PROIECT DIDACTIC
Ecosistemul clasa a VIII-a
START
DISCIPLINA,Biologie CLASA aVIII-a
Date
generale
PROFESOR, Garbuzaru Mariana INSTITUȚIEGimn.Cățeleni
SUBIECTUL, Ecosistemul TIPUL LECȚIEI
Biologie
Clasa a VIII-a
Profesor: Garbuzaru Mariana,grad didactic doi biologie/chimie
Instituție: Gimnaziul Cățeleni, r. Hîncești, RM
Subiect: Ecosistemul
Tipul lecției: mixtă
Obiective operaționale:
COMPETENȚE SPECIFICE:
O1- să explice termenii biotop,biocenoză,ecosistem în baza suportului propus O2- să identifice componentele unui ecosistem,pe baza informației asimilate anterior O3- să adopte criterii estetice și morale în aprecierea valorilor culturale și ale naturii,pe baza materialului propus O4.Să sesizeze prezența elementelor naturii în literatură,pictură și muzică
CS1.Utilizarea limbajului științific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la structuri ,procese,fenomene,legi,concepte CS4Participarea în acțiuni de ocrotire a biodiversității prin parteneriat în vederea rezolvării problemelor ecologice la nivel individual,local și global Unități de competență: Definirea termenilor:biocenoză,biotop,ecosistem Clasificarea ecosistemelor Componentele structurale ale unui ecosistem Proiectarea acțiunilor de ameliorare a stării ecosistemelor din localitate
Tehnologii didactice:
*Metode, tehnici și procedee: asalt de idei, joc virtual,platforma Padlet,Mentimeter ,observația,lectura,conversația,descoperirea,audiția muzicală,prezentare Genially, *Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe. *Forme de evaluare: orală și scrisă, individuală și în grup. *Resurse didactice: lecție video indicată, text literar, caietul, audiție muzicală , notebook, dispozitiv de proiectare,conectare internet
1. Reflectați un minut asupra motoului : Ai grijă de pământul străbun!El nu ți-a fost lăsat moștenire de părinții tăi,ci ți-a fost împrumutat de copii tăi. (Aforism amerindian)
EVOCARE
3. Asalt de idei: În baza sarcinii pentru acasă și a cunoștințelor de la lecțiile de ed.ecologică se inițiază o discuție „Ecosistemul ”, apoi se verifică cu secvența din lecția video (Să cercetăm ecosistemele 6,46 min:).
Se formulează subiectul și obiectivele lecției împreună cu elevii Elevilor li se propune să vizioneze și să facă notițe din schema lecției virtuală „Ecosistemul”, profesor Cateluța Enciu, (8:15 - 8:53)
Se explică noțiunile:ECOSISTEM,BIOCENOZĂ,BIOTOP
REALIZAREA SENSULUI
- Clasa este împărtita in grupe de catre 4 elevi
- Impart fise cu textul poeziei Sfârsit de toamna de Vasile Alecsandri
- Repartizarea sarcinilor
Literatura -citesc poezia descriu trecerea de la toamnă la iarnăEcologie-identifică din text elemente de biocenoza si biotop Educație plastică-reprezintă prin desen ideiile din poezie Eucatie muzicala-își exprimă sentimentele inspirate de muzica ascultată A.Vivaldi-Anotimpurile(elevi cu CES)
REALIZAREA SARCINILORPROPUSE pe grupe
REFLECȚIE
3.Li se solicită elevilor să completeze mesajul cu substantive si adjective:
1. Pentru verificarea conținutului studiat se propune un joc utilizând educatieinteractiva.
2.De realizat jocul Milionarul
REFLECȚIE
3.Li se solicită elevilor să completeze mesajul cu substantive si adjective:
1. Pentru verificarea conținutului studiat se propune un joc utilizând educatieinteractiva.
2.De realizat jocul Milionarul
Ca temă de acasă li se propune următoarele exerciții:
EXTINDERE
1.Propune 2 măsuri de protecție a plantelor și animalelor din localitate (CES)
La dorință de creat jocuru interactive : www.interactivaeducație.md Tema :Ecosistemul
2.Imaginează-ți că ești un copac sau o pasăre.Ce vei face pentru a te salva de acțiunile nechibzuite ale oamenilor? Realizat pe platforma Padlet
Vă doresc succes!
Proiect diactic „Ecosistemul Clasa a VIII-a”
Gavajuc Nina
Created on December 15, 2022
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Newspaper Presentation
View
Audio tutorial
View
Pechakucha Presentation
View
Desktop Workspace
View
Decades Presentation
View
Psychology Presentation
View
Medical Dna Presentation
Explore all templates
Transcript
PROIECT DIDACTIC Ecosistemul clasa a VIII-a
START
DISCIPLINA,Biologie CLASA aVIII-a
Date generale
PROFESOR, Garbuzaru Mariana INSTITUȚIEGimn.Cățeleni
SUBIECTUL, Ecosistemul TIPUL LECȚIEI
Biologie
Clasa a VIII-a
Profesor: Garbuzaru Mariana,grad didactic doi biologie/chimie
Instituție: Gimnaziul Cățeleni, r. Hîncești, RM
Subiect: Ecosistemul
Tipul lecției: mixtă
Obiective operaționale:
COMPETENȚE SPECIFICE:
O1- să explice termenii biotop,biocenoză,ecosistem în baza suportului propus O2- să identifice componentele unui ecosistem,pe baza informației asimilate anterior O3- să adopte criterii estetice și morale în aprecierea valorilor culturale și ale naturii,pe baza materialului propus O4.Să sesizeze prezența elementelor naturii în literatură,pictură și muzică
CS1.Utilizarea limbajului științific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la structuri ,procese,fenomene,legi,concepte CS4Participarea în acțiuni de ocrotire a biodiversității prin parteneriat în vederea rezolvării problemelor ecologice la nivel individual,local și global Unități de competență: Definirea termenilor:biocenoză,biotop,ecosistem Clasificarea ecosistemelor Componentele structurale ale unui ecosistem Proiectarea acțiunilor de ameliorare a stării ecosistemelor din localitate
Tehnologii didactice:
*Metode, tehnici și procedee: asalt de idei, joc virtual,platforma Padlet,Mentimeter ,observația,lectura,conversația,descoperirea,audiția muzicală,prezentare Genially, *Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe. *Forme de evaluare: orală și scrisă, individuală și în grup. *Resurse didactice: lecție video indicată, text literar, caietul, audiție muzicală , notebook, dispozitiv de proiectare,conectare internet
1. Reflectați un minut asupra motoului : Ai grijă de pământul străbun!El nu ți-a fost lăsat moștenire de părinții tăi,ci ți-a fost împrumutat de copii tăi. (Aforism amerindian)
EVOCARE
3. Asalt de idei: În baza sarcinii pentru acasă și a cunoștințelor de la lecțiile de ed.ecologică se inițiază o discuție „Ecosistemul ”, apoi se verifică cu secvența din lecția video (Să cercetăm ecosistemele 6,46 min:).
Se formulează subiectul și obiectivele lecției împreună cu elevii Elevilor li se propune să vizioneze și să facă notițe din schema lecției virtuală „Ecosistemul”, profesor Cateluța Enciu, (8:15 - 8:53)
Se explică noțiunile:ECOSISTEM,BIOCENOZĂ,BIOTOP
REALIZAREA SENSULUI
- Clasa este împărtita in grupe de catre 4 elevi
- Impart fise cu textul poeziei Sfârsit de toamna de Vasile Alecsandri
- Repartizarea sarcinilor
Literatura -citesc poezia descriu trecerea de la toamnă la iarnăEcologie-identifică din text elemente de biocenoza si biotop Educație plastică-reprezintă prin desen ideiile din poezie Eucatie muzicala-își exprimă sentimentele inspirate de muzica ascultată A.Vivaldi-Anotimpurile(elevi cu CES)REALIZAREA SARCINILORPROPUSE pe grupe
REFLECȚIE
3.Li se solicită elevilor să completeze mesajul cu substantive si adjective:
1. Pentru verificarea conținutului studiat se propune un joc utilizând educatieinteractiva.
2.De realizat jocul Milionarul
REFLECȚIE
3.Li se solicită elevilor să completeze mesajul cu substantive si adjective:
1. Pentru verificarea conținutului studiat se propune un joc utilizând educatieinteractiva.
2.De realizat jocul Milionarul
Ca temă de acasă li se propune următoarele exerciții:
EXTINDERE
1.Propune 2 măsuri de protecție a plantelor și animalelor din localitate (CES)
La dorință de creat jocuru interactive : www.interactivaeducație.md Tema :Ecosistemul
2.Imaginează-ți că ești un copac sau o pasăre.Ce vei face pentru a te salva de acțiunile nechibzuite ale oamenilor? Realizat pe platforma Padlet
Vă doresc succes!