Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

Scenariusz dla klas I-III

ENERGIA

Organizator:

Patronat medialny:

Patronat honorowy:

Patronat naukowy:

GRUPA WIEKOWA: klasy 1-3 szkoły podstawowej WYMIAR CZASU: 45 min MIEJSCE REALIZACJI:stacjonarnie: sala lekcyjna, świetlica zdalnie: w domach, z wykorzystaniem komunikatora (np. Google Meet) CELE OGÓLNE: - zapoznanie uczniów z historią pozyskiwania energii CELE SZCZEGÓŁOWE: UCZEŃ: - wie, czym jest energia, do czego służy i zna jej podstawowy podział - wie, z jakiej energii korzystano kiedyś - wie, do czego służą wiatraki i młyny wodne - wie, z czym się wiązał rozwój przemysłu na kolei - wie, w jaki sposób wykorzystywano kiedyś ropę naftową - dowiaduje się o gazie ziemnym, węglu i energii jądrowej - pracuje w nietypowych warunkach i pod presją czasu METODY PRACY: - gry i zabawy dydaktyczne - prezentacja multimedialna - element pogadanki FORMY PRACY: - indywidualna - grupowa

LEKCJA 1: Historia pozyskiwania energii

Wersja prezentacji dla uczniów

Skopiuj poniższy link i wyślij uczniom, by udostępnić im prezentację. Ta wersja prezentacji nie zawiera dodatkowych informacji, które są wyłącznie dla nauczycieli.Link do prezentacji:https://view.genial.ly/5fa929dc1c683e0d1b83cd6f

Prowadzący omawia z uczniami cel lekcji. Mówi, że dzisiaj dowiedzą się, czym jest energia i jak można ją pozyskać. Zadaje pytanie dzieciom, czym ich zdaniem jest energia i skąd się bierze. Po krótkiej dyskusji włącza prezentację o wykorzystaniu energii wiatru i pary wodnej.

Zadanie 1

Maksymalnie do 10 min

Pobierz materiały do druku do tej lekcji

Energia otacza nas z każdej strony - występuje w przyrodzie, w nas samych, w sprzętach domowych. Jest po prostu wszędzie i występuje pod różnymi postaciami np. energii elektrycznej, słonecznej lub cieplnej.

Ludzie od zawsze korzystali z energii wiatru. Tysiące lat temu podróżowano żaglowcami, które poruszały się dzięki temu, że wiatr popychał żagle statków.

Nieco później wymyślono pierwsze wiatraki, które siłą wiatru osuszały mokre tereny. Potem wykorzystywano je również w młynach do mielenia ziarna, żeby powstała mąka. Dziś dzięki wiatrakom pozyskujemy też energię elektryczną, czyli prąd.

Oprócz energii wiatru ludzie wykorzystują też energię wody w różnych postaciach. Na przykład parowóz był napędzany energią pary wodnej.

Dzieci muszą dorysować brakujące elementy żaglowca i młyna, a następnie pokolorować obrazki. Żaglowiec ma maszty, ale nie ma żagli, a wiatrak nie ma śmigieł. W razie potrzeby nauczyciel naprowadza dzieci na to, czego brakuje.

Zadanie 2

Maksymalnie do 10 min

Wiatrak

Żaglówka

Prowadzący włącza prezentację o ropie naftowej, węglu i energii jądrowej.

Zadanie 3

Maksymalnie do 10 min

Ropa była wykorzystywana przez człowieka już bardzo dawno temu. Indianie w Ameryce uszczelniali nią czółna - swoje kajaki. Polak Ignacy Łukasiewicz stworzył pierwszą lampę naftową i wykorzystał ją do oświetlania budynków. Dziś z ropy naftowej wyrabia się między innymi benzynę.

Energię możemy zdobyć również dzięki węglowi. Leży on głęboko pod ziemią i jest wydobywany przez górników w kopalni. Możemy przerabiać węgiel na prąd, ale niestety w odróżnieniu od wiatru lub wody - może on się nam szybko skończyć.

Innym typem energii, jest energia jądrowa. Jednym z naukowców, który pracował nad jej wykorzystaniem był Polak Józef Rotblat. W Polsce do dzisiaj nie została rozwinięta energetyka jądrowa, ale planuje się budowę pierwszych elektrowni.

Jak działa energia jądrowa?

Józef Rotblat to niesamowity fizyk. Razem z amerykańskimi naukowcami był w zespole, który pracował nad konstrukcją bomby atomowej. Kiedy zorientował się, że głównym celem badań tak naprawdę jest zapewnienie przewagi wojskowej armii USA, wycofał się z projektu i został głośnym przeciwnikiem eksperymentów zbrojeń jądrowych. Jego działalność została doceniona i przyznano mu Pokojową Nagrodę Nobla.

Uczniowie grają w obrazkową grę online „Znajdź parę” - muszą połączyć narysowany wiatr z wiatrakiem, żaglowiec z wodą, węgiel z kopalnią lub górnikiem, świeczkę z płomieniem, parowóz z torami, słońce z termometrem.

Zadanie 4

Maksymalnie do 10 min

Gra - Znajdź parę

Propozycja dodatkowych zadań:Zabawa w personifikacje. - Jaką osobą byłaby ropa naftowa? (na przykład: powolną, tłustą, starą, ociężałą, spoconą)- Jaką osobą byłby wiatr? (na przykład: szybki, zimny, złośliwy) Zadanie polega na znalezieniu jak największej ilości cech. Całość moderuje nauczyciel.

Zadanie 5

Maksymalnie do 5 min

Za pomocą samych gestów prowadzący musi pokazać:- wiatr, - wiatrak, - górnika, - maszynę parową. Dzieci zgadują, kim lub czym jest.

Scenariusz dla klas I-III

ENERGIA

Organizator:

Patronat medialny:

Patronat honorowy:

Patronat naukowy:

GRUPA WIEKOWA: klasy 1-3 szkoły podstawowej WYMIAR CZASU: 45 min MIEJSCE REALIZACJI:stacjonarnie: sala lekcyjna, świetlica zdalnie: w domach, z wykorzystaniem komunikatora (np. Google Meet) CELE OGÓLNE: - uczeń wie i rozumie, jak powstaje prąd i czym on jest CELE SZCZEGÓŁOWE: UCZEŃ: - wie, czym jest prąd- wie, jak powstaje prąd- wie, że są różne sposoby pozyskiwania prądu - bardziej lub mniej ekologiczne- poznaje eksperymenty z prądem- myśli o prądzie abstrakcyjnieMETODY PRACY: - gry i zabawy dydaktyczne- metody zachęcające do twórczego rozwiązywania problemów- prezentacja multimedialna- element pogadanki FORMY PRACY: - indywidualna - grupowa

LEKCJA 2: Prąd elektryczny. Największy wynalazek ludzkości?

Wersja prezentacji dla uczniów

Skopiuj poniższy link i wyślij uczniom, by udostępnić im prezentację. Ta wersja prezentacji nie zawiera dodatkowych informacji, które są wyłącznie dla nauczycieli.Link do prezentacji:https://view.genial.ly/5fa93690a99c440cf98c81b8

Nauczyciel mówi uczniom, że dzisiaj dowiedzą się, czym jest prąd i dlaczego to jeden z największych wynalazków w historii człowieka. Na początku dzieci zastanawiają się, wyglądałby świat bez prądu. Mogą się zgłaszać i mówić, czego nie mogłyby robić i jak zmieniłoby się ich życie. Prowadzący moderuje dyskusję i podpowiada dzieciom. Następnie włącza prezentację.

Zadanie 1

Maksymalnie do 10 min

Dlaczego prąd jest dla nas tak ważny? Bez niego nie moglibyśmy jeździć tramwajem, przeglądać stron internetowych lub oglądać meczu w telewizji. Bez niego nie zrobilibyśmy prania, nie wyprasowalibyśmy koszuli, a w ciemności musielibyśmy sobie radzić, zapalając świeczki.

Wszyscy wiemy, że prąd znajduje się w gniazdkach w naszych domach - po podłączeniu kabli elektrycznych możemy sprawić, że urządzenie zacznie działać. Skąd jednak wziął się prąd w tym gniazdku? W Polsce energia dostarczana jest przede wszystkim z węgla. Górnicy wydobywają go w kopalniach - głęboko pod ziemią.

Energia elektryczna może pochodzić także z wody, wiatru lub słońca. To rozwiązanie, które jest dobre dla środowiska. Jednak pozyskiwanie prądu z węgla (w specjalnej elektrowni) jest najczęściej tańsze niż na przykład budowa wiatraków.

Gra "Test obrazkowy" - dzieciom na ekranach wyświetla się: słońce, węgiel, gniazdko, słup elektryczny itd. Kiedy domyślają się, co właśnie zobaczyły, klikają dzwoneczek.

Zadanie 2

Maksymalnie do 10 min

Gra - Test obrazkowy

Nauczyciel włącza film o prądzie z ogórka. Jeżeli spotkanie odbywa się w klasie, nauczyciel może przygotować warzywa, gwoździe i diodę i wykonać eksperyment z dziećmi. Każdy sprawdza samodzielnie, jak to działa.

Zadanie 3

Maksymalnie do 10 min

Nauczyciel zadaje uczniom abstrakcyjne pytanie - gdyby prąd miał zapach, to jak ich zdaniem mógłby pachnieć? - Jaki miałby smak i kształt? - Jaki ciężar? - Jaki kolor? - Jakie dźwięki by wydawał? Po zastanowieniu się nad pytaniami dzieci muszą narysować na kartce, jak wyobrażają sobie prąd. Jeśli wystarczy czasu, dzieci mogą omówić swoje prace.

Zadanie 4

Maksymalnie do 15 min

Propozycja dodatkowych zadań:Potrzebne są: balony, świetlówka, metalowa łyżkaEksperymenty, które można pokazać w klasie: Balon zapalający żarówkę i tworzący pioruny.Naelektryzowanie długopisu, który przyciąga skrawki papieru. Prowadzący elektryzuje balon, pocierając go o włosy. Następnie zbliża go do świetlówki w ciemnym pomieszczeniu (najlepiej bez okien) i tym samym ją zapala. Prowadzący może w taki sam sposób naelektryzować balon i zbliżyć go do metalowej łyżki, żeby wyzwolić iskrę.

Scenariusz dla klas I-III

ENERGIA

Organizator:

Patronat medialny:

Patronat honorowy:

Patronat naukowy:

GRUPA WIEKOWA: klasy 1-3 szkoły podstawowej WYMIAR CZASU: 45 min MIEJSCE REALIZACJI:stacjonarnie: sala lekcyjna, świetlica zdalnie: w domach, z wykorzystaniem komunikatora (np. Google Meet) CELE OGÓLNE: - uczeń wie i rozumie, czym jest energia odnawialnaCELE SZCZEGÓŁOWE: UCZEŃ: - wie, czym jest energia odnawialna i zna jej różne rodzaje- zna fakty o wodorze- zna sposoby na oszczędzanieMETODY PRACY: - gry i zabawy dydaktyczne- metody zachęcające do twórczego rozwiązywania problemów- prezentacja multimedialna- element pogadanki FORMY PRACY: - indywidualna - grupowa

LEKCJA 3: Energia odnawialna

Wersja prezentacji dla uczniów

Skopiuj poniższy link i wyślij uczniom, by udostępnić im prezentację. Ta wersja prezentacji nie zawiera dodatkowych informacji, które są wyłącznie dla nauczycieli.Link do prezentacji:https://view.genial.ly/5fa935268471c9113f30da08

Nauczyciel omawia temat lekcji i mówi, że teraz uczniowie zobaczą prezentację o energii odnawialnej i wodorze.

Zadanie 1

Maksymalnie do 5 min

Pobierz materiały do druku do tej lekcji

Odnawialne źródła energii to takie, które szybko się nie skończą - słońce, wiatr, woda, ciepło ze środka ziemi, powietrze. Nieodnawialne źródła energii to takie, które mogą się skończyć - węgiel, ropa naftowa lub gaz ziemny.

Wodór to gaz, który nie ma zapachu i koloru. Można go używać do wytwarzania energii, ciepła lub produkcji paliwa. Dzięki temu napędza samochody, pociągi i autobusy. Mówi się, że wodór to paliwo przyszłości.

Dzieci grają w grę Ruletka. Muszą zadecydować, czy wskazane źródło jest odnawialne, czy nie.

Zadanie 2

Maksymalnie do 10 min

Gra - Ruletka

Prowadzący prosi dzieci, by zastanowiły się, które urządzenia są na prąd. Pokazuje im zbiór obrazków: telefon, rower, samochód, lampa, lokomotywa, żaglówka, suszarka, telewizor. Następnie wspólnie zastanawiają się, w jaki sposób możemy oszczędzać prąd. Nauczyciel zbiera propozycje od dzieci i zapisuje je na tablicy. Jeżeli uczniowie nie mają pomysłów, może podpowiadać.Po zebraniu propozycji uczniowie wraz z nauczycielem zastanawiają się, jakie korzyści wynikają z oszczędzania - zmniejszenie się rachunków za prąd, ochrona środowiska, mniejsza emisja zanieczyszczeń.

Zadanie 3

Maksymalnie do 10 min

Obrazki

Smatfon

Lokomotywa

Telewizor

Suszarka

Żaglówka

Lampa

Samochód

Rower

Burza mózgów

Przykłady do burzy mózgów:

  • żarówki i urządzenia energooszczędne
  • wyłączanie nieużywanego sprzętu
  • wyłączanie światła
  • wyciąganie ładowarek z gniazdek
  • czyszczenie urządzeń elektrycznych (kurz zmniejsza efektywność działania telewizora lub komputera)
  • szybkie zamykanie drzwi lodówki (każde otwarcie powoduje większe pobieranie prądu, aby utrzymać odpowiednią temperaturę)
  • wlewanie odpowiedniej ilości wody do czajnika elektrycznego
  • szybki prysznic zamiast długiej i ciepłej kąpieli
  • włączanie zmywarki tylko jeśli jest już zapełniona
  • otwieranie okna zamiast włączanie klimatyzacji/zamykanie okna i drzwi, kiedy jest zimno
  • możliwie częste korzystanie ze światła dziennego - otwieranie rolet, niezastawianie sprzętem okna
  • wprowadzanie komputera w stan uśpienia

Uczniowie samodzielnie tworzą wiatraczki.Potrzebne im są: patyk, kolorowa kartka, nożyczki, biała kartka, klej i pinezka. Nauczyciel wszystko nadzoruje i pokazuje im, jak należy to robić.Następnie prowadzący kończy lekcję i mówi, że na następnych zajęciach zajmiemy się energią przyszłości - energią z kosmosu, piorunów i z własnego ciała.

Zadanie 4

Maksymalnie do 20 min

Scenariusz dla klas I-III

ENERGIA

Organizator:

Patronat medialny:

Patronat honorowy:

Patronat naukowy:

GRUPA WIEKOWA: klasy 1-3 szkoły podstawowej WYMIAR CZASU: 45 min MIEJSCE REALIZACJI:stacjonarnie: sala lekcyjna, świetlica zdalnie: w domach, z wykorzystaniem komunikatora (np. Google Meet) CELE OGÓLNE: - uczeń dowiaduje się wielu rzeczy o energii przyszłościCELE SZCZEGÓŁOWE: UCZEŃ: - poznaje energię pochodzącą z przestrzeni kosmicznej- dowiaduje się o energii burzy, huraganów, lawy wulkanicznej i ludzkiego ciałaMETODY PRACY: - gry i zabawy dydaktyczne - metody zachęcające do twórczego rozwiązywania problemów- prezentacja multimedialna FORMY PRACY: - indywidualna - grupowa

LEKCJA 4: Energia przyszłości

Wersja prezentacji dla uczniów

Skopiuj poniższy link i wyślij uczniom, by udostępnić im prezentację. Ta wersja prezentacji nie zawiera dodatkowych informacji, które są wyłącznie dla nauczycieli.Link do prezentacji:https://view.genial.ly/5fa9346f209300127da8d4c1

Nauczyciel mówi, że lekcja zacznie się od obejrzenia prezentacji o energii pochodzącej z energii kosmicznej, burzy, huraganów i ludzkiego ciała.

Zadanie 1

Maksymalnie do 10 min

Naukowcy udowodnili, że można wytwarzać energię elektryczną, korzystając z różnicy temperatur między planetą Ziemią a schłodzoną głębią Kosmosu.

Niektóre pioruny niosą w sobie taki ładunek elektryczny, że dzięki nim żarówka mogłaby działać przez 2 miesiące. Każdego dnia na świecie szaleje około 10 milionów piorunów. Na Florydzie w Stanach Zjednoczonych budują pierwszą elektrownię, która będzie masowo zbierać energię wytwarzaną podczas burzy.

W Islandii wykorzystuje się energię wulkanu. Zrobiono tam dziurę w ziemi na niemal pięć kilometrów. To, co wydobywa się z wulkanu, jest czystym, potężnym i ekologicznym źródłem prądu.

Moc ludzkiego ciała - Ludzkie ciało również wytwarza sporo energii. W niektórych krajach już funkcjonują nowoczesne rozwiązania, które korzystają z energii pochodzącej od nas samych. W jednym z centrów handlowych (Mall of America) w Stanach Zjednoczonych za ogrzewanie odpowiadają wyłącznie: energia słoneczna, ciepło wytwarzane przez oświetlenie i ciepło wytwarzane przez ciała klientów.

Uczniowie tworzą wulkan w klasie. Wszystko nadzoruje nauczyciel. Potrzebne są: miska, wysokie naczynie, ocet, soda oczyszczona, woda

Zadanie 2

Maksymalnie do 10 min

Nauczyciel mówi dzieciom, że jest jeszcze jeden sposób pozyskiwania energii. Jest to energia pochodząca z naszych własnych ciał.Prowadzący może również przyprowadzić do klasy rower i pokazać zasadę działania dynama w rowerze i to, jak energia pochodząca z mięśni zamienia się w prąd.

Zadanie 3

Maksymalnie do 10 min

Zabawa dotycząca energii własnego ciała w klasie. Dzieci muszą oszacować:

  • Ile przysiadów zdążą zrobić w ciągu 30 sekund?
  • Ile będą umieli narysować małych pionowych kreseczek w ciągu 20 sekund?
  • Jak wysoko podskoczą od śladu palców na ścianie - ile centymetrów?
Potem sprawdzają, czy udało im się trafić z odpowiednią liczbą. Nauczyciel wszystko nadzoruje i zwraca uwagę uczniom na to, że wytworzenie energii może się wiązać z ich zmęczeniem, drżeniem mięśni itd.

Zadanie 4

Maksymalnie do 10 min

Na zakończenie nauczyciel prowadzi burzę mózgów na temat tego, z czego można pozyskiwać energię. Uczniowie wraz z nauczycielem podsumowują cztery lekcje i zastanawiają się nad innymi potencjalnymi źródłami energii. Przypominają sobie, co robiły podczas poprzednich spotkań.

Zadanie 5

Maksymalnie do 5 min

Dodatkowe materiały

Spadek swobodny: http://drukowisko.rzeszow.pl/42_spadek_swobodny/Mechanizm maltański: http://drukowisko.rzeszow.pl/43_mechanizm_maltanski/Prawo Pascala: http://drukowisko.rzeszow.pl/44_prawo_pascala/Równowaga: http://drukowisko.rzeszow.pl/45_rownowaga/ Przekładnia: http://drukowisko.rzeszow.pl/46_przekladnia/ Ciśnienie hydrostatyczne: http://drukowisko.rzeszow.pl/48_hydrostatyka/

Materiały do przygotowania pracy końcowej