Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

TYDZIEŃ BAJEK POLSKICH

Witam Was serdecznie!W tym tygodniu będziemy się zapoznawać z polskimi bajkami! Nie będą to jednak bajki, do których jesteście przyzwyczajeni - będą to takie, które oglądali kiedyś Wasi rodzice i dziadkowie.Mam nadzieję, że oprócz dobrej zabawy każdy z was wyniesie coś ważnego dla siebie... bo takie są przecież bajki!

Pierwszym bohaterem jest Reksio. Jest on pieskiem z bajki. Wymyślił go reżyser Lechosław Marszałek. Filmy o nim powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Mieszkał w bardzo wygodnej budzie obok domu swoich właścicieli. Ich synek Adaś był jego dobrym przyjacielem. Miał też wielu znajomych z wiejskiego podwórka: psy, koty, kury i inne zwierzątka.

Zapoznajcie się z Reksiem.

Czy ktoś z Was miał okazję żeby pomóc drugiej osobie? Opowiedzcie o tym.Jak myslicie, dlaczego tytuł bajki to Reksio Terapeuta?

Jak zachowywał się główny bohater?

POROZMAWIAJMY

Współcześni psi bohaterowie

Ratowanie ludzkiego życia to niezwykle odpowiedzialne i trudne zadanie, które wymaga dużej wytrzymałości i sprawności fizycznej. Zdarza się jednak, że ludzkie możliwości są ograniczone, dlatego niezbędne jest wsparcie. Czworonogi doskonale radzą sobie w sytuacjach zagrożenia życia ludzkiego – ratują tonących, odnajdują ludzi zasypanych przez lawiny śnieżne lub uwięzionych pod gruzami. Co wyróżnia psich ratowników? Przede wszystkim doskonały węch, który umożliwia im odnalezienie zaginionych osób. Niezbędna jest również wytrzymałość i zwinność.
1. NA RATUNEK – PSI RATOWNICY
Pies „w mundurze” może pracować w policji, straży miejskiej lub w straży granicznej.Psy policyjne wykorzystywane są do tropienia narkotyków, przestępców, przemycanych towarów lub broni.
2. CZTERY ŁAPY W MUNDURZE, CZYLI PIES POLICYJNY
Nie od dzisiaj wiadomo, że węch jest jednym z najważniejszych psich zmysłów, dlatego bardzo często wykorzystuje się go w nietypowy sposób, np. do ochrony przyrody. Czworonogi coraz częściej uczestniczą w pracy naukowców jako poszukiwacze próbek przeznaczonych do badań, tym samym pomagając monitorować rzadkie gatunki zwierząt, a niekiedy również roślin. Do zadań tak wyszkolonych czworonogów należy m.in. wykrywanie obecności rzadkich gatunków zwierząt, poszukiwanie odchodów drapieżników, np. wilków, a także wyszukiwanie martwych zwierząt lub ofiar drapieżników. Psy detekcyjne, bo takim mianem określa się czworonogi, które poszukują określonych zapachów, bardzo często pomagają również w odnajdywaniu broni, amunicji lub części zwierząt ukrytych przez kłusowników.
3. W OCHRONIE PRZYRODY – PSY SZUKAJĄCE PRÓBEK
Psy pełniące rolę przewodników pomagają osobom niepełnosprawnym funkcjonować w otaczającej je rzeczywistości – przeprowadzają przez ulicę, otwierają drzwi i wspierają w codziennych czynnościach.
4. ZAWSZE U TWOJEGO BOKU – PSI PRZEWODNICY
Czworonogi służące podczas wojny pomagają żołnierzom wykrywać bomby i miny na polu walki. Takie psy powinny charakteryzować się znakomitym węchem, ogromną czujnością i reagować na komendy wydawane przez opiekuna, dlatego do tego typu zadań najczęściej wybierane są owczarki niemieckie. Psy służące w wojsku mają jednak jeszcze jedną misję. Bardzo często wspierają również weteranów wojennych – pomagając im wrócić do życia w cywilu i otrząsnąć się po wszystkich przeżyciach, których doświadczyli podczas wojny.
5. PSY WOJSKOWE – NIEZAWODNI WYKRYWACZE BOMB
Terapia z udziałem psów, czyli tzw. dogoterapia, to świetny sposób na poprawę samopoczucia osób chorych. Psi terapeuci mogą towarzyszyć osobom chorym także na co dzień – nie tylko dotrzymują towarzystwa osobom starszym i schorowanym, ale dzięki swojej czujności i odpowiedniemu szkoleniu potrafią także wyczuć zmiany w samopoczuciu swojego właściciela, np. zbliżające się ataki epilepsji.
6. OPIEKA I TERAPIA W JEDNYM, CZYLI PSI TERAPEUCI
Trufle to rodzaj niezwykle cennych grzybów, które rosną pod ziemią. Podczas dojrzewania wydają one charakterystyczny zapach i przemieszczają się wyżej, czasami także wystając nad powierzchnię ziemi.
7. SZUKANIE TRUFLI
Doskonale odnajdują się w pilnowaniu stada, zaganianiu zwierząt do zagrody i ochronie przed drapieżnikami.
8. PSY PASTERSKIE – PILNUJĄ STADA
Doskonale sprawdzają się w psich zaprzęgach, ciągnąc na saniach przedmioty lub siedzących na nich ludzi. Niestraszny im wiatr, zaspy śnieżne ani ujemne temperatury, dlatego psy zaprzęgowe najczęściej wspomagają człowieka na terenach trudno dostępnych i charakteryzujących się niełatwymi warunkami atmosferycznymi.
9. PSY ZAPRZĘGOWE – BIEGANIE TO ICH PASJA
ZRÓB DLA REKSIA BUDĘ! Praca plastyczna „Buda dla Reksia”. Reksio jest niezwykle pomocnym psem i każdy może zawsze na niego liczyć. Tym razem, to on potrzebuje Waszej pomocy i liczy na to, że stworzycie mu nową wyjątkową budę. Może to być praca indywidualna lub zbiorowa.

Dziękujemy! Do bajkowego zobaczenia!