Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Bevezető 2
eogy1517
Created on March 29, 2022
Over 30 million people create interactive content in Genially
Check out what others have designed:
Transcript
Tovább a kiállítási tárgyakhoz
Tovább a kurátori bevezető szöveghez
SZERETETNEK ELEDELE
A tápláléktól a teljes közösségig
Ebből az összetett üzenetből választottunk ki négy olyan fogalmat, amelyek segítségével az úrvacsorával gyakran élők újragondolhatják a szertartáshoz való viszonyukat, és azok számára is mai, fontos üzenetet hordoznak, akik ezzel a lehetőséggel ritkábban élnek. Táplálék, áldozatvállalás, megtisztulás és közösség nélkül senki sem tudja az életét fenntartani, kiteljesíteni.
Úrvacsora, szentáldozás, eucharisztia, communio – valamennyi kifejezés ugyanazt a szertartást jelenti, amely minden keresztyén életében központi szerepet tölt be. A sokféle elnevezés nemcsak arra utal, hogy a különböző felekezetek úrvacsora-értelmezése eltér egymástól, hanem arra is, hogy ez a szertartás maga is rendkívül gazdag és sokféle üzenetet hordoz.
Kiállításunk gerincét azok a zömmel a 18. század végén készült, magyar evangélikus templomokból, gyülekezeti házakból származó utolsó vacsora-ábrázolások képezik, amelyek nagy része most látható először nyilvános kiállításon. Az úrvacsora szertartása, és az erről szóló egyházi tanítás minden felekezet esetében erre az újszövetségi történetre vezethető vissza, amikor Jézus „azon az éjszakán, amikor elárulták” tanítványaival páska-vacsorán vett részt. Hogy az úrvacsora összetett jelentését minél teljesebben meg tudjuk ragadni, nemcsak evangélikus, hanem más keresztény felekezetekhez tartozó (római katolikus, görögkatolikus, református) és zsidó kegytárgyakat is kiállítottunk. Ezek időnként hasonló, máskor eltérő motívumai az úrvacsora más-más jelentésrétegeit helyezik a fókuszba.
Szeretnénk, ha ezen a kiállításon látogatóink is képletesen egy asztal köré tudnának gyűlni, hogy együtt gondolkodhassunk el arról, mit jelent 2021-ben az úrvacsora megünneplése, hogyan válhat ma is a „szeretetnek eledelévé”. Hitünk szerint fontos az úrvacsoráról/szentáldozásról szóló tanítás és erről sokat megtudhatunk az egyházművészeten keresztül. Azonban még ennél is fontosabb, hogy az eucharisztiát valóban át is éljük. Reméljük, hogy ehhez kiállításunk is segítséget tud adni.
2020-at és 2021-et az úrvacsora éveinek nyilvánította az evangélikus egyház Magyarországon. Az evangélikus múzeum ehhez kapcsolódóan mutatja be időszaki kiállítását, amelyet a Budapesten rendezett eucharisztikus kongresszus hetében nyitott meg. A kiállítás címét adó képen négy felekezet papjai ülnek egy asztal körül, kezükben az úrvacsora kiosztásának általuk használt jellemző eszközeivel, kehellyel, paténával, kanállal, borral, kenyérrel, ostyával.