HARMONY UNIVERSITY THESIS
monkiba1
Created on September 6, 2022
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
INTRO INNOVATE
Presentation
FALL ZINE 2018
Presentation
BRANCHES OF U.S. GOVERNMENT
Presentation
QUOTE OF THE WEEK ACTIVITY - 10 WEEKS
Presentation
MASTER'S THESIS ENGLISH
Presentation
SPANISH: PARTES DE LA CASA WITH REVIEW
Presentation
PRIVATE TOUR IN SÃO PAULO
Presentation
Transcript
Alkoholowy Zespół Płodowy
Alkoholowy zespół płodowy
Słownik psychologiczny, A.S.Reber.- Wydawnictwo Naukowe Scholar Sp. z o.o., Warszawa 2001, s.
DEFINICJAzestaw anomalnych cech rozwojowych płodu, wynikających ze spożywania alkoholu przez matkę w czasie ciąży. Wysoki poziom alkoholu we krwi w połączeniu z ogólnie obniżonym poziomem normalnych substancji odżywczych może powodować jeden z wielu lub wszystkie deficyty anatomiczne i psychologiczne.
https://kosmetologa.pl/choroby/alkoholowy-zespol-plodowy-fas.html
Płodowy zespół alkoholowy jest tak poważną chorobą, że na całym świecie 9 września obchodzi się Światowy Dzień FAS. W wielu krajach o godzinie 9:09 zaczynają bić dzwony, a ludzie gromadzą się aby szerzyć wiedzę na ten temat. Pierwszy Światowy Dzień FAS był obchodzony 9 września 1999 roku. Tak wybrano ten dzień (niemal same cyfry 9 w dacie), aby ludzie pamiętali, że w ciągu 9 miesięcy ciężarna kobieta powinna powstrzymać się od spożywania alkoholu nawet w małych ilościach.
Alkoholowy Zespół Płodowy
Zespół FAS objawy
Oznaki i objawy alkoholowego zespołu płodowego mogą obejmować dowolną mieszankę wad fizycznych, niepełnosprawności intelektualnej lub poznawczej oraz problemów z funkcjonowaniem i radzeniem sobie w życiu codziennym.
Wady fizyczne obejmują:
Zespół FAS objawy
- charakterystyczne rysy twarzy: małe oczy, wyjątkowa cienka górna warga, krótki zadarty nos i gładka powierzchnia skóry między nosem a górną wargą, deformacje stawów, kończyn i palców, powolny wzrost, zarówno przed, jak i po urodzeniu problemy ze wzrokiem lub słuchem, mały obwód głowy i rozmiar mózgu, wady serca, problemy z nerkami i kośćmi.
https://kosmetologa.pl/choroby/alkoholowy-zespol-plodowy-fas.html
Cechy charakterystyczne
– nadpobudliwość, zachowania agresywne,
– problemy z myśleniem przyczynowo-skutkowym.
– skłonność do nałogów, depresji,
– słabe zdolności adaptacyjne, przewidywania,
– problemy z odróżnieniem świata rzeczywistego od nierealnego,
Zaburzenia neurologiczne i psychiczne
– trudności w kontaktach społecznych, niedostosowanie społeczne,
– problemy z rozumieniem pojęć abstrakcyjnych,
– nadpobudliwość, zachowania agresywne,
– trudności w nauce,
– problemy z koncentracją i pamięcią u dzieci,
– opóźniony rozwój mowy oraz ograniczony zasób słów,
– niski iloraz inteligencji, opóźnienie umysłowe,
https://kosmetologa.pl/choroby/alkoholowy-zespol-plodowy-fas.html
Alkohol a mózg
Badania udowadniają, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu możliwa do spożycia przez kobietę ciężarną. Już jednorazowe spożycie alkoholu w I trymestrze ciąży wystarczy, by trwale uszkodzić rozwijający się płód. Konsekwencją działania alkoholu na mózg jest samounicestwienie się komórek nerwowych. Mózg jest najbardziej wrażliwą strukturą na etanol, zwłaszcza w momencie intensywnego rozwoju. Zjawisko to ma miejsce podczas rozwoju prenatalnego, a trwa do wczesnego dzieciństwa.Spożywanie alkoholu przez kobiety ciężarne działa bezpośrednio na komórki organizmu płodu, powodując ich śmierć. Utrudniony zostaje również transport aminokwasów, ważnych składników białek, a także glukozy, źródła energii dla komórek. Łożysko staje się gorzej ukrwione, a więc dochodzi do niedotlenienia płodu.
https://www.spzoz.wroc.pl/aktualnosci/288-fas-choroba-ktorej-mozna-uniknac
Czy można powiedzieć, że kiedy ciężarna kobieta wypija lampkę wina, to jej dziecko wypija tyle samo?
Wypija tyle samo, ale konsekwencje są o wiele groźniejsze, bo płód nie potrafi obronić się przed trucizną. Płód tę przysłowiową lampkę wina trawi trzy dni. Wszystko co mama zjada czy wypije trafia do płodu przez łożysko.
Aby móc skutecznie przeciwdziałać negatywnym konsekwencjom alkoholowego zespołu płodowego, niezwykle ważna jest jak najszybsza diagnoza i wdrożenie terapii oraz odpowiedniego leczenia. Diagnoza Diagnoza FAS stawiana jest w oparciu o poniższe kryteria diagnostyczne:
Diagnoza
- charakterystyczne rysy twarzy (małe oczodoły, krótki nos, wąska górna warga, mała szczęka), - potwierdzone w wywiadzie picie alkoholu przez matkę w trakcie ciąży.
- opóźniony wzrost w okresie przed i po urodzeniu, - uszkodzenia w obrębie układu nerwowego (niedorozwój umysłowy, - zaburzenia zachowania, - trudności w uczeniu się),
https://kosmetologa.pl/choroby/alkoholowy-zespol-plodowy-fas.html
Nie ma żadnego lekarstwa na FAS. Powstałe wady fizyczne i psychiczne utrzymują się przez całe życie. Można jednak poprawić jakość życia dziecka poprzez wczesne rozpoznanie problemu. Dzięki temu posyła się je do specjalnych klas edukacyjnych, gdzie otrzymuje pomoc adekwatną do aktualnego stanu zdrowia. Mają tym samym większe szanse na osiągnięcie pełnego dla siebie potencjału rozwojowego. Pomocna jest również fizjoterapia, zwłaszcza z mocno rozwiniętą integracja sensoryczną.
Leczenie
https://avigon.pl/obszary-wsparcia/fas
Osoby dorosłe, u których zdiagnozowany został FAS, często mają trudności z nawiązywaniem trwałych relacji interpersonalnych. Zazwyczaj mają problem z adaptacją do nowych warunków, w związku z czym źle znoszą wszelkiego rodzaju zmiany. Osoby z FAS gorzej radzą sobie z dostosowywaniem się do norm panujących w społeczeństwie oraz rozwiązywaniem problemów dnia codziennego. W przypadku niepowodzeń mają tendencję do szybkiego zniechęcania się i nie podejmowania dalszych prób przezwyciężenia trudności. Są to często osoby, u których występuje niska motywacja do działania, dlatego wykonują zadania znacznie poniżej własnych możliwości. Mają również problem z pojęciami abstrakcyjnymi, co znacznie utrudnia im codziennie funkcjonowanie. Osoby z FAS mogą być podatne na przemoc emocjonalną oraz fizyczną, dlatego niezwykle ważne jest, aby mogły liczyć na wsparcie ze strony bliskich osób. W zależności od stopnia zaawansowania deficytów rozwojowych osoby dorosłe z FAS, mogą wymagać znacznej opieki ze strony innych ludzi.
Zespół FAS u dorosłych
Literatura dostępna w naszej Bibliotece
Dziękuję za uwagę
oprac. M.Bałazy