Want to make creations as awesome as this one?

Chiny

Transcript

Sylwia Nosek

PREZENTACJA O CHINACH

♡Powierzchnia : 9,6 mln km2♡Liczba ludności : prawie 1,4 mld♡Stolica : Pekin♡ Waluta : yuan (CNY)♡Język urzędowy : chiński, Hongkongu także angielski Makau również portugalski

Położenie Chin

✮ Mongolia✮ Nepal✮ Kazachstan✮ Indie✮ Bhutan✮ Laos✮ Korea Północna✮ Korea Południowa✮ Mjanma✯ Wietnam✯ Rosja

Państwa z którymi graniczą Chiny

Mur rozciąga się na długości ok. 2400 km – od miejscowości Shanhaiguan nad Morzem Żółtym do miasta Jiayuguan w górach. Jest kręty, ma liczne odnogi. W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata. Wielki Mur Chiński jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Służył on jako wał obronny przed obcymi plemionami koczowników, które chciały wtargnąć do Chin.

Wielki Mur Chiński

Ponad 80% niektórych linii kolejowych w Chinach stanowią tunele, mosty itp. Obecnie chiński system kolei dużych prędkości obejmuje ponad 35 000 km tras, czyli około 70% wszystkich tego typu tras na świecie. Najnowsze chińskie pociągi mogą się poruszać z prędkością do 350 km/h. W ciągu pierwszych 8 lat z szybkich kolei skorzystało ponad 5 miliardów pasażerów, zaś w samym 2019 roku około 2,3 miliarda pasażerów. Po katastrofie kolejowej w Wenzhou w 2011 roku, w której zginęło 40 osób, ze względów bezpieczeństwa ograniczono prędkość pociągów do 300 km/h.

Chińskie koleje

Z Chin pochodzi 40% Swiatowych zbiorów herbaty. Najbardziej znane gatunki uprawia się w prowincjach Junnan, Ulung i Syczuan. Wśród roślin przemysłowych i używek największe znaczenie mają uprawy :✿ bawełny✿ rzepaku✿ trzciny cukrowej✿ tytoniu✿ wiele gatunków owoców

Przemysł spożywczy Chin

W zachodniej części Chin hodowane są zwierzęta, występuje tam tak zwana "pustynia rolnicza". . Zapotrzebowanie na mięso w większości pokrywa chów trzody chlewnej i drobiu. Chiny posiadają prawie połowę świadowego pogłowia trzody chlewnej oraz 1/5 pogłowia grobiu. W zachodniej części kraju, na naturalnych pastwiskach rozwinął się chów bydła, owiec i koni. Występują tu także hodowle wielbłądów, mułów, osłów oraz jeleni mandżurskich. Warto zaznaczyć iż Chiny zajmują czołowe miejsce w rankingu krajów hodujących jedwabniki morwowe. Kolejną ważną rolę w gospodarce rolniczej Chin odgrywa rybołówstwo. Poławia się oczywiście głównie ryby, ale popularne są także połowy skorupiaków, małży, trepang oraz innych zwierząt morskich.

Produkcja hodowlana

Ryż jest znany w uprawie od ponad 5 tys. lat, stąd wytworzyły się jego liczne odmiany dostosowane do różnych warunków przyrodniczych. Wyróżnia się dwa zasadnicze typy: ryż zalewowy (mokry), uprawiany na polach zalanych wodą oraz ryż górski lub suchy, nie zalewany, ale wymagający bardzo wilgotnego klimatu.Ryż mokry jest rośliną, która przez większą część okresu wegetacyjnego rośnie w płytkich zbiornikach wodnych, do których siewki są wysadzane po ok. 2-6 tygodniach od skiełkowania. Ryż suchy, nieco mylnie nazywany górskim, uprawiany jest bez nawadniania, lecz wymaga znacznej wilgotności gleby, stąd jego niższe plony, silnie uzależnione o wielkości opadów w trakcie wegetacji. Aby zwiększyć powierchnię pól uprawnych i utrzymać na nich wodę, na obszarach stosuje się tarasowanie stoków.

Uprawa Ryżu

Źródłem utrzymania blisko siedemdziesięciu trzech procent mieszkańców Chin jest rolnictwo. Ma ono ponad dwadzieścia pięć procent udziału w PKB. Pomimo tego faktu rolnictwo nie jest powszechne na terenie całego kraju. Skupia się ono przede wszystkim na terenach wschodnich, a także na południowym wschodnie. Największym problemem gospodarki rolnej Chin jest niewystarczająca ilość ziem nadających się pod uprawę. Pomimo występowania monsunów niektóre obszary, w szczególności tereny nieopodal rzeki Huang-he, wymagały stworzenia systemu nawadniającego. We wschodniej części Chin uprawia się bardzo wiele różnych roślin. Największe są uprawy między innymi: ryżu, kukurydzy, pszenicy, soji, rzepaku, arachidów oraz ziemniaków. Uprawia się tu także bataty, sezam, a także różne rośliny strączkowe.

Rolnictwo

Qipao to najpopularniejszy tradycyjny chiński ubiór kobiecy. Najczęściej jest szyty z jedwabiu, dość ciasno opina ciało nie podkreślając krągłości figury. Pod szyją jest charakterystyczna stójka. Suknia sięga do kostek, aczkolwiek współcześnie popularna jest również wersja mini. Po podboju Chin przez Mandżurów w 1644 ten ubiór stał się damskim strojem dworskim, ulegając przeobrażeniom – pojawiły się zdobienia w postaci haftów, ozdobnych guzików i jedwabnych sznurków z pętelkami. Pojawiły się letnie formy stroju, wykonane z jedwabiu i zimowe z futrzanymi podpinkami. Na to nakładano kamizelkę zwaną majia. Wśród kobiet chińskich strój upowszechnił się dopiero na początku XX wieku, po upadku monarchii i zniesieniu ograniczeń dotyczących ubioru z czasów cesarstwa. Pod wpływem zachodniej mody kobiety zaczęły skracać suknie, zrezygnowały także z noszenia kamizelek.

Strój Chiński

Podstawą kuchni chińskiej jest ryż oraz makarony. Ważnym składnikiem kuchni są warzywa – najczęściej przyrządza się je na bardzo dużym ogniu, aby zachować jak najwięcej witamin. Mięso, najczęściej wieprzowinę albo drób, smaży się w głębokim tłuszczu, gotuje na parze albo dusi – raczej nie grilluje ani nie piecze. Do mięs podaje się pędy bambusa, korzenie lotosu, tofu albo owoce morza. Bardzo rzadko jada się potrawy zimne, powszechnie uważane za niezdrowe. Na ulicznych targowiskach spotkacie także to, co dla przeciętnego Europejczyka jeszcze przed chwilą wydawało się zupełnie niejadalne: larwy jedwabnika, kawałki węża, skorpiony, ślimaki, chrząszcze na patyku czy szaszłyki z pająka.

Chińskie specjały

Chińskie znaki, zwane Hanzi, to jedna z najstarszych form języka pisanego na świecie. Prawdopodobnie liczą sobie ponad 5000 lat!. Pismo chińskie składa się z około 50 000 znaków, wypracowanych w toku długiej ewolucji. Znajomość tzw. tradycyjnego pisma chińskiego nadal pozwala odczytać starożytne teksty. W języku współczesnym ponad 95% objętości tekstów w codziennej prasie i popularnych książkach jest pisane przy użyciu 5-6 tysięcy najczęściej używanych znaków. Tyle wystarczy się nauczyć, żeby biegle czytać. Aby nie być uważanym za analfabetę, trzeba znać 2000 znaków. W ciągu kilku tysięcy lat chiński alfabet ewoluował, tworząc po drodze wiele odmiennych stylów i form pisma

Chińskie znaki

Taniec smoka to najbardziej rozpoznawalna chińska tradycja. Wykonywany jest najczęściej podczas festiwali, Chińskiego Nowego Roku a także ślubów.W przeciwieństwie do kultury europejskiej chiński smok nie jest złą istotą. Wręcz przeciwnie, w chińskiej kulturze oznacza mądrość, siłę, bogactwo oraz włada pogodą. Taniec smoka na początku wykonywano aby uczcić przodków.Aktualnie tańczący smok ma odstraszać wszelkie złe duchy i przynosić szczęście. Chińczycy wierzą, że im dłuższy smok tym więcej szczęścia przyniesie. Taniec smoka jest raczej szybki tak więc muzyka jest bardzo rytmiczna i intensywna. Rytm wygrywany jest na bębnach, talerzach, cymbałach i gongach.

Tańczący smok

Smok składa się z kilku/kilkunastu części zamieszczonych na kijach. Tułów zrobiony jest z lekkiej i gibkiej spirali obszytej kolorowym materiałem. Najbardziej ozdobnymi częściami są oczywiście ogon i głowa. Jako że taniec zawiera wiele elementów akrobatycznych, do budowy smoka używa się lekkich materiałów, głównie aluminium i plastiku. W dawnych czasach stosowano bambusowe spirale i drewniane elementy. Głowa smoka na ogół jest nieco mniejsza od tułowia. Ma to na celu nadanie smokowi bardziej opływowego kształtu aby można nim było szybciej i łatwiej biegać. Kolor smoka ma ogromne znaczenie gdyż kryje się za nim symbolika Zielony smok symbolizuje obfite zbiory, Żółty symbolizuje kolor imperium, Biały przeznaczony jest na jesień, Czarny na zimę, Czerwony oznacza lato i ekscytację i radość, Złoty lub Srebrny oznacza pomyślność. Zielony, żółty, czerwony, biały i czarny symbolizują też pięć elementów: drewno, ogień, ziemię, metal i wodę.

Budowa smoka

To stolica Chińskiej Republiki Ludowej. Mieszkańcy Pekinu cierpią z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza, które szczególnie latem powoduje powstawanie smogu. Zanieczyszczenia te są skutkiem dużej koncentracji przemysłu i transportu. Pekińska zima jest długa i zaczyna się z końcem października, a kończy w marcu; w tym okresie dominują zimne masy kontynentalnego powietrza z północy. W 2019 roku w regionie metropolitarnym mieszkało 21 536 000 osób. Obszary miejskie zamieszkiwało 18,650 mln osób, zaś wiejskie 2,886 mln osób. Mężczyźni stanowili 50,8% populacji, zaś kobiety 49,2%.

Pekin

Wushu – chińskie sztuki walki. Chińskie sztuki walki wyróżniają się też, na tle innych sztuk walki, bogactwem form: przemyślanych ćwiczeń formalnych, polegających na demonstracyjnym wykonywaniu ruchów imitujących uderzenia, kopnięcia i inne techniki walki w określonej kolejności, z dużą siłą, dynamiką i szybkością. Istnieją formy przeznaczone dla początkujących, jak i zaawansowanych, do wykonywania samodzielnie, jak też z partnerem, do wykonywania przy udziale wyłącznie technik ręcznych i nożnych, jak i do wykonywania z udziałem broni białej.Określenie czasu powstania chińskich sztuk walki nie jest możliwe, co najwyżej można datować najstarsze znane obecnie wzmianki na ich temat, a te znajdują się już w najstarszych źródłach historycznych. Od samego początku rozwijały się dla potrzeb wojskowych, były elementem szkolenia i egzaminowania żołnierzy i nie miały nic wspólnego ze sportem czy pokazami akrobatycznymi, jak to ma miejsce współcześnie.

Sztuki walki

38 faktów o Chinach :https://www.youtube.com/watch?v=A-sWDgzVm1cTaniec smoka :https://www.youtube.com/watch?v=sKTtvDQxPRc&t=62s

Dziękuje za uwagę!