Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Start

Wykonała - Natalia Czogalla

Futuryści

Futuryzm

Termin „futuryzm” zaczerpnięto od łacińskiego futurus, oznaczającego „przyszły”.

Lata istnienia W Polsce okres rozkwitu i ekspansji kierunku przypada na lata 1918-1923.

Nazwa i cechySama nazwa oznaczała nastawienie kierunku na przyszłość i radykalne zerwanie z tradycją. Futuryzm był prądem w literaturze, malarstwie, teatrze, rzeźbie i filmie. Dwa główne ośrodki polskiego futuryzmu to Kraków i Warszawa.

poeta

Stanisław Młodożeniec

poeta

Bruno Jasieński

poeta

Jerzy Jankowski

Przedstawiciele

malarz

Tytus Czyżewski

pisarz

Aleksander Wat

poeta

Anatol Stern

Tytuły prasowe i manifesty

Pierwszym manifestem polskich futurystów był tekst z 1920 roku, zatytułowany Gga, czyli Gga gąsiora jest piękniejsze od śpiewu słowika. To właśnie tam zawarli krytykę cywilizacji, zanegowanie jej zdobyczy i odrzucenie dziedzictwa kulturalnego w myśl słów: (…) wybieramy prostotę, ordynarność, wesołość, zdrowie, trywialność, śmiech.

+ info

W 1921 roku w Krakowie zaczęło wychodzić słynne, choć 4-stronicowe pismo Bruno Jasieńskiego Nuż w bżuchu. JEDNODŃUWKA FUTURYSTUW mańifesty futuryzmu polskiego wydańe nadzwyczajne na całą Rzeczpospolitą Polską, w którym opublikowano między innymi takie artykuły autorstwa Bruno Jasieńskiego, Anatola Sterna, Stanisława Młodożeńca i Tytusa Czyżewskiego, jak: - Mańifest w sprawie natyhmiastowej futuryzacji żyća, - Mańifest w sprawie ortografji fonetycznej, - Mańifest w sprawie poezji futurystycznej, - Mańifest w sprawie krytyki artystycznej.

NUŻ W BŻUHU

+ info

Z kolei w Warszawie, gdzie grupą futurystów kierowali Anatol Stern i Aleksander Wat, w 1918 roku ogłoszono manifest-ulotkę Tak, dali tym samym początek narodowej odmianie kierunku. Zadowoleni ze współpracy, współtworzyli manifest Nuż w bżuchu (pełny tytuł: Nuż w bżuhu. 2 jednodńuwka futurystuw. Wydanie nadzwyczajne). Stern opublikował w nim między innymi wiersze 1/2 godziny na zielonym brzegu, Kosmiczny nos, Rewolucja ciała, Płodzenie.

+ info

- wprowadzenie do języka literackiego pojęć z zakresu nauki i techniki, - zwrócenie uwagi na dźwiękowe zestroje słów, - wprowadzenie motywów ze świata mitów, ludowych podań, legend, - burzenie przejawów działania logiki, - stosowanie pisowni fonetycznej, - odrzucenie interpunkcji i zasad ortografii, krępujących słowo. Futuryści często stylizowali język poezji na język codzienny, słyszany na ulicy, dlatego też starali się pisać wiersze według zasad zapisu telegraficznego czy wiadomości radiowej.

Futuryści starali się stworzyć język pozarozumowy, ponieważ uważali, że tylko poznanie intuicyjne ma sens. Prócz hasła Główna wartość książki – to format i druk, po nich dopiero – treść, głosili:- ideę „słów na wolności”, wolnych od rygorów składni,potrzebę dynamizacji i rytmizacji wypowiedzi literackiej, - konieczność podwyższenia roli rzeczowników, onomatopei, - wyeliminowanie z języka poezji przymiotników,

Formy wyrazu

Dziękuje za uwagę