Full screen

Share

Show pages

Занимание 11.
Турнир "Офицери срещу пешки"
Старт

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Занимание № 11. Турнир "Офицери срещу пешки"

Nevena Darmoneva

Created on July 2, 2023

Over 30 million people create interactive content in Genially

Check out what others have designed:

Transcript

Занимание 11.

Турнир "Офицери срещу пешки"

Старт

Георги Трингов е роден в Пловдив.

На 18-та шахматна олимпиада българският отбор спечелва бронзов медал, а Георги Трингов спечелва бронзов индивидуален медал на турнира.

35-та шахматна олимпиада през 2002 година.

Шахматната олимпиада е най-големият отборен турнир по шахмат, но тя няма връзка с Олимпийските игри. Провежда се на всеки две години, като на турнира участват национални отбори и се организира от ФИДЕ.

Шахматната олимпиада

Но всъщност, машината се оказала умела илюзия, защото движението на фигурите било задвижвано от човек, скрит в долното отделение на т. нар. машина.

През 18. век един унгарски изобретател - Волфганг фон Кемпелен, създал и показал своя шахматен робот - машина за игра на шах, която създал, за да впечатли императрица Мария Тереза Австрийска. Изобретението било представено като автомат. За наблюдаващите изглеждало така, сякаш машината може да играе умела шахматна игра срещу истински шахматист и сякаш продуцирала движението на шахматните фигури.

Портрет на императрица Мария Тереза от Мартин ван Майтенс.

Поглед на изобретението отвътре. Много шахматни майстори са управлявали тайно тази машина, която е побеждавала дори големи държавници като Наполеон Бонапарт и Бенджамин Франклин.

Шахматният играч
d5
е4
е5
d4
Централни полета

Централните полета на шахматната дъска.

На шахматната дъска има четири централни полета, които фокусират в себе си най-голям интерес и стремеж за контрол. Това са полетата е4, е5, d4, d5. Това е така, защото всички шахматни фигури увеличават своята относителна сила, когато влезнат в контакт и контрол на центъра на дъската. Някои фигури могат да контролират незабелязано и от голямо разстояние тези полета. Това са дамите, топовете и офицерите. За други фигури, каквито са пешките и конете, контролът на централните полета е възможен, ако тези фигури се придвижат по-близо до тези полета, така че те да попаднат в сферата на влиянието им.
a b c d e f g h
a b c d e f g h
Оградете всяка една от фигурите, които контролират някое от централните полета. Назовете фигурата и полето, което тя контролира.
Придвижването на фигури към централните полета на шахматната дъска се нарича централизация. Стремежът към централизиране на фигурите е основна тема в началната фаза на играта.
d5
е4
е5
d4
Централизация
a b c d e f g h
a b c d e f g h

Централните полета на шахматната дъска.

a b c d e f g h
a b c d e f g h
Пространството е елемент на шахмата. То се простира върху всички възможни полета на шахматната дъска. В началото на играта пространството е поделено поравно между двамата играчи, но веднага след първия ход, започва и тактиката за завладяване и контрол на допълнително простраство, чрез битите полета, които изразяват влиянието на фигурите. Играчът, който контролира повече пространство, контролира и развитието на играта. В началото на играта силно изявена е битката за пространството, разположено в центъра на дъската - полета е4, е5, d4, d5, както и на полетата, разположени в непосредствена близост до тях.
Пространство
Законът на пространството е правило, описващо определена закономерност, свързана с шахматното пространство.
При първия си ход, бялата пешка е играла на поле е4. Отбележете всички възможни бити полета със звездички и сравнете кой играч контролира повече пространство.
Закон на пространството
В началната фаза на играта, използвайте своите централни пешки, за да печелят пространство в центъра на дъската. Пешките не трябва да напредват самостоятелно или изолирано, а трябва да бъдат защитавани от други фигури.
a b c d e f g h
a b c d e f g h
a b c d e f g h
a b c d e f g h

1. Играта започват светлите. 2. Единият играч играе с цар и пешки, а другият - с цар и два офицера. 3. Царете, пешките и офицерите се движат по изучените досега правила. 4. Вземането на противникова фигура става по изучените досега правила. 5. Цел на играта: а) играчът с пешките печели, ако те успеят да произведат; б) играчът с офицери печели, ако успее да вземе всички пешки на опонента. И в двата случая играта приключва. 6. Споровете се решават от учителя - арбитър.

Правила на играта "Офицери срещу пешки"
  1. По време на всеки кръг, играчите пазят тишина в залата за игра, дори когато са приключили своята партия.
  2. Играчите се ръкуват преди партията и си пожелават успех.
  3. След партията, играчите се ръкуват и отбелязват отличната игра на опонента.
  4. Играчите нямат право да изразяват своите чувства гласно или с действия. Длъжни са да запазят хладнокръвие и взаимно уважение.
  5. Наблюдателите нямат право да коментират и подсказват ходове на други играчи, иначе се отстраняват от турнира.
  6. При неволно докосване на фигура, играчът е длъжен да играе с нея.
Турнирен етикет
  • Опонентът се определя от учителя. Турнирът се провежда в седем кръга.
  • Състезателите разполагат с общо 6 минути, за да излъчат победител. Ако времето свърши, резултатът от партията се решава от арбитър - учителя.
  • При нечетен брой състезатели, един от тях - този, който е спечелил най-малко точки в турнира, печели 1 бонус точка. Той изчаква следващия кръг.
  • След последния кръг се обявяват резултатите от турнира.
Организация на турнира

Успех на турнира!

Next page

genially options