TRIP PLANNER
Anita Zelić Tomaš
Created on January 29, 2023
More creations to inspire you
ALL THE THINGS
Presentation
ASTL
Presentation
ENGLISH IRREGULAR VERBS
Presentation
VISUAL COMMUNICATION AND STORYTELLING
Presentation
GROWTH MINDSET
Presentation
BLENDED LEARNING
Presentation
INTRO INNOVATE
Presentation
Transcript
Vodič kroz materijalnu i nematerijalnu baštinu Makarskoga primorja
Culturewalk
Makarsko primorje nalazi se u južnom dijelu srednje Dalmacije, smješteno je podno klisura i klifova planine Biokovo te uz obalni pojas Jadranskoga mora, a obuhvaća prostor od Vruje na Zapadu do Baćine na istoku. Središte mu je grad Makarska, a obuhvaća mjesta: Brela, Baška Voda, Promajna, Bratuš, krvavica, Tučepi, Podgora, Drašnice, Igrane, Živogošće, Mala Duba, Drvenik, Zaostrog, Podaca, Brist i Gradac.
Geografski položaj Makarskoga primorja
Brela, obalno mjesto na zapadnim izdanicama Biokova uz uvalu Vruja naseljeno je u već razdoblju antike u kojemu su imala ulogu važnog tranzitnog pristaništa, o čemu svjedoče arheološki ostatci te utvrde u predjelu Škrabići, Subotišće i Poletnica i grobni kameni tumuli. Ojkonim Brela dovodi se u vezu s utvrdom Berullija, kojeg spominje Konstantin Porfirogenet u 10. stoljeću, u 14. stoljeću u povelji kneza Jurja Šubića zapisan je naziv njezinih stanovnika kao Brolanenses, a od 15. stoljeća ovo mjesto se spominje pod nazivom Brehali. Današnji naziv mjesta povezuje se s izvorom vode- vrelo, a prvi put se u tom obliku pojavljuje u 16. stoljeću.
Brela
Barokna crkva tlocrtom rimskoga križa s apsidom i zvonikom, izrađena je kao zavjetna crkva nakon pobjede nad Turcima u 18. stoljeću, a izgradio ju je biskup Nikola Bjanković te je prvotno bila nazvana Crkvom Gospe od Slavodobića.
crkva gospe od karmela
Napoleonova cesta prema sačuvanim topografski kartama nastaje za vrijeme Napoelonove vladavine pod vodstvom vojvode Marmonta početkom 19. stoljeća, a njezina gradnja za vrijeme austrijske vlasti nije dovršena. Prema sačuvanim arhivskim spisima projektirao ju je Frane Zavoreo. Položena na strmini Biokova poviše zaseoka Kričak trebala je spojiti Makarsko primorjes francuskom cestom koja je prolazila u Zabiokovlju. Izgrađena suhozidom od lokalnog vapnenca, šljunka i krupnog kamena predstavlja trijumf cestogradnje razdoblja 19. stoljeća.
Smještena na biokovskoj uzvisini, jednobrodna, malih dimenzija, pravokutne apside i zašiljenog svoda te malim zvonikom, najstarija breljanska crkvica posvećena sv. Nikoli datira iz razdoblja srednjega vijeka.
crkva sv. nikole
napoleonova cesta
+ Info
+ Info
Prema legendi, uoći novogodišnje noći lokalni mladić je u vrtlogu izvora mora u Vruji ugledao zlatnu kočiju u plamenu s crnokosom crnokosom vilom i konjima. Poplašeni mladić otrčao je u mjesto te ispripovijedio mještanima mistični rizor koji mu se ukazao. Oni mu naravno nisu vjerovali. Neki su ga pripisali mladićevu pijanstvu, a neki pomračenju uma.
legenda o crnoj vili
Legenda o Šakanu, mističnom biću koje je živjelo u dubini mora ukorijenjena je u tradiciju ovoga mjesta, a njime su se nerijetko strašila djeca kada bi bila nestašna: "Buuu Šakane u četiri bukare! /Evo ti ovaj! /Evo ti onaj!" Prema predaji, to mistično biće zapravo je bila sredozemna medvjedica koju su mještani Brela nazvali Šakan. Stanište sredozemne medvjedice je bila obala Jadranskoga mora, međuostalom i obala Brela te stijena u moru, danas poznatija kao Kamen Brela, a ona je nosila naziv Šakan sve do početka 20. stoljeća.
Prema legendi, djevojka iz Dalmatinske zagore, trebala se udati u Primorje. Majka je bila protiv te ljubavi zato što obitelj nije odabrala za koga će se udati. Možda je problem bio to što je mladić Primorac, odnosno iz siromašna kraja. Majka je kćer ispratila riječima: Kad more ugledala, dabogda se okamenila! Unatoč tim zastrašujućim riječima svadba se održala. Svadbena povorka se uputila predvođena mladoženjom i mladom na konju ne znajući kakvu snagu ima majčina kletva. Kad je povorka stigla na vrh brda iznad Brela, kletva se ostvarila. Kao dokaz da se to dogodilo možemo vidjeti stijene u obliku konja s mladencima, mladenkin veo i cijelu povorku svatova koja je išla za njima.
legenda o nevistinoj stini
Legenda o Šakanu
+ Info
Arheološki lokalitet nalazi se na na uzvisini zapadno od izvora pitke vode, koji je glavni motiv naseljavanja ovog prostora još od prapovijesti. Prema zemljopisnoj karti Tabuli Peutrigeriani na ovom prostoru nalazila se antička Aronia. Utvrda čiji su ostatci vidljivi na gradini bila je najvažniji dio naselja koje se prostiralo u njegovom podnožju istočno od izvora. Legenda kaže kako je na Gradini nekada bila i crkvica, čije je zvono dozivalo ribare pred nadolazećom neverom no dokaza nema. Možda nam priču o davnoj crkvici oživi omanji komadić keramike i bat zvona koji čujemo kada za olujna nevremena prislonimo uho na tlo gradine.
Baška Voda
+ Info
U Baškoj vodi još od početka 20. stoljeća njeguje se običaj čuvanja Isusova groba za vrijeme Velikoga tjedna. Dvanaest čuvara, odnosno mornara izmjenjuje se na straži, a predvodi ih kapetan. Zbog pomorske tradicije vezane za ovo mjesto, za stražare su odabrani upravo mornari Na uskršnjoj polnoćci, toćno u ponoć oni padaju od straha pred uskrslim Kristom.
Čuvari isusova groba
posvećena je zaštitniku mjesta i sagrađena u razdoblju neoromanike u 19. stoljeću..Iz Baške Vode poteklo je puno pomoraca, upravo po tome je i poznata. U ono staro doba, svaka kuća imala je brod, kaić, braceru jer je to bio osnovni način za preživit. Judi su brodicama išli na Brač i Hvar i trgovali. More je bilo puno važno za život tada. Razmjenjivala se roba, vatala riba i nosila prodat. Kasnije kad se misto razvilo puno je muških članova obitelji išlo navigavat na brod, a žene su čekale muževe i sinove kući i molile se za njih. Jedne zime je mornare uvatila nevera, digli su se veliki valovi, spustila se magla i nije se ništa vidilo. Nisu mogli ni naprid ni nazad i jedino šta in je bilo ostalo je molit se. Tako su oni zazvali sv. Nikolu i zavjetovali mu se da će mu dignit crkvu ako ih spasi. I bome su se spasili i čim su došli pokrenuli su gradnju crkve da ispune svoj zavjet. Tako je sv. Nikola posta zaštitnik Baške Vode.
crkva sv. nikole
Fontana je sagrađena 2007. godine nedaleko od mjesta gdje je bio izvor pitke vode po kojoj danas Baška Voda i nosi naziv. Ova fontana nije samo spomen izvorima već i vrijednim baškovoškim ženama koje su na izvore dolazile prati rublje i uzimati vodu. U prošlosti je ovo mjesto za tzv. lušijavanje bio centar svih zbivanja, mjesto ogovaranja, svađa i skandala. Na fontani možete pronaći i stihove baškovoške pjesnikinje Marine Jurišić Velebit.
fontana
+ Info
+ Info
sMjesto je smješteno pod padinama Planne Biokovo, a ostatci Gradine iz 2. tisućljeća pr. Krista svjedoče o ranom naseljavanju ovoga prostora.
Bast
+ Info
Crkva je smještena pokraj srednjovjekovnog groblja na kojemu su sačuvani ukrašeni stećci. Crkva je izrađena u razdoblju gotike, a dovršena u razdoblju baroka o čemu svejdoči barokni inventar sa sačuvanim anđelima lučonošama koji datiraju iz razdoblja 18. stoljeća.
crkva uznesenja BDM
orbo
Uz Bast se vezuje legenda o mitskom biću u obliku ovna, magarca ili psa koje se naziva Orbo. Prema prdaji pojavljuje se samo po noći te presreće putnike, nagovara ih da ga uzjašu, nakon čega ih cijelu noć nosi po planinama Biokova i obroncima te im neda da siđu s njega.
Crkvica se spominje u 17.. stoljeću no današnje arhitetonsko stanje datira iz razdoblja 18. stoljeća kada je unutrašnjost ukrašena vrijednim radovima venecijanskoga baroka.
crkva sv. roka
+ Info
Naziv mjesta u povijesnim izvorima se spominje još kao i Promaljena. Pretpostavlja se da je naziv mjesto dobio od glagola promaljati, odnosno postati vidljivim, vjerojatno ibog istaknutog položaja na uzvisini. U izvorima je zabilježen podatak kako se toponim Promajna dovodi u svezu s imenicom propuh odnosno pormaja, također zbog geografskog položaja mjesta. Mjesto je nastalo na ostatcima rimskih naseobina što nam potvrđuju ostatci amfora i zlatnoga nakita. Na uzvisini iznad današnjeg mjesta, za vrijeme osmansko-venecijanskog razdoblja izgrađeni su Dvori utvrđeni malim puškarnicama.
Promajna
+ Info
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.
Subtitle here
Title here
Bratuš i Krvavica
+ Info
Makarska
Makarska je jedan od najstarijih gradova na hrvatskom dijelu Jadrana.Na jugu ima Jadransko more dok ga na sjeveru grli planina Biokovo.Ima prirodnu luku koju okružuju dva poluotoka,Osejava i Sv.Petar, te lijepe plaže.U blizini se nalaze 2 sela Kotišina i Makar, po Makru je vjerovatno dobila ime.POVIJEST-U 1.st. razvija se grad koji je imao status municipija, vrhunac je imao tijekom kasne antike i razvojem krščanstva,533. na koncilu u Saloni dodijeljen mu je status biskupije.Tada se zapravo 1. put spominje Muccurum, što karakterizira luku.U 7.st. se navodi kao važnije obalno mjesto, a u 9.st. u doba kneza Branimira,mletačka mornarica je doživjela poraz od strane Neretvana 18.9.887.g.Danas RH taj datum slavi kao dan hrvatske ratne mornarice.Ime Makarska se 1. put spominje u 16.st. za vrijeme turskih osvajanja,a poslije Osmanlija, Makarska je pala pod mletačku vlast.U 19.st. je pala i pod Napoleonovu vlast pa je Napoleon poticao kulturu i gradio je ceste koje su Makarsku povezale s ostalim gradovima, dok je on poticao kulturu i prometnu povezanost,Austro-ugarska je bila zaslužena za razvoj turizma koji postoji i do danas Op.a: treba skratiti i izmijeniti!!!!!
+ Info
Braća Ante i Ivan Štambuk iz Selaca na Braču obvezali su se dati kamen za izradbu spomenika koji je u bazi imao četverokutnu prizmu, na kojoj se dizala izduljena piramida. Na dvjema stranama prizme stajala su dva natpisa na francuskom: prvi je slavio francusku vojsku, kojom je zapovijedao vojvoda od Dubrovnika general Marmont, a drugi je slavio tri francuske pukovnije, koje su kroz tri dana (16., 17. i 18. lipnja 1807.) pod zapovjedništvom generala Delzonsa ugušile pobunu u Primorju i Makarskoj i pokrajini vratile mir.49 Posebno su bile istaknute i njegove zasluge za projektiranu cestu preko Primorja kroz Makarsku do Zadvarja.50 U prigodi dolaska austrijskog cara Franje I. u Makarsku 1818. spomenik je iz fratarskog parka prenesen na današnje mjesto na putu prema Vepricu. Na mjestu uništenih francuskih natpisa urezan je novi latinski u čast cara i kralja Franje I. koji spominje – veli pop Kaer – tri biča Božija: rat – kugu – glad, te magnam vladinu podporu uz siromašni novac, i krvavi trud cieloga Makarskoga kotara, a sve to za faktično popravljenje samih osam kilometara puta, po osnovi francuskoj, koja ostade nedovršena za blizu sto godina
Materijalna baština Makarske
Napoleonov spomenik
+ Info
Bio jednom jedan divoski kit koji se zabio u Biokovo. Kad se zabio, ušao je cijelim tijelom u Biokovo, jedino mu je rep ostao vani. Nakon dugog vremena nastao je poluotok sveti Petar. Kad gledate odozgo s Biokova, izgleda kao da je sv. Petar zapravo kitov rep.
LegenDA O SVETOM PETRU
Legenda o topuši
Biskup Nikola Bjanković makarski je biskup koji je živio i djelovao u razdoblju 17. stoljeća. U narodu cijeloga Makarskoga primorja bio je omiljen i poznat kao pobožan biskup, koji je pomagao sirotima i ozdravljivao bolesne. Uz biskupov život vezuje se i predaja o njegovoj papuči.
Nematerijalna baština Makarske
LEGEDA O papuči BISKUPA BJANKOVIĆA
+ Info
Bio jednom jedan divoski kit koji se zabio u Biokovo. Kad se zabio, ušao je cijelim tijelom u Biokovo, jedino mu je rep ostao vani. Nakon dugog vremena nastao je poluotok sveti Petar. Kad gledate odozgo s Biokova, izgleda kao da je sv. Petar zapravo kitov rep.
LegenDA O SVETOM PETRU
Legenda o topuši
Biskup Nikola Bjanković makarski je biskup koji je živio i djelovao u razdoblju 17. stoljeća. U narodu cijeloga Makarskoga primorja bio je omiljen i poznat kao pobožan biskup, koji je pomagao sirotima i ozdravljivao bolesne. Uz biskupov život vezuje se i predaja o njegovoj papuči.
Nematerijalna baština Makarske
LEGEDA O papuči BISKUPA BJANKOVIĆA
+ Info
Tučepi
Makarska je jedan od najstarijih gradova na hrvatskom dijelu Jadrana.Na jugu ima Jadransko more dok ga na sjeveru grli planina Biokovo.Ima prirodnu luku koju okružuju dva poluotoka,Osejava i Sv.Petar, te lijepe plaže.U blizini se nalaze 2 sela Kotišina i Makar, po Makru je vjerovatno dobila ime.POVIJEST-U 1.st. razvija se grad koji je imao status municipija, vrhunac je imao tijekom kasne antike i razvojem krščanstva,533. na koncilu u Saloni dodijeljen mu je status biskupije.Tada se zapravo 1. put spominje Muccurum, što karakterizira luku.U 7.st. se navodi kao važnije obalno mjesto, a u 9.st. u doba kneza Branimira,mletačka mornarica je doživjela poraz od strane Neretvana 18.9.887.g.Danas RH taj datum slavi kao dan hrvatske ratne mornarice.Ime Makarska se 1. put spominje u 16.st. za vrijeme turskih osvajanja,a poslije Osmanlija, Makarska je pala pod mletačku vlast.U 19.st. je pala i pod Napoleonovu vlast pa je Napoleon poticao kulturu i gradio je ceste koje su Makarsku povezale s ostalim gradovima, dok je on poticao kulturu i prometnu povezanost,Austro-ugarska je bila zaslužena za razvoj turizma koji postoji i do danas Op.a: treba skratiti i izmijeniti!!!!!
+ Info
Legenda o vilama svetoga Paškala Sveti Paškal jedan od vrhova južnoga Biokova. Na vrhu njega nalazi se crkvica sv. Paškala koja je neopična po tome što na krovu ima veliku rupu. Legenda kaže da se tu svakog prvog u mjesecu travnju sastaju tri vile: Jasenka, Klijenka i Rašeljka i plešu oko crkvice. Priča se kako je jedan momak iz susjednog sela odlučio popraviti krov crkvice no netragom je nestao. Crkvica još stoji nepopravljena krova, a vile je posjećuju i dalje svakoga prvoga u mjesecu travnju. (Luka Beroš, 1. G)
Na nedjeljnoj misi jednoj ženi koju su u Tučepima zvali štringa ispala je krunica na pod, djevojčica koja je sjedila pokraj je podigla krunicuj dala joj.Štringa odnosno vještica ju je odgurnula i ljutito urekla pa je djevojčica pri povratku kući dobila jake bolove.Majka je pozvala susjede za pomoć kod skidanja uroka pomoću grane vinove loze zapaljene u kominu.Dok je loza gorila ona je brzo govorila riječi i na kraju se vatra ugasila sa krštenom vodom.Djevojčici su nakon obreda bolovi nestali.
Tučepska štringa
Sveti Paškal Bajlonski franjevac je rođen 1540. u seljačkoj obitelji. Bio je pastir zbog učestalog boravka u prirodi. Život je posvetio vjeri, pokori i skromnom životu.Kao mladić je otišao u samostan pa je postao franjevački brat laik, pomagao je siromašnima služeči vjerno Bogu, čak se smatralo kako lijeći bolesne.Kada je preminuo tijelo mu je ležalo u otvorenom lijesu te su mu se oči otvorile pa zatvorile tijekom hostije zbog čega je proglašen svetim 1690. U našim krajevima se štuje kao zaštitnik pastira i sitne stoke pa je jedan od vrhova Biokova nazvan po sv.Paškalu.
U to vrijeme su ljudi živjeli obrađujuči masline i vinovu lozu, nije ih bilo puno pa su se djeca odvodila u janjičare, pa su zbog toga i drugih nevolja stanovnici molili Boga.Mate jedan od stanovnika vodio je stoku na ispašu i ugledao je putem Turke te je narod shvatio da su u opasnosti pa su krenili u planinu prema pećini.Za to vrijeme su Turci u selu sve zapalili, a čovjek koji je ostao u selu izdao je sumještane za zlatnike.Kad je Turska vojska došla do pećine narod je počeo bacat kamenja i tako su se obranili.Beg je mislio da će im nestati hrane, ali jedno jutro ga je pogodio komad tvrdog sira i on umre, turska vojska se povukla, a mještani se vrate u selo kojeg su opet izgradili
Legenda o siru
Legenda o sv. paškalu
+ Info
+ Info
Podgora
Makarska je jedan od najstarijih gradova na hrvatskom dijelu Jadrana.Na jugu ima Jadransko more dok ga na sjeveru grli planina Biokovo.Ima prirodnu luku koju okružuju dva poluotoka,Osejava i Sv.Petar, te lijepe plaže.U blizini se nalaze 2 sela Kotišina i Makar, po Makru je vjerovatno dobila ime.POVIJEST-U 1.st. razvija se grad koji je imao status municipija, vrhunac je imao tijekom kasne antike i razvojem krščanstva,533. na koncilu u Saloni dodijeljen mu je status biskupije.Tada se zapravo 1. put spominje Muccurum, što karakterizira luku.U 7.st. se navodi kao važnije obalno mjesto, a u 9.st. u doba kneza Branimira,mletačka mornarica je doživjela poraz od strane Neretvana 18.9.887.g.Danas RH taj datum slavi kao dan hrvatske ratne mornarice.Ime Makarska se 1. put spominje u 16.st. za vrijeme turskih osvajanja,a poslije Osmanlija, Makarska je pala pod mletačku vlast.U 19.st. je pala i pod Napoleonovu vlast pa je Napoleon poticao kulturu i gradio je ceste koje su Makarsku povezale s ostalim gradovima, dok je on poticao kulturu i prometnu povezanost,Austro-ugarska je bila zaslužena za razvoj turizma koji postoji i do danas Op.a: treba skratiti i izmijeniti!!!!!
+ Info
˝Malim brodom je iz Podgore prema Hvaru isplovilo desetero Podgorana. Prema pripovijedanju, na Hvaru su oko Bogomolje, Bristave i Plama ostali kratko, jedan ili dva dana. Ondje su suhu i laganu travu, s još nešto drva, ukrcali na brod i uputili se prema Podgori. Kada su došli do sredine Konala, okrenulo je veliko nevrijeme. Bojali su se da će se utopiti, pa su svi zdušno i vrlo glasno počeli moliti za spas - i Boga i Gospu i sv. Vicenca (zaštitnik Podgore) i osobito sv. Teklu , čija im je crkva bila najbliža, budući da je Punta sv. Tekle, s crkvom i grobljem, najistaknutiji dio kopna u more u tome dijelu Primorja. Sveta Teklo, spasi nas! Sveta Teklo, platićemo ti misu! Sveta Teklo učini da dođemo živi do tebe, platićemo ti misu. Samo nas spasi, samo nam pomozi i spasi nas!- vapijali su i zapomagali. Na obali su se skupili ljudi, gledaju njihovu borbu s morem i vjetrom, dozivaju i čuju se glasovi. I gotovo odjednom prestane nevrijeme, umiri se more. Kad su dospjeli blizu žala podno groblja sv. Tekle - da im je preostalo samo još iskočiti iz broda, rekoše: 78 S. Šunde. Sutikla- crkve, legende i običaji u Podgori. Zagreb: Vlastita naklada, 2001., 78-79. 63 Sveta Teklo di si došla – tu i pribivaj, što si našla – to uživaj, neš vidit ništa! Odjednom, dogodilo se čudo, nebo seotvorilo, more se uzmišalo i nakostrušilo, kolunbar vitra odmakne ih od kraja, pa sve dalje i dalje. Borili su se, ponovno se pokušali dohvatiti kopna, zazivali Majku Božju i sv. Vicenca i sv. Teklu, ali vjetar i valovi odnosili su ih sve dalje, prema sredini Konala - i utopili su se.˝7
U ovoj verziji legende o sv. Tekli spomnje se tročlana obitelj. Otac je bio kapetan i plovio morima dok su ga supruga i kćer čekale doma. Jednog dana žena se razbolila i umrla, a kćer ostala sama. Otac ju nije želio ostaviti samu doma pa je poveo sa sobom na brod. No, nakon nekog vremenna i kćer se razbolila i umrla. Jedne večeri žalosnome ocu u snu se javio anđeo i rekao mu da potraži dio kopna koji nalikuje na brod te da tamo pokopa kćer jedinicu. Nakon duge plovidbe kapetan je u Podgori naišao na mjesto koje bi odgovaralo njegovoj želji i tu je pokopao kćer. Otada se to mjesto naziva Punta sv. Tekle.7
˝Hvarskim je kanalom plovio stari jedrenjak, na kojem je vladala velika žalost. Kapetanu broda umrla je kći jedinica, djeovojka od 14 godina, imenom Tekla. Po starome mornarskome običaju mrtvo je tijelo trebalo baciti u more, pa je kapetanova žalost bila još veća. Sazvao je posadu i zamolio za dopuštenje da kćer pokopa na kopnu, na mjestu koje sam odabere. Tako doplove do punte, danas zvane Sutikla, i njemu se učini da vidikonturu broda: istočni dio nalikovao je na krmu, a zapadni na pramac. Nekoliko visokih stabala dizalo se na punti i podsjećalo na jarbole. Kapetan zaustavi jedrenjak i na tome mjestu pokopa svoju Teklu. Na južnome dijelu počiva djevojka Tekla.˝
Legenda o sv. Tekli
+ Info
Drašnice
Makarska je jedan od najstarijih gradova na hrvatskom dijelu Jadrana.Na jugu ima Jadransko more dok ga na sjeveru grli planina Biokovo.Ima prirodnu luku koju okružuju dva poluotoka,Osejava i Sv.Petar, te lijepe plaže.U blizini se nalaze 2 sela Kotišina i Makar, po Makru je vjerovatno dobila ime.POVIJEST-U 1.st. razvija se grad koji je imao status municipija, vrhunac je imao tijekom kasne antike i razvojem krščanstva,533. na koncilu u Saloni dodijeljen mu je status biskupije.Tada se zapravo 1. put spominje Muccurum, što karakterizira luku.U 7.st. se navodi kao važnije obalno mjesto, a u 9.st. u doba kneza Branimira,mletačka mornarica je doživjela poraz od strane Neretvana 18.9.887.g.Danas RH taj datum slavi kao dan hrvatske ratne mornarice.Ime Makarska se 1. put spominje u 16.st. za vrijeme turskih osvajanja,a poslije Osmanlija, Makarska je pala pod mletačku vlast.U 19.st. je pala i pod Napoleonovu vlast pa je Napoleon poticao kulturu i gradio je ceste koje su Makarsku povezale s ostalim gradovima, dok je on poticao kulturu i prometnu povezanost,Austro-ugarska je bila zaslužena za razvoj turizma koji postoji i do danas Op.a: treba skratiti i izmijeniti!!!!!
+ Info
Ova istinita priča se odnosi na jednu od najhrabrijih zena u povijesti. Rijec je o Berti Alač koja je bila strijeljana od strane talijanskij okupatora zbog toga što je pomagali partizanima. Berta na ovom prikazu utjelovljuje sve Biokovke koje su pružile otpor okupatoru - grčevito razgrće svoj tanki kratki kaput pred streljačkim vodom. Tu nenadanu herojsku gestu promatraju snuždeni seljani svih uzrasta, odjeveni u narodne nošnje, dok se u zadnjem planu vide spaljene kuće, još jedan vjerojatno povijesno točan detalj prikaza. Uz Bertu su prikazani lavor i ručnik na stolcu, kojima je ona, prema očevidcima, prije svojeg strijeljanja oprala krv s rana koje je zadobila tijekom mučenja. Iako općenito uspio, spomenik oblikovan likovnim vokabularom i sintaksom socrealizma.
Legenda o Ženi Biokovki
+ Info
Igrane
Dračnica ( današnje Drašnice, dolazi od < drača ‘Paliurus spina-christi’ ) - od 15-od st.Legenda kaze da je kralj Arthur prije smrti trazio mjesto gdje će odložiti svoj mač excalibur i gdje će ostariti u miru sa svojom obitelji. Legenda kaze da je to mjesto nazvao Igrane po svojoj majci Igraynn
+ Info
Živogošće
Strnj ( područje današnjeg Živogošća, okamenjeno staro hrvatsko narodno ime Živogost) - od 1254. – 1264.
+ Info
Mala Duba
Makarska je jedan od najstarijih gradova na hrvatskom dijelu Jadrana.Na jugu ima Jadransko more dok ga na sjeveru grli planina Biokovo.Ima prirodnu luku koju okružuju dva poluotoka,Osejava i Sv.Petar, te lijepe plaže.U blizini se nalaze 2 sela Kotišina i Makar, po Makru je vjerovatno dobila ime.POVIJEST-U 1.st. razvija se grad koji je imao status municipija, vrhunac je imao tijekom kasne antike i razvojem krščanstva,533. na koncilu u Saloni dodijeljen mu je status biskupije.Tada se zapravo 1. put spominje Muccurum, što karakterizira luku.U 7.st. se navodi kao važnije obalno mjesto, a u 9.st. u doba kneza Branimira,mletačka mornarica je doživjela poraz od strane Neretvana 18.9.887.g.Danas RH taj datum slavi kao dan hrvatske ratne mornarice.Ime Makarska se 1. put spominje u 16.st. za vrijeme turskih osvajanja,a poslije Osmanlija, Makarska je pala pod mletačku vlast.U 19.st. je pala i pod Napoleonovu vlast pa je Napoleon poticao kulturu i gradio je ceste koje su Makarsku povezale s ostalim gradovima, dok je on poticao kulturu i prometnu povezanost,Austro-ugarska je bila zaslužena za razvoj turizma koji postoji i do danas Op.a: treba skratiti i izmijeniti!!!!!
+ Info
Drvenik
Drvenik ( toponimi koji sadržavaju apelativ drvo kadšto označuju područja obrasla šumom ili travom) - od 1254. – 1264.
+ Info
Materijalna baština Drvenika
Kostanićev grob
+ Info
Zaostrog
Ostrog ( današnji Zaostrog) - pod imenom Zaostrog od 1494.
+ Info
Legenda o Zjatvi Zjatva je jama bez dna u južnom dijelu Biokova iznad Zaostroga. Narod kaže da je tu nekada bio plitki dolac. Jedom, na blagdan sv. Ilije jedan je seljak orao. Naiđe mu neki putnik i prekori ga što ne svetkuje blagdan već ore. Seljak mu odgovori: "Nek sv. Ilija pravi na nebu, a ja ću na zemlji." Čim to reče, propade zemlja zajedno s njim ni nastane jama, danas poznata pod imenom Zjatva. (Luka Beroš, 1. G)
Materijalna baština Zaostroga
+ Info
Podaca
Podaca ( < podce ili “mali pod” ) - od 15-og st.
+ Info
Brist
Makarska je jedan od najstarijih gradova na hrvatskom dijelu Jadrana.Na jugu ima Jadransko more dok ga na sjeveru grli planina Biokovo.Ima prirodnu luku koju okružuju dva poluotoka,Osejava i Sv.Petar, te lijepe plaže.U blizini se nalaze 2 sela Kotišina i Makar, po Makru je vjerovatno dobila ime.POVIJEST-U 1.st. razvija se grad koji je imao status municipija, vrhunac je imao tijekom kasne antike i razvojem krščanstva,533. na koncilu u Saloni dodijeljen mu je status biskupije.Tada se zapravo 1. put spominje Muccurum, što karakterizira luku.U 7.st. se navodi kao važnije obalno mjesto, a u 9.st. u doba kneza Branimira,mletačka mornarica je doživjela poraz od strane Neretvana 18.9.887.g.Danas RH taj datum slavi kao dan hrvatske ratne mornarice.Ime Makarska se 1. put spominje u 16.st. za vrijeme turskih osvajanja,a poslije Osmanlija, Makarska je pala pod mletačku vlast.U 19.st. je pala i pod Napoleonovu vlast pa je Napoleon poticao kulturu i gradio je ceste koje su Makarsku povezale s ostalim gradovima, dok je on poticao kulturu i prometnu povezanost,Austro-ugarska je bila zaslužena za razvoj turizma koji postoji i do danas Op.a: treba skratiti i izmijeniti!!!!!
+ Info
Gradac
Makarska je jedan od najstarijih gradova na hrvatskom dijelu Jadrana.Na jugu ima Jadransko more dok ga na sjeveru grli planina Biokovo.Ima prirodnu luku koju okružuju dva poluotoka,Osejava i Sv.Petar, te lijepe plaže.U blizini se nalaze 2 sela Kotišina i Makar, po Makru je vjerovatno dobila ime.POVIJEST-U 1.st. razvija se grad koji je imao status municipija, vrhunac je imao tijekom kasne antike i razvojem krščanstva,533. na koncilu u Saloni dodijeljen mu je status biskupije.Tada se zapravo 1. put spominje Muccurum, što karakterizira luku.U 7.st. se navodi kao važnije obalno mjesto, a u 9.st. u doba kneza Branimira,mletačka mornarica je doživjela poraz od strane Neretvana 18.9.887.g.Danas RH taj datum slavi kao dan hrvatske ratne mornarice.Ime Makarska se 1. put spominje u 16.st. za vrijeme turskih osvajanja,a poslije Osmanlija, Makarska je pala pod mletačku vlast.U 19.st. je pala i pod Napoleonovu vlast pa je Napoleon poticao kulturu i gradio je ceste koje su Makarsku povezale s ostalim gradovima, dok je on poticao kulturu i prometnu povezanost,Austro-ugarska je bila zaslužena za razvoj turizma koji postoji i do danas Op.a: treba skratiti i izmijeniti!!!!!
+ Info
Kuhinja Makarskog primorja
Izvor-voda tu bujna i mrzla, rječica prava, Izbija, guši je rub obalni- na kršu hrid; Nakon bistra joj toka po oblom i glatkom žalu Slatki plače joj val Tetijin od sol dom. Domaćem mila je življu, blagodat svakom na putu; Mještanin hvali joj slast, namjernik naposa moć. Zdravo, Nimfo; što zemlju udostojas obići moju Slavnim čineć kod svih ovaj predivni kraj. 1 Vrelom spasonosnim podjed moj počastila ti siTebe pjesmom pak ja- vlasnik Licinijan. Nimfo, sudbom ti dan je različit kraj od početka: Hrid početak je tvoj- morski val ti je kraj. Koji će razuman stvor u tajnu proniknuti vrela? Vrelo, rodi te hrid- u mom tebi je mrijet ! Tim epigramom svoja Pelagija dariva vrelaZalog što, Magno, za brak, Licinijane, su tvoj.
licinijev epigram
Lirske i epske pjesme zabilježene na području Makrskoga primorja
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt.
zaostroška hasanaginica
Vodič je nastao u sklopu projekta izvannastavne aktivnosti koju su organizirale nastavnice Magdalena Antonini, Marinela Bušelić, Antonija Dropulić, Matea Maslać, Ana Franković Vranješ, Nada Šimić i Anita Zelić Tomaš, a financiralo ga je Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.U projektu su sudjelovali učenici: Dino Čović, Lana Delić, Helena Glavina, Ana Arapović, Korina Topić, Nika Rašić, Mate Granić, Lorenzo Borić, Tonka Okić, Nadia Mirko, Borna Erceg, Vjekoslav Škrabić, Mikula Antunović, Luka Beroš, Ena Skender, Tea Ravlić, Kate Zovko, Katarina Grbavac...