Sztuka prehistoryczna KL. 4
wrony
Created on October 16, 2022
More creations to inspire you
WATER PRESERVATION
Presentation
BIDEN’S CABINET
Presentation
YURI GAGARIN IN DENMARK
Presentation
C2C VOLUNTEER ORIENTATION
Presentation
TALK ABOUT DYS WITH TEACHER
Presentation
CIRQUE DU SOLEIL
Presentation
LAYOUT ORGANIZATION
Presentation
Transcript
malarstwo naskalne
kl.4
Sztuka prehistoryczna
Jaskinia Wierzchowska
To jedna z największych jaskiń na terenie Jury. Jej wnętrze budziło zainteresowanie wśród naukowców już w XIX w. Badania naukowe prowadzone wówczas m.in. przez Jana Zawiszę oraz Gotfryda Ossowskiego dały materialne dowody intensywnego osadnictwa w epoce neolitu (ok. 7 tys. lat)
powstała w wapieniach górnojurajskich stanowiąc doskonały przykład podziemnej formy krasowej.
Petroglif z Hemet, Kalifornia
poczytaj wiecej
35000–30000 p.n.e.
Głównym przejawem sztuki paleolitu są małe, mobilne formy rzeźbiarskie oraz sztuka naskalna, która obejmuje dwie główne formy: malarstwo jaskiniowe oraz ryty naskalne, tzw. petroglify.
W 1940 roku czwórka nastoletnich chłopców znalazła tę jaskinię w trakcie poszukiwań zagubionego psa (znaleźli go w grocie) i podzieliła się tą informacją z nauczycielem, który przekazał ją dalej.
Pewnego popołudnia w 1879 roku arystokrata Don Marcelino Sanz de Sauntuola wybrał się z córką na spacer do pobliskiej jaskini. Sprytne, dziewięcioletnie dziecko odkryło znajdujące się na sklepieniu setki malowideł przedstawiających zwierzęta, nielicznych ludzi i odbitki dłoni. Hiszpanowi nie uwierzono, posądzono go o podrobienie tego dzieła; umarł w ciągu kilku lat z opinią kłamcy i oszusta.
powstanie datowane na 15000–8000 p.n.e.
Francja
Lascaux
Hiszpania
Altamira
Zobacz malarstwo naskalne
Lascaux
Ciekawostka
Panel nr 4 w „Salon noir” w Jaskini Niaux (Ariège, Francja) z przewagą żubrów, ale z występującymi również końmi i koziorożcami (fot. J. Clottes)
Używano również wyrafinowane techniki (J. Chauveta), jak użycie wiszeru, tj. narzędzia (w tamtych czasach np. w formie skóry zwierzęcej) służącego do rozmazywania kreski lub mieszania kolorów, dzięki czemu można uzyskać efekt rozmycia. Takie cieniowanie dawało wizerunkom efekt głębi i perspektywy.
Czasami rysunki wykonywano za pomocą bryłki barwnika, trzymanej jak kredka lub węgiel do rysowania. W innych przypadkach mamy do czynienia z prawdziwymi malowidłami, w celu stworzenia których skruszony pigment mieszano ze spoiwem, co dawało płynną farbę. Nakładano ją na powierzchnię skalną palcami, pędzlem wykonanym z sierści zwierzęcej lub nadmuchiwano posługując się szablonem (po usunięciu którego powstawał wizerunek).
Malowidła są najczęściej czerwone lub czarne, rzadziej żółte. Tlenki żelaza (hematyt) stanowiły podstawowe źródło czerwieni, a węgiel i dwutlenek manganu – czerni.
https://archeologia.com.pl/malowidla-naskalne-w-europie/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Petroglify
https://www.youtube.com/watch?v=Jq0fCS-BM3E
https://szlakami.pl/prehistoryczna-sztuka/