Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Proiect didactic. Intervale de numere reale. Operații cu intervale.
Ceban tatiana
Created on January 6, 2023
Intervale de numere reale.
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Practical Presentation
View
Smart Presentation
View
Essential Presentation
View
Akihabara Presentation
View
Pastel Color Presentation
View
Modern Presentation
View
Relaxing Presentation
Transcript
Proiect didactic la matematică
cu activități interactive din educatieinteractiva.md
„Intervale de numere reale. Operații cu intervale” clasa a VII-a
Ceban Tatiana profesoară de matematică, IPLT „C. Negruzzi” , Chișinău
Obiectivele lecție:
Tehnologii didactice:
Profesor: Ceban TatianaDisciplina de învățământ: matematică Clasa a VII-a Unitatea de conținut: Ecuații și inecuații Subiectul lecției: Intervale de numere reale. Operații cu intervale. Tipul lecției: lecție de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor.
La finele lecției elevii vor fi capabili -să recunoască intervalele de numere reale; -să scrie prin simboluri matematice intervalul numeric reprezentat pe axă; -să reprezinte pe axă intervalul numeric; -să efectuieze operații cu intervale; -să dezvolte gândirea logică; -să dezvolte competențe digitale.
forme:-frontală; -individual; metode: -activitatea cu manualul -metoda exercițiului; -algoritmizarea. mijloace de învățământ: -tabla integrativă; -computerul; -Biblioteaca digitală Educație online; -educatieinteractivă.md
Moment organizatoric
Pentru început vom face o călătorie pe urmele matematicienilor din Grecia Antică
Fă clic pe imagine și pornește în călătorie
Este o activitate din Biblioteca digitală Educație Online.Această activitate cu caracter interdisciplinar are drept scop de a evidenția contribuțiile unor matematicieni la dezvoltarea acestei discipline.
Descoperă subiectul lecției
Fă clic pe imagine și începe jocul.
Prin joc elevul va descoperi subiectul lecției.
Reactualizarea cunoștințelor și capacităților
Ne amintim: Ce înțelegem prin intersecția a două mulțimi?Ce înțelegem prin reuniuneaa a două mulțimi? Ce este o axă a numerelor?
Predarea-învățarea materiei noi.
Fă clic pe REDĂ și urmărește atent videoul în intervalul de timp 0-13min 35 sec.Răspunde la următoarele întrebări: -Ce înțelegem prin noțiunea de interval? -Ce tipuri de intervale ai aflat? -Ce operații cu intervale putem efectua ? -Ce înțelegem prin intersecția a două intervale? -Ce înțelegem prin reuniunea a două intervale?
Consolidarea materiei și formarea capacităților
Elevii vor rezolva în caiet următorul exercițiu, apoi vom verifica frontal.
Completează tabelul după modelul îndicat în prima linie.
Consolidarea materiei și formarea capacităților
Elevii vor efectua în caiet operațiile cu intervale, apoi vom verifica frontal
Efectuați operațiile: a,b,c (din ambele exerciții.)
Evaluarea
Verifică cunoștințele
Fă clic pe imagine și începe jocul
Elevii prin joc vor verifica cunoștințele , vor recunoaște intervalele.
Evaluarea
Verifică cunoștințele
Fă clic pe imagine și începe jocul
Elevii prin joc vor verifica cunoștințele (Operații cu intervale)
Bilanțul lecției
Fă clic pe imagine și începe jocul.
Prin joc vom face bilanțul lecției. Elevii vor învârti roata aleatoare câte unul la tabla interactivă și vor răspunde la întrebare. Se permite și celorlați să răspundă la acea întrebare dacă doresc.