Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

św. Teresa od Dzieciątka Jezus

z ufnością iść "Małą drogą"

Start

św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Być dzieckiem czy dorosłym ?

Jezus przywołał dziecko, postawił je przed nimi i rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim.

św. Teresa z Lisieux

1. Teresa Martin [czyt. martę] urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon [alensą] we Francji. Była ostatnim z dziewięciorga dzieci. Kiedy miała 4 lata, umarła jej matka, co przeżyła bardzo boleśnie. Jako dziecko Teresa była niezwykle wrażliwa. Potrafiła też być uparta.

+ info

3. W wieku 10 lat Teresa ciężko zachorowała. Miała jadłowstręt, męczyły ją halucynacje i dreszcze. Lekarze nie potrafi li uleczyć jej choroby. Jak o tym opowiadała potem sama Tereska, 13 maja 1883 roku uzdrowiła ją cudownie Matka Boża. Rok później Teresa przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. Spotkanie z Jezusem eucharystycznym było dla niej niezwykle głębokim przeżyciem. Nazwała to spotkanie pierwszym pocałunkiem Chrystusa

4. Po wstąpieniu Pauliny do zakonu opiekunką Teresy została się najstarsza siostra – Maria Ludwika. Ona także postanowiła wstąpić do zakonu karmelitanek. Również to rozstanie Tereska przeżyła bardzo boleśnie. W czasie pasterki w noc Bożego Narodzenia postanowiła, że również zostanie karmelitanką. Choć ojciec Teresy zgadzał się na jej wstąpienie do klasztoru, to okazało się, że była zbyt młoda.

5. Przełożona klasztoru karmelitanek w Lisieux po usłyszeniu prośby 15-letniej Teresy o przyjęcie do zakonu zaproponowała jej, by poczekała, aż skończy dwadzieścia jeden lat. Wtedy Teresa zwróciła się do biskupa z prośbą o pomoc, gdzie również usłyszała, że jest za młoda. Razem ze swoim ojcem udała się więc do papieża i dopiero po roku otrzymała zgodę na wstąpienie do klasztoru

6. Siostra Teresa z miłości do Pana Jezusa pragnęła ocalić dusze, którym groziło potępienie. Gorliwie prosiła Boga na przykład o miłosierdzie dla wielokrotnego mordercy o nazwisku Pranzini, który skazany na śmierć, nie wykazywał skruchy. W dzień egzekucji skazaniec w pierwszym odruchu odepchnął przybyłego księdza. W ostatniej chwili jednak chwycił krzyż i ucałował go ze czcią. O tym wydarzeniu siostra Teresa dowiedziała się z gazety. Poznała w ten sposób moc modlitwy za grzeszników.

7. Siostrę Teresę w klasztorze zachwycało wszystko: cisza, białe ściany celi, proste, surowe życie. Niestety, wkrótce po wstąpieniu Teresy do zakonu zachorował i zmarł jej ojciec. Podczas obłóczyn, czyli ceremonii założenia stroju zakonnego, które nastąpiły w szesnastym roku jej życia, przyjęła imię Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza.

8. W karmelu nic nie odróżniało Teresy od Dzieciątka Jezus od innych sióstr. Mając 23 lata, została mistrzynią nowicjuszek, czyli dziewcząt przygotowujących się do złożenia ślubów zakonnych. Prowadziła je do Bożej miłości, pokazując swoim życiem, w jaki sposób będąc małym, stawać się wielkim. Na polecenie przełożonej Teresa spisała swój pamiętnik zatytułowany „Dzieje duszy”, zawierający sekret „małej drogi”, która doprowadziła ją do świętości.

9. W 1896 r. w Wielki Czwartek wieczorem, gdy kładła się spać, Teresa dostała ataku kaszlu i krwotoku. Był to objaw gruźlicy. Miała wtedy 23 lata. Teresa słabła i z coraz większym trudem podnosiła się z łóżka, by uczestniczyć we Mszy Świętej i modlitwach. Musiała zrezygnować z wszystkich prac, które były jej obowiązkiem. 30 września 1897 r. siostra Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza z ogromnym wysiłkiem uniosła się na łóżku i ściskając w dłoni krzyż, powiedziała: „Kocham Go! Mój Boże, kocham Cię!” To były jej ostatnie słowa.

10. 29 kwietnia 1923 r. papież Pius XI ogłosił Teresę od Dzieciątka Jezus błogosławioną, a 17 maja 1925 r. świętą. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła, ponieważ uczy zarówno ludzi prostych, jak i wykształconych prostej drogi powierzenia się Panu Bogu. Św. Teresa bardzo pragnęła być misjonarką, ale z powodu zbyt słabego zdrowia nie mogła nią zostać. Postanowiła więc wspierać misjonarzy modlitwą i ofiarą cierpienia. Pierwszym misjonarzem-bratem duchowym Teresy został Maurycy Belliere, który wyjechał do Afryki, a drugim Adolf Roulland, który głosił Ewangelię w Chinach. Święta Teresa jest patronką misji.

ćw. 2 str. 70

Najtrudniej być dobrym w codzienności

Święta Teresa odkryła "małą drogę" do świętości. Polega ona na robieniu rzeczy najbardziej zwyczajnych z nadzwyczajną miłością.