PROIECT DIDACTIC
Autor: Greab Viorica Profesor de psihopedagogie specială Disciplina predată: Educație socială Centrul Școlar de Educație Incluzivă
Nr.2 Bistrița, România
PROIECT DIDACTIC
- Instituția: Centrul Școlar de Educație Incluzivă Nr.2 Bistrița
- Clasa: a VI-a D
- Aria curriculară: Om și Societate
- Disciplina: Educație socială
- Subiectul lecției: „Drepturile copilului”
- Unitatea de învățare: „Drepturi și responsabilități ale copilului”
- Tipul lecției: Recapitulare și sistematizare
COMPETENȚE GENERALE
1. Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viața
personală şi a diferitelor grupuri şi comunități, prin utilizarea unor
achiziții specifice domeniului social 2. Cooperarea pentru realizarea unor activități şi pentru
investigarea unor probleme specifice diferitelor grupuri şi
comunități, prin asumarea unor valori şi norme sociale şi civice 3. Participarea responsabilă la luarea deciziilor prin exercitarea
spiritului de inițiativă şi întreprinzător, respectiv prin
manifestarea unui comportament social, civic şi economic activ
Competențe specifice
1.2. Formularea unor opinii, explicații, argumente simple pentru promovarea propriilor drepturi
și responsabilități
1.3. Raportarea critică la opiniile, explicațiile și argumentele formulate de alte persoane în
contextul unor dezbateri privind asigurarea și promovarea drepturilor copilului
2.2. Identificarea, prin lucru în echipă, a unor măsuri de intervenție posibile pentru cazuri
semnalate de încălcare a drepturilor copilului sau de promovare a acestora 3.1. Exercitarea drepturilor și a responsabilităților în luarea unor decizii personale și de grup, în
condițiile respectării drepturilor celuilalt 3.2. Participarea la decizii de grup privind implicarea în promovarea și apărarea propriilor
drepturi
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1- Să precizeze drepturile fundamentale ale copilului, precum și responsabilitățile ce derivă din aceste drepturi; O2- Să identifice efectele nerespectării drepturilor copilului; O3- Să rezolve cu responsabilitate sarcinile din cadrul interacțiunilor propuse; O4- Să identifice soluții pentru copiii aflați în situații de risc; O6- Să participe cu interes la activitate;
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
Evocarea- Stabilirea câmpului lexical al cuvântului „copilărie”- Mindmap Exercițiu- joc: „Interesele copilului”-sursa Learning Apps- prof. Viorica Greab Ce-și doresc copiii? - Prezentare: „Drepturile mele”-sursa youtube, autor prof. Viorica Greab
Realizarea sensului: Identificarea titlului lecției- Rebus didactic.ro, autor prof. Viorica Greab Anunțarea titlului lecției și a obiectivelor Exerciții de fixare: „Drepturile si responsabilitățile copiilor”- Biblioteca digitală. Educație online, autor Stratulat Alina - Mihaela Identificarea Principiilor care stau la baza Convenției cu privire la drepturile copilului în Manualul digital de Educație socială, clasa a V-a, Editura Litera Rezolvarea exercițiului interactiv:„Drepturile copilului”- sursa Biblioteca digitală-Educație onlineautor Mihaela Gogu „
Realizarea sensului: Activități pe grupe:
Grupa 1: 1. Rezolvați exercițiul joc: „Drepturi și responsabilități ale copiilor”, sursa Learning Apps- autor prof. Viorica Greab
Grupa 2: Exercițiu joc de selectare a variantei corecte- „Drepturi și responsabilități ale copiilor în familie ”sursa Learning Apps- autor prof. Viorica Greab
Sarcină adaptată pentru elevii cu tulburări de învățare- Puzzle: „Drepturile copiilor pe înțelesul lor”- Sursa Biblioteca digitală- Educație online.md-autor cristinalucia58- https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=01baf909c953
Rezolvarea jocului Quzziz: „Drepturi și responsabilități ale copiilor”
Realizarea sensului
Încălcarea drepturilor copilului: vizionare videoclip și notarea formelor de abuz asupra copilului;- youtube, autor prof. Viorica Greab
Activități pe grupe:
Grupa 1: Rezolvare exercițiu joc: „Copil vesel sau copil trist?- sursa Learning Apps- autor prof. Viorica Greab
Grupa 2: Rezolvarea testului Quizziz- „Drepturile copilului”- autor prof. Viorica Greab Grupa 3: Rezolvarea testului online: „Copii în situații de risc”-autor Viorica Greab
Identificarea soluțiilor pentru copiii aflați în situații de risc-https://padlet.com/viorica_greab/oorwa1p9rplzc6bh
REFLECȚIA:
Rezolvarea testelor online, pe grupe: „Dreptul la educație” și „Drepturile copilului”- pe platforma didactic.ro, autor prof . Viorica Greab
Rezolvarea fișei de lucru- pe platforma Livesheet
Tema de casă- Test online„Dreptul la joacă și la activități recreative” Citirea și învățarea lecției din Manualul digital de Educație socială- Editura Litera, pag. 68
Extensia: Rezolvarea exercițiului joc interactiv: „Drepturile copilului”
Tipuri de activitate
- Frontală- Pe grupe - Individuală
STRATEGII DIDACTICE
Resurse procedurale:Metode și procedee: a) de comunicare orală: • expozitive: explicaţia, expunerea • conversative: conversaţia, discuţia colectivă; b) de explorare: • directă: observaţia dirijată, jocul didactic, învăţarea interactivă • indirectă: tehnici din gândirea critică:
• Brainstorming
Resurse digitale
Resurse digitale Biblioteca digitală- Educație online.md
Lecție online- „Drepturile și responsabilitățile copiilor”, autor prof. Stratulat Alina - Mihaela https://www.youtube.com/watch?v=zWbhdjpNfbw
Exercițiul interactiv:„Drepturile copilului”- autor Mihaela Gogu- https://wordwall.net/resource/897314/drepturile-copilului-by-mihaela-gogu
Puzzle-Puzzles - Drepturile copiilor pe înțelesul lor. https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=01baf909c953
Resurse digitale
Resurse create pentru lecție de autor prof. Viorica Greab https://www.mindmeister.com/1991755397- Harta mentală https://learningapps.org/13462709-Ex joc „Interesele copilului” https://youtu.be/dYjP010uWqE- Prezentare „Drepturile copilului” https://www.didactic.ro/r/husdh2- Rebus- „Drepturile copilului” https://learningapps.org/13332220- „Drepturi și responsabilități ale copilului” https://learningapps.org/display?v=pmf2srhma21- „Drepturi și responsabilități ale copiilor” https://quizizz.com/admin/quiz/5eb9b4ce0c3056001b4c330f/drepturi-%C8%99i-responsabilit%C4%83%C8%9Bi-ale-copiilor https://youtu.be/56jRf9eUBWo- „Drepturile copilului sunt fundamentate de lege”
Resurse digitale
Resurse create pentru lecție- autor prof. Viorica Greab
https://learningapps.org/display?v=pp3tii0ic21-Ex. joc: „Copil vesel sau copil trist?” https://quizizz.com/admin/quiz/5ead5f12127583001b1be5a2/drepturile-copilului https://www.didactic.ro/q/ucvwxy- Test online- Dreptul la educație https://www.didactic.ro/q/zfhnsp Test online- „Drepturile copilului” https://www.didactic.ro/q/zpotvr- Test online „Dreptul la joacă și la activități recreative” https://padlet.com/viorica_greab/oorwa1p9rplzc6bh https://www.liveworksheets.com/kp2225956pl https://learningapps.org/display?v=pnyd9pp2k20
Resurse digitale
- Manualul digital de Educație socială, clasa a V-a, Editura LITERA
Autori: Liliana
Zascheievici Nicoleta-Laura
Crețu Tamara
Manatu Elena
NedelcuMaria-Dorina
Stoica- https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Educatie%20sociala/Litera/
Resurse materiale
LaptopSmartphone Tabletă
Resurse temporale
Proiectul este conceput pe durata a două ore de curs, deoarece elevii prezintă diferite grade de tulburări de intelect, TSA, dislexie, dislalie.Timp: 2x45 min= 90 min.
Resurse umane
Elevii clasei a VI-a B- CSEI NR. 2 BISTRIȚA, ROMÂNIA
Notă: Din cauza faptului că elevii prezintă diferite forme de dizabilități de intelect, sarcinile vor fi adaptate, individualizate.
Modalități de evaluare
Forme
Evaluarea formativă - realizată cu ajutorul interacțiunilor în web 2.0. care oferă feed back instant asupra modalității de efectuare a sarcinilor. În cazul fișei de lucru se va ține cont de următorul barem:
Metode de evaluare
- Observare sistematică- Verificare curentă Verificare interactivă- Teste online, pe platforma didactic.ro Interacțiuni în web 2.0, pe platformele digitale Fișe pe platforma Liveworksheets
SCENARIU DIDACTIC
EVOCAREA- Exercițiu de spargere a gheții- Stabiliți câmpul lexical al cuvântului „copilărie”pe următorul Mindmap-Brainstorming. Click aici:
Știți cu adevărat, care sunt interesele voastre? Vă propun jocul- „Interesele copilului ”pentru a le descoperi! Click aici:
EVOCAREA
Video
Vă propun să aflați din următorul videoclip, ce își doresc toți copiii. Urmăriți prezentarea: „Drepturile mele”-autor V. Greab și notați aici, cinci dorințe ale copiilor, Click pe text!
Realizarea sensului
Rezolvați următorul rebus! Click aici! Ce cuvinte ați descoperit pe verticală? Anunțarea titlului lecției și a obiectivelor Vă propun acum să vizionați lecția „Drepturile si responsabilitățile copiilor”- Biblioteca digitală. Educație online, autor Stratulat Alina - Mihaela,min 2: 24- 9: 18. Click aici Și acum vom identifica principiile care stau la baza Convenției cu privire la drepturile copilului în Manualul digital, clasa a V-a, Editura LITERA, pag.68. Click aici!
Realizarea sensului
Rezolvați exercițiul interactiv:„Drepturile copilului”- sursa Biblioteca digitală-Educație online autor Mihaela Gogu- Dați click aici:
Grupa 2: Exercițiu joc de selectare a variantei corecte- „Drepturi și responsabilități ale copiilor în familie ”, Click aici:
Activități pe grupe:
Grupa 1: Rezolvați exercițiul joc: „Drepturi și responsabilități ale copiilor”. Dați click pe buton!
Grupa 3: Puzzle: „Drepturile copiilor pe înțelesul lor”- Sursa Biblioteca digitală- Educație online.md-autor cristinalucia58. Click:
Realizarea sensului
Bravo! V-ați descurcat foarte bine până acum și sunt convinsă că ați înțeles cu toții, ce drepturi aveți, dar totodată, și ce responsabilități decurg din aceste drepturi! Vă propun să rezolvați următorul Quizz. Dați click aici!
Realizarea sensului
Din păcate, foarte multe drepturi ale copilului sunt încălcate de oamenii mari. Vizionați acest videoclip!
Video
Notați aici, formele de abuz la care a fost supusă fetița! Click pe text!
ACTIVITĂȚI PE GRUPE
Grupa 1:
Grupa 2:
Grupa 3
Rezolvați exercițiul joc: „Copil vesel sau copil trist? Click pe buton!
Rezolvați testul Quizziz despre copiii aflați în situații de risc! Dați click aici!
Rezolvați testului online: „Copii în situații de risc”-.Dați click aici!
Ați lucrat excelent până acum! Felicitări! Vă propun în următorul padlet să notați soluții pentru copiii aflați în situații de risc! Nu uitați să vă logați cu adresa de gmail! Dați click pe buton!
Reflecția:
Vă propun acum să rezolvați două teste online despre drepturile fundamentale ale copilului, pe grupe:
Grupa 1: Testul online- „Drepturile copilului”- Click aici!
Grupa 2: Testul online: „Dreptul la educație”. Click aici!
Reflecția:
Rezolvați următoarea fișă de lucru! Atenție la fiecare sarcină! Dați click pe acest buton!
Extensia- „Dacă vrei să știi mai multe...”
Tema de casă
Exercițiu de sinteză
Rezolvarea exercițiului joc interactiv: „Drepturile copilului”
Citiți lecția în Manualul digital, pagina 68.
Această resursă a fost creată în cadrul proiectului „Curriculum Relevant, Educație Deschisă pentru toți”-CRED”.
VĂ MULȚUMESC PENTRU ATENȚIE!
PROIECT DIDACTIC „DREPTURILE COPILULUI”
VIORICA GREAB
Created on May 23, 2022
Proiectul „Drepturile copilului” reprezintă transpunerea într-o formă digitalizată a acțiunii educaționale referitoare la drepturile copilului.
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Psychedelic Presentation
View
Chalkboard Presentation
View
Witchcraft Presentation
View
Sketchbook Presentation
View
Genial Storytale Presentation
View
Vaporwave presentation
View
Animated Sketch Presentation
Explore all templates
Transcript
PROIECT DIDACTIC
Autor: Greab Viorica Profesor de psihopedagogie specială Disciplina predată: Educație socială Centrul Școlar de Educație Incluzivă Nr.2 Bistrița, România
PROIECT DIDACTIC
COMPETENȚE GENERALE
1. Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viața personală şi a diferitelor grupuri şi comunități, prin utilizarea unor achiziții specifice domeniului social 2. Cooperarea pentru realizarea unor activități şi pentru investigarea unor probleme specifice diferitelor grupuri şi comunități, prin asumarea unor valori şi norme sociale şi civice 3. Participarea responsabilă la luarea deciziilor prin exercitarea spiritului de inițiativă şi întreprinzător, respectiv prin manifestarea unui comportament social, civic şi economic activ
Competențe specifice
1.2. Formularea unor opinii, explicații, argumente simple pentru promovarea propriilor drepturi și responsabilități 1.3. Raportarea critică la opiniile, explicațiile și argumentele formulate de alte persoane în contextul unor dezbateri privind asigurarea și promovarea drepturilor copilului 2.2. Identificarea, prin lucru în echipă, a unor măsuri de intervenție posibile pentru cazuri semnalate de încălcare a drepturilor copilului sau de promovare a acestora 3.1. Exercitarea drepturilor și a responsabilităților în luarea unor decizii personale și de grup, în condițiile respectării drepturilor celuilalt 3.2. Participarea la decizii de grup privind implicarea în promovarea și apărarea propriilor drepturi
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1- Să precizeze drepturile fundamentale ale copilului, precum și responsabilitățile ce derivă din aceste drepturi; O2- Să identifice efectele nerespectării drepturilor copilului; O3- Să rezolve cu responsabilitate sarcinile din cadrul interacțiunilor propuse; O4- Să identifice soluții pentru copiii aflați în situații de risc; O6- Să participe cu interes la activitate;
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
Evocarea- Stabilirea câmpului lexical al cuvântului „copilărie”- Mindmap Exercițiu- joc: „Interesele copilului”-sursa Learning Apps- prof. Viorica Greab Ce-și doresc copiii? - Prezentare: „Drepturile mele”-sursa youtube, autor prof. Viorica Greab
Realizarea sensului: Identificarea titlului lecției- Rebus didactic.ro, autor prof. Viorica Greab Anunțarea titlului lecției și a obiectivelor Exerciții de fixare: „Drepturile si responsabilitățile copiilor”- Biblioteca digitală. Educație online, autor Stratulat Alina - Mihaela Identificarea Principiilor care stau la baza Convenției cu privire la drepturile copilului în Manualul digital de Educație socială, clasa a V-a, Editura Litera Rezolvarea exercițiului interactiv:„Drepturile copilului”- sursa Biblioteca digitală-Educație onlineautor Mihaela Gogu „
Realizarea sensului: Activități pe grupe:
Grupa 1: 1. Rezolvați exercițiul joc: „Drepturi și responsabilități ale copiilor”, sursa Learning Apps- autor prof. Viorica Greab
Grupa 2: Exercițiu joc de selectare a variantei corecte- „Drepturi și responsabilități ale copiilor în familie ”sursa Learning Apps- autor prof. Viorica Greab
Sarcină adaptată pentru elevii cu tulburări de învățare- Puzzle: „Drepturile copiilor pe înțelesul lor”- Sursa Biblioteca digitală- Educație online.md-autor cristinalucia58- https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=01baf909c953
Rezolvarea jocului Quzziz: „Drepturi și responsabilități ale copiilor”
Realizarea sensului
Încălcarea drepturilor copilului: vizionare videoclip și notarea formelor de abuz asupra copilului;- youtube, autor prof. Viorica Greab
Activități pe grupe:
Grupa 1: Rezolvare exercițiu joc: „Copil vesel sau copil trist?- sursa Learning Apps- autor prof. Viorica Greab
Grupa 2: Rezolvarea testului Quizziz- „Drepturile copilului”- autor prof. Viorica Greab Grupa 3: Rezolvarea testului online: „Copii în situații de risc”-autor Viorica Greab
Identificarea soluțiilor pentru copiii aflați în situații de risc-https://padlet.com/viorica_greab/oorwa1p9rplzc6bh
REFLECȚIA:
Rezolvarea testelor online, pe grupe: „Dreptul la educație” și „Drepturile copilului”- pe platforma didactic.ro, autor prof . Viorica Greab
Rezolvarea fișei de lucru- pe platforma Livesheet
Tema de casă- Test online„Dreptul la joacă și la activități recreative” Citirea și învățarea lecției din Manualul digital de Educație socială- Editura Litera, pag. 68
Extensia: Rezolvarea exercițiului joc interactiv: „Drepturile copilului”
Tipuri de activitate
- Frontală- Pe grupe - Individuală
STRATEGII DIDACTICE
Resurse procedurale:Metode și procedee: a) de comunicare orală: • expozitive: explicaţia, expunerea • conversative: conversaţia, discuţia colectivă; b) de explorare: • directă: observaţia dirijată, jocul didactic, învăţarea interactivă • indirectă: tehnici din gândirea critică: • Brainstorming
Resurse digitale
Resurse digitale Biblioteca digitală- Educație online.md
Lecție online- „Drepturile și responsabilitățile copiilor”, autor prof. Stratulat Alina - Mihaela https://www.youtube.com/watch?v=zWbhdjpNfbw
Exercițiul interactiv:„Drepturile copilului”- autor Mihaela Gogu- https://wordwall.net/resource/897314/drepturile-copilului-by-mihaela-gogu
Puzzle-Puzzles - Drepturile copiilor pe înțelesul lor. https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=01baf909c953
Resurse digitale
Resurse create pentru lecție de autor prof. Viorica Greab https://www.mindmeister.com/1991755397- Harta mentală https://learningapps.org/13462709-Ex joc „Interesele copilului” https://youtu.be/dYjP010uWqE- Prezentare „Drepturile copilului” https://www.didactic.ro/r/husdh2- Rebus- „Drepturile copilului” https://learningapps.org/13332220- „Drepturi și responsabilități ale copilului” https://learningapps.org/display?v=pmf2srhma21- „Drepturi și responsabilități ale copiilor” https://quizizz.com/admin/quiz/5eb9b4ce0c3056001b4c330f/drepturi-%C8%99i-responsabilit%C4%83%C8%9Bi-ale-copiilor https://youtu.be/56jRf9eUBWo- „Drepturile copilului sunt fundamentate de lege”
Resurse digitale
Resurse create pentru lecție- autor prof. Viorica Greab
https://learningapps.org/display?v=pp3tii0ic21-Ex. joc: „Copil vesel sau copil trist?” https://quizizz.com/admin/quiz/5ead5f12127583001b1be5a2/drepturile-copilului https://www.didactic.ro/q/ucvwxy- Test online- Dreptul la educație https://www.didactic.ro/q/zfhnsp Test online- „Drepturile copilului” https://www.didactic.ro/q/zpotvr- Test online „Dreptul la joacă și la activități recreative” https://padlet.com/viorica_greab/oorwa1p9rplzc6bh https://www.liveworksheets.com/kp2225956pl https://learningapps.org/display?v=pnyd9pp2k20
Resurse digitale
- Manualul digital de Educație socială, clasa a V-a, Editura LITERA
Autori: Liliana Zascheievici Nicoleta-Laura Crețu Tamara Manatu Elena NedelcuMaria-Dorina Stoica- https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Educatie%20sociala/Litera/Resurse materiale
LaptopSmartphone Tabletă
Resurse temporale
Proiectul este conceput pe durata a două ore de curs, deoarece elevii prezintă diferite grade de tulburări de intelect, TSA, dislexie, dislalie.Timp: 2x45 min= 90 min.
Resurse umane
Elevii clasei a VI-a B- CSEI NR. 2 BISTRIȚA, ROMÂNIA
Notă: Din cauza faptului că elevii prezintă diferite forme de dizabilități de intelect, sarcinile vor fi adaptate, individualizate.
Modalități de evaluare
Forme
Evaluarea formativă - realizată cu ajutorul interacțiunilor în web 2.0. care oferă feed back instant asupra modalității de efectuare a sarcinilor. În cazul fișei de lucru se va ține cont de următorul barem:
Metode de evaluare
- Observare sistematică- Verificare curentă Verificare interactivă- Teste online, pe platforma didactic.ro Interacțiuni în web 2.0, pe platformele digitale Fișe pe platforma Liveworksheets
SCENARIU DIDACTIC
EVOCAREA- Exercițiu de spargere a gheții- Stabiliți câmpul lexical al cuvântului „copilărie”pe următorul Mindmap-Brainstorming. Click aici:
Știți cu adevărat, care sunt interesele voastre? Vă propun jocul- „Interesele copilului ”pentru a le descoperi! Click aici:
EVOCAREA
Video
Vă propun să aflați din următorul videoclip, ce își doresc toți copiii. Urmăriți prezentarea: „Drepturile mele”-autor V. Greab și notați aici, cinci dorințe ale copiilor, Click pe text!
Realizarea sensului
Rezolvați următorul rebus! Click aici! Ce cuvinte ați descoperit pe verticală? Anunțarea titlului lecției și a obiectivelor Vă propun acum să vizionați lecția „Drepturile si responsabilitățile copiilor”- Biblioteca digitală. Educație online, autor Stratulat Alina - Mihaela,min 2: 24- 9: 18. Click aici Și acum vom identifica principiile care stau la baza Convenției cu privire la drepturile copilului în Manualul digital, clasa a V-a, Editura LITERA, pag.68. Click aici!
Realizarea sensului
Rezolvați exercițiul interactiv:„Drepturile copilului”- sursa Biblioteca digitală-Educație online autor Mihaela Gogu- Dați click aici:
Grupa 2: Exercițiu joc de selectare a variantei corecte- „Drepturi și responsabilități ale copiilor în familie ”, Click aici:
Activități pe grupe:
Grupa 1: Rezolvați exercițiul joc: „Drepturi și responsabilități ale copiilor”. Dați click pe buton!
Grupa 3: Puzzle: „Drepturile copiilor pe înțelesul lor”- Sursa Biblioteca digitală- Educație online.md-autor cristinalucia58. Click:
Realizarea sensului
Bravo! V-ați descurcat foarte bine până acum și sunt convinsă că ați înțeles cu toții, ce drepturi aveți, dar totodată, și ce responsabilități decurg din aceste drepturi! Vă propun să rezolvați următorul Quizz. Dați click aici!
Realizarea sensului
Din păcate, foarte multe drepturi ale copilului sunt încălcate de oamenii mari. Vizionați acest videoclip!
Video
Notați aici, formele de abuz la care a fost supusă fetița! Click pe text!
ACTIVITĂȚI PE GRUPE
Grupa 1:
Grupa 2:
Grupa 3
Rezolvați exercițiul joc: „Copil vesel sau copil trist? Click pe buton!
Rezolvați testul Quizziz despre copiii aflați în situații de risc! Dați click aici!
Rezolvați testului online: „Copii în situații de risc”-.Dați click aici!
Ați lucrat excelent până acum! Felicitări! Vă propun în următorul padlet să notați soluții pentru copiii aflați în situații de risc! Nu uitați să vă logați cu adresa de gmail! Dați click pe buton!
Reflecția:
Vă propun acum să rezolvați două teste online despre drepturile fundamentale ale copilului, pe grupe:
Grupa 1: Testul online- „Drepturile copilului”- Click aici!
Grupa 2: Testul online: „Dreptul la educație”. Click aici!
Reflecția:
Rezolvați următoarea fișă de lucru! Atenție la fiecare sarcină! Dați click pe acest buton!
Extensia- „Dacă vrei să știi mai multe...”
Tema de casă
Exercițiu de sinteză
Rezolvarea exercițiului joc interactiv: „Drepturile copilului”
Citiți lecția în Manualul digital, pagina 68.
Această resursă a fost creată în cadrul proiectului „Curriculum Relevant, Educație Deschisă pentru toți”-CRED”.
VĂ MULȚUMESC PENTRU ATENȚIE!