Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

LENA SZELIGA 6C

ARCHITEKTURA KLASYCYSTYCZNA W POLSCE

Klasycystyczny pałac powstał w latach 1819–1822 według projektu Jakuba Kubickiego w miejscu pałacu barokowego wzniesionego według projektu Jakuba Fontany.

belweder w warszawie

Zamek w Wodzisławiu Śląskim – zbudowany w początkach istnienia miasta, obejmował zespół budynków zamkowych na których miejscu w XVIII w. wybudowano przez Dietrichsteinów w latach 1742–1747 pałac. Pałac Dietrichsteinów jest jedną z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym w Polsce.

ZAMEK W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM

Teatr Wielki w Warszawie - został wzniesiony w latach 1825–1833. Zniszczony w latach 1939 i 1944 został odbudowany, przekształcony i powiększony w latach 1947–1965 z zachowaniem oryginalnej fasady od strony placu Teatralnego.

TEATR WIELKI W WARSZAWIE

Przed rokiem 1643 w miejscu obecnego pałacu wzniesiono drewniany dwór należący do Kacpra Denhoffa. Został on spalony podczas potopu szwedzkiego, a na jego miejscu ok. 1669 r. wystawiono murowany dwór dla Ernesta Demhoffa.

Pałac Potockich, także pałac Czartoryskich lub pałac Ossolińskich – Siedziba Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PAŁAC POTOCKICH W WARSZAWIE

Kościół im. dra Marcina Lutra w Bielsku-Białej – zabytkowy kościół ewangelicko-augsburski położony w Bielsku-Białej. Jest kościołem parafialnym (parafia Marcina Lutra) i należy do diecezji cieszyńskiej. Parafia ewangelicka w Białej powstała w 1782 r. po ogłoszeniu przez cesarza Józefa II Habsburga patentu tolerancyjnego dla ewangelików.

WNĘTRZE KOŚCIÓŁA MARCINA LUTRAW BIELSKU - BIAŁEJ

Pałac Mostowskich (Hilzenów) – pałac znajdujący się przy ul. Nowolipie 2. Obecnie siedziba Komendy Stołecznej Policji. Budowe ukończono w 1765r. , pałac został zniszczony 1944r., odbudowano go w 19949r.

PAŁAC MOSTOWSKICH W WARSZAWIE

Pałac Staszica[a], właśc. pałac Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – pałac w Warszawie.

Klasycystyczny budynek został wzniesiony w latach 1820–1823 z inicjatywy Stanisława Staszica według projektu Antonia Corazziego dla Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Został przebudowany w latach 1892–1893, rewaloryzowany w latach 1924–1926 według projektu Mariana Lalewicza, zniszczony w 1944, odbudowany w latach 1947–1950 według projektu Piotra Biegańskiego. Siedziba m.in. Polskiej Akademii Nauk i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

PAŁAC STASZICA W WARSZAWIE

Kościół został zbudowany w latach 1818-1826 w stylu klasycystycznym według projektu Piotra Aignera. Wezwanie upamiętnia cara Aleksandra I, który wskrzesił Królestwo Polskie i nadał mu konstytucję.

Kościół św. Aleksandra – kościół rzymskokatolicki znajdujący się na placu Trzech Krzyży w Warszawie.

KOŚCIÓŁ ŚW. ALEKSANDRY W WARSZAWIE

Obiekt powstał w 1785 jako amfiteatr ziemny. Kamienną postać zyskał w 1790 roku, przebudowany według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera. Teatr składa się z dwóch części, widowni i sceny, przedzielonych wypełnionym wodą kanałem. Może pomieścić 950 widzów.

Amfiteatr w Łazienkach Królewskich – teatr znajdujący się w parku Łazienkowskim w Warszawie w pobliżu pałacu Na Wyspie. W sezonie letnim w Amfiteatrze odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne.

AMFITEATR W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

Budowę kościoła rozpoczęto 24 kwietnia 1777. Cztery lata później, 30 grudnia 1781 nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie świątyni.

Kościół Św. Trójcy w Warszawie – główny kościół parafii ewangelicko-augsburskiej św. Trójcy.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEJ TRÓJCY W WARSZAWIE (ŚRÓDMIEŚCIE)

Ratusz w Bolkowie – klasycystyczny budynek, wzniesiony w 1670 roku i przebudowany w roku 1828. Obecnie jest siedzibą władz miasta Bolkowa.

RATUSZ W BOLKOWIE

Jest to budowla klasycystyczna, salowa, wybudowana w 1810 roku z cegły. W 1964 roku została odnowiona dzięki mieszkańcom Wróblina Głogowskiego, co upamiętnia tablica we wnętrzu.

Kościół pw. Świętej Heleny w Głogowie – zabytkowy kościół filialny znajdujący się w opuszczonej dzielnicy Głogowa – Wróblinie Głogowskim.

KOŚCIÓŁ PW. ŚWIĘTEJ HELEY W GŁOGOWIE

Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie – klasycystyczny budynek teatralny, znajdujący się w Głogowie, w centralnej części Starego Miasta, w sąsiedztwie ratusza. Powstał w 1799 roku według projektu Christiana Valentina Schultzego jako siedziba teatru wielodziałowego, oferującego kilka gatunków scenicznych jednocześnie.

TEATR IM. ANDREASA GRYPHIUSA W GŁOGOWIE

Klasycystyczny piętrowy dwór wybudowany na planie prostokąta, kryty niskim dachem; od frontu ryzalit zwieńczony frontonem. W ryzalicie główne wejście do którego prowadzą proste schody. Zabytek jest częścią zespołu folwarcznego, w skład którego wchodzą jeszcze: park, spichlerz z 1911 r.; stodoła z początku XX w.; dom mieszkalny nr 12 z początku XX w.; dom mieszkalny nr 11 z początku XX w.

Dwór w Kietlowie – obiekt wybudowany w 1880 r., w miejscowości Kietlów.

DWÓR W KIETLOWIE

Ratusz w Kowarach – klasycystyczna budowla wzniesiona w latach 1786-1789, na fundamentach wcześniejszego ratusza. Obecnie siedziba władz miasta.

RATUSZ W KOWARACH

Ratusz w Lubawce – został wzniesiony w latach 1723-1725 w stylu klasycystycznym, w kolejnych latach został zniszczony w pożarze, a następnie odbudowany. Obecnie jest siedzibą władz miejskich Lubawki.

RATUSZ W LUBAWCE

Ratusz w Świebodzicach – klasycystyczna budowla wzniesiona w latach 1779-1781, według projektu Christiana Valentina Schulze. Ratusz został przebudowany na początku XX wieku, obecnie jest siedzibą władz miejskich Świebodzic.

RATUSZ W ŚWIEBODZICACH

Ratusz we Wiązowie – klasycystyczna budowla, wzniesiona w latach 1665-1668, ulokowana pośrodku rynku. W czasach późniejszych budynek był niszczony i odbudowywany, w obecnym kształcie jest od roku 1872. Obecnie ratusz jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych miasta.

RATUSZ WE WIĄZOWIE

Ratusz we Wleniu – klasycystyczny budynek wzniesiony w latach 1823–1824 na środku wlenieckiego rynku. Obecnie jest siedzibą władz miejskich Wlenia.

RATUSZ WE WLENIU

Ratusz w Złotoryi – klasycystyczny budynek wzniesiony w latach 1842–1852, remontowany w roku 1897 i w XX wieku. Obecnie budynek jest siedzibą Urzędu Skarbowego. Mieści się tu także Centrum Monitoringu oraz restauracja.

RATUSZ W ZŁOTORYI

Ratusz w Brześciu Kujawskim – budynek mieszczący się na zachodniej pierzei dawnego rynku. Klasycystyczny ratusz został zbudowany w 1824 według projektu Henryka Marconiego. Dwukondygnacyjna budowla w wieżą i portykiem jest siedzibą władz miasta.

RATUSZW BRZEŚCIU KUJAWSKIM

DZIĘKUJE ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI