Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

oprac. Dominika Koźlak

Wiedza o społeczeństwie - klasa 8

Rodzina jako najważniejsza grupa społeczna

NaCoBeZu - Uczeń:

  • Wie, jaką rolę w społeczeństwie odgrywa rodzina.
  • Potrafi wymienić wartości ważne dla rodziny.
  • Opisuje rodzinę jako grupę społeczną.
  • Wie, czym są rodziny dwupokoleniowe i wielopokoleniowe; rozumie, na czym polega rola rodziców i osób starszych.
  • Potrafi wymienić akty prawne, które opisują rodzinę.
  • Zna prawa i obowiązki rodziców i dzieci.
Z Konstytucji RP
Rodzina jest pierwszą grupą społeczną, z którą mamy kontakt.Tutaj uczymy się, wychowujemy, zdobywamy wiedzę i kształtujemy umiejętności, które są niezbędne do dalszego rozwoju. Rodzina zaspokaja potrzeby materialne oraz emocjonalne swoich członków, daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego podlega szczególnej ochronie prawnej ze strony polskiego państwa (Konstytucja RP).

Wszystko zaczyna się w rodzinie

+Info

Cechy rodziny

Rodzina jako szczególna grupa społeczna

Rodzina jest grupą małą, formalną i pierwotną. Między jej członkami tworzą się trwałe relacje wynikające ze wspólnego pochodzenia i zamieszkiwania. W rodzinie przebiega bardzo intensywny proces socjalizacji. Przez kontakt z rodzicami i rodzeństwem uczymy się norm i zasad życia społecznego. Przekazuje wartości, tradycje rodzinne, narodowe i religijne. Gwaratuje ciągłość pokoleń przez wydawanie na świat potomstwa.

+Info

Typy rodzin

Współczesne typy rodzin

W Polsce najczęściej występują rodziny dwupokoleniowe oraz wielopokoleniowe. Współcześnie wykształciło się dużo odmian rodziny.

Prawa rodzicielskie - prawa rodziców pozwalające im wychowywać dziecko. Są równe dla matki i ojca.
W rodzinie zawiązują się silne więzi osobiste oparte na miłości, akceptacji, bliskości i poczuciu bezpieczeństwa. Rodzicom przysługuje władza rodzicielska, czyli uprawnienia, które mają wobec dziecka, służące jego wychowaniu. W szczególnych przypadkach, gdy rodice nie są w stanie dobrze wywiązywać się ze swoich obowiązków i zapewnić bezpieczeństwa dzieciom, mogą zostać im ograniczone lub odebrane prawa rodzicielskie. Z relacjami rodzinnymi łączy się także pojęcie pokrewieństwa. Wyróżnia się pokrewieństwo w lini prostej (dziadek, ojciec, syn) oraz bocznej (brat, siostra, wuj, stryj, ciotka). Więzi oparte na pokrewieństwie są widoczne w rodzinach wielopokoleniowych, gdzie dużą rolę odgrywają osoby starsze. W takich rodzinach starsze pokolenia przekazują młodszym historię, zwyczaje i tradycje rodzinne oraz patriotyzm i poczucie tożsamości narodowej. Często dziadkowie uczestniczą w wychowywaniu dzieci.

Więzi rodzinne, rola rodziców i osób starszych

Prawa i obowiązki rodziców i dzieci

Obecna sytuacja dzieci w rodzinie jest usystematyzowana prawnie. Do XX w. dziecko nie miało specjalnych praw i było traktowane jako "materiał" na dorosłego, nie jak osoba mająca prawa i wymagająca troski. Rodzice i dzieci mają wobec siebie prawa i obowiązki.

Rodzina

Problemy rodzin

Ćwiczenia

Wartości rodzinne

Dziękuję za uwagę!