i održava edukacije za učitelje, odgajatelje, roditelje i širu zajednicu na temu odgoja i obrazovanja djece s teškoćama u razvoju. Aktivna je u udrugama: KUM Proložac, Kolajna i Dixie.
Ivana Šabić diplomirala je 2000.godine na ERF u Zagrebu i stekla zvanje profesora defektologije i logopedije. Zaposlena je u OŠ Trilj od 2003.godine. Aktivna je u prilagodbama lektirnih djela i udžbenika ( izdano jedanaest djela ). Osim prilagodbom , bavi se i volonterskim radom. Volontira u KK Sveti Mihovil (terapijsko jahanje) i u udruzi Moje dijete u Solinu.
Ivana Ćosić diplomirala je Engleski jezik i književnost i Povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 2001. Od 2002.g zaposlena je na radnom mjestu učiteljice engleskog jezika u OŠ “Stjepan Radić”, a od 2017. u OŠ “Josip Vergilij Perić”. Promovirana je u zvanje učitelja mentora 2022.
Monika Pavlović Grabovac diplomirala je Engleski i Njemački jezik i književnost 2001. god. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Od 2002. god. zaposlena je na radnom mjestu učiteljice engleskog jezika u OŠ „Stjepan Radić“, a od 2017. god. u OŠ „Josip Vergilij Perić“. 2012. godine promovirana je u zvanje učitelja mentora engleskog jezika. Od 2014. – 2018. vršila je funkciju ravnateljice OŠ „Stjepan Radić“, a od 2018. – 2023. u OŠ „Josip Vergilij Perić“.