Full screen

Share

Show pages

Старт
Офицерите - гвардия на владетелите
Занимание 10.

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Занимание 10. Офицерите - гвардия на владетелите

Nevena Darmoneva

Created on June 28, 2023

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Старт

Офицерите - гвардия на владетелите

Занимание 10.

3. да разбираме и прилагаме правилото за улавяне на противникова фигура чрез офицер;4. да именуваме и записваме позицията на офицерите на шахматната дъска; 5. каква е историята на появата на фигурата и какви са нейните превъплъщения у различните народи.

  1. да посочваме и именуваме полето, от което офицерите атакуват едновременно две противникови фигури;
  2. да подреждаме 14 офицера на шахматната дъска;
  3. да определяме най-краткия път и брой ходове на офицера за достигане до определена фигура.

В това занимание ще упражним:

  1. да обозначаваме началните полета, на които се разполагат офицерите;
  2. да разбираме и прилагаме правилото за придвижване на офицерите по шахматната дъска;

В това занимание ще се научим:

В българския език използваме думата офицер, за да обозначим шахматната фигура, изобразена по-горе, но е важно да знаем, че различните народи именуват тази шахматна фигура, използвайки най-различни съществителни нарицателни имена- слон, шут, бегач, стрелец, куриер, камила, епископ, ловец, министър, знаменосец и дори колесница. Думата, с която се обозначава тази фигура на английски език е bishop.

Всеки играч в началото на партията разполага с една двойка офицери от съответстващия на неговия отбор цвят. Този, който играе с тъмните фигури, разполага с два тъмни офицера, а този, който играе със светлите фигури, разполага с два светли офицера.

Тъмен офицер
Светъл офицер

Два вида офицери

Предшественикът на офицера в древната игра Чатуранга е фигурата на слон, който е могъл да прескача по две полета, движейки се по диагоналите, както и да прескача други, разположени междинно на неговата линия на движение фигури. Около 13. век фигурата е именувана като епископ, първосвещеник, но след 16. век всеки народ именува по специфичен начин тази шахматна фигура.

Католическа митра от 19. век.

Богато украсена корона, която се носи от лица с епископски сан при богослужения.

митра
жлеб

Дълга, тясна вдлъбнатина на предмет, в която обикновено влиза изпъкнала част на друг предмет.

Офицерът от шахматния комплект на Стонтън има дълбок жлеб, който символизира митрата на епископ. В средновековното общество духовниците са имали силно влияние върху решенията на владетелите и пряко са съветвали управляващите монарси.

Светлите офицери започват играта си от поле с1 и поле f1. Ако запишем тяхното местоположение на български език, ще напишем Ос1 за офицера, който се намира на поле с1 и Оf1 за офицера, който се намира на поле f1. Ако го запишем офицера с английска буква, ще напишем Вс1 и Bf1.

Тъмните офицери започват играта си от поле с8 и поле f8. Ако запишем тяхното местоположение на български език, ще напишем Ос8 за офицера, който се намира на поле с8 и Оf8 за офицера, който се намира на поле f9. Ако запишем офицера с английска буква, ще напишем Вс8 и Bf8.

a b c d e f g h
a b c d e f g h

+ info

Нека разгледаме положението на офицерите, спрямо кралската двойка - цар и дама. В началото на партията офицерите застават на същия хоризонтал. Те охраняват от двете страни кралската фамилия - същинска гвардия. При началната позиция на елитните войни е видно, че движението им е блокирано от собствени пешки.

a b c d e f g h
a b c d e f g h

+ info

1.

a b c d e f g h
a b c d e f g h

+ info

Поставете най-напред офицерите, а след това и всички други изучени фигури на техните първоначални позиции.
Да подредим дъската!
Ако относисителната стойност на пешката е 1, на дамата - 9, а царят е безценен, изчислете кой играч има по-голямо материално предимство в тази шахматна ситуация.
Материалът е елемент на шахмата, при който се предлага количествена оценка на относителната сила на шахматните фигури. Оценката на качеството на шахматната фигура се извършва чрез представянето ѝ с числена стойност. Заедно с оценката на относителната стойност на фигурата, шахматистите правят и оценка на материалното предимство, като изчисляват сбора на оценките на фигурите. Играчите използват тези числа за сравнения. Те им помагат при анализа на играта, за изчисляване на възможности за победа и ориентиране във всяка една шахматна ситуация на дъската.

Материал

a b c d e f g h
a b c d e f g h

2.

+ info

Относителната стойност на един офицер е 3 т. и се равнява на сбора от стойностите на три пешки, а една пешка се остойностява с 1 т. Един офицер е равностоен на три пешки.

Относителна стойност на офицера

Въпреки първоначалната оценка на силата на офицера, той все пак добавя към или губи от своята сила, според своята печелеща или губеща шахматна позиция, в която се намира по време на различните фази на шахматната игра.

a b c d e f g h
a b c d e f g h

+ info

Офицерът може да се движи на произволен брой полета - напред и назад, но само по свободните полета от диагоналите, които се оформят чрез неговата собствена позиция на шахматната дъска. Офицер, стоящ на тъмно поле се движи само по тъмните диагонали, преминаващи през неговото собствено поле на дъската. Офицер, стоящ на светло поле, се движи само по светлите диагонали, преминаващи през неговото собствено поле на дъската.
Движение на офицера
Да анализираме възможностите за движение на светлите офицери. Отбележете с Х всички полета, на които офицерите могат да стъпят в следващ ход.
a b c d e f g h
a b c d e f g h

+ info

Офицерът не може да прескача фигури. Ако на диагоналите (изхождащи от неговата собствена позиция на дъската) е разположена друга фигура - собствена или на противника, тя прекъсва диагонала, по който потенциално може да се придвижва офицера.
Движение на офицера

3.

Офицери, които се движат по светли полета.

Офицери, които се движат по тъмни полета.

a b c d e f g h
a b c d e f g h

+ info

Всеки играч разполага с два офицера. Те обаче се движат само по конкретен цвят на полета. Единият офицер от двойката се движи по светли полета, а другият - по тъмни полета. Офицерите, които започват играта си от полета с1 и f8 се движат само по тъмни полета, а офицерите, които започват играта си от полета с8 и f1 се движат само по светли полета.

Разгледайте ситуацията на шахматната дъска и определете кои фигури могат да бъдат взети от офицери. Оградете ги.

a b c d e f g h
a b c d e f g h

+ info

Офицерът може да плени всяка фигура, която е разположена на бито от него поле. Битите от офицера полета се причисляват към полетата на диагоналите, по които офицерите могат да се придвижват. Ако на някое от тези полета, формиращи диагонала на придвижването му стои противникова фигура, офицерът може да я вземе и отстрани от играта. В този случай той се позиционира на полето, на което е стояла тази фигура.
Вземане

4.

Разгледайте ситуацията на шахматната дъска и отбележете полетата, които офицерите контролират от позицията, на която се намират. Свободните за придвижване полета отбележете със зелен кръг, а потенциалните възможности за улавяне на противникова фигура - с червени кръгчета.

a b c d e f g h
a b c d e f g h

+ info

Двойката офицери може да бъде много силна, когато си сътрудничи или пък са в открита позиция на диагонала, така че от далечно разстояние да оказват контрол върху полета от противниковия лагер.
Двойка офицери

5.

Поставете зелено кръгче на полетата, на които трябва да стъпи тъмният офицер от поле с8, за да създаде възможност за хващане на светлата дама, разположена на поле d1. Колко хода са му необходими, за да постигне целта?

a b c d e f g h
a b c d e f g h

+ info

Поставете зелено кръгче в полетата, на които трябва да стъпи светлият офицер от поле с1, за да създаде възможност за хващане на тъмната дама, разположена на поле b6. Колко хода са му необходими, за да постигне целта? Номерирай ги последователно.

6.

Двойка офицери
a b c d e f g h
a b c d e f g h

+ info

Поставете 14 офицера така, че на всеки възможен диагонал да има не повече от един офицер.

7.

14 офицера
a b c d e f g h
a b c d e f g h

+ info

Поставете светлите и тъмните офицери на техните начални позиции върху шахматната дъска.

8.

Начална позиция

Благодаря за вниманието!

Next page

genially options