környezetszennyezés
Tiszaújvárosi Művelő
Created on March 8, 2023
Over 30 million people create interactive content in Genially
Check out what others have designed:
Transcript
Környezet-
Mikroműanyag- szennyezés
Hulladékszennyezés
Olajszennyezés
Cianidszennyezés
#Hamvas Béla Városi Könyvtár #Tiszaújváros #ÁrralSzemben
A TISZÁN
szennyezés
Mezőgazdasági eredetű szennyezés
+ info
Magyarország egyik legnagyobb, vízi élővilágát érintő katasztrófája 2000. januárjában következett be, amikor a nagybányai létesítmény ülepítő gátja átszakadt. A cián- és nehézfémtartalmú szennyvíz a Lápos folyóba zúdult, ahonnan a Szamosba, majd a Tiszába került. Becslések szerint a Tisza magyarországi szakaszán több mint 1000 tonna hal pusztult el.
Ciánszennyezés
Fotó
Szerencsére a vártnál gyorsabb volt a regenerálódás, 3-4 év alatt a vízi élővilág 95%-a újra megjelent az érintett folyókban, ugyanakkor az üledék nehézfémtartalma még tíz évvel a katasztrófa után is magas volt.
Ciánszennyezés
+ info
Olajszennyezés többnyire tengereken, óceánokon fordul elő, de hazánkban például Algyőn is szivárgott már olaj a Tiszába. Az olaj a víz felszínén úszik, ezáltal gátolja a vízi élőlények gázcseréjét.
Olajszennyezés
Fotó
A víz felszínén úszó olaj a vízi madarak és emlősök tollazatába, szőrzetébe ragadva az élőlények pusztulását is okozhatja.
Olajszennyezés
+ info
A Tisza és mellékfolyói több ország érintésével jutnak el hazánk területére, ahol az összegyűlt hulladék veszé-lyezteti a vízi ökoszisztémá-kat, a hullámterekre lerakódva pedig szennyezi a természeti környezetet. A becslések alapján évente 3500 tonna, azaz 3 millió 500 ezer kg hulladék érkezik a Tiszán hazánkba. (Ez 50 ezer átlagos testalkatú ember súlyával egyezik meg!)
Hulladék-szennyezés
Fotó
Romániában és Ukrajnában napjainkban is tapasztalható jelenség, hogy a hulladék-lerakókat a hullámtéren alakították ki, de gyakori eset, hogy a folyó menti településeken egyszerűen a vízbe borítják a hulladékot.
A vizek által szállított hulladék legnagyobb része csomagolóanyag, műanyag, PET palack vagy egyéb vegyipar által előállított (mű)anyag.
Hulladék-szennyezés
Forrás: MTI, fotó: Czeglédi Zsolt/MTI
A Kiskörei Vízlépcső a folyón érkező uszadéknak és a hulladéknak is mesterséges gátját szabja, így ott nagy mennyiségben sikerül kiemelni azokat. De a hullámterekben lerakódott hulladékokat csak fáradságos, aprólékos munkával, kézi erővel van lehetőség összegyűjteni. Több civil kezdeményezés (PET Kupa, TeSzedd!) önkéntesei segítik a vízügyi szakemberek munkáját a hulladék elleni “harcban”.
Hulladék-szennyezés
+ info
A műanyagok, amelyek hulladékként kerülnek a Tiszába, idővel nem lebomla-nak, hanem aprózódnak. A méretétől függően ezeket mikroműanyagoknak nevezzük. A tápláléklánc elején elhe-lyezkedő élőlények (plankto-nok, kagylók, halak) elfogyaszt-ják ezeket a mikroműanyago-kat, amelyek a tápcsatornájuk-ban gyulladásos reakciókat válthatnak ki, és azok elpusztulását okozhatják.
Mikroműanyag-szennyezés
A tápláléklánc végén - miközben elfogyasztjuk a halat - a mi tányérunkon is fellelhetőek a mikro-műanyagok, melyek a jövőnkre nézve beláthatatlan veszélyforrást jelentenek.