Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people create interactive content in Genially

Check out what others have designed:

Transcript

Start

Zabytek z wieku XIX - cmentarz ewangelicko - augsburski

Cmentarz w Kuźniczce

Skrytka Geocaching Polska

Województwo wielkopolskie - położenie gminy Wieleń

Cmentarz, który widzisz, usytuowany jest obok małej wsi Kuźniczka położonej nad rzeczką Bukówką na skraju Puszczy nad Drawą w gminie Wieleń, w powiecie czarnkowsko - trzcianeckim w województwie wielkopolskim.

Źródło

Natomiast w pierwszej połowie XX wieku, bo w 1925 roku w 39 domach we wsi odnotowano 220 protestantów, 1 katolika i 4 ateistów.

W drugiej połowie XVI wieku odnaleziono wzmianki o kuźnicy - Hamer Blessi - na terenie dzisiejszej wsi Kuźniczka. Ostatecznie w XIX wieku wieś, nazywana wtedy Hamernia, położona nad strumykiem Hamerką (dziś Bukówką) liczyła 29 domów, w których żyło 254 ewangelików, 3 katolików i 35 analfabetów.

Dlaczego powstał tu cmentarz ewangelicko - augsburski?

1824

1887

1892

Wskaż datę najstarszej płyty nagrobnej na tym cmentarzu.

Dbamy o nasze lokalne dziedzictwo

O miejsce pochówku dawnych osadników zadbali mieszkańcy wsi Kuźniczka, którzy w roku 2016, z inicjatywy ówczesnego sołtysa pana Andrzeja Skowrońskiego i jego żony pani Danuty powycinali krzaki, uprzątnęli gałęzie, zagrabili teren. Nadal co roku mieszkańcy porządkują teren zabytkowego cmentarza.

Bardzo dobrze!

Dalej

....................................................

...................................................

Obiekty zabytkowe w Kuźniczce

Nieopodal cmentarza we wsi Kuźniczka znajduje się zabytkowy dom mieszkalny nr 2 z początku XX wieku, w którym dawniej mieściła się szkoła.

W dawnym domie modlitwy obecnie mieści się kaplica.

....................................................

...................................................

Obiekty zabytkowe w Kuźniczce

Źródło

Na terenie wsi w 1563 roku działała kuźnia - Hamer Blessi, gdzie podatek był płacony od młynów i przez rzemieślników. Ponadto tutejszy staw młyński był bogaty w szczupaki, karasie i okonie. Nazwa rzeki Bukówki pochodzi zaś od młyna i osady Buczek, które istniały niedaleko dzisiejszej Kuźniczki. Właściciele Wielenia około 1700 roku otworzyli w tym miescu folwark zwany Kottenhammer. Kolejna kuźnia została założona w 1610 roku na miejscu zwanym Czarna Góra ze względu na złoża rudy darniowej, które niestety szybko się wyczerpały. W 1660 roku założono na Bukówce nowy młyn na wschodniej stronie wsi przy tzw. moście kanałowym, a w 1795 otwarto kolejny 2 km poniżej Kuźnczki. Z 1689 roku pochodzą wzmianki o młynie nad strumieniem Zdrój. Niestety z uwagi na regulację Bukówki w 1900 roku staw młyński w Kuźniczce został spuszczony a młyn zamknięty.

...................................................

Dawniej w Kuźniczce

....................................................

...................................................

....................................................

Start

  • autorki projektu: Renata Federowicz i Hanna Wojciechowska
  • mapa z https://pl.wikipedia.org;
  • zdjęcie w tle wykonane przez Jakuba Łukomskiego - ucznia Szkoły Podstawowej
  • im. H. Sienkiewicza w Dzierżążnie Wielkim
  • informacje z z piblikacji Krzysztofa Bogdanowicza: Wypoczynek nad wodą w gminie Wieleń. Przewodnik turystyczny.; wydawca: Fundacja Centrum Aktywności Obywatelskiej i Wydawnictwo Kresy Zachodnie; wydanie I, Szydłowo 2020.; i wywiadu z p. Agnieszką Caban (mieszkanką Kuźniczki)

Dziękujemy!

Zapraszamy do kolejnych skrytek w gminie Wieleń