DNA - nośnik informacji genetycznej
zuzanna.woda01
Created on October 9, 2022
More creations to inspire you
THE OCEAN'S DEPTHS
Presentation
C2C VOLUNTEER ORIENTATION
Presentation
LAYOUT ORGANIZATION
Presentation
TALK ABOUT DYS TEACHER-TEACHER
Presentation
TALK ABOUT DYS WITH TEACHER
Presentation
ESSENTIAL OILS PRESENTATION
Presentation
ANCIENT EGYPT FOR KIDS PRESENTATION
Presentation
Transcript
START
Zuzanna Woda 8a
DNA - nośnik informacji genetycznej
1. Co to DNA?
8. Replikacja DNA
7. Budowa chromosomu
6. Chromosomy
5. Sekwencja DNA
4. Budowa nukleotydu
3. Budowa DNA
2. Gen
Spis treści
DNA (kwas deoksyrybonukleinowy) jest to cząsteczka, zawierająca unikalną dla każdego człowieka, informację genetyczną, czyli przekazywaną dziedzicznie informację dotycząca struktury białek budujących organizm.
1. Co to DNA?
Gen to odcinek DNA. Każdy z genów zawiera informacje o budowie białka. Stanowią one jedynie 2% całości DNA. Pozostałe 98% to odcinki, które nie kodują żadnych cech. Część z tych odcinków reguluje odczytywanie informacji zawartej w genach. Istnieją też fragmenty DNA, których funkcje są nieznane.
2. Gen
DNA znajduje się w jądrze komórkowym. Składa się z mniejszych jednostek - nukleotydów. Połączone szeregowo nukleotydy tworzą nić. Jedna cząsteczka DNA składa się z dwóch nici. Są one ułożone równolegle i spiralnie skręcone wokół własnej osi. Taka postać cząsteczki DNA nazywana jest podwójną helisą.
3. Budowa DNA
Zasady azotowe z leżących naprzeciw siebie nici tworzą zawsze ściśle określone pary. To dopasowanie nosi nazwę komplementarności zasad.Adenina (A) zawsze łączy się z tyminą (T), a cytozyna (C) z guaniną (G).
Pojedynczy nukleotyd tworzą:
- Deoksyryboza - cukier
- Reszta kwasu fosforowego
- Jedna z czterech zasad azotowych: adenina (A), tymina(T), cytozyna (C) lub guanina (G)
4. Budowa nukleotydu
W nici DNA nukleotydy są połączone w ściśle określonej kolejności, którą nazywamy sekwencją DNA. Od tej sekwencji zależą cechy organizmu.
5. Sekwencja DNA
Wyróżnia się dwa rodzaje chromosomów płci, zwanych chromosomem X i chromosomem Y.Kobiety posiadają dwa chromosomy X (XX). Natomiast mężczyźni posiadają chromosom X oraz chromosom Y (XY).
W jednej komórce człowieka znajdują się łącznie ponad dwa metry nici DNA. Aby zmieściły się one w jądrze komórkowym, muszą być odpowiednio upakowane. Najbardziej zwartą strukturą jest chromosom.Kompletny zestaw chromosomów, charakterystyczny dla danego gatunku, nazywamy kariotypem. Kariotyp u człowieka zawiera 46 chromosomów.
6. Chromosomy
Chromosom w dzielącej się komórce składa się z połączonych ze sobą połówek - chromatyd. Każda z chromatyd zawiera jedną cząsteczkę DNA. Miejsce, w którym łączą się chromatydy nazywamy centromerem.
7. Budowa chromosomu
- Legenda do obrazka
- 1 - wolne nukleotydy
- 2 - wyjściowa nić
- 3 - nowa nić
Komórki naszego ciała co jakiś czas się dzielą. Muszą wytwarzać kopie DNA, ponieważ gdyby tego nie robiły komórki potomne miałyby o połowę mniejszą zawartość materiału genetycznego. Proces, w którym tworzy się kopia DNA nazywany jest replikacją.
8. Replikacja DNA
KONIec!
- https://zpe.gov.pl/a/dna---nosnik-informacji-genetycznej/D18yvChME
- https://flipbook.nowaera.pl/dokumenty/Flipbook/Puls-Zycia_[kl_8][pr_2018]/index.html#p=17
- https://prostowraka.pl/co-to-jest-dna/
Bibliografia