AFRYKA NA MAPIE
ØwØ Ørbicia
Created on December 14, 2022
More creations to inspire you
BLENDED LEARNING
Presentation
INTRO INNOVATE
Presentation
SUMMER ZINE 2018
Presentation
FALL ZINE 2018
Presentation
INTERNATIONAL EVENTS
Presentation
MASTER'S THESIS ENGLISH
Presentation
49ERS GOLD RUSH PRESENTATION
Presentation
Transcript
NA MAPIE
Afryka
w 2021 roku.
1 378 399 000
ile żyje ludzi w afryce?
W kilku krajach Afryki wciąż trwają wojny domowe i innego rodzaju konflikty zbrojne. Najgroźniejszymi punktami zapalnymi wciąż pozostają Darfur w Sudanie, Sudan Południowy, wschodnia część Demokratycznej Republiki Konga, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Somalia, północna część Nigerii, Libia oraz Republika Środkowoafrykańska.
Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Zajmuje 30,37 mln km², czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej Ziemi. Przechodzą przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
+ info
SAHARA ZACHODNIA
Afryka jest najsłabiej zurbanizowanym kontynentem (ok. 39% ludności mieszka w miastach). Największe miasta pod względem liczby mieszkańców to Lagos, Kair, Kinszasa, Aleksandria, Casablanca i Abidżan (nie licząc zespołów miejskich Chartumu i Johannesburga). Największe państwo – Algieria (2 381 740 km²),- najrzadziej zaludnione – Sahara Zachodnia (1 os./km²).
ALGERIA
LAGOS
Nazwa kontynentu
Nazwa „Afryka” pochodzi z łaciny i oznacza „ziemia Afrów”. Nazwa ta jako nazwa kontynentu leżącego na południe od Morza Śródziemnego pojawiła się po raz pierwszy w dziele De chorographia autorstwa Pomponiusza Meli z 41 roku naszej ery. Wcześniej określano nią rzymską prowincję na tym kontynencie. Ten wówczas nazywano „Libia”.
Większość granic Afryki to granice morskie. Afrykę opływają dwa oceany: Atlantycki i Indyjski. Jedynym morzem Atlantyku jest opływające od północy Morze Śródziemne, które oddziela Afrykę od Europy. Do systemu Oceanu Indyjskiego należy Morze Czerwone, które oddziela Afrykę od Półwyspu Arabskiego i półwyspu Synaj, należących do Azji. Jedynym połączeniem lądowym z sąsiednim kontynentem jest Przesmyk Sueski. Jest on przecięty Kanałem Sueskim, który jest uznawany za dokładne wytyczenie granicy umownej. Wcześniej w miejscu kanału był ciąg jezior: Manzila, Timsah, Wielkie Jezioro Gorzkie, Małe Jezioro Gorzkie.
Położenie Afryki w niskich szerokościach geograficznych powoduje, iż na kontynencie występuje zjawisko górowania Słońca w zenicie, co przekłada się na znacznie wyższe usłonecznienie możliwe (teoretyczne), niż ma to miejsce na wyższych szerokościach (np. w Europie).
Położenie i granice
Jednostka geograficzna we wschodniej części Afryki obejmująca zespół południkowo rozciągniętych rowów tektonicznych (ryftów). Jej charakterystycznym elementem są strome zbocza i dna częściowo wypełnione jeziorami. Rowy powstały na skutek oddalania się płyty afrykańskiej od płyty arabskiej i somalijskiej, co prowadzi do powolnego (natomiast bardzo szybkiego w skali czasu geologicznego) oddzielania się cypla wschodniej Afryki z Wyżyną Wschodnioafrykańską od większej części kontynentu afrykańskiego. Rowy wschodnioafrykańskie są zauważalne na hipsometrycznej mapie Afryki, a wyraźnie widoczne na mapie geomorfologicznej. Wielkie Rowy Afrykańskie powstały ok. 20 mln lat temu.
Wielkie Rowy Afrykańskie
Afryka to kontynent o bardzo zróżnicowanej rzece. Poniżej wymieniam niektóre z najważniejszych rzek i jezior na tym kontynencie: Rzeki stałe: Nil (jest to najdłuższa rzeka Afryki), Kongo, Niger, Limpopo, Senegal, Zambezi, Orange, Tana Rzeki okresowe: Wadi Tanezrouft, Okawango, Shari, Uele, Chari, Bahr el Gazal Rzeki epizodyczne: Awash, Dawa, Dinder, Tekeze, Omo Jeziora: Jezioro Wiktorii, Jezioro Malawi, Jezioro Tchad, Jezioro Turkana, Jezioro Tanganika, Jezioro Albert, Jezioro Edward, Jezioro Kivu.
Wulkan położony w północnej części Etiopii w pobliżu granicy z Erytreą. Powstał na dnie pustynnej depresji nazywanej Kotliną Danakilską lub Danakilem. W latach 1960–1966 zmierzono tu najwyższą na Ziemi średnią temperaturę roczną, która wyniosła +34,4 °C.
Krajobraz Afryki
Wulkan Dallol
Najdłuższa rzeka na Ziemi (według niektórych źródeł najdłuższa jest Amazonka i ta wersja pojawia się coraz częściej w nowych opracowaniach) w środkowej i północno-wschodniej Afryce, przecinająca wszystkie strefy klimatyczne kontynentu.
Nil
Góra w Tanzanii, leżąca przy granicy z Kenią. Jest najwyższą górą Afryki i jedynym miejscem na kontynencie, gdzie śnieg jest całoroczny. Jest jednym z najwyższych samotnych masywów. W jego skład wchodzą trzy szczyty będące pozostałością po trzech wulkanach.
Kilimandżaro
Różne odkrycia antropologiczne sugerują, że Afryka była hamowana już siedem milionów lat temu. Około 150 000 lat temu, myśliwy-zbieracze rozpoczęli zakładanie społeczności na terenie. Zarówno chrześcijaństwo, jak i islam dotarły do Afryki przez Egipt i pozostają dwoma najbardziej praktykowane religiami na kontynencie. Grecy i Rzymianie byli pierwszymi Europejczykami, którzy odkrywali kontynent, a do XIX wieku Liberia i Etiopia były jedynymi krajami, które nie zostały skolonizowane przez Europejczyków. Jednak po II wojnie światowej kolonie te zaczęły szukać swojej niepodległości.
Południowa Afryka słynie z wielu przedsięwzięć wydobywczych na dużą skalę. Kraj jest największym producentem chromu, manganu, platyny, wanadu i wermikulitu oraz drugim co do wielkości producentem ilmenitu, palladu, rutylu i cyrkonu.
Historia Afryki
Z czego jest znana Afryka?
W skrócie