Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Stanisław August Poniatowski

Lena Gąsior

Rozwój kultury i sztuki

5.

Rozwój kultury i sztuki 2

6.

Dzieciństwo

1.

Początki kariery politycznej

2.

Caryca Katarzyna

3.

Czasy panowania

4.

Kalendarium

7.

Podsumowanie panowana

8.

Spis treści

Urodził się 17 stycznia 1732 w Wołczynie. Jego rodzice to Stanisław Poniatowski oraz Konstancja z Czartoryskich. Mial liczne rodzeństwo: pięciu braci i dwie siostry. Jego prababka Katarzyna Gordon spokrewniona była z angielskimi Stuartami. Zarówno Poniatowski jak i Czartoryscy należeli do ludzi światłych, otwartych na nowinki, dlatego gardzili sarmatyzmem rodaków. Rodzice zadbali, by Staś stał się raczej Europejczykiem, obywatelem świata, a nie typowym Polakiem-Sarmatą. Odebrał staranne wykształcenie, dzięki czemu miał szeroki wachlarz zainteresowań i zdolności, w tym literaturę, muzykę, filozofię i łacinę.

Dzieciństwo

W wieku 18 lat, dzięki poparciu swojego starszego brata Andrzeja, który należał do stronnictwa magnackiego, Stanisław August otrzymał nominację na referendarza koronnego. Odtąd rozpoczął karierę polityczną i dyplomatyczną, która doprowadziła go do dwóch najwyższych urzędów w Polsce – króla i hetmana wielkiego koronnego.

Początki kariery politycznej

W 1764 roku Stanisław August Poniatowski został wybrany na króla Polski. Objął on rządy dzięki poparciu władczyni Rosji - carycy Katarzyny II i jej wojsk. Za kandydaturą Poniatowskiego opowiedziało się też spokrewnione z nim wpływowe stronnictwo magnackie rodu Czartoryskich - Familia. Caryca uznała, że nowy król będzie posłuszny Rosji, ponieważ nie miał mocnej pozycji wśród pozostałych magnatów. Sam król zakochał się bez pamięci w potężnj władczyni Rosji i nie potrafił się jej sprzeciwiać.

Caryca Katarzyna - Największa miłość Stanisława Augusta

Stanisław August w trakcie swojego panowania starał się modernizować kraj, wzmacniać armię, dbać o rozwój oświaty i nauki, a także o ochronę swobód obywatelskich. Za jego panowania przeprowadzono m. in. reformę finansów i wpuszczono do obiegu nowe monety. Zaczęto ujednolicać miary i wagi, zniesiono prywatne cła na terenie kraju. Założył Towarzystwo Ksiąg Elementarnych, Szkołe Rycerską, w której mieli się uczyć przyszli oficerowie i urzędnicy, a także Komisję Edukacji Narodowej. Jako król Polski, Stanisław August był wielokrotnie atakowany przez swoich przeciwników, którzy oskarżali go o nieudolność i kierowanie się zbyt wieloma wpływami z zewnątrz.

Czasy panowania

2. Introduction

Rozwój kultury i sztuki za czasów stanisławowskich

Król Stanisław August miał duży wpływ na rozwój kultury i nauki. Jako znany miłośnik sztuki sprowadził do Polski wielu wybitnych artystów. Wśród nich był architekt Dominik Merlini oraz malarze Marcello Bacciarelli i Bernardo Belletto zwany Canalettem. Władca był znanym kolekcjonerem dzieł sztuki. Gromadził obrazy, rzeźby, stare monety i medale. Jego zbiory zapoczątkowały wiele późniejszych kolekcji muzealnych. Założył i wspierał finansowo pismo ,,Monitor", które szerzyło tolerancję religijną i wspierało rozwój nauk przyrodniczych. Duże znaczenie dla rozwoju kultury w Polsce miały też tak zwane Obiady Czwartkowe. Odbywały się one w sezonie letnim w Sali Jadalnej pałacu Na Wyspie w Łazienkach Królewskich, a w zimowym w Pokoju Żółtym na Zamku Królewskim w Warszawie. Były to tak zwane mądre obiady, podczas których rozmawiano o literaturze, filozofii, kulturze i współczesnych sprawach społeczno-politycznych.

Rozwój kultury i sztuki za czasów stanisławowskich

Kalendarium

Po rozbiorach, Stanisław August wyjechał do Petersburga, gdzie mieszkał do swojej śmierci w 1798 roku. Został pochowany na Wawelu w katedrze Wawelskiej, obok swojego brata, Andrzeja Poniatowskiego. Stanisław August Poniatowski zasłynął jako władca, który chciał modernizować Polskę i wprowadzać nowoczesne rozwiązania, jednak jego wysiłki nie przyniosły pożądanych efektów. Jego postać wciąż pozostaje przedmiotem dyskusji politycznej i historycznej w Polsce oraz za granicą.

Podsumowanie rządów

  • "Stanisław August Poniatowski" - Krystyna Zienkowska, Wrocław, 1998

Bibliografia

  • wikipedia.org
  • "Wczoraj i Dziś, podręcznik do historii klasa 6" - Bogumiła Olszewska, Warszawa 2019
  • "Był sobie król" - Mariusz Wollny, Zuza Wollny, Kraków 2019

Dziękuję za uwagę