Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Czwartek - Pszczeli challege

malwina.tomzynska

Created on November 6, 2022

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Zadanie realizowane w ramach projektu "Pszczoły w mieście" finansowanego przez Urząd Miejski w Blachowni

Malwina Tomżyńska

Stowarzyszenie Nasza Gmina Blachownia

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Blachowni

wydarzenie organizowane w ramach projektu „Pszczoły w mieście” finansowanego przez Urząd Miejski w Blachowni

pszczeli challenge

Zapraszamy Was w „podróż”, podczas której poznacie magiczne życie tych niezwykle ruchliwych owadów, ich upodobania, funkcjonowanie w społeczności i sposoby zdobywania pokarmu.

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy mógłby istnieć świat, w którym zabrakłoby pszczół? Czy życie bez pszczół byłoby możliwe na naszej planecie? Nie tylko nie istniałoby życie, nie istnielibyśmy my – ludzie. Zastanówcie się, dlaczego tak bardzo są nam potrzebne? Żyjące w ulach, pracowite, dostarczające nam cennego miodu, pyłku, pierzgi, zapylające rośliny...

Cele wydarzeniaCel głowny: Podniesienie poziomu wiedzy na temat znaczenia pszczół w przyrodzie oraz rozwój umiejętności plastycznych i rozbudzenie kreatywności dzieci. Cele szczegółowe:

  • Doskonalenie umiejętnościi z przedmiotów egzaminacyjnych: j. polskiego, j. angielskiego i matematyki.
  • Popularyzacja wiedzy przyrodniczej.
  • Mobilizowanie uczniów do samodzielnej i systematycznej pracy.
  • Rozwój umiejętności plastycznych oraz kreatywności.
  • Rozwijanie uzdolnień w dziedzinie informatyki.
  • Rozbudzanie wrażliwości estetycznej.
  • Motywowanie nauczycieli do pracy z młodymi pasjonatami przyrody.

przez 4 dni (14 - 17 listopada) nie tylko zmierzycie się z zadaniami konkursowymi przygotowanymi w ramach Pszczelego Challege'u, ale przede wszystkim zapoznacie się ze szczególną rolą, jaką pszczoły pełnią w przyrodzie

Link

1. Challene potrwa od 14 listopada 2022 r. do 21 listopada 2022 r.2. Przez kolejne 4 dni (14-17 listopada) o godzinie 9:00 na fanpage’u Szkoły Podstawowej nr 3 w Blachowni oraz na stronie internetowej www.sp3blachownia.pl pojawią się zadania z wybranej dziedziny (j. polskiego, j. angielskiego, matematyki, przyrody oraz informatyki).3. Przez pierwsze trzy dni uczestnik konkursu ma czas na wykonanie zadania konkursowego do północy w dniu, w którym ukazało się zadanie. 4. Uczestnicy konkursu zadania wykonują samodzielnie. 5. Odpowiedzi zawierające rozwiązania kolejnych zadań należy przesłać mailem (do północy w dniu, w którym ukazało się zadanie) na adres pszczoly@sp3blachownia.pl 6. W czwartym dniu (17 listopada 2022 r.) uczestnicy zapoznają się z zadaniem podsumowującym, polegającym na wykonaniu infografiki dotyczącej pszczół, zgodnie z podanymi wytycznymi. Na wykonanie zadania uczestnicy mają czas do pólnocy 21 listopada 2022 r. 7. Każdy e-mail z odpowiedzią musi zawierać metrykę z danymi autora: imię i nazwisko, wiek, nazwę i adres szkoły, nazwisko i imię szkolnego koordynatora. 8. Do wiadomości z infografiką należy dołączyć skan Oświadczenia (załącznik nr 1 regulaminu) podpisanego przez rodzica/opiekuna prawnego uczestnika konkursu.

zasady udziału w pszczelim challenge'u
czwartek podsumowanie
poniedziałek j. angielski
wtorek j. polski
środa matematyka
Pszczoła miodna (apis mellifera) To najbardziej rozpowszechniony przez człowieka gatunek, ze wszystkich gatunków pszczół hodowanych. Owady te żyją zbiorowo, tworząc wielkie rodziny zamieszkujące ule. W skład rodziny pszczelej wchodzą trzy rodzaje osobników: samica (matka królowa), robotnice, samce (trutnie). Pszczoły robotnice żyją około 6 tygodni, ale są zdolne do ciężkiej pracy przez okres do 3 miesięcy; królowe w dobrych warunkach mogą żyć 5 lat lub dłużej, pszczoły trutnie żyją tylko około 2 tygodni. Matka - królowa jest zwykle jedna i wyróżnia się wąskim, długim odwłokiem. Bardzo liczne robotnice są mniejsze, a ich narządy rozrodcze są silnie zredukowane. Trutni jest znacznie mniej i są one większe od robotnic. Matka i robotnice są stałymi członkami społeczeństwa pszczelego, natomiast samce (trutnie) pojawiają się tylko w okresach godowych, następnie giną. Pszczoła-matka (królowa) to samica, która składa jaja, z których wylęga się kolejne pokolenie pszczół miodnych. Zadaniem robotnic jest zbieranie pyłku nektaru kwiatowego oraz opieka nad potomstwem wydanym przez pszczołę – matkę. Trutnie, czyli samce pszczół są większe i bardziej krępe od robotnic, a ich głównym zadaniem jest zapłodnienie samicy, by mogła wydać na świat potomstwo. Innym zadaniem trutni jest utrzymywanie stałej temperatury w gnieździe, na przykład wówczas, gdy robotnice wylatują z niego w poszukiwaniu pożywienia.

poniedziałek 14 listopda

Zadanie konkursowe kl. VII-VIII

To live harmoniously in the bee hive, all individuals – the bees living in it, must cooperate with each other and follow strict rules. Everyone has a reponsibility to collectively work and devote for the common weal. The bee family is a huge community, which during the warmest period of the year may have tens of thousands of individuals. It’s no wonder, that in evolution insects have developed a special system that helps them to work together. All the bees fulfill their duties according to their instincts. Female bees, known as worker bees, make up the vast majority of a hive's population – up to sixty thousand, and they do all the work to keep it functioning. They also collect nectar and pollen from flowers. The queen mother is the most important in the bees family, because the queen is the only one who can lay eggs and reproduce the species. The last group in the bee hive are drones – the male ones, their task is to procreate the species.

Zadanie konkursowe kl. IV - VI

....poniedziałek 14 listopda

Czy zastanawialiście się kiedyś do czego służą i czym są feromony? Otóż, te naturalnie wydzielane przez organizm związki chemiczne służą owadom do niewerbalnej komunikacji (komunikacji bez słów). Osobniki tego samego gatunku komunikują się za ich pomocą w celu wymiany informacji. Królowa-matka jest wyjątkowym osobnikiem – nie tylko jako jedyna w ulu może się rozmnażać, ale także reguluje funkcjonowanie całej pszczelej rodziny. Czyni to właśnie dzięki feromonom, które skłaniają robotnice do opieki nad nią oraz jej potomstwem. Zapach wydzielany przez matkę umożliwia pszczołom także wzajemne rozpoznawanie się – dzięki niemu wiedzą, że należą do tej samej gromady. Królową można łatwo odróżnić od robotnic za sprawą większych rozmiarów, wydłużonego odwłoka oraz braku narządów do gromadzenia pyłku kwiatowego. Larwy pszczół wykluwają się ze złożonych jaj po 3 dniach. Te, które mają przeobrazić się w królowe, są karmione mleczkiem pszczelim aż do przemiany w poczwarkę. Przyszłe robotnice i trutnie otrzymują je natomiast tylko przez 3 dni. W danej gromadzie może być tylko jedna matka. Z tego względu pierwsza młoda królowa, która opuści matecznik (komórki plastra miodu), zabija poczwarki z potencjalnymi konkurentkami. Po osiągnięciu dojrzałości rusza w lot godowy, podczas którego jest zapładniana przez trutnie. Następnie wraca do gniazda i dziedziczy pszczelą rodzinę po poprzedniej matce, która razem z częścią rodziny wyrusza na poszukiwanie nowego miejsca.

wtorek 15 listopda

Zadanie konkursowe

Przeciętny czas życia pszczelej matki to około 5 lat, co jest niezwykłym wynikiem dla tak niewielkiego owada, jest ona bardzo długowieczną przedstawicielką pszczelej rodziny, gdyż pszczoła robotnica w sezonie żyje tylko około 30 dni. Przez całe życie ma jednak doskonałą opiekę – jest stale karmiona mleczkiem przez robotnice Lot godowy odbywa tylko raz. Po jego zakończeniu zajmuje się wyłącznie czerwieniem, czyli składaniem jaj – może wytworzyć ich nawet kilkaset w ciągu jednego dnia. Matki pszczele rodzą się z większych komórek niż zwykłe pszczoły, z tzw. mateczników. Kiedy rodzi się w ulu kilka matek, muszą one ze sobą walczyć. Do wymiany matek dochodzi zazwyczaj po decyzji roju, który uzna dotychczasową matkę za niezdolną do przewodzenia rodzinie. Mieszkańcy ula „wybierają” nową królową, a w przypadku kiedy nie spełnia ona ich oczekiwań, wymieniają na nową.

...wtorek 15 listopda

Zadanie konkursowe kl. VII-VIII

Zadanie konkursowe kl. IV - VI

Jak powstaje i wygląda plaster miodu? Przed przystąpieniem do budowy owady zazębiają się łapami i tworzą kształt girlandy. Następnie wytwarzają wosk i przenoszą go na łańcuchu do pszczoły znajdującej się obok domu. Owad otrzymuje wosk i zaczyna formować sześciokąty. W zabudowanych plastrach miodu, ulach i owadach – umieszcza się zbieracze. Pszczoły zbierają i przynoszą nektar, a pracownicy ula dbają o jego umieszczenie.. Plaster miodu można porównać do idealnej struktury geometrycznej. Plastry służą pszczołom do gromadzenia zapasów pokarmu: miodu i pyłku oraz do wychowu czerwiu. Komórki robotnic mają 5,37 mm średnicy, natomiast trutni 6,91 mm. Jedne i drugie mają dno ograniczone 3 płaszczyznami. Głębokość komórek z czerwiem robotnic wynosi 10–13 mm, plastry trutowe 14–15 mm natomiast plastry z miodem osiągają 50 mm.

środa 16 listopda

Zadanie nr 5
Zadanie nr 4
Zadanie nr 3
Zadanie nr 2
Zadanie nr 1

Przed Tobą 5 matematycznych zadań których bohaterem jest pszczelarz Bartek :) Zadania możesz wykonać na komputerze np. w wordzie/exelu lub na kartce. Odpowiedzi wraz z rozwiązaniami prześlij na adres pszczoly@sp3blachownia.pl Napisz w mailu swoje imię i nazwisko, wiek, nazwę i adres szkoły oraz imię i nazwisko opiekuna (nauczyciela przygotowującego). Masz czas dzisiaj do północy (tj. 16 listopada 2022 r.)

klasy IV - VI

Zadanie nr 4
Zadanie nr 3
Zadanie nr 2
Zadanie nr 1

Przed Tobą 4 matematyczne zadania, których bohaterem jest pszczelarz Bartek :) Zadania możesz wykonać na komputerze np. w wordzie/exelu lub na kartce. Odpowiedzi wraz z rozwiązaniami prześlij na adres pszczoly@sp3blachownia.pl Napisz w mailu swoje imię i nazwisko, wiek, nazwę i adres szkoły oraz imię i nazwisko opiekuna (nauczyciela przygotowującego). Masz czas dzisiaj do północy (tj. 16 listopada 2022 r.)

klasy VII- VIII

Zadanie konkursowe

czwartek 17 listopda

Pszczoły to prawdziwi sprzymierzeńcy człowieka, ich rola w przyrodzie jest nieoceniona. Przenosząc pyłek z kwiatów pozwalają na zachowanie bioróżnorodności w przyrodzie. Poprzez zapylanie roślin zwiększają plony - dla roślin owadopylnych brak pszczół oznacza zupełną zagładę.
Zadania konkursowe powstały dzięki współpracy nauczycieli ZSP w Blachowni: M. Tomżyńskiej, M. Buc, I. Kobierskiej-Dryndy, I. Matysek oraz M. Mszycy.
„Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia.... Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt”

Podsumowanie...