ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНІ ПЕРЛИНИ КІРОВОГРАДЩИНИ Інформаційний Іnteractive po
Наталія
Created on November 1, 2022
More creations to inspire you
SLYCE DECK
Personalized
LET’S GO TO LONDON!
Personalized
ENERGY KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
HUMAN AND SOCIAL DEVELOPMENT KEY
Personalized
CULTURAL HERITAGE AND ART KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
DOWNFALLL OF ARAB RULE IN AL-ANDALUS
Personalized
ABOUT THE EEA GRANTS AND NORWAY
Personalized
Transcript
Природно-заповідні перлини Кіровоградщини
інформаційний Іnteractive poster
Заповідне УРОЧИЩЕ "Сальківське" Заповідне урочище місцевого значення «Сальківське» розташоване в межах Зaвaллівської територіальної громади Голованівського району, на південь від с. Салькове, на захід від с. Завалля на лівобережжі Південного Бугу та займає територію площею 66,3 га. Урочище створено з метою збереження мальовничої ділянки вздовж річки Південний Буг з крутими кам'янистими схилами та невеликими скелями. У рослинному покриві переважають типчак, місцями – ковила волосиста, а також карагана кущова. Тут зростають сон лучний, занесений до Червоної книги України, і рідкісні в області півники карликові та аденофора лілієлиста. На скелях зростає кизильник чорноплодний, молодило руське, аспленій північний. На затінених скелях зростають рідкісні види папороті – багатоніжка проміжна, аспленій волосоподібний, пухирник ламкий, а на більш освітлених ділянках – півники угорські та півники злаколисті. Днище балки (притока Південного Бугу) – царина вологолюбних видів рослин – мітлиці повзучої, м'яти водяної, комишу лісового, герані болотної, оману високого.
ЛАНШАФТНИЙ ЗАКАЗНИК «КОГУТІВКА» Ландшафтний заказник «Когутівка» – заказник загальнодержавного значення, розташований на 120-гектарній площі у мальовничій місцевості біля околиць с. Ятрань (колишня Когутівка) Підвисoцької територіальної громади Голованівського району, на місці злиття річки Синюха та її притоки Ятрань. На лівому березі р. Синюхи можна спостерігати численні відслонення гранітів, що утворили Білу скелю. На території заказника поширені рослини, що ростуть на камінні – літофіти: синьо-зелені водорості, лишайники, мохи. Лісові схили річок вкриті красенями-деревами – ясенами, дубами, в'язами, кленами. Серед рослинного різнотрав'я чимало занесених до Червоної книги України – цмін, вероніка сива, гірська конюшина, чебрець, ковила волосиста, мигдаль степовий; серед дерев – біла верба. Особливою є і фауна заказника – тут пурхають зяблики, славки чорноголові, чорні дрозди, виспівують соловейки, сойки, вівсянки, скрекочуть сороки, кують пророцтва зозулі. Синюха вважається найчистішою річкою України, у ній водиться безліч різних видів риб, раків, річкових тварин, у тому числі річкова видра, занесена до Червоної книги України.
Чорноташлицький заказник Чорноташлицький заказник – ландшафтний заказник загальнодержавного значення. Він розташований в межах території Вільшанської територіальної громади Голованівського району. Заказник створено для охорони мальовничої ділянки правого берега р. Синюхи в районі впадіння до неї р. Чорний Ташлик і займає територію площею 15 га з численними виходами гранітів на поверхню ґрунту у вигляді скель і брил. Оскільки тут межують лісостепова і степова зони, рослинний і природний світ мають свої специфічні риси. На крутих схилах заказника можна зустріти рідкісні і малопоширені види рослин, наприклад: петрушка карликова, сон чорніючий (занесений до Червоної книги України). Значну частину займають чагарники, зокрема такий рідкісний вид, як вишня степова з білими зонтикоподібними суцвіттями. Особливу цінність становлять угруповання ковили волосистої. Тут також зростає астрагал шерстистоквітковий, астрагал понтійський і відкасник Біберштейна. З представників фауни тут мешкають: видра річкова, соловейко східний, чекан лучний, вівсянка садова.
УРОЧИЩЕ «КАСКАДИ»Урочище «Каскади» відоме як геологічна пам’ятка природи місцевого значення із загальною площею природо-охоронної зони 2,5 га. Урочище розташовується на території Злинської територіальної громади, Новоукраїнського району, біля с. Злинка на р. Буки (притока Плетеного Ташлика). Територія «Каскадів» – приклад рівнинних східноєвропейських ландшафтів з річковими долинами в лісостеповій смузі, один з небагатьох осередків поширення низки природних водоспадів на теренах Придніпровської височини та рівнинної частини України. Крім того, тут спостерігається вихід на поверхню масивних брил гранітів і мігматитів – елементів найдавнішої тектонічної структури Українського щита. Вся ця гранітна велич створює враження, що ви потрапили в маленьку гірську країну серед степу. Гарні прадавні краєвиди, створені гранітними скелями, водними плесами та рослинністю, виглядають дуже гармонічно і дарують спокій.
«Войнівський» ландшафтний заказник «Войнівський» ландшафтний заказник загальнодержавного значення в Україні, розташовується на території Новоукраїнської територіальної громади Новоукраїнського району, між селами Войнівка і Новоолександрівка. Територія заказника являє собою долину невеликої річки Плетений Ташлик (притоки Чорного Ташлика). Заказник займає територію площею 50 га і визначається мальовничим ландшафтом. На схилах та біля води спостерігаються численні виходи гранітів на поверхню ґрунту, які місцями утворюють великі скелі. У рослинному покриві переважають угрупування петрофітного степу. В тріщинах каміння та заглибленнях між ними оселилися специфічні петрофітні види рослин. Досить часто зустрічаються ділянки з гвоздикою прибузькою. Слід відмітити, що на території заказника знаходиться одне з найбільших на Кіровоградщині місце зростання цієї рідкісної рослини. В заглиблених місцях схилів можна побачити великі популяції цибулі жовтуватої та цибулі Пачоського зі світло-жовтими квітами, рідкісні для області півники угорські, які дивують своїми темно-фіолетовими квітами. На території заказника зростає ряд видів рослин, занесених до Червоної книги України: ковила волосиста, сон чорніючий, півники понтійські, астрогал шерстистоквітковий і рідкісний вид шипшини – шипшина найболючіша.
БОТАНІЧНИЙ ЗАКАЗНИК «БОГДАНІВСЬКА БАЛКА» «Богданівська балка» – ботанічний заказник загальнодержавного значення в Україні займає територію площею 25,2 га. Розташований заказник на схилах великої балки р. Сугоклеї, на північ від с. Богданівка, в межах Бобринецької територіальної громади Кропивницького району. Природоохоронний статус території надано з метою охорони та збереження природного комплексу урочища Богданівка, що складається з балки і потічка (притока Сугоклії). На схилах балки є численні виходи гранітів у вигляді кам'яних плит і невеликих скель. Рослинний покрив заказника представлений петрофітними видами, де переважає авринія скельна, при чому ця рослина в деяких місцях утворює суцільний килим густо опущених пагонів з жовтими суцвіттями. Досить часто зустрічаються кизильник чорноплідний та таволга звіробоєлиста. Зростають також буквиця лікарська, хвилівник звичайний, купина пахуча, крушина ламка. На плескатих схилах балки поширені різнотравно-типчакові ценози. Крім того, тут виявлено ряд рідкісних видів рослин, занесених до Червоної книги України – сон чорніючий, астрагал шерстистоквітковий, ковила волосиста, півники понтичні та інші.
Ландшафтний заказник «Шумок»Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Шумок» цікавий як у флористичному, так і у фауністичному відношенні. Розташований він в межах Бобринецької територіальної громади Кропивницького району і займає вузьку заплавну частину долини р. Бобринки та її прилеглі схили. Загальна площа заповідних земель сягає 120 гектарів. Тут представлені різні петрофітні, степові, лучно-степові та прибережно-водні рослинні угрупування. На схилах річки спостерігаються численні виходи на поверхню ґрунту гранітних каменів. В тріщинах скель оселилися куртини гвоздики при бузької, занесеної до Червоної книги України. Тут можна зустріти белевалію сарматську з сірувато-фіолетовими розчепіреними суцвіттями, гадючу цибульку занедбану, рястку Фішера з білими багатоквітковими суцвіттями та цибулю жовтувату. У верхній частині схилів росте карагана кущова, подекуди зустрічаються кущі кизильника чорноплідного – характерного для такого типу місцевості. На інших схилах переважають степи і остепнені луки, на яких серед рослинності домінують тонконіг вузьколистий і келерія гребінчаста, а іноді – типчак. Серед різнотрав'я поруч із синіми голівками миколайчиків рівнинних, можна побачити блідо-жовті квіти шавлії австрійської, відблискуючі сріблом куртини ковили волосистої, нерідко зустрічаються подорожник степовий та суниці зелені.
Ландшафтний заказник «Монастирище» Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Монастирище» розташований в південній частині Кіровоградської області, між селами Інгульське та Завтурове Устинівської територіальної громади Кропивницького району. Загальна площа заповідних земель сягає 15,3 га. Територія заказника займає стрімкі схили каньйону річки Інгул та прилеглі до нього ділянки з мальовничим пейзажем і нагромадженням кам’яних брил по схилах – місцями виходу на поверхню ґрунту елементів багатоярусних тектонічних плит Українського щита. Тому його ще називають «Український стоунхендж». Побутує версія, що дивні брили з’явилися внаслідок сходження льодовика. Про найбільшу гранітну скелю «Монастирища» в кінці 19 ст. згадував археолог Володимир Ястребов, який описував її як «кам’яний стовп посеред Інгулу» через те, що течія р. Інгул обмивала кам’яний острів зі всіх боків. З часом, перегороджена багатьма греблями річка обміліла, і тепер течія Інгулу обмиває колишній острів лише з одного боку, з іншого – з’явилася широка долина, вкрита різнотрав’ям. На стрімких схилах річки на щебенистих ґрунтах виявлені петрофітні степові целози. Привертають увагу жовті зірочки очітку їдкого, жовті голівки цміну піскового і рожеві суцвіття чебрецу двовидного. Це єдине місце на Кіровоградщині, де виявлено рябчик руський та причерноморський ендемік голонасінник одеський, які занесені до Червоної книги України. Заказник «Монастирище» – це один із найцінніших своєрідних природних комплексів Кіровоградщини, унікальна ділянка її природи.
«МИКОЛАЇВСЬКИЙ» ЛАНДШАФТНИЙ ЗАКАЗНИК Миколаївський ландшафтний заказник загальнодержавного значення загальною площею 133 га, знаходиться в околицях с. Розумівка, на південний схід від с. Миколаївка, в межах Олександрівської територіальної громади Кропивницького району. Територія ландшафтного заказника розташована в балковій системі із добре збереженими природними комплексами. Більшу частину різноманітної флори заказника складають ліси, є водойми і луки. Серед порід дерев, що утворюють тутешні природні ліси, розповсюдженими є граби, липи та дуби. На луках ростуть: тонконіг вузьколистий і луговий, полин австрійський, костриця лучна. На остепованих ділянках, серед різнотрав’я, зустрічаються тіпчаки і ковили. У прибережно-водній смузі водойм переважають очерет лісовий, осока гостра, живокіст лікарський. У заповіднику виявлено місця зростання рослин, занесених до Червоної книги України, таких як лісова лілія, дремлик темно-червоний, сон чорніючий. Фауна заповідника має типовий лісостеповій характер. У лісах відзначається значна чисельність хижих птахів, таких як мишоїди і осоїди, а також диких свиней та косуль.
«ЧОРНОЛІСЬКИЙ» ЛАНШАФТНИЙ ЗАКАЗНИК «Чорноліський» ландшафтний заказник загальнодержавного значення, розташований на території Суботцівської територіальної громади Кропивницького району, в межах однойменного масиву «Чорний ліс». Заказник, площа якого сягає 3491 га, було створено з метою охорони одного з найбільших лісових масивів на межі лісостепової і степової зон. Охороняються ліси переважно з домінуванням дубу черешчатого або звичайного та грабу з кленом гостролистим і польовим, липою серцелистою, в'язом граблистим, ясеном, березою повислою. Підлісок утворюють ліщина, калина, бруслина бородавчаста та ін. Багатий і трав'яний покрив заказника, тут ростуть: медуниця, тюльпан дібровний, цибуля ведмежа, хохлатка рожева і біла, фіалка лісова, пролісок, валеріана, в'язіль строкатий, копитняк європейський, суниця лісова, цибуля ведмежа. Ділянки штучно створених насаджень є прикладом захисного лісорозведення середини XIX ст. Серед тваринного світу присутні типові і рідкісні представники: козуля, дикий кабан, лось, лисиця, куниця, заєць-русак, білка, єнотовидний собака, плямистий олень, борсук; з птахів – червоний шуліка, канюк степовий, балабан, голуб-синяк, куріпка сіра та ін.
Ботанічний заказник «Плетений Ташлик» У мальовничій заплаві р. Плетений Ташлик, яка розташована в межах Злинської територіальної громади Новоукраїнського району, на південь від однойменного села, розмістився ботанічний заказник місцевого значення «Плетений Ташлик». На охоронній території площею 5 га, що простягається від греблі до гранітного кар’єру, у місцях виходу на поверхню гірських порід Українського кристалічного щита, спостерігаються численні відслонення гранітів у вигляді кам’янистих плит або великих скель. Територія заказника є місцем зростання унікальних петрофітних рослин у поєднанні із степовими та лікарськими рослинами. Провідне місце тут займає гвоздика прибузька, яка є окрасою гранітних скель і утворює велику популяцію, а поруч – жовті зірочки очитку Борисової та цибулі Пачоського. Серед чагарників трапляються такі малопоширені види, як кизильник чорноплідний, вишня магалебська, таволга звіробоєлиста. Слід відмітити, що в заказнику виявлено одне з небагатьох на Кіровоградщині місцезростання карликової шипшини без колючок – горенківської; поруч із нею можна побачити шипшину рясно вкриту довгими і короткими залозистими колючками – шипшину найколючішу. У вологих розщілинах привертають увагу мереживні листки щитників чоловічого та шартрського. На плоских степових ділянках поширені ковила волосиста, типчак та келерія гребінчаста. Вздовж русла річки зростає очерет звичайний і рогіз широколистий. Крім того, тут відмічені такі цінні лікарські рослини, як оман високий, що виділяється своїми жовтими кошиками, алтея лікарська з блідо-рожевими квітами.
ГІДРОЛОГІЧНА ПАМ’ЯТКА ПРИРОДИ – БОЛОТО «ЧОРНИЙ ЛІС»В межах лісового масиву «Чорний ліс», що на північний захід від м. Знам'янка, Субoтцівської територіальної громади Кропивницького району, розташована гідрологічна пам'ятка природи загальнодержавного значення, найпівденніше в Україні сфагнове болото. Заболочене озеро (болото) площею 2 га, представляє собою сплавину на березі озера, поверхня його вкрита момовою ковдрою, яка утворена із сфагнових торф’яних мохів. Природоохоронний статус гідрологічній пам’ятці природи надано з метою збереження озера та прилеглих до нього заболочених ділянок. На території болота зосереджені сфагнові мохи, хвощі, папороті та інша вологолюбна рослинність.
УРОЧИЩЕ «Велика Стінка»Урочище «Велика Стінка» займає територію загальною площею 43,5 га, і розташоване в околицях с. Вишнівки Онуфpіївської територіальної громади Олександрійського району. Являє собою досить глибоку заліснену балку, оточену розораними землями. Значну площу в заказнику займає липово-дубовий ліс зірочниковий, який розміщується переважно на схилах північно-східної експозиції. Перший ярус двоярусного деревостану утворює дуб висотою до 20 м; в другому, густішому, ярусі переважає липа серцелиста з домішкою кленів гостролистого та польового, граба, в'яза. В підліску домінує ліщина. Є ділянки з переважанням липи та осики з підліском з ліщини і домінуванням в трав'яному ярусі яглиці. З видів, виявлених тут, особливо треба відмітити ранник весняний. Цей реліктовий вид в Україні зустрічається дуже рідко. У верхній частині схилів по периметру балки зростають рідкотравні грабово-дубові ліси. Досить цікавою є фауна заказника. Серед ссавців тут відмічені дика свиня, козуля європейська, лісова миша, лисиця звичайна. Серед птахів – синиця велика, великий строкатий дятел, на узліссі – жулан, горихвістка звичайна, дрізд чорний, вівчарик жовтобровий, мухоловка сіра. До видів, що охороняються в області, належить голуб-синяк, шулік чорний та рідкісна комаха майка звичайна.
Ботанічний заказник «Братерські яри» «Братерські яри» – ботанічний заказник місцевого значення розташований на території Олександрівської територіальної громади, Кропивницького району, на захід від села Вищі Верещаки. Статус охоронної зони території надано для збереження частини великої балки з угрупованням рідкісних рослин. Урочище «Братерські яри» займає територію площею 402,6 га, що розкинулось по великій балці від с. Триліси до с. Нижчі Верещаки, де на схилах добре збереглися рідкісні в Україні степові угрупування. На схилах балки зустрічаються добре виявлені мало порушені степові ценози. На підвищених місцях заказника, більш стрімких та освітлених частинах схилів, значну площу займають ковилові ценози із ковили волосистої і астрагал шерстистоквітковий – рослини занесені до Червоної книги України. Поряд зростає ще чимало рідкісних степових видів – льон жовтий та льон шорсткий, півники карликові, цибуля жовтіюча, великі популяції утворює оман мечолистий. На добре освітлених схилах виявлені такі рідкісні види рослин як горицвіт весняний, головачка уральська, шипшина найколючіша тощо. Саме тут вперше на Кіровоградщині виявлена гвоздика несправжньо-бородата – рідкісний степовий вид, що зростає на півдні Лісостепу та у західній частині Степу. Тут масово зростають багато видів лікарських рослин – материнка, звіробій стрункий, шавлія лучна, залізняк колючий, парило звичайне, горицвіт весняний.
Ботанічний заказник «Шурхи» Неподалік від смт. Новгородка Новгородківської територіальної громади Кропивницького району, на схилах балки, що впадає в р. Кам'янку, розташувався ботанічний заказник загальнодержавного значення «Шурхи», загальна площа якого складає 38,3 га. Середня частина балки представлена скупченням великих каменів, в деяких місцях кам'яні брили піднімаються до 30 м. На цих схилах добре виявлений петрофітний комплекс, представлений специфічними і рідкісними видами рослин: авринія скельна, цибуля жовтіюча, півники карликові, півники понтійські. Зустрічаються види рослин занесені до Червоної книги України. На території заказника зареєстрований цікавий фауністичний комплекс. Тут мешкають такі птахи, як соркопуд-жулан, жайворонки, шуліки і червонокнижний вид – лунь степовий. Серед високого травостою та чагарників по схилу балки живуть куріпка сіра та перепілка. Безхребетні представлені в основному комахами. У межах балки виявлені комахи, занесені до Червоної книги України, такі як подурілій та махаон. За однією версією, назва заказника походить від діалектного слова «шурх», що означає яр. Справді, заказник знаходиться у балці. Інша версія говорить, що шурх – це видозмінене слово «шурф» – вертикальна, рідше похила гірнича виробка (переважно невеликої глибини), прокладена з поверхні землі для розвідування та добування корисних копалин. І дійсно, у балці, окрім породи, що виходить на поверхню, є неглибокі виїмки глибиною 3-5 метрів. Це місця, з яких були видобуті природні мінеральні утворення рудого кольору з вмістом заліза, яке потім виплавляли у кузнях.
БОТАНІЧНИЙ ЗАКАЗНИК «ТРОЯНІВСЬКА БАЛКА» В межах Новомиргородської територіальної громади Новоукраїнського району, неподалік від с. Троянове, на терасі р. Велика Вись, розташовується ботанічний заказник місцевого значення «Троянівська Балка». Охоронна територія площею 38 га, є місцем зростання багатьох видів судинних рослин. Різноманіття природних умов від сухих схилів до відкритої акваторії визначає неоднорідність рослинного покриву та значне флористичне різноманіття. Із 308 видів рослин, які зростають на території ботанічного заказника, цілющі властивості мають 186 видів, з них 48 видів рослин, лікувальні властивості яких доведені офіційною медициною. Серед рідкісних лікарських рослин на території заказника зростають: адоніс весняний, цмин пісковий, материнка та астрагал шерстистоквітковий, сон чорніючий, ковила волосиста, які занесені до Червоної книги України.
ЛАНДШАФТНИЙ ЗАКАЗНИК «РОЗУМІВСЬКА БАЛКА» Ландшафтний заказник місцевого значення «Розумівська балка» знаходиться на правому березі р. Бовтишки, навпроти с. Розумівка Олeксaндpівської територіальної громади Кропивницького району. Заказник загальною площею 57,4 га займає територію балки, що складається з двох широких і недовгих частин, на південних схилах яких розміщуються великі степові ділянки, що привертають увагу багатством та різноманітністю флори. У верхній частині степової ділянки переважає бородачево-різнотравне угрупування рослин, у травостої якого зустрічаються такі рослини як бородач, парило звичайне, материнка, шавлія дібровна, 5 видів дзвоників. По краях степової ділянки чималу площу займає смуга чагарників з терену та глоду. Великий науковий інтерес являє смуга завширшки 15-20 м на верхівці схилу, де він стає стрімким і не підлягає залісненню. Тут збереглися незаймані степові угрупування рослин із багатою флорою. Фауна має досить типовий для правобережного лісостепу склад. Досить своєрідною є орнітофауна лісової ділянки балки. Тут періодично з'являлась пара канюків степових – рідкісного виду птахів родини яструбових, занесеного до Червоної книги України.
ЗАПОВІДНЕ УРОЧИЩЕ «РОЗЛИТИЙ КАМІНЬ» Заповідне урочище місцевого значення «Розлитий камінь» знаходиться на території Компаніївської територіальної громади, Кропивницького району, це ніби кам'яний водоспад, що навіки застиг у своєму падінні до річки Сугоклея. Влітку потічок, що проклав собі шлях по дну балки, пересихає. На схилах балки чимало рослин, та й у заглибинах каменів ростуть авринія скельна, очиток Борисової, аспленій муровий та волосовидний. На брилах можна спостерігати світло-жовті квітки із тендітними видовженими пелюстками тюльпанів гранітних, які занесені до Червоної книги України. Поки що це єдине, відоме в області, місцезростання даного виду. Та й для України в цілому він є дуже рідкісним. Але цим видом не обмежується перелік червонокнижних рослин урочища. Тут зростають також сон чорніючий, гвоздика бузька, астрагал шерстистоквітковий та ковила волосиста, що місцями співдомінує у травостої. Розповсюдженими є в урочищі і чагарники кизильника чорноплідного, вишні степової, карагани кущової. А вздовж річки тягнуться прибережно-водні угруповання. На вологих ділянках плямами зустрічається цінна лікарська рослина валеріана висока. Площа цієї пам'ятки природи сягає 25 га.
БОТАНІЧНИЙ ЗАКАЗНИК «ГРАНІТНИЙ СТЕП» Ботанічний заказник загальнодержавного значення «Гранітний степ» розташований в долині р. Боковеньки, поблизу с. Олександрівка Долинської територіальної громади Кропивницького району. Його площа – 13.3 га. Це ділянка збереженого петрофітного (від грецьк. «петрос» – камінь) степу, з численними кристалічними відслоненнями гранітів, гротами та добре збереженою степовою рослинністю. Заказник має унікальний трав’яний покрив, де переважають трав’янисті рослини ковили, астрагалу і чебрецю. Це територія, де можна зустріти багато червонокнижних видів рослин і тварин. Тваринний світ багатий на птаство. Унікальне розташування заказника, чисте повітря та неперевершені краєвиди чекають на Вас. Це та краса, яку варто побачити на власні очі. У поєднанні з терпким запахом степу та неймовірним небом – це місце залишиться у Вашій пам’яті назавжди.
БАЛКА «ОЧЕРЕТЯНА» Балка «Очеретяна» належить до природно-заповідного фонду місцевого значення, знаходиться на території Долинської територіальної громади Кропивницького району. Її площа – 53,9 га. Ботанічний заказник має вигляд видовженої балкової системи із степовою та деревно-чагарниковою рослинністю, а також з виходами кристалічних порід. Гранітні відслонення схожі на спини велетенських динозаврів. По балці протікає струмок, що є притокою р. Боковеньки. Балка «Очеретяна» – це осередок степової рослинності, збереженої у природному стані. Тут зростає 370 видів вищих рослин, які занесені до Червоної книги України, до Європейського Червоного списку та до Світового Червоного списку. Особливо гарно тут ранньою весною, бо в цій місцині росте безліч різних первоцвітів. Влітку багато суниці, а навкруги стеляться незаймані галявини з ковилою. Краєвиди просто зачаровують.
ЛАНДШАФТНИЙ ЗАКАЗНИК «ГРЕНІВСЬКИЙ» Ландшафтний заказник місцевого значення «Гренівський» площею 208,5 га, розташований на території Благовіщенської територіальної громади Голованівського району біля с. Гренівка (нині у складі с. Луполове) та Кошаро-Олександрівка, був створений з метою збереження ділянки яружно-балкової мережі з лучною та степовою рослинністю. На заболочених заплавних ділянках р. Шведівка, а також лівобережжя Південного Бугу, місцями зростає вологолюбна рослинність; на схилах балок є виходи на поверхню кристалічних порід у вигляді скель і валунів. У заказнику зростають ковила волосиста, ковила Лессінга, півники понтичні, сон лучний, шафран сітчастий, види, занесені до Червоної книги України. Загальна кількість «червонокнижних» рослин складає 27 видів, в тому числі 2 види із Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи та природних ресурсів – ковила пухнастолиста та астрагал шерстистоквітковий. У другій половині 1940-х рр. на території поблизу с. Гренівки досліджувалося Гренівське поселення раннього етапу трипільської культури.
ОРНІТОЛОГІЧНИЙ ЗАКАЗНИК «БАНДУРІВСЬКІ СТАВКИ» Орнітологічний заказник загальнодержавного значення «Бандурівські ставки» площею 385,6 га, розташований біля с. Бандурове Пaнтaївської територіальної громади Олександрійського району. Природоохоронний статус цій території надано з метою охорони та збереження природного комплексу трьох ставків, що на р. Яланець. У високотравних водно-болотних заростях гніздиться багато видів водоплавних і прибережних птахів, зокрема: чапля сіра, чапля руда, гуска сіра, лиска, очеретянка лучна, синиця вусата, фазан звичайний. На території заказника зберігається багатий орнітологічний комплекс, який вирізняється унікальним видовим складом гідрофільних птахів. Територія заказника – це середовище існування 18 видів птахів характерних для водно-болотних екотопів лісостепової зони. Серед них: чотири види чаплі: сіра, велика, біла та руда; гуска сіра, лиска, лебідь-шипун, синиця вусата. Також зустрічається норець великий, очеретянка велика, бугай, бугайчик, лунь болотяний, курочка водяна, погонич, кулик-травник, квак. У вільшнякових заростях гніздяться сірі чаплі (200–250 гнізд) та кваки (30–40 гнізд).
Кіровоградщина багата природно-заповідними об'єктами: заказниками та заповідними територіями. Більше дізнатися про них вам допоможе інформаційний Іnteractive poster «Природно-заповідні перлини Кіровоградщини». Натисніть на маркери, що дасть Вам можливість ознайомитись з природою рідного краю та з його заповідними місцями.
Список використаної літератури: Ботанічні раритети Кіровоградщини : посіб. для спеціалістів з охорони навколишнього середовища / О. С. Гончарова. – Кіровоград : ПОЛІМЕД-Сервіс: Підручники і посібники, 2011. – 136 с. Заповідні куточки Кіровоградської землі / заг. ред. Т. Л. Андрієнко. – Кіровоград: ТОВ «Імекс-ЛТД», 2008. – 245 с. Ільченко Ю. Таємниці і магія Монастирища / Ю. Ільченко. ‒ Б. м., 2020. ‒ 21 с. : фото. Край на межі лісостепу і степу : Природно-заповідні та ландшафтні куточки Кіровоградщини. – Кіровоград : ТОВ «Імекс-ЛТД», 2007. – 32 с. Левицький В. Заповідні місця Кіровоградщини. Дніпропетровськ : Промінь, 1994. – 77 с.