Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

PROGRAMACIÓ UNITAT DIDÀCTICA

Ferran Montañés

Created on June 22, 2023

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Psychedelic Presentation

Chalkboard Presentation

Witchcraft Presentation

Sketchbook Presentation

Genial Storytale Presentation

Vaporwave presentation

Animated Sketch Presentation

Transcript

Programació

UNITAt DIDÀCTICA: EL FRANQUISME

INICIEM....

això és el guió de la uD

1. Introducció

7. Recursos

2. Competències

8.Avaluació

3. Objectius dididàctics

9. Conclusió

10.. Gràcies

4. Continguts

5. Metodologies

6. Activitats

El grup d'a lumnes és molt heterogeni on trobem un alumnat molt divers. Tenim alumnes procedents de famílies amb un nivell socioeconòmic mig-alt i d’altres que provenen de famílies més humil on només treballa un dels progenitors. A més a més hi ha un grup reduït d’alumnes perfectament integrats que són d'origen llatinoamericà, i que en alguns casos pertanyen a famílies amb unes fortes conviccions religioses.

instroducció

FRANCO NO HA MORT, ESTÀ BEN VIU?

A qui li va interessar que a Espanya hi hagués una dictadura? El Franquisme 1939-1975- És una unitat didàctica per al curs de quart d’ESO de 32 alumnes dins la matèria de Geogràfica i Història, que s'impartira durant el tercer trimestre en 6 session (16 h).
A la classe també ens trobem algun cas de necessitats educatives especials amb plans individualitzats.

COMPETÈNCIES

QUÈ SON ? APAREIXEN AMB LA LOMCE I SON LES CAPACITATS D'APLICAR DE FORMA INETGRADA A CADA CONTINGUT.

Vivim en una societat liquida (Bauman).

No podem fer unes classes magistrals.

NO OFERIR UNS CONEIXEMENTS CONCRETS SINO QUE ELS DESENVOLUPIN ELS ALUMNES

objectius didàctics

Que son els objectius didàctics?

SOIN REFERENTS RELATIUS ALS LOGROS QEU ESPEREM QUE ELS ALUMNES AGAFIN EN EL SEU PROCES EDUCATIU. Per entendre aquesta defenició els objectius didàctics ens els imaginarrem com una línea dividad en tres parts::

Utiliza una imagen

Activitats
Avaluació
Objectius

CONTINGUTS

METODOLOGIES

QUINS ELMENTS COMPOSEN LA UNITAT DIDÀCTICA?

Són les taques que necessitem per treballar les activitats. Són les tasques que proposem per estudiar un contingut, adquiri les competències i esl criteris dels objectius.

LES UNITATS DIDÀCTIQUES ENS PERMET CONCRETA PER A UN PERIODE DE TEMPS ESPECIFIC ELS CONTINGUTS I ELS OBJECTIUS. I A MÉS VEUREM QUINS ELEMENYS COMPOSEN LA UNITAT D'APRENENTATEGE I COM S'ORGANITZA I RELACIONAR ENTRE ELLES.

SEGIONS LA LLEI LOE-LOMCE SON UN CONJUNT DE CONEIXEMENTS, HABILITATS, DESTRESES I ACTITUDS QUE CONTRIBUEIXEN A ACOSEGUIR ELS OBJECTIUS DED CADA ENSENYANÇA I CADA ETAPA I COMEPETENCIES.
Projectes. Mini-projectes.
ÉS A DIR, SON ELS CONTIONGUTS QUE ENS DONEN EL CURRICULUM I NOSALGTRES ELS PROFESSORS SEQUENCIEM I TEMPORALITZAEM

activitats

Sessió 1 : Qui estava interessat en un règim franquista? Feixisme o totalitarisme

Sessió 4 : Com era la vida en el règim franquista ? I de les dones?

Farem una presentació introduccióPassarem un Kahoot d'autioconeixement. Visionarem una part del film La Ola. Fàrem un Cineforum Mini-projecte de les Imatges del Franquisme. Posada en comú oralment i sintyeis final.

Presentació del Guió de Treball de les 13 RosasTreball per grups de 2 Exposició oral Síntesis final amb rúbrioca. Posada en comú i reflexió final.

Sessió 3 Què va ser el milagro español?

Sessió 5 : Com era la repressió a Catalunya? Què va succeri al final de la dictadura?

Introducció del professor.Activitat kahoot d' autotest.Repàs de conceptes i vocabulari del tema. Activitats a partir de fonts històriques. (gràfiques i imatges de l'època). Síntesis final i posa't en comu.

Introducció del tema perofesor Test autoavalatiu. Treballl fonts com les lletres del les noves cançons i l'atemptat a Carrero Blanco, lels problemes a lantiga colònia del Sàhara. Síntesos i posta en comú.

recursos i materials

Diferents materials audiovisuals com pe.l.lícules, documentals,etc.

Mapes històrics.Linies del temps

Fonts històriques.Il·lustracions, cartells. Textos

Editors d' imatgesProgrames Web de contingut històric.

VS

3. Els objectius no poden esta desvincuklats dels cruteris d'avaluació, ni de les competpencies, ni dels estandars d'aprenentage.4.El problema es que no sempre és fàcil trobatr les activitats adequades en les unitats didiàctiques.

criteris d'avaluació

avaluaciò

Els resultats i els criteris d'avaluació son els que evaluen als alumnes en la UD
  1. En l'avaluació valorem que la UD és un procés que detrmina que els alumnes han arribat a completar les objectius, que han desenvolpuat competències i han assimilat els continguts.
  2. En la UD tots els elemnets estan relacionatys per cerar un sentit global.

Los mapas son un gran aliat, fes-los servir!

Gràcies al Tribunal per al seu temps i l'oprtnitat de defenssar la meva programació.Ah! Per cert i responent a la pregunta inicial de si Franco estava ben viu encara? Us resspondré el que em va dir un alumne....