Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

wykonane przez Jakuba L.

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

Prezentacja

Rozszerzona i wirtualna rzeczywostość

Najprościej rzecz ujmując, AR (rozszerzona rzeczywistość) to technologia nakładająca wirtualne elementy na rzeczywisty obraz, natomiast VR (wirtualna rzeczywistość) to rzeczywistość w całości wykreowana wirtualnie. Zarówno AR, jak i VR pozwalają na interakcję z wykreowanym światem w czasie rzeczywistym.

Czym jest wirtualna/rozszerzona rzeczywistość?

AR to skrót od augmented reality, który oznacza rzeczywistość rozszerzoną. Jest to odmienna technologia, która polega na „nałożeniu” w czasie rzeczywistym elementów świata stworzonego za pomocą komputera na świat realny, widziany za pomocą kamery. Aby z niej skorzystać potrzebujemy smartphone’u, tabletu lub specjalnych okularów.

VR (virtual reality) to wirtualna rzeczywistość, czyli komputerowo wygenerowany trójwymiarowy świat, który możemy oglądać w 360 stopniach. Potrzebujemy do tego specjalnych gogli, które zapewniają nam stereoskopowe widzenie.

Czym różni się AR od vr?

Przemysł i marketing

+INFO

Rozszerzona rzeczywistość umożliwia prezentowanie dodatkowych treści w formie tekstowych adnotacji, obrazów, filmów czy animowanych modeli 3D w kontekście rzeczywistego otoczenia i istniejących w nim obiektów.

Jakie są ich zastosowania?

+INFO

Przykładem wykorzystania technologii AR w marketingu może być reklama Burger Kinga z 2019 roku

+INFO

Medycyna i wirtualna rzeczywistość od wielu lat mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości studenci medycyny otrzymują lepsze wykształcenie, doświadczeni lekarze mogą doskonalić swoje umiejętności, a pacjenci są w stanie lepiej zrozumieć anatomię swojego ciała i przyczyny powodujące choroby. Współczesna medycyna coraz chętniej sięga po VR z wielu ważnych względów.

Medycyna

Inny przykład wykorzystania AR i vr

Przykładem gry mobilnej wykorzystującej AR może być Pokemon GO. Stworzona przez studio Niantic we współpracy z The Pokemon Company mobilna gra RPG, wykorzystująca technologię rzeczywistości rozszerzonej. Aplikacja wykorzystuje kamery smartfonów i tabletów do rejestrowania otaczającej nas rzeczywistości, a następnie nakłada na ten obraz dodatkowe, trójwymiarowe elementy. W wykreowanym w ten sposób świecie szukamy kolejnych Pokemonów, podążając za wytycznymi systemu GPS.

Wirtualna rzeczywistość i okulary VR to nierozerwalna para. W grach wykorzystujących virtual reality używa się ich, by odciąć się od otaczającego świata i przenieść w inne miejsce. Najbardziej znane produkty tego rodzaju to gogle VR Oculusa, Samsung Gear VR, HTC Vive i PlayStation VR.

Gry mobilne i komputerowe

kolejne zastosowanie vr i ar

Innymi obszarami wykorzystania tego typu rozwiązań są KindVR, który oferuje niestandardową terapię VR pomagającą złagodzić ból i stres spowodowany przyczynami medycznymi, czy MindMotion PRO ułatwiający rehabilitację. Rozwiązanie VR wspomogą edukację jak np. Nearpod, czyli interaktywne plany lekcji dla dzieci w wieku 12 lat obejmujące szeroki zakres tematów, w tym wirtualne wycieczki terenowe.

Inne ważne zastosowania

Autorem terminu virtual reality jest Jaron Lanier. W 1984 roku założył firmę VPL Research, która wyprodukowała i sprzedawała pierwsze okulary VR, przypominające obecne hełmy do gier. Faktycznie przenosiły użytkownika w stworzony komputerowo, wirtualny świat.

Kogo uważa się za autora VR?

DZIĘKUJĘ ZA OBEJRZENIE PREZENRACJI