Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
AFRYKA NA MAPIE
ØwØ Ørbicia
Created on December 14, 2022
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
NA MAPIE
Afryka
w 2021 roku.
1 378 399 000
ile żyje ludzi w afryce?
W kilku krajach Afryki wciąż trwają wojny domowe i innego rodzaju konflikty zbrojne. Najgroźniejszymi punktami zapalnymi wciąż pozostają Darfur w Sudanie, Sudan Południowy, wschodnia część Demokratycznej Republiki Konga, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Somalia, północna część Nigerii, Libia oraz Republika Środkowoafrykańska.
Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Zajmuje 30,37 mln km², czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej Ziemi. Przechodzą przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
+ info
SAHARA ZACHODNIA
Afryka jest najsłabiej zurbanizowanym kontynentem (ok. 39% ludności mieszka w miastach). Największe miasta pod względem liczby mieszkańców to Lagos, Kair, Kinszasa, Aleksandria, Casablanca i Abidżan (nie licząc zespołów miejskich Chartumu i Johannesburga). Największe państwo – Algieria (2 381 740 km²),- najrzadziej zaludnione – Sahara Zachodnia (1 os./km²).
ALGERIA
LAGOS
Nazwa kontynentu
Nazwa „Afryka” pochodzi z łaciny i oznacza „ziemia Afrów”. Nazwa ta jako nazwa kontynentu leżącego na południe od Morza Śródziemnego pojawiła się po raz pierwszy w dziele De chorographia autorstwa Pomponiusza Meli z 41 roku naszej ery. Wcześniej określano nią rzymską prowincję na tym kontynencie. Ten wówczas nazywano „Libia”.
Większość granic Afryki to granice morskie. Afrykę opływają dwa oceany: Atlantycki i Indyjski. Jedynym morzem Atlantyku jest opływające od północy Morze Śródziemne, które oddziela Afrykę od Europy. Do systemu Oceanu Indyjskiego należy Morze Czerwone, które oddziela Afrykę od Półwyspu Arabskiego i półwyspu Synaj, należących do Azji. Jedynym połączeniem lądowym z sąsiednim kontynentem jest Przesmyk Sueski. Jest on przecięty Kanałem Sueskim, który jest uznawany za dokładne wytyczenie granicy umownej. Wcześniej w miejscu kanału był ciąg jezior: Manzila, Timsah, Wielkie Jezioro Gorzkie, Małe Jezioro Gorzkie.
Położenie Afryki w niskich szerokościach geograficznych powoduje, iż na kontynencie występuje zjawisko górowania Słońca w zenicie, co przekłada się na znacznie wyższe usłonecznienie możliwe (teoretyczne), niż ma to miejsce na wyższych szerokościach (np. w Europie).
Położenie i granice
Jednostka geograficzna we wschodniej części Afryki obejmująca zespół południkowo rozciągniętych rowów tektonicznych (ryftów). Jej charakterystycznym elementem są strome zbocza i dna częściowo wypełnione jeziorami. Rowy powstały na skutek oddalania się płyty afrykańskiej od płyty arabskiej i somalijskiej, co prowadzi do powolnego (natomiast bardzo szybkiego w skali czasu geologicznego) oddzielania się cypla wschodniej Afryki z Wyżyną Wschodnioafrykańską od większej części kontynentu afrykańskiego. Rowy wschodnioafrykańskie są zauważalne na hipsometrycznej mapie Afryki, a wyraźnie widoczne na mapie geomorfologicznej. Wielkie Rowy Afrykańskie powstały ok. 20 mln lat temu.
Wielkie Rowy Afrykańskie
Afryka to kontynent o bardzo zróżnicowanej rzece. Poniżej wymieniam niektóre z najważniejszych rzek i jezior na tym kontynencie: Rzeki stałe: Nil (jest to najdłuższa rzeka Afryki), Kongo, Niger, Limpopo, Senegal, Zambezi, Orange, Tana Rzeki okresowe: Wadi Tanezrouft, Okawango, Shari, Uele, Chari, Bahr el Gazal Rzeki epizodyczne: Awash, Dawa, Dinder, Tekeze, Omo Jeziora: Jezioro Wiktorii, Jezioro Malawi, Jezioro Tchad, Jezioro Turkana, Jezioro Tanganika, Jezioro Albert, Jezioro Edward, Jezioro Kivu.
Wulkan położony w północnej części Etiopii w pobliżu granicy z Erytreą. Powstał na dnie pustynnej depresji nazywanej Kotliną Danakilską lub Danakilem. W latach 1960–1966 zmierzono tu najwyższą na Ziemi średnią temperaturę roczną, która wyniosła +34,4 °C.
Krajobraz Afryki
Wulkan Dallol
Najdłuższa rzeka na Ziemi (według niektórych źródeł najdłuższa jest Amazonka i ta wersja pojawia się coraz częściej w nowych opracowaniach) w środkowej i północno-wschodniej Afryce, przecinająca wszystkie strefy klimatyczne kontynentu.
Nil
Góra w Tanzanii, leżąca przy granicy z Kenią. Jest najwyższą górą Afryki i jedynym miejscem na kontynencie, gdzie śnieg jest całoroczny. Jest jednym z najwyższych samotnych masywów. W jego skład wchodzą trzy szczyty będące pozostałością po trzech wulkanach.
Kilimandżaro
Różne odkrycia antropologiczne sugerują, że Afryka była hamowana już siedem milionów lat temu. Około 150 000 lat temu, myśliwy-zbieracze rozpoczęli zakładanie społeczności na terenie. Zarówno chrześcijaństwo, jak i islam dotarły do Afryki przez Egipt i pozostają dwoma najbardziej praktykowane religiami na kontynencie. Grecy i Rzymianie byli pierwszymi Europejczykami, którzy odkrywali kontynent, a do XIX wieku Liberia i Etiopia były jedynymi krajami, które nie zostały skolonizowane przez Europejczyków. Jednak po II wojnie światowej kolonie te zaczęły szukać swojej niepodległości.
Południowa Afryka słynie z wielu przedsięwzięć wydobywczych na dużą skalę. Kraj jest największym producentem chromu, manganu, platyny, wanadu i wermikulitu oraz drugim co do wielkości producentem ilmenitu, palladu, rutylu i cyrkonu.
Historia Afryki
Z czego jest znana Afryka?
W skrócie