Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

"Гузар на кожен день"

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

" Гузар на кожен день"
Диканська публічна бібліотекапрем'єра книги
До нього дослухалися всі - малі й дорослі, його поради шукали президенти і патріархи. Мудрі настанови та міркування Блаженнішого Любомира Гузара, його поради українцям увійшли до нашого унікального видання.

Ярослав, Ростислав, Марта і Любомир Гузари, 1935рік(Фото з сімейного архіву Любомира Гузара)

"Що ми можемо зробити? Перш за все, мусимо вчити людей любити світ, свою державу, незважаючи на недосконалості, незважаючи на те, що наша держава має пройти дуже тяжкий шлях розвитку. Не треба чекати, що все само стане добре, треба виховати нарід, виховати в щирій любові до рідного краю, дати йому зрозуміти, що він є відповідальний за те, якою має ця держава бути. Дякувати Богу, маємо багато прикладів з минулого церковного й народного життя, де наші діди, прадіди були готові дуже багато чим пожертвувати, часом і своїм життям. Задля того, щоб існувала своя держава. Треба виховати нарід так, щоб він не лише користав з держави, а й думав, як найкраще може послужити своїй державі, навіть якщо це вимагає певної жертви."
"Перша річ, над якою молода людина повинна застановитися на шляху до пошуку себе, — хто вона є. Кожен з нас є людина. Що то значить бути людиною? Звідки ми взялися? Які маємо засоби, які таланти, яке завдання в житті, як ми себе маємо знайти в спільноті других таких самих, як кожен з нас? І яка ціль життя на землі? А тоді остаточно, яка ціль вашого буття, вічна ціль? Це питання, які собі в житті кожен мусить поставити, якщо бажає, щоби його життя мало зміст, щоб мало значення для себе і для інших, а не щоб так, як кажуть, плив з водою, куди занесе, туди і буде."

Любомир Гузар з бабусею Вільгеміною, батьком Ярославом і сестрою Мартою

"У XX столітті ми вже мали ленінізм, сталінізм, гітлеризм... Усі вони робили одне й те саме, і всі вони програли. Вони не розуміють людської істинної природи, тому втрачають. Людей можна тимчасово застрашити, але скорше чи пізніше людина усвідомлює, що стається і набирає достатньої відваги, аби протидіяти. Навіть у найгірших обставинах зростають дисиденти, і короткозорі владні апарати програють."
"Людина, яка не відчуває, що хтось її любить, дуже нещаслива. Але людина, яка відчуває, що вона є люблена, які б не були обставини, які б не були потреби, які б не були труднощі в житті, оце відчуття, розуміння — хтось мене люби ть, хтось мені хоче помогти — воно підносить нас на дусі."

Блаженний Любомир Гузар, Патріарх Йосиф Сліпий, владика Степан Чміль. 1977р. (Фото з сімейного архіву Любомира Гузара)

"Так сталося, що через несприятливі життєві обставини в нашому народі з’явився небувалий жертовний дух. Його носіями стали воїни-добровольці та волонтери. Відбулося те, чим справді можна захоплюватися. Ллє в цьому прихована певна небезпека: дивлячись на героїв, ми, пересічні громадяни, забуваємо про власну — може, не таку героїчну — роль у розбудові великої держави. Немає сумніву, що досягнення і служіння вищезгаданих жертовних людей дуже важливе і цінне для нашого дальшого розвитку."
"Кожен бажає щастя. Хоче бути щасливим. Коли приходить якась нагода, яке святкування, ми один одному бажаємо між іншим добром щастя.Але, що є щастя. Я не маю якоїсь готової остаточної відповіді. Я можу сказати на підставі свого власного досвіду, бо я вважаю себе щасливою людиною.Я вже прожив багато років, мав нагоду не одне переживати і поділюся з вами своїм враженням.Усі люди шукають щастя, але всі шукають у різних напрямах. Вважаю себе щасливою людиною, хоча ніколи не шукав щастя і не уявляв собі, якщо станеться так чи інакше або якщо я буду мати те і те, то вже напевне буду щасливим. Ні, якихось таких уявлень я не мав."

Блаженний Любомир Гузар вітає Папу Римського Івана Павла ІІ в Україні. 2001р.

"Політично кажучи, XIX століття для нас не було світле, але маємо світлі постаті. Маємо 11 Шевченка, маємо Шашкевича, а пізніше приходить Франка Леся Українка... У тих політично темних часах приходить пробудження. Я дуже радо бачив би таку річ, якби, скажімо, по всій Україні, починаючи від дітей до старших, люди не тільки читали, але й рецитували Шевченка вголос Якби ми всі це робили, той дух Шевченка, дух українства, який він так прекрасно схопив, усякі другорядні справи, з якими ми мусимо боротися, перестали бути такими важливими, бо ми були б дуже свідомі, хто ми є і що ми є один нарід, одна єдність, одна велич."
"Моя мрія в житті бути Людиною. Але я не є стовідсотково певен, що то значить бути Людиною. Я собі уявляю, така постать, як Митрополит Андрей Шептицький — то була Людина. Пригадуєте, як в отій історії той, що ходив по базарі зі свічкою вдень. Сонце світить, а він з лямпадкою ходить. Що ти шукаєш? Шукаю Людини. На світі дуже мало Людей. Моя мрія і, так щиро скажу, моя молитва, — щоби я був Людиною. Доброю нормальною Людиною."

Блаженний Любомир Гузар на Майдані під час Помаранчевої революції. 2003р.

"Україна потребує великих змін. Може, дехто питає себе, звідки прийдуть ті зміни? Може, хтось нам їх подарує чи виборе? Ні. Оці великі зміни, яких бажаємо бо вони направду потрібні нашій державі, народу, мусимо вибороти самі. Коли працюватимемо то осягнемо те, що потрібно. "
"Бог говорить не тільки до мене. Бог говорить до багатьох, але не всі слухають. І що Він каже? І тут настає те, на чому ми мусимо знову застановитися. Йдеться не про науку чи певні знання. Тут розходиться про спілкування з Богом.І коли приходить момент до людини, чи все це правдиве. Ми не маємо способу це якось доказати. Але ми маємо Божий дар, який треба прийняти.Коли приходить таке питання, треба сказати, Господи, я хочу вірити. Поможи мені! І Бог, який дав нам життя, обов’язково утвердить нас у нашій вірі. Він це робить через різні способи, бо Він є добрий Батько, який кожного з нас дуже добре знає."

Блаженний Святослав шевчук і Блаженний Любомир Гузар

"Основа слова «націоналізм» вказує на позитивну прикмету людини — любов до рідного народу. Божа заповідь велить любити своїх батьків, батька і матір, а отже, свою батьківщину, народне середовище, в якому ми народилися і до якого свідомо належимо. Отже, бути націоналістом — це добре. Багато народів земної кулі, незалежно від рівня їхньої культури, пишаються своїм націоналізмом."
"Бог говорить не тільки до мене. Бог говорить до багатьох, але не всі слухають. І що Він каже? І тут настає те, на чому ми мусимо знову застановитися. Йдеться не про науку чи певні знання. Тут розходиться про спілкування з Богом.І коли приходить момент до людини, чи все це правдиве. Ми не маємо способу це якось доказати. Але ми маємо Божий дар, який треба прийняти.Коли приходить таке питання, треба сказати, Господи, я хочу вірити. Поможи мені! І Бог, який дав нам життя, обов’язково утвердить нас у нашій вірі. Він це робить через різні способи, бо Він є добрий Батько, який кожного з нас дуже добре знає."

Папа Римський Бенедикт XVI і Патріарх Любомир Гузар(Світлина з особистого архіву Любомира Гузара)

"На мою думку, не треба бути генієм, щоб довести, що українці і росіяни — різні народи."
"Господь Бог дав нам дар життя, таланти. Ми ростемо розвиваємося. І що для нас важливо? Щоби ми зберегли свободу. Щоби ми не стали залежними, що може нас опанувати. Що може вести нас на погану дорогу. Або взагалі обмежити нашу свободу діяння. Людина починаючи ще з молоду повинна старатися бути вільною, свобідною, не залежною від прив’язань."

Любомир Гузар. Різдвяна просфора 2008р. Київ

"З життя треба сміятися, бо якщо все дуже серйозно сприймати, то загинете. У житті є так багато неиослідовностсй, противоріч... Треба мати тільки відкриті вуха на них."
"У нас виникає часте питання, як робити добре діло чи як вибрати правильний шлях у житті. Перш усього треба пізнати, що є добро.Зі Святого Письма знаємо, як колись Соломон став царем Ізраїлю, і Господь Бог сказав йому: скажи якесь своє побажання, а я тобі це сповню. І Соломон сказав: Дай мені чутливе серце, навчи мене розпізнати, що є добре, а що є поганого. Святе Письмо каже, що Бог був дуже задоволений таким питанням. Крім тощ обдарував Соломона ще іншими дарами. Але основне в житії людини — пізнати, як робити добра а як оминати зло.Бог дає нам можливість пізнати добро. Перш усього тим, що об’явив себе і об’явив правду про життя, хто ми є, для чого ми є.Він також дає нам вказівки, як робити добро.От заповіді. Дехто думає, що заповіді для того, щоб нам утруднити життя, зробити його менш приємним. Ні, навпаки. Заповіді Господь Бог дає нам, щоб допомогти нам пізнати, що направду є добро, а від чого треба втікати."

Гузар на кожен день/ Уклала О. Климончук; худож.- оформлювач Л.П. Вировець. - Харків: Фоліо, 2021. - 415 с.: іл.