Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

Rozszerzona i Wirtualna Rzeczywistość

Formą pośrednią między światem wirtualnym a realnym jest rozszerzona rzeczywistość (ang. augmented reality, AR), chronologicznie później wprowadzona niż wirtualna. Polega ona na wzbogaceniu rzeczywistego otoczenia poprzez zawartość tworzoną komputerowo, która jest w głównej mierze uzupełniana zawartością graficzną. AR można zidentyfikować jako system łączący w sobie świat realny oraz rzeczywistość wirtualną, interaktywny w czasie rzeczywistym, umożliwiający swobodę ruchów w trzech wymiarach. Rzeczywistość rozszerzona nie tworzy nowego, w pełni wirtualnego trójwymiarowego świata, lecz „uzupełnia” świat rzeczywisty (który nie ulega zmianie) o nowe obrazy lub informacje (o wirtualną powłokę). Może to być uzupełnienie w formie prostej informacji (nazwy ulic, informacje nawigacyjne) lub rozszerzenie oparte na skomplikowanych obiektach fotorealistycznych, które wtapiają się w świat realny i tworzą z nim całość. Należy podkreślić, że rzeczywistość rozszerzona nie musi ograniczać się wyłącznie do obrazu. Prawdziwy świat może zostać wzbogacony przez urządzenia także o dźwięk, a nawet zapach.

Rozszerzona Rzeczywistość - definicja

AR znajduje zastosowanie w popularnych serwisach społecznościowych, jak Instagram lub Snapchat, gdzie poprzez wykorzystanie specjalnie zaprojektowanych filtrów marki zachęcają do testowania kosmetyków do makijażu, kolorów szminki czy lakierów do paznokci lub umożliwiają wirtualny podgląd nowych butów.

AR jest wykorzystywane na wiele sposobów np.

AR możemy wykorzystać także aby umożliwić wirtualne umiejscowienie przedmiotu w swoim domu. Producent farb Dulux Visualiser umożliwia obejrzenie ścian pomalowanych na nowy kolor, a aplikacja Ikea Place umożliwia realistyczne obejrzenie mebli lub artykułów wyposażenia wnętrz w domowych warunkach z uwzględnieniem kolorów czy oświetlenia. Zaletą tych rozwiązań jest ich dokładność, dzięki której klient widzi detale związane z użytym materiałem, jego strukturą czy kolorem, ale także dopasowanie mebla czy sprzętu do otoczenia.

Rozszerzoną Rzeczywistość można napotkać nawet na Google Maps:

Jedną z gier używających rozszerzonej rzeczywistości jest np. Pokémon GO!

AR jest wykorzystywane nawet w medycynie!

Obrazowanie medyczne - lekarze mogą mieć dostęp do danych na temat struktury i czynności narządów wewnętrznych pacjenta.

Rzeczywistość wirtualna (ang. virtual reality, VR) to trójwymiarowy obraz, który został stworzony komputerowo. VR może przedstawiać różne przedmioty, obiekty, a nawet całe zdarzenia. W zależności od koncepcji, virtual reality opiera się zarówno na elementach świata realnego, jak i całkowicie fikcyjnego. Najprościej można więc powiedzieć, że to określenie oznacza po prostu wirtualną imitację rzeczywistości. Na początku warto podkreślić założenia tej technologii. VR ma wywoływać u ludzi naturalne i realne doznania. Nasze mózgi są jednak tak skonstruowane, iż na podstawie małych detali są w stanie stwierdzić, że coś jest nie tak – w tym przypadku, że widziany obraz nie jest prawdziwy. Przed twórcami virtual reality postawiono więc duże wyzwanie, polegające na stworzeniu wirtualnego świata, który będzie maksymalnie stwarzał pozory rzeczywistości.

Wirtualna Rzeczywistość -definicja

Wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana przede wszystkim w rozrywce, prezentując filmy 360° czy jako akcesoria uzupełniające do gier video. Możemy już nie tylko brać udział w grze, widząc wirtualny świat na ekranie, ale praktycznie stać się jego częścią.

Na kanale Google Cloud Tech możesz również zobaczyć filmik 360°

Rozszerzona rzeczywistość

Najprościej rzecz ujmując, AR to technologia nakładająca wirtualne elementy na rzeczywisty obraz, natomiast VR to rzeczywistość w całości wykreowana wirtualnie. Zarówno AR, jak i VR pozwalają na interakcję z wykreowanym światem w czasie rzeczywistym.

Wirtualna rzeczywistość

Wikipedia

YouTube

Google grafika

Google

Źródła:

kl. 8c

Antonina Walczak

KONIEC