Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

Креативні та сучасні стратегії формування читацької компетентності

щоденні 5

ЛІТЕРАТУРА В 3D

МОТИВАТОРИ ДО ЧИТАННЯ

wow-ефект

ФОРМУЄМО ЧИТАЦЬКУ КОМПЕТЕНТНІСТЬ

Дізнаємося більше

Є три види читачів: перший – це той, хто насолоджується, не розмірковуючи, другий – хто судить, не насолоджуючись, і третій, серединний – хто судить, насолоджуючись, і, насолоджуючись, розмірковує. Саме останній і відновлює твір знову. Й. Гетеt

Як допомогти дитині полюбити читати?

Читацька компетентність – це не лише навичка власне читання, а уміння та навички, знання й цінності, завдяки яким людина може шукати інформацію для вирішення пізнавальних завдань. Читацька компетентність учнів виявляється у: сформованості читацької навички; розумінні текстів різних тем і жанрів; літературній обізнаності відповідно до віку; вмінні давати особистісну оцінку прочитаному.

Як допомогти дитині полюбити читати?

ITLE HERE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit

TITLE HERE

01

02

03

ДОЗВОЛЯЙТЕ

ЗАПРОПОНУЙТЕ

05

06

07

ОРГАНІЗОВУЙТЕ

СТВОРЮЙТЕ

ВИКОРИСТОВУЙТЕ

ОБГОВОРЮЙТЕ

ЗНІМАЙТЕ

04

Обговорюйте книги, які прочитали, учіть дитину не просто проходити сторінку за сторінкою, а й усвідомлювати та аналізувати прочитане. Створіть читацький щоденник.

Дозвольте дітям самостійно обирати книги, будь-то комікси, ілюстровані книжки, фентезі тощо. Нехай вони мають вільний доступ до бібліотеки і знають, що завжди можна обрати книжку до настрою. Слідкуйте, аби книжкова полиця постійно поповнювалася новими історіями.

Запропонуйте дітям прочитати книжку перед переглядом екранізації.

Знімайте міні-фільм/мультфільм за прочитаною книгою.

Організовуйте читацький квест, цікавий челендж тощо.

Створюйте разом з дітьми власні книги.

Використовуйте у своїй роботі різноманітні креативні та сучасні стратегії формування навичок читання, інструменти. Експерементуйте.

2

Lorem ipsum dolor sit amet consecteteur.

ЩОДЕННІ 5

Модель «Щоденні 5» розроблена з метою навчити учнів розвивати власну витривалість та самостійність під час виконання кожного з її компонентів. Це забезпечує активну участь дітей у читанні та письмі упродовж тривалого часу.

+ info

TITLE HERE

Lorem ipsum dolor sit amet consecteteur.

ПИСЬМО ДЛЯСЕБЕ

ЧИТАННЯ ДЛЯКОГОСЬ

РОБОТА ЗІСЛОВАМИ

ЧИТАННЯ ДЛЯСЕБЕ

СЛУХАННЯ

ТИСНИ

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit justo viverra, orci nibh luctus ut cum varius nulla. Egestas conubia volutpat nostra primis urna sodales cursus eleifend, fames ultricies fusce venenatis dapibus erat penatibus.

«Письмо для себе» має на меті навчити учнів вільно висловлювати власні думки. Учні: пишуть вільно на самостійно обрану тему на аркушах, в зошитах чи у щоденнику вражень; за бажанням використовують приладдя (олівці, фломастери, кольорові ручки), можуть малювати і прикрашати наліпками. Першокласники розпочинають таку роботу з малюнків на обрану тему і поступово, вивчаючи літери, підписують свої малюнки так, як хочуть (друкованими чи писаними літерами). Учитель: добирає теми, які стосуються власного досвіду дітей; не оцінює, не критикує твори учнів; не обмежує обсягу тексту; визначає час для написання тексту; допомагає учням обирати тему, тренувати витривалість, підписувати малюнки (за бажанням дітей).

«Читання для себе» – це перший компонент стратегії та основа для розвитку самостійних читачів. Учні: самостійно обирають книжку (текст) для читання; читають упродовж визначеного часу (5 –15 хвилин); виконують завдання для перевірки розуміння й усвідомлення прочитаного. Учитель: допомагає учням обирати книжку, тренувати витривалість; працює індивідуально чи з групою дітей.

«Читання для когось» має на меті збільшення кількості прочитаних книжок або текстів, формування навичок спілкування та співпраці. Учні: об’єднуються в пари і разом читають книжки (тексти, підручник); виконують завдання на розуміння та усвідомлення прочитаного, які пропонує учитель. Учитель: готує тексти (книжки) для читання; об'єднує дітей у пари; визначає час для читання; готує завдання для роботи над усвідомленням прочитанного; працює з дітьми індивідуально чи в малій групі.

«Слухання» формує навички аудіювання, вчить інтонуванню та артистичності. Учні: слухають учителя, друга чи аудіофайли; виконують завдання на розуміння та інтерпретацію прослуханого, які готує вчитель. Учитель: готує матеріал для слухання (сюжетні твори, аудіозаписи); готує завдання для роботи над усвідомленням почутого; готує матеріали для роботи після слухання; працює з дітьми індивідуально чи в малій групі.

«Робота зі словами» - цей компонент навчає дітей використовувати слова в різних ситуаціях. Учні: тренуються писати слова, сполучення слів; навчаються пояснювати значення слів, добирати слова на задану тему, практично ознайомлюються із синонімами, антонімами, практикуються у вживанні нових слів у письмовому мовленні; прописують, викладають, виліплюють, розфарбовують слова тощо. Учитель: добирає слова і тексти для роботи; добирає матеріали й завдання; готує словники; розміщує слова на «стіні слів»; працює з дітьми індивідуально чи в малій групі.

ЛІТЕРАТУРА В 3D

Творчість – це завжди ризик. Творчі люди – хоробрі. Вони не бояться бути не схожими на інших. Вони ризикують і створюють те, чого раніше не було. Ошо

ЛЕПБУК

ПАНТБУК

ЛЕПОРЕЛЛО

АНТИБУК

ФЛЕШБУК

ТРЕВЕЛБУК

МУДБОРД

КНИЖКОВА ІНСТАЛЯЦІЯ

РОЗКАДРУВАННЯ

Книжкова інсталяція (від англійського слова to install - встановлювати) - технічний аспект її виготовлення: не малювати, не писати, а саме встановлювати, складати з окремих частин. Основоположниками є авангардисти початку ХХ ст., зокрема Марсель Дюшан. Елементами можуть бути різні об’єкти, включаючи предмети, малюнки, звук, віртуальну реальність, інтернет. Якщо говорити про книжкову інсталяцію, то це просторова композиція, створена з книжкових видань, різних матеріалів та форм.

Антибук (поняття походить від двох слів: «анти» – не, «бук» – книга). Іншими словами, НЕ-КНИГА! Є кілька варіантів антибуків. Наприклад, фальшиві обкладинки (на книги, яких не існує), хуліганські паперові календарі на письмовий стіл (щоб не сумувати на роботі), позитивні оголошення (подарувати гарний настрій, легкість, надати оптимізму у найбільш сірий день). https://bogosvyatska.com/2019/03/03/%D1%89%D0%BE-%D1%82%D0%B0%D0%BA%D0%B5-%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%B1%D1%83%D0%BA%D0%B8/

Розкадрування (англ. Story-board) – представлен­ня сценарію у вигляді послідовності кадрів. Є робочою схемою майбутнього фільму, що пропонує різні схеми, на­віть малюнки, креслення, із зо­браженням кадрів, місця, руху камери, а також вказівки щодо звуку (шуми, музика, голос за кадром, діалоги тощо). Розкадрування – це продумування сюжету за допомогою ключових кадрів. А ключові кадри – це кадри, які відображають зміну плану або дії. Всі інші кадри між ними називаються проміжними.

Тревелбук (travelbook) - книга подорожі, а точніше, вражень від подорожей створена своїми руками. Це чимось схоже на скрапбукінг. Проте у цій книзі збираються усі речі, що нагадують про сюжет.

Лепбук (з англійської «лепбук» (lapbook) означає «наколінна книга» (lap – коліна, book – книга)) - підсумковий результат спільної роботи з дітьми відповідно до теми, яка вивчається. Цей прийом сприяє художньо-естетичному розвитку дитини, забезпечує ігрову, пізнавальну, дослідницьку та творчу активність учнів і є фінальним етапом при вивченні певної теми. Дитина, вивчивши тему, може оформити отримані знання у вигляді інтерактивної папки, у якій можуть бути: - кишеньки різної форми та розміру (також у вигляді книжечки чи «гармошки»); - конвертики; - віконця; - дверцята; - стрілки; - карточки; - елементи, які можна витягувати; - елементи, які повертаються навколо своєї осі; - пазли. https://naurok.com.ua/post/metod-lapbook-yaskravo-tvorcho-piznavalno

Лепорелло - книжка-гармошка, книжка-розкладачка. Етимологія терміна походить від імені слуги Дон-Жуана, героя однойменної опери Моцарта. На сцені Лепорелло показує закоханій у Дон-Жуана дамі список любовних перемог свого господаря, закарбований на аркушах складеного гармошкою записника. Імен жінок тут багато – і маленька книжечка несподівано і весело розкладається у величезне простирадло.

Флешбук - книжковий флешмоб в Інтернеті. Це може бути розміщення фрагментів текстів видань у соціальних мережах, створення там само уривків з улюблених книг, ознайомлення з ними друзів і передплатників сторінки з наведенням цитат, ілюстрацій, особистих думок та іншої інформації. Тобто флешбук – це презентація або знайомство з цікавими книгами за допомогою цитат, ілюстрацій, особистих переживань та іншої інформації про книгу.

Пантбук – намальована книга. Пантбук – це спеціальний прийом, що полегшує запам’ятовування матеріалу і значно збільшує обсяг сприйняття інформації шляхом утворення асоціацій. https://naurok.com.ua/prezentaciya-pantbuk-do-kazki-oh-210860.html https://vseosvita.ua/library/vcitelu-nus-prezentacia-idea-vikoristannna-pantbuka-v-pocatkovij-skoli-nus-474943.html

Мудборд, або дошка настрою. Нагадує колаж, але, на відміну від нього, працює не з ідеями, а зі спонтанними проявами емоцій. Іншими словами, дошка настрою – емоційний портрет теми або аркуш «з настроєм», який включає в себе: фотографії, ілюстрації, кольорові тексти, написи, фіксацію настрою і почуттів. Креативно створений мудборд відображає атмосферу прочитаного твору, відтворює почуття, які діти хочуть запам’ятати про автора і персонажів. https://vseosvita.ua/library/zaokhochennia-uchniv-do-chytannia-564060.html

МОТИВАТОРИ ДО ЧИТАННЯ

ЗАКЛАДКИ-РОЗМАЛЬОВКИ

ЗАКЛАДКИ З ЦИТАТАМИ

У КНИЖЕЧКУ НА ЗГАДКУ - ЗРОБИМО ЗАКЛАДКУ

Мотиватором читання художніх творів є особистість учителя, який сам любить читати, захоплено ділиться враженням прочитаного з учнями, який при нагоді наводить приклади ситуацій, описаних у творі, для аргументації свого твердження.

Підготуйте різнокольорові закладки-мотиватори. На кожній із них створіть надихаючий вислів, що веде за собою і створює позитивну мотивацію до читання. Розташуйте їх у куточку для книг. Нехай діти вибирають їх і користуються, відкриваючи разом з книгами нові світи!

Завдання (за вибором): 1) за допомогою сервісу Canva (https://www.canva.com/uk_ua/stvoryty/zakladky/) створіть закладку для книжки та розташуйте її за покликанням http://linoit.com/users/fedonchykn/canvases/%D0%97%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BC%D0%BE%20%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D1%83%20 2) перейдіть за покликанням https://bogosvyatska.com/2021/01/14/20-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BA-%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%BA-%D0%B7-%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE-%D1%87/ виберіть шаблон однієї із закладок. Роздрукуйте та розфарбуйте її. Фото закладки розташуйте за покликанням http://linoit.com/users/fedonchykn/canvases/%D0%97%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BC%D0%BE%20%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D1%83%20

На початку навчального року запропонуйте дітям обрати закладку та розфарбувати її улюбленими кольорами.

WOW-ефект

Читацький щоденник

Читацький челендж

Екранізація прочитаного

Створення коміксів

Магічна куля

Діаграма відкритого розуму

Тату персонажа

Книжковий челендж "Літо"

Сила Чотирьох

Що ти спакував?

Читацький квест

Таймлайн часу

Створення обкладинки книги

Селфі персонажа

Топ-3 сцени твору

Творець коміксів

Картограф

Супершвидкий переказ

Переказ веселки

Зоряний план переказу

Не всі діти люблять читати, але всіх можна спробувати зацікавити читанням. У НУШ вміння читати і розуміти прочитане є наскрізним умінням для всіх ключових компетентностей.

https://naurok.com.ua/chitackiy-schodennik-dlya-uchniv-pochatkovih-klasiv-274599.html Читацький щоденник для учнів початкових класівЧитацький щоденик. Простий у використанні. Складається "гармошкою". Можна безкінечно додавати листки і...Naurok

http://bdzhilky.blogspot.com/2017/10/chytackyj-chelendzh.html

Зліпіть з пластиліну головних героїв і створіть свій мультфільм з програмою Claymation Studso.

Візуально відобразіть інформацію про літературного персонажу, додаючи символи, зображення у порожній контур голови.

Напишіть про одного із героїв твору, який ви прочитали. Що він робить зараз? Як зміниться його життя через 20 років?

Створіть комікси до творів за допомогою програм Write Comics, Witty Comics Pixton, Canva.

У новому році ми традиційно обіцяємо собі прочитати 20, 50 чи навіть 100 книжок. Щоб втілити цей план у реальність, пропонуємо долучитися до челенджу. Ви повинні виконувати літературні завдання (на власний розсуд), які урізноманітнять ваш читацький досвід і надихатимуть читати ще більше. Головна ідея челенджу — просто весело провести час та дізнатись корисну інформацію. Переходимо за покликанням https://trello.com/invite/b/YaKzMcKw/87dfb396bfb5b83d3fc33f2e21a42142/книжковий-челендж-літо, зручно вмощуємося та насолоджуємося читанням з філіжанкою кави.

У кожному творі або історії повинно бути чотири частини: персонажі, обставини, конфлікт, розв’язка. Персонажі (хто?) Обставини (коли і де?) Конфлікт (проблема) Розв’язка (як проблема вирішується)

Зробіть вигляд, що збираєтеся приєднатися до героїв твору. Які речі вам потрібно спакувати? Уважно подумайте, адже повернутися додому вже не буде можливості! Враховуйте обстановку, сюжет та характер персонажів. Речі, які потрібно взяти: Пояснення:

Створіть обкладинку книги до прочитаного твору. На лицьовій стороні має бути заголовок, ім’я автора та зображення, що стосується твору. На зворотному боці має бути короткий підсумок, щоб зацікавити історією, і не видати фінал!

Складіть хронологію п’яти найважливіших подій (початок, середина, кінець) у творі за допомогою лінії часу. У кулі впишіть подію, а поруч поясніть, що відбувається в цей момент.

Уявіть, що ви - відомий режисер національної кіностудії імені О. Довженка та знімаєте фільм за твором, який щойно прочитали. Заповніть таблицю: Ваша улюблена сцена. Як кожна сцена може бути зображена в фільмі? Чи задоволені ви зображенням цієї сцени? Чому так або чому ні?

Намалюйте комікс до важливої події у творі, що вивчається. За допомогою бульбашок мовця поясніть, що відбувається у сцені. Напишіть детальне пояснення, чому ви обрали цю сцену і чому вона така важлива для твору.

Намалюйте карту місцевості твору, який ви прочитали, і позначте спеціальними знаками найбільш важливі місця. Перелічіть важливі події, які трапляються в цьому творі.

Уявіть, що ви знайшли смартфон, що належить персонажу прочитаного твору. Зробіть два «селфі» або фотографії персонажа, створених у найбільш важливі моменти сюжету. Поясніть, у чому особливість обраних моментів.

Даний метод як інтерактивна технологія стимулює учнів до активних дій із засвоєння знань: вони знаходять потрібну інформацію, подають оригінальні ідеї, що сприяє розвиткові логіки, критичного мислення, мовленнєвих умінь.

Спираючись на те, що ви знаєте про характер персонажа, припустіть, яке зображення він чи вона могли б обрати, поясніть чому. За бажанням намалюйте тату.

За допомогою смайликів (добре, нейтрально, погано) охарактеризуйте своє ставлення до твору: оцініть початок, ставлення до персонажів, оцініть фінал (завершення), наскільки сподобався твір.

За допомогою кольорів веселки пригадайте зміст твору: Час і місце подій… Персонажі твору… Живо опишіть проблему твору… Зосередьтеся на важливих деталях… Більш улюблений момент твору – це … Фінал твору …

Перекажіть усно твір, використовуючи підказки на кожному із променів зірки: Хто? Коли? Чому? Де? Що?

ФОРМУЄМО ЧИТАЦЬКУ КОМПЕТЕНТНІСТЬ

Loremipsum

Write a title here

Subtitle here

Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in

Сприйняття та розуміння

Розширення словника

Коло читання

Літературна творчість

Особистісна мотивація

Швидкочитання

Виразність читання

Розвиток швидкості читання

Читацький інтерес

Літературні знання

Рефлексія прочитаного

Мовний апарат

Показниками читацької компетентності є: бажання дитини читати у вільний час; використовувати будь-які тексти для особистісного розвитку.

Формування кола читання (учитель заохочує учнів вести читацькі щоденники).

Розширення словникового запасу (учитель актуалізує роботу з картками та з тлумачним словником).

Розвиток літературної творчості (учитель пропонує дітям стати автором казки або вірша, придумати сценарій для відеоролика тощо).

Формування особистісної мотивації учнів (учитель веде особисті картки учнів, фіксуючи в них успіхи протягом року).

Ейдетика та швидкочитання https://www.shaleny-ravlyk.com/product/%D0%B5%D0%B9%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D1%82%D0%B0-%D1%88%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%BA%D0%BE%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-%D0%B4%D1%96%D1%82%D0%B5%D0%B9-8-9/ Безкоштовний доступ до читання та слухання книжок у мобільному додатку від Yаkaboohttps://www.yakaboo.ua/promotions/promo/index/id/5397/#:~:text=%D0%A7%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D1%83%20%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D1%83%20%D0%B4%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BA%D1%83%20Yakaboo%20%D0%B2%D1%96%D0%B4%D1%82%D0%B5%D0%BF%D0%B5%D1%80%20%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BA%D0%BE%D1%88%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B5,-Yakaboo%20%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%94%20%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BA%D0%BE%D1%88%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%B9&text=%D0%92%D1%81%D1%96%20%D0%B0%D1%83%D0%B4%D1%96%D0%BE%20%D1%82%D0%B0%20%D0%B5%2D%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B6%D0%BA%D0%B8,%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%96%D0%BA%D1%82%D0%B8%20%D0%B4%D1%96%D1%82%D0%B5%D0%B9%20%D0%B2%D1%96%D0%B4%20%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D1%96%D0%B9%20%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE. Електронні дитячі книги від видавництва Старого Лева https://starylev.com.ua/promotion/elektronni-dytyaci-knygy-bezkostovno Українські народні та авторські казки https://kazky.org.ua/ ReaderPro – програма для швидкого читання й розвитку мозку на платформі Google Play. Додаток встановлюється на смартфон чи планшет, тому навчатися швидкому читанню можна будь-де. Тренування поділені на рівні складності та інтенсивності, в ігровій формі. Інтерактивні казки

Сприйняття та розуміння текстів (учитель пропонує учням неодноразово перечитувати текст, щоразу даючи нові завдання для роботи з ним).

Виразність читання (учитель емоційно, виразно читає тексти, а потім заохочує учнів попрактикуватися, проводячи конкурси читців або інсценізації).

Розвиток швидкості читання (учитель використовує техніки, які розширюють «поле читання» - можливість охоплення зором більшої кількості символів).

Підвищення читацького інтересу (учитель використовує емоційно привабливі для дітей прийоми, наприклад, перегляд мультфільмів або фільмів за літературними творами).

Закріплення літературних знань (учитель організовує літературні ігри та свята).

Обов’язкова рефлексія прочитаного (учитель ставить запитання, дає дитині можливість дати власну оцінку тексту/герою, використовує різні вправи на перевірку розуміння тексту).

Розвиток артикуляційного апарату (учитель дає завдання зі скоромовками).

Дізнаємося більше

05

06

07

08

Lorem Ipsum

Lorem Ipsum

Lorem Ipsum

Lorem Ipsum

01

03

04

08

09

10

11

02

05

12

06

07

file:///C:/Users/%D0%9D%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BB%D1%8F/Downloads/294.pdf

https://lib.imzo.gov.ua/wa-data/public/site/books2/navchalno-metodychny-posibnyky/dlya-pedpraytsivnykiv/NUS-Chyt-komp-Staragina-Sonyashnyk.pdf

https://bogosvyatska.com/2022/04/08/%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D1%8F%D0%BA-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D1%96%D1%8F-%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BD/

https://bogosvyatska.com/2021/01/14/20-%d0%b7%d0%b0%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d0%b4%d0%be%d0%ba-%d1%80%d0%be%d0%b7%d0%bc%d0%b0%d0%bb%d1%8c%d0%be%d0%b2%d0%be%d0%ba-%d0%b7-%d1%86%d0%b8%d1%82%d0%b0%d1%82%d0%b0%d0%bc%d0%b8-%d0%bf%d1%80%d0%be-%d1%87/

https://bogosvyatska.com/2020/09/16/%d0%b7%d0%b0%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d0%b4%d0%ba%d0%b8-%d0%bc%d0%be%d1%82%d0%b8%d0%b2%d0%b0%d1%82%d0%be%d1%80%d0%b8-%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d1%87%d0%b8%d1%82%d0%b0%d1%87%d1%96%d0%b2/

https://naurok.com.ua/avtorska-rozrobka-na-temu-fragmenti-urokiv-z-vikoristannyam-strategiy-diskusiya-chitannya-z-poznachkami-mikrofon-69451.html

https://vseosvita.ua/news/kreatyvni-metodyky-chytannia-shcho-motyvuiut-ta-vykhovuiut-53146.html

https://naurok.com.ua/metodichni-rekomendaci-deyaki-metodi-strategi-ta-formi-roboti-z-tehnologi-kritichnogo-mislennya-142190.html

https://naurok.com.ua/vikoristannya-na-urokah-movi-i-literaturi-tekstiv-novo-prirodi-210329.html1%82%D0%B0%D0%BB%D1%8F/Downloads/294.pdf

https://osvitoria.media/opinions/25-sposobiv-pidsadyty-ditej-na-knyzhky/