Scenariu didactic
Natalia Lungu
Created on January 8, 2023
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
ENGLISH IRREGULAR VERBS
Presentation
VISUAL COMMUNICATION AND STORYTELLING
Presentation
GROWTH MINDSET
Presentation
BLENDED LEARNING
Presentation
INTRO INNOVATE
Presentation
SUMMER ZINE 2018
Presentation
FALL ZINE 2018
Presentation
Transcript
educator, Creșa - grădiniță „Poienița”, s. Malcoci, r-ul Ialoveni
LUngu natalia
Tema: „Pițigoi – vino și-ai trăi la noi!”
Proiect didactic al activității integrate
Grupa: medie (4-5 ani) Tema globală: Eu și lumea înconjurătoare Tema proiectului: Adaptarea viețuitoarelor pădurii Tema săptămânii: Păsările sedentareForma de organizare: Frontal, individual, în microgrup Forma de realizare: activitate integrată Tipul activității: de predare învățare
Conform CURRICULUMULUI PENTRU EDUCAȚIE TIMPURIE
Unitatea de competență: 2.6. Descrierea ghidată a unor obiecte, vietăţi, imagini/ carduri, după diferite criterii, aspecte. 3.1. Perceperea conținutului textului literar (povești, poezii) în baza imaginilor/cardurilor/ filmulețelor educative și raportarea imaginilor la textul audiat.
Competența specifică: 2. Exprimarea mesajelor orale, demonstrând comportament verbal, non-verbal, paraverbal, în diverse contexte 3. Receptarea și reproducerea conținutului emotiv și ideatic al unui text literar, apreciind valoarea educativă a acestui
Domeniul de activitate: Limbaj și comunicareDimensiunea: Educația pentru limbaj și comunicare
Unitatea de competență: 1.4. Identificarea diversității plantelor, animalelor, în raport cu mediul lor de trai. 1.5. Distingerea părților componente ale plantelor/ animalelor.
Competența specifică: 1. Recunoașterea și descrierea componentelor, fenomenelor, proceselor, relațiilor din mediul înconjurător, demonstrând corectitudine în folosirea terminologiei specifice
Conform CURRICULUMULUI PENTRU EDUCAȚIE TIMPURIE
Domeniul de activitate: Științe și tehnologii Dimensiunea: Educația pentru mediu
Obiective psihomotorii:
- • Să ordoneze imaginile în ordine crescătoare după mărime
- • Să exerseze mișcări ale acțiunilor din cadrul jocului dinamic
- • Să denumească sentimentul trăit în urma audierii poeziei;
- • Să demonstreze interes pentru cunoașterea lucrurilor noi
Obiective socio-afective:
- • Să descrie pasărea din imagine după 2-3 caracteristici;
- • Să povestească textul audiat în baza imaginilor
Obiective cognitive:
Reactualizarea cunoștințelor despre ce vietăți trăiesc în pădure
GRUPUL 2: să descopere pasărea aplicând părțile corpului ei
http://educatieinteractiva.md/cronologie/7849
EVOCAREA
ETAPELE ACTIVITĂȚII
GRUPUL 1: să aranjeze animalele sălbatice în ordine crescătoare după mărime
2. Ursul prin pădure umblă Ursulețul stă la umbră Și bea apă din izvor Ce căldură: Mor-mor-mor!
Pauză dinamică
1.Ursul umblă prin pădure După fragi și după mure Și tot caută-un izvor Ce căldură: Mor-mor-mor!
Conversație în baza textului pentru identifcarea mesajului cu care a venit pițigoiul la copii
Descrierea pițigoiului după aspectul exterior și părțile corpului
Lucru cu vocabularul: Explicarea cuvintelor noi din text: Plăpând, Vultan
Recitarea cu dramatizare a poeziei de Valentin Roșca: „Cine Bate?” - Cioc-cioc-cioc - Cine bate? - Cioc-cioc-cioc Eu sunt frate: - Cum te cheamă? - Pițigoi - Și ce cauți pe la noi? - Piț-piț-piț Afară-i ger Două, trei semințe cer...
ETAPELE ACTIVITĂȚII
REALIZAREA SENSULUI
Moment surpiză: Sosirea unui pițigoi (mulaj)
Repovestirea de către copiii în baza imaginilor
Povestirea de către educator a acțiunilor din text
Și-am întins aripile Ba eu, ba pițigoi Și încet zburam cu ele Amândoi, amândoi.
Pauză dinamică
Țopaia un pițigoi Lângă geam, lângă geam Eu – în casă, și-amândoi Țopăiam, Țopăiam
Joc de atenție: „Găsește perechi”
http://educatieinteractiva.md/memoreaza-perechi/8068
Curiozități: Știați că … Pentru a se încălzi iarna unii pițigoi se așează pe stâlpii de iluminat
http://educatieinteractiva.md/potriveste-perechi/11793
CENTRELE DE ACTIVITATE:
Știință: - Să potrivească părțile corpului cu pasărea; - Să încercuiască cifra corespunzătoare numărului de păsări sedentare. Bibliotecă: - Să găsească în carte imagini ale păsărilor sălbatice. - Să descrie pasărea care-i place cel mai mult; Arta: - Să deseneze o pasăre după model. Să o coloreze în culorile pițigoiului - Să aplice penele păsării din fâșiile de hârtie colorată Joc de rol: „De vorbă cu pițigoiul” - Să alcătuiască un dialog cu pițigoiul.
REFLECȚIE