Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Proiect didactic „Doina populară”

alionapulbere74

Created on January 5, 2023

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Psychedelic Presentation

Chalkboard Presentation

Witchcraft Presentation

Sketchbook Presentation

Genial Storytale Presentation

Vaporwave presentation

Animated Sketch Presentation

Transcript

Atelier de lectură

Doina populară „Măi bădiță, floare dulce”

Pulbere Aliona, profesoară de limba și literatura română, design grafic, grad didactic ILiceul Teoretic „Mihail Bârcă”, c. Mileștii Mici, r. Ialoveni

Proiect didactic

  • Disciplina: limba și literatura română
  • Clasa: a VIII-a
  • Timp: 90 minute
  • Unitatea a IV-a: Doina populară. Unitățile frazeologice
  • Subiectul lecţiei: „Doina populară „Măi bădiță, floare dulce”
  • Tipul lecţiei: atelier de lectură
  • Competența specifică:
3. Lectura și receptarea textelor literare şi nonliterare prin diverse strategii, demon¬strând spirit de observaţie şi atitudine creativă.
  • Unități de competențe:
3.2. Demonstrarea înțelegerii textului prin formulare de întrebări în baza lui.3.3. Exprimarea argumentată a propriilor stări postlectorale

Resursele activității

  • Resurse procedurale: prezentare genially, brainstorming, spânzurătoarea, tabelul conceptual Știu – Vreau să știu – Am învățat, axa cronologică, comentariul, test interactiv, audiție muzicală, interpretare, excursie virtuală, desenul, expoziție de picturi, desen grafic.
  • Resurse materiale: calculator, monitor, dicționar, flipchart, fișe, manual, caiet.
  • Forme de organizare: frontală, individuală, pe variante.

Obiective operaționale

Elevii vor fi capabili:O1: să definească, oral, termenii de teorie literară;O2: să prezinte informații relevante despre doine;O3: să comenteze mesajul unor conținuturi propuse, a unor citate, să comenteze imagini poetice; O4: să îşi exprime opiniile liber, cult, expresiv şi persuasiv;O5: să aprecieze frumusețea obiceiurilor populare.

Evaluare formativă/curentă

Scrisă

Practică

Orală

- completarea tabelului conceptual- comentarea imaginilor artistice - completarea fișei de lucru

- răspunsuri orale- comentariul oral - prezentări orale

- exerciții interactive online- realizarea imaginii grafice - înregistrarea unei doine

Bibliografie

1. Curriculum școlar pentru disciplina Limba și literatura română, clasele a V-a - a IX-a, Chișinău, 2010. 2. Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta gimnazială la Limba și literatura română, Chișinău, 2011. 3. Cartaleanu T., Ciobanu M., Cosovan O., Limba și literatura română, manual, clasa a VIII-a, „Știința”, 2019.

Resurse web

1. https://view.genial.ly/63b6e0518d26e2001874a20f/presentation-copy-doina-populara 2. https://artsandculture.google.com/exhibit/the-ethnographic-museum-of-moldavia/gQJyWR6qgXfBJQ

Evocare

Descoperiți!

Folclorul reprezintă o totalitate de ...

Verificarea cunoștințelor

Să ne amintim!

Etimologia cuvintelor „folclor”, „doină”

Doină

Folclor

DOINA - PARCURS ISTORIC

Începuturi

Sec. XIX

Specia Doina

Obiceiuri

Sec. XVIII

Date Istorice

Originea dacică

Personalități

6%

Arealul geografic de răspândire a doinei(prezintă un elev)

Patrimoniul cultural UNESCO

Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură este o agenție specializată care vizează promovarea păcii și securității mondiale,care a fost fondată in 1945,cu sediul in Paris. România are și șapte elemente pe Lista Patrimoniului Imaterial (ritualul călușului, doina, ceramica de Horezu, colindatul de ceată bărbătească, Feciorescul de Ticuș, meșteșugul covoarelor tradiționale de perete și practicile culturale asociate zilei de 1 Martie). Ziua de 16 noiembrie a fost declarată Ziua Patrimoniului Mondial UNESCO din România.

Ce alte elemente culturale românești ați include în Patrimoniul mondial UNESCO?

E bine sa stii!

Arta cămășii cu altiță, element de identitate culturală în România și R. Moldova, inclusă în lista UNESCO. Decizia privind înscrierea elementului „Arta cămășii cu altiță – element de identitate culturală în România și Republica Moldova” pe Lista reprezentativă a patrimoniului cultural imaterial al umanității a fost adoptată joi, 1 decembrie, în cadrul celei de-a 17-a sesiuni a Comitetului Interguvernamental al UNESCO pentru salvgardarea patrimoniului cultural imaterial

Descoperiți versurile unei doine populare studiate

Realizarea sensului

Audiție muzicală

Anunțarea temei, a obiectivelor

Pe parcursul lecției veți:

✍️

-defini, oral, termenii de teorie literară; -prezenta informații relevante despre doine; -comenta mesajul unor conținuturi propuse, a unor citate, imagini poetice; -exprima liber opiniile, cult, expresiv şi persuasiv; -aprecia frumusețea obiceiurilor populare.

„Măi bădiță, floare dulce”

Tabel conceptual (fișa se completează de către fiecare elev pe parcursul lecției)

Ce știu despre doină

Ce aș vrea să mai cunosc

Ce am aflat azi

Doina „Măi bădiță, floare dulce” a fost culeasă și inclusă de Lucian Blaga în „Antologie de poezie populară”, ediție îngrijită de George Ivașcu, ilustrată de Mihu Vulcănescu, Editura pentru Literatură, București, 1966.

Creațiile populare au caracter:

  • Anonim
  • Oral
  • Colectiv
  • Sincretic
  • Tradițional

Învățăm jucându-ne!

Vocabularul textului

Explicați sensul verbelor (din fișa de lectură): a răsădi, a secera, a face stog, a îmblăti, a măcina, a frământa. - Cum credeți sunt actuale acțiunile/meseriile menționate în doină?

Ocupații și meserii

Titlul poeziei

- Ce fel de floare s-ar potrivi, după părerea voastră, metaforei „floare dulce” din text? Elevii își spun părerile. Exemple: floarea de cireș, de măr, de tei

„Atât de fragedă, te-asameni Cu floarea albă de cireș, Și ca un înger dintre oameni În calea vieții mele ieși.”

„Atât de fragedă...” Mihai Eminescu

Imagini poetice, figuri de stil, elemente de versificație

Lucru pe variante

Ce sugerează sintagmele „cu milă”, „cu drag” din versurile „Și te-aș secera cu milă”, „Și te-aș îmblăti cu drag”? Comentați

Cuvântul „Și” apare de 9 ori în doină. Care este funcția lui în confesiunea eului liric? Comentați

Realizați sarcina propusă

„Eu cred că noi, cei de azi, nimic nou nu am descoperit în materie de expresie poetică, folclorul îi de neîntrecut din toate punctele de vedere” (Gr. Vieru). Comentați

Comentați elementele de versificație: măsura, ritmul, rima.

Reflecția

Joc interactiv

Clasificarea doinelor

START

Rezolvați testul!

REzULTate

5corecte

1-2corecte

3-4corecte

0 corecte

Insuficient!

Suficient!

Bine!

Genial!

Tabel conceptual (verificare)

Ce știu despre doină

Ce aș vrea să mai cunosc

Ce am aflat azi

Extindere

EXPOZIȚIEColaborarea dintre două arte: pictura și literatura

EXCURSIE VIRTUALĂcu Google Arts&Culture (prezintă o elevă)

Audiție muzicală „Iese luna dintre nori”

- Ansamblul folcloric „Viișoara” din comuna noastră promovează tradițiile populare locale. Doina audiată este interpretată de bunica unui coleg de-al vostru.

Conceptul doinei realizat grafic de un elev

„Datinile, poveştile, muzica şi poezia sunt arhivele popoarelor. Cu ele se poate oricând reconstitui trecutul întunecat. Din studiul lor ne vom lămuri despre originea limbii noastre, de naşterea naţionalităţii române, de plecările naturii cu care este înzestrat poporul, şi de luptele ce le-au susţinut coloniile romane pân-a nu se preface în locuitorii de astăzi ai vechii Dacii. Între diferitele neamuri răspândite pe malurile Dunării, nici unul nu are, ca neamul românesc, o poezie poporală atât de originală, atât de variată, atât de frumoasă şi atât de strâns unită cu suvenirele antichităţii.” (Alecu Russo „Poezia poporală”)

Sărbători fericite!