Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Generalități despre algoritmi

Veronica Loghinova

Created on December 15, 2022

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Psychedelic Presentation

Chalkboard Presentation

Witchcraft Presentation

Sketchbook Presentation

Genial Storytale Presentation

Vaporwave presentation

Animated Sketch Presentation

Transcript

Didactica utilizării extensiei bibliotecii digitale „Educație online” www.educatieinteractiva.md

Proiect didacticInformatica

Generalități despre algoritmi

Loghinova Veronica, profesor de informatică, grad didactic II, IP L.T. „Mihail Kogălniceanu”, or. Chișinău

Play

CHIȘINĂU, 2023

PROIECT DIDACTIC

CLASA

VIII

INFORMATICA

DISCIPLINA DE BAZĂ

DISCIPLINE ÎNRUDITE

MATEMATICA, FIZICA

TITLUL MODULULUI

ALGORITMI

TIPUL PROIECTULUI

INFORMATIV

SUBIECTUL LECȚIEI

GENERALITĂȚI DESPRE ALGORITMI

A consolida capacitatea de a elabora algoritmi utilizând diferite mijloace.

Scopul proiectului

CUPRINS

COMPETENȚE SPECIFICE ȘI UNITĂȚI DE COMPETENȚE

OBIECTIVELE PROIECTULUI

METODE ȘI TEHNICI

RESURSE

EVOCARE

REALIZAREA SENSULUI

REFLECȚIE

EXTINDERE

TEMĂ PENTRU ACASĂ

10

11

EVALUARE

BIBLIOGRAFIE

Competențe specifice

Utilizarea instrumentelor cu acțiune digitală în scopul eficientizării proceselor de învățare, manifestând abordări inovatoare și spirit practic

Elaborarea de mijloace cu acțiune digitală prin implementarea algoritmilor în medii vizuale interactive, demonstrând respect și grijă față de participanți, responsabilitate pentru succesul comun.

Interacțiunea cu membrii comunităților virtuale în scopuri de învățare, manifestând interes pentru învățarea activă, cercetare și colaborare, respectând etica mediilor virtuale.

Perceperea științifică a rolului și impactului fenomenelor informatice din societatea contemporană, manifestând gândire critică și pozitivă în conexarea diferitor domenii de studiu, activitate și valori umane

Unitatea de competență

Analiza proprietăților fundamentale ale algoritmilor.

Obiectivele proiectului

La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil: • să definească noțiunea de limbaj algoritmic, gândire logică, cultura informațională; • să elaboreze algoritmi pentru soluționarea problemelor din matematică, fizică; • să cunoască proprietățile distincte pentru algoritmi; • să utilizeze mijloacele standarte de reprezentare a algoritmilor;

Metode și tehnici

  • Forme de realizare a proiectului: frontal, în grup, individual.
  • Modelul lecției: ERRE
  • Tehnici: Demonstrarea pe calculator, explicația, simularea, conversația.
  • Evaluarea: orală / formativă

Resurse

  • Resurse umane: Elevii, profesorul de informatică (și de matematică)
  • Resurse materiale: manualul, calculatorul, proiectorul, smartphone
  • Resurse informaţionale şi metodologice: prezentare Genial https://view.genial.ly/639ab962e34c97001907a2e4/presentation-generalitati-despre-algoritmi) și lecții filmate de către http://educatieonline.md/Class?8#8
Instrumente de evaluare: https://educatieinteractiva.md/, https://jamboard.google.com, https://forms.gle/, https://trello.com/

Etapele lecției/ Activitatea de predare și învățare

(2)

EVOCARE

1.Propun următorul motto: Un algoritm trebuie să fie văzut pentru a fi crezut. / Donald Knuth/2. Verific tema pentru acasă prin oferirea de câteva fișe de lucru, în dependență de tehnica disponibilă, fie online, fie pe suport de hârtie.(1) https://educatieinteractiva.md/text-lacunar/8878 (2) https://educatieinteractiva.md/ordine-simpla/75953. Apoi solicit să se determine tipul de algoritm: liniar, de ramificare, ciclic, utilizați în fișa nr.2.

(1)

Etapele lecției/ Activitatea de predare și învățare

(4)
Realizarea sensului
(3)

1. Anunț tema lecției afișând la ecran, apoi obiectivele. 2. Definesc termenii-cheie de: limbaj algoritmic, gândirea algoritmică, cultura infomațională 3. Caracterizez cele 3 tipuri de mijloace standarte de descriere a algoritmilor-limbaj de comunicare între oameni, scheme logice, limbaje artficiale, cu indicarea caracteristicilor specifice ale acestora. 4. Urmărind video https://www.youtube.com/watch?v=pkAvyDAz9LQ oferit de platforma https://educatieonline.md, definesc proprietățile algoritmului. 5.În baza videoului , împreună detectăm răspunsul corect la următorul exercițiul https://educatieinteractiva.md/video-interactiv/8412 5. Propun elevilor, conform exemplului să realizeze exercițiul 6 de la pagina 90, urmărind efectuarea corectă de către aceștia.https://jamboard.google.com/d/1h6ewTLsMlzFt9l34r_nAxtiMRMVIl6iSDWcw18Xfujk/edit?usp=sharing

(3)
(4)

Etapele lecției/ Activitatea de predare și învățare

(6)
Reflecții

Invit elevii la jocuri didactic pentru a reflecta asupra rezultatelor dobândite în cadrul acestei lecții. https://educatieinteractiva.md/text-lacunar/9134 https://educatieinteractiva.md/potriveste-perechi/9192

(5)
(6)
(5)

Etapele lecției/ Activitatea de predare și învățare

Extindere

Propun elevilor un Experiment: Compuneți un algoritm de rezolvare a problemei/problemelor utilizat la lecțiile de matematică, fizică sau chimie.

https://trello.com/invite/b/decLCgXT/ATTI794ef8e07ccae36214ec10dcb2cad4c824005C8A/generalitați-despre-algoritmi

(7)
(7)

Etapele lecției/ Activitatea de predare și învățare

Temă pentru acasă
(8)

1. Enumeraţi proprietăţile de bază ale algoritmilor. Verificaţi dacă programele elaborate pentru comanda executanţilor Cangurul şi Furnica posedă aceste proprietăţi. (8) https://forms.gle/Q9PAvMKnGGaQwcNV8

Evaluare

Sincronscrisă

Sincronorală

Asincronscrisă

https://trello.com/https://jamboard.google.com/ https://educatieinteractiva.md/

sala de clasă sau Google Meet

https://forms.gle/

Bibliografie

- Curriculum la disciplina Informatică pentru învățământul gimnazial, clasele VII-IX (ordinul MECC nr.906/2019); - Ghidul de implementare al curriculumului la Informatică pentru clasele VII-IX, elaborat conform curriculumului, ediția anului 2019; https://mec.gov.md/sites/default/files/informatica_gimnaziu_ro_0.pdf - Planul-cadru pentru învăţământul primar, gimnazial şi liceal, anul de studii 2022-2023 (ordinul MEC nr. 123/2022) https://mec.gov.md/sites/default/files/ordin_mec_nr_123_din_28.02.2022_plan-cadru_2022-2023.pdf -Manualul de informatică pentru clasa VIII,Știința, 2022 -Proiectarea de lungă durată elaborată conform curriculumului.

Mulțumesc!

Esto es un párrafo listo para contener creatividad, experiencias e historias geniales.