Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

NATO

Czym jest NATO?

NATO to skrót od angielskiej nazwy North Atlantic Treaty Organization czyli Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Można powiedzieć, że jest to sojusz polityczno-wojskowy o charakterze międzynarodowym, w skład którego wchodzi obecnie 31 państw z Europy oraz Ameryki Północnej. Zostało założone 4 kwienia 1949r. w Waszyngtonie.

Powstanie NATO – kiedy powstało NATO i dlaczego?

Utworzenie NATO wiązało się z potrzebą odpowiedzi na zwiększone ryzyko ataku militarnego ZSRR i państw satelickich na inne kraje. Geneza NATO i rok powstania tej organizacji ściśle więc wiąże się z sytuacją po II wojnie światowej. Sojusz Północnoatlantycki jako układ wojskowy został zawarty 24 sierpnia 1949 roku na mocy Traktatu, który został podpisany 4 kwietnia tego samego roku. Państwa założycielskie NATO to: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy. Obecnie jest znacznie więcej krajów należących do NATO.

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö podkreślił, że dla jego kraju ten "dzień jest historyczny, bo bezpieczeństwo i stabilizacja są niezwykle istotne".

Finlandia w NATO

Finlandia została przyjęta do NATO 4 kwietnia 2023 r.

Włochy

Wielka Brytania

Węgry

Turcja

Stany Zjednoczone

Słowenia

Słowacja

Rumunia

Portugalia

Polska

Norwegia

Niemcy

Macedonia Północna

Łotwa

Luksemburg

Litwa

Kanada

Islandia

Holandia

Hiszpania

Grecja

Francja

Chorwacja

Finlandia

Estonia

Dania

Czechy

Czarnogóra

Chorwacja

Bułgaria

Belgia

Państwa należące do NATO

Albania

Bezpieczeństwo w życiu codziennym ma fundamentalne znaczenie dla naszego dobrostanu. Celem NATO jest gwarantowanie wolności oraz bezpieczeństwa państw członkowskich Sojuszu przy użyciu środków politycznych i wojskowych. ŚRODKI POLITYCZNE — NATO promuje wartości demokratyczne i umożliwia państwom członkowskim konsultacje oraz współpracę w sprawach związanych z obronnością i bezpieczeństwem w celu rozwiązywania problemów, budowania zaufania oraz zapobiegania konfliktom w dłuższej perspektywie. ŚRODKI WOJSKOWE — NATO dąży do pokojowego rozwiązywania sporów. W przypadku niepowodzenia starań dyplomatycznych potencjał militarny Sojuszu umożliwia podjęcie operacji zarządzania kryzysowego.

Cele NATO

SOJUSZ POLITYCZNY I WOJSKOWY

NATO kieruje się zasadą, zgodnie z którą atak skierowany przeciwko jednemu lub kilku państwom członkowskim jest uznawany za atak wymierzony w cały Sojusz. Jest to zasada zbiorowej samoobrony określona w Artykule 5 Traktatu Waszyngtońskiego.

ZBIOROWA SAMOOBRONA

WIĘŹ TRANSATLANTYCKA

NATO jest sojuszem państw Europy z państwami Ameryki Północnej. Organizacja tworzy między tymi dwoma kontynentami unikalną więź umożliwiającą konsultacje i współpracę w dziedzinie obrony oraz bezpieczeństwa, a także wspólnego przeprowadzania międzynarodowych operacji zarządzania kryzysowego.

Koncepcje strategiczne określają podstawowe zadania i zasady Sojuszu, jego wartości, ewoluujące środowisko bezpieczeństwa, a także strategiczne cele na następną dekadę.

KONCEPCJA STRATEGICZNA Z 2022 R.

Każdego dnia państwa członkowskie Sojuszu konsultują i podejmują decyzje związane z bezpieczeństwem na każdym szczeblu oraz w najróżniejszych dziedzinach. „Decyzja NATO” wyraża wspólną wolę wszystkich 31 państw członkowskich, ponieważ wszystkie decyzje są podejmowane w drodze konsensusu.

DZIAŁANIA NATO

DECYZJE I KONSULTACJE

OPERACJE I MISJE

1. Kosowo 2.Bezpieczeństwo w basenie Morza Śródziemnego 3.Wsparcie dla Unii Afrykańskiej NATO aktywnie uczestniczy w rozmaitych operacjach i misjach zarządzania kryzysowego, w tym w operacjach podejmowanych w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń niemilitarnych.

PARTNERSTWA

40 państw nieczłonkowskich współpracuje z NATO w rozmaitych sprawach o charakterze politycznym lub w kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Państwa te angażują się w dialog oraz praktyczną współpracę z Sojuszem, a wiele z nich wspiera prowadzone przez NATO operacje i misje. NATO współpracuje też z rozległą siecią międzynarodowych organizacji. Państwa partnerskie nie mają takich samych uprawnień decyzyjnych jak państwa członkowskie.

ROZWIJANIE ŚRODKÓW REAGOWANIA NA ZAGROŻENIA

NATO od zawsze podąża drogą innowacji i adaptacji, tak aby polityki, możliwości oraz struktury Sojuszu były odpowiednie do aktualnych i przyszłych zagrożeń, w tym w dziedzinie zbiorowej obrony członków.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

1989 - Upadek Muru Berlińskiego1991 - NATO nawiązuje partnerstwo z byłym wrogiem po rozpadzie Związku Radzieckiego1995 - NATO angażuje się w swoją pierwszą poważną operację zarządzania kryzysowego w Bośni i Hercegowinie 2001 - W Nowym Jorku i Waszyngtonie mają miejsce ataki terrorystyczne na dużą skalę. NATO po raz pierwszy w swojej historii odwołuje się do Artykułu 5 i obiera szersze podejście do kwestii bezpieczeństwa 2003 - NATO przejmuje dowodzenie nad Międzynarodowymi Siłami Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie2022 - NATO przyjmuje koncepcje strategiczną z 2022 r.

1. Wzrost pozycji Polski2. Wiarygodność i sojusze3.Reforma wojska polskiego4.Zapewienie bezpieczeństwa

KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z PRZYŁĄCZENIA POLSKI DO NATO :

POLSKA I NATO

12 marca 1999r. Polska dołączyła do NATO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski również w czwartek wezwał NATO do otwarcia drogi do przyjęcia jego kraju do Sojuszu na szczycie w lipcu.

W 2008 r. NATO zobowiązało się, że Ukraina w końcu dołączy do Sojuszu, ale proces ten został wstrzymany. W 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. W obecnej sytuacji wiele zachodnich stolic twierdzi, że priorytetem jest teraz pomoc Ukrainie w wygraniu wojny, a dyskusja na temat politycznych relacji NATO z Kijowem musi poczekać.

Sekretarz generalny NATO powiedział, że kraje Sojuszu pomagają Ukrainie w wyzwalaniu kolejnych ziem spod rosyjskiej okupacji i dostarczają "znaczne ilości zaawansowanych, nowoczesnych czołgów w standardzie NATO", takich jak m.in. czołgi Challenger czy Abrams. Stoltenberg zapowiedział, że sojusznicy zamierzają dalej wspierać Ukrainę zbrojeniowo.

PREZENTACJĘ WYKONAŁY

Joanna Daniel i Sandra Kopanica