PREZENTACJA BAZY DANYCH
Maks Grad
Created on September 12, 2022
More creations to inspire you
TALK ABOUT DYS WITH TEACHER
Presentation
CIRQUE DU SOLEIL
Presentation
LAYOUT ORGANIZATION
Presentation
TALK ABOUT DYS TEACHER-TEACHER
Presentation
PRODUCT MANAGEMENT IN MOVIES & TV SHOWS
Presentation
ESSENTIAL OILS PRESENTATION
Presentation
VEGETARIANISM
Presentation
Transcript
START
BAZY DANYCHPREZENTACJA
SZBD - SYSTEM ZARZĄDZANIA BAZĄ DANYCH
typy danych
kwerendy
BAZY DANYCH
kLUCZE W TABELI(KLUCZ PODSTAWOWY I OBCY)
POJĘCIE BAZ DANYCH
SERWERY BAZODANOWE (IMPLEMENTACJE , CHARAKTERYSTYKA , WADY I ZALETY)
ETAPY TWORZENIA BAZ DANYCH
typy relacji bazy danych
Program służący do tworzenia baz danych
rELACYJNE BAZY DANYCH
wŁAŚCIWOŚCI BAZ DANYCH
FUNKCJE BAZ DANYCH
1.
POJĘCIEBAZ DANYCH
BAZY DANYCH
Baza danych to zorganizowany zbiór usystematyzowanych informacji, czyli danych, zwykle przechowywany w systemie komputerowym w formie elektronicznej. Bazą danych steruje zwykle system zarządzania bazami danych (DBMS). Dane i system DBMS oraz powiązane z nimi aplikacje razem tworzą system bazodanowy, często nazywany w skrócie bazą danych. Dane w najpopularniejszych typach baz danych stosowanych obecnie są zwykle umieszczone w wierszach i kolumnach szeregu tabel, co usprawnia przetwarzanie danych i tworzenie dotyczących ich zapytań. Dzięki temu dostęp do danych, zarządzanie i sterowanie nimi oraz ich modyfikowanie, aktualizowanie i organizowanie jest łatwiejsze. Większość baz danych wykorzystuje do zapisywania danych i tworzenia dotyczących ich zapytań język SQL (Structured Query Language, strukturalny język zapytań).
POJĘCIE BAZ DANYCH
2.
FUNKCJEBAZ DANYCH
Funkcje bazy danych Funkcje zależne od użytkownika: tworzenie baz danych i tabel dodawanie i usuwanie danych wyszukiwanie danych („zapytania”, kwerendy) czynności administracyjne Funkcje zależne od oprogramowania: zarządzanie fizycznymi zbiorami danych wykonywanie poleceń użytkownika prezentacja wyników operacji
FUNKCJE BAZY DANYCH
3.
WŁAŚCIWOŚCIBAZ DANYCH
brak anomalii wynikających ze współbieżnego dostępu do danych - w przypadku baz danych, w których w tym samym czasie korzysta wielu użytkowników.
spójność (integralność) bazy danych - jest deklarowana jako poprawność danych z punkty widzenia pewnych przyjętych kryteriów. W praktyce wyróżnia się następujące kryteria dotyczące spójności, czyli integralności danych:
część intensjonalna i ekstensjonalna bazy danych - część intensjonalna jest zbiorem definicji, które opisują strukturę bazy danych, natomiast część ekstensjonalna to zbiór danych zawartych w bazie danych.
trwałość danych - dane przechowywane w bazie danych nie są ulotne. W praktyce uznaje się, że dane w bazie danych będą przechowywane przez z góry nieokreślony okres czasu. W teorii baz danych można także wyróżnić bazy nietrwałe. Są to dane pobierane z bazy danych przez aplikacje w celu np. wydrukowania raportu, przeprowadzenia analizy itp.
właściwości baz danych
4.
RELACYJNEBAZY DANYCH
Relacyjna baza danych to rodzaj bazy danych, który pozwala przechowywać powiązane ze sobą elementy danych i zapewnia do nich dostęp. Relacyjne bazy danych są oparte na modelu relacyjnym — jest to prosty i intuicyjny sposób przedstawiania danych w tabelach. W relacyjnej bazie danych każdy wiersz tabeli jest rekordem z unikatowym identyfikatorem nazywanym kluczem. Kolumny tabeli zawierają atrybuty danych, a każdy rekord zawiera zwykle wartość dla każdego atrybutu, co ułatwia ustalenie relacji między poszczególnymi elementami rekordu.
RELACYJNE BAZY DANYCH
5.
KLUCZE W TABELI (klucz podstawowy i obcy)
KLUCZE W TABELI (KLUCZ PODSTAWOWY I OBCY)
Klucze są podstawową koncepcją w teorii relacyjnych baz danych. Zapewniają tabelom możliwość skorelowania ze sobą dwóch lub więcej tabel. Nawigacja w relacyjnej bazie danych zależy od możliwości identyfikacji określonego wiersza w tabeli za pomocą klucza głównego. Artykuł ten poświęcony będzie poświęcony teorii kluczy głównych i obcych oraz zasadom ich działania. Związek pomiędzy dwoma lub większą ilością tabel to asocjacja (w potocznym bazodanowym języku znana również jako relacja). Asocjacja jest wyrażona za pomocą wartości klucza głównego i kluczy obcych. Klucz główny - Primary Key, to kolumna lub zbiór kolumn, które w sposób unikalny definiują wiersz w danej tabeli. Klucz obcy jest kolumną lub zbiorem kolumn, który jest kluczem głównym w innej tabeli. Można powiedzieć, że klucz obcy jest kopią klucza głównego z innej tabeli. Asocjacja jest utworzona pomiędzy tabelami poprzez zaznaczenie, iż wartość z jednej tabeli, w której jest kluczem obcym, jest powiązana z wartością z innej tabeli, gdzie jest kluczem głównym. Ważne jest to, iż wartość klucza obcego nie może istnieć bez powiązania z kluczem głównym. Jeśli w tabeli pracowników mamy pole, które jest kluczem głównym w tabeli z państwami, to nie możemy wpisać w nie wartości, która nie istnieje w tabeli państw. Silnik bazy danych nie zezwoli, aby wstawić wartość klucza obcego, który nie posiada odnośnika na klucz obcy.
6.
KWERENDY
Kwerenda ułatwia wyświetlanie, dodawanie, usuwanie i zmienianie danych w bazie danych programu Access. Inne powody do korzystania z kwerend:Szybkie wyszukiwanie konkretnych danych z zastosowaniem filtrowania według określonych kryteriów (warunków) Obliczanie i podsumowywanie danych Automatyzowanie zadań związanych z zarządzaniem danymi, na przykład regularne przeglądanie najnowszych danych
Kwerenda (łac. quaerenda, ang. query, „zapytanie”) – poszukiwanie informacji w zasobie archiwum lub biblioteki. Celem kwerendy może być zarówno samo pobranie danych, jak i modyfikacje danych. Kwerendy przeprowadza się osobiście w czytelni instytucji, można skierować do niej zapytanie lub skorzystać ze zdigitalizowanych materiałów archiwalnych lub bibliotecznych online.
KWERENDY
7.
program służący do tworzeniabaz danych
program służący do tworzenia baz danych
Kilka przykładowych programów do tworzenia baz danych:
8.
typy relacjibaz danych
Relacja jeden-do-jednego W relacji jeden-do-jednego z każdym rekordem w pierwszej tabeli może być związany tylko jeden pasujący rekord w drugiej tabeli, a z każdym rekordem w drugiej tabeli może być związany tylko jeden pasujący rekord w pierwszej tabeli. Ta relacja jest nietypowa, ponieważ najczęściej informacje powiązane w ten sposób są przechowywane w jednej tabeli. Za pomocą relacji jeden-do-jednego można podzielić tabelę z wieloma polami, odizolować fragment tabeli ze względów bezpieczeństwa lub przechowywać informacje odnoszące się tylko do podzbioru tabeli głównej. Określenie takiej relacji wymaga, aby w obu tabelach było używane wspólne pole.
Relacja wiele-do-wielu Teraz przyjrzyjmy się relacji pomiędzy tabelą Produkty a tabelą Zamówienia. Jedno zamówienie może obejmować wiele produktów. Z drugiej strony jeden produkt może się znaleźć w wielu zamówieniach. Dlatego każdemu rekordowi z tabeli Zamówienia może odpowiadać wiele rekordów z tabeli Produkty. Ponadto każdemu rekordowi z tabeli Produkty może odpowiadać wiele rekordów z tabeli Zamówienia. Ta relacja to relacja wiele-do-wielu. Należy zauważyć, że aby wykryć istniejące relacje wiele-do-wielu pomiędzy tabelami, trzeba się przyjrzeć obu stronom relacji. Aby utworzyć relację wiele-do-wielu, należy utworzyć trzecią tabelę, często zwaną tabelą skrzyżowań, która rozbija relację wiele-do-wielu na dwie relacje jeden-do-wielu. Do tej trzeciej tabeli wstawia się klucze podstawowe z obu pierwotnych tabel. Skutkiem tego trzecia tabela rejestruje każde wystąpienie relacji. Tabele Zamówienia i Produkty są na przykład powiązane relacją wiele-do-wielu zdefiniowaną przez utworzenie dwóch relacji jeden-do-wielu z tabelą Szczegóły zamówień. Każde zamówienie może dotyczyć wielu produktów, a każdy produkt może występować w wielu zamówieniach.
Relacja jeden-do-wielu Użyjmy przykładu bazy danych do śledzenia zamówień, która zawiera tabelę Klienci i tabelę Zamówienia. Klient może złożyć dowolną liczbę zamówień. W związku z tym każdemu klientowi reprezentowanemu w tabeli Klienci może odpowiadać wiele zamówień reprezentowanych w tabeli Zamówienia. Relacja pomiędzy tabelą Klienci a tabelą Zamówienia to relacja jeden-do-wielu. Aby w projekcie bazy danych utworzyć relację jeden-do-wielu, należy klucz podstawowy znajdujący się po stronie „jeden” relacji dodać jako pole lub pola do tabeli po stronie „wiele” tej relacji. W tym przykładzie należy dodać nowe pole — jest to pole identyfikatora z tabeli Klienci — do tabeli Zamówienia i nadać mu nazwę Identyfikator klienta. Dzięki temu w programie Access będzie możliwe wyszukanie właściwego klienta dla każdego zamówienia za pomocą numeru identyfikacyjnego klienta.
typy relacji baz danych
8.
TYPY DANYCH
Standardowe proste typy danych:integer – liczby całkowite, float – liczby zmiennoprzecinkowe pojedynczej precyzji, double – liczby zmiennoprzecinkowe podwójnej precyzji, char – pojedynczy bajt, boolean – prawda/fałsz, string – ciąg znaków.
typy danych
9.
etapy tworzeniabaz danych
Cały proces projektowania bazy danych możemy podzielić na kilka etapów: planowanie bazy danych, tworzenie modelu konceptualnego (diagramu ERD), transformacja modelu konceptualnego na model relacyjny, proces normalizacji bazy danych, wybór struktur i określenie zasad dostępu do bazy danych.
etapy tworzenia baz danych
10.
system zarzadzania bazą danychszbd
Przykładem SZBD może być MySql.
system zarządzania bazą danych szbd
System zarządzania bazą danych, SZBD – oprogramowanie bądź system informatyczny służący do zarządzania bazą danych. System zarządzania bazą danych może być również serwerem bazy danych lub też może udostępniać bazę danych lokalnie – na określonym komputerze.
11.
serwery bazodanowe (implementacje, charakterystyka , wady i zalety)
Zalety serwera MySQL bardzo szybki, nadający się do obsługi często odwiedzanych stron WWWmałe wymagania sprzętowedarmowy i nielimitowany Wady serwera MySQL transakcje wymagają korzystania z silnika bazodanowego InnoDB licencja GPL uniemożliwia sprzedaż produktów, których działanie jest powiazane z serwerem MySQL
Zalety i wady serwera SQL
Do najpopularniejszych serwerów bazodanowych należą: SQL Server firmy Microsoft Oracle Database firmy Oracle MySQL — produkt powstały jako open source PostgreSQL — darmowy serwer baz danych powstały na Uniwersytecie Kalifornijskim DB2 firmy IBM InterBase firmy Borland
serwer bazodanowy [serwer SQL] to urządzenie (lub oprogramowanie) dedykowane do utrzymywania bazy danych dla strony internetowej lub aplikacji działającej na innym serwerze. Istnieją różne typy serwerów bazodanowych, na przykład: MySQL, MS SQL, PostgreSQL, Oracle, DB2, Informix.
SERWERY BAZODANOWE (IMPLEMENTACJE, CHARAKTERYSTYKA , WADY I ZALETY)
PREZENTACJĘ WYKONAŁ : MAKS.G
DZIĘKUJE ZA UWAGĘ