Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
e.kilian
Created on July 5, 2022
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Przjdź dalej
Czy już wiesz jak nazywa się to miejsce?
Zabytkowy kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego kryje w swoim wnętrzu liczące setki lat wizerunki (płaskorzeźby naturalnej wielkości) byłych właścicieli okolicznych dóbr i majątków wielkich rodów niemieckich.Wybudowany jako rodowa kaplica rodziny hrabiowskiej – von Stillfried w XIX wieku w latach 1865-1866, został przebudowany w stylu neogotyckim przez hrabinę Karolinę von Wimmersberg z domu von Mettich i Mohr. Położony na terenie parku przypałacowego, na wzniesieniu zwanym Świętą bądź Maślaną Górą.
Upamiętnione w kamieniu
Dalej
O kościele i pasji właściela dóbr
zobacz ukryte informacje
Kościół w stylu neogotyckim prawdopodobnie zaprojektował Karl Lüdeck. To 5-nawowa budowla, oskarpowana, z wydłużonym prezbiterium i prawie kwadratową nawą. Obok kościoła wybudowano budynek połączony z nim galerią. Miały w nim mieszkać siostry szarytki z Nysy, w późniejszym czasie służył jako plebania. Wewnątrz znajduje się dwadzieścia oryginalnych tablic epitafijnych pochodzących z XVI i XVII w., ponownie polichromowanych w XIX w. Hrabia Rudolf von Stillfried był znany z kolekcjonowania płyt nagrobnych swoich przodków i krewnych, i właśnie w tym celu zbudował neogotycką, murowaną z cegły kaplicę, w której umieszczał swoje eksponaty przywiezione m.in. z Bożygniewa, Imbramowic, Lutyni i Prus. Hrabia Rudolf von Stillfried był znany z kolekcjonowania płyt nagrobnych swoich przodków i krewnych, i właśnie w tym celu zbudował neogotycką, murowaną z cegły kaplicę, w której umieszczał swoje eksponaty przywiezione m.in. z Bożygniewa, Imbramowic, Lutyni i Prus.
dalej
Więcej o historii, tajemnicach rodu, badaniach archeologicznych w filmie Joanny Lamparskiej z cyklu Tajemnice Dolnego Śląska
Z liter ułóż nazwę miejsca o którym mowa w zagadce
Dolnośląska BIblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu Oprac. Edyta Kilian
- płyty nagroben wewnątrz kościoła
view
- płyty nagrobne zewnętrzne
Zobacz na stronie polska-org.pl:
Kon QR - galeria z opisami przedstawionych na płytach osób
Galeria