Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Rónorodne potrzeby przewozowe spowodowały odpowiedznie zróżnicowanie rodzajów wagonów towarowych.Poszczególne rodzaje wagonów towarowych dzieli się na serie o różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych w zależności od ich cech techniczno-eksploatacyjnych i rodzaju przewożonych ładunków.Serie natomiast dzieli się na typy konstrukcyjne, obejmujące wagony zbudowane według identycznej dokumentacji technicznej

Rodzaje Wagonów Towarowych

  • wagony węglarki normalnej budowy(seria E), przeznaczone do przewozu materiałów sypkich odpornych na wpływy atmosferyczne tj. węgiel, koks, ziemniaki albo maszyny i innych ładunków odpowiednio zabezpieczonych
  • wagony węglarki specjalnej budowy(F), dostosowane do samoczynnego wyładunku grawitacyjnego i służace do przewozu materiałów sypkich tj. piasek, żwir, tłuczeń itp.
  • wagony kryte normalnej budowy (G), przeznaczone do przewozu ładunków wrażliwych na wpływy atmosferyczne (np. zboże, cement, meble, drobnica)
  • wagony kryte specjalnej budowy (H), wyposažone w dodatkowe wyłudunkowe i przystosowane do przewozu ładunków specjalnych (np. towarów na paletach i w malych pojemnikach) oraz do przewozu zwierząt, owoców, warzyw
  • wagony platformy normalnej budowy (K. O, R), służące do przewozu przed- miotów długich (np. dłużycy, wyrobów walcowanych). materiałów przestrzen- nych itp.
  • wagony platformy specjalnej budowy (L, S), dostosowane do przewozu kontenerów, pojazdów kołowych, szyn kolejowych, rur oraz przedmiotów o dużych wymiarach lub dużej masie.
  • wagony chłodnie (I). przeznaczone do przewozu ładunków latwo psujących się lub wymagających utrzymania określonych zakresów temperatur (np. mięso, ryby. warzywa, owoce)
  • wagony z otwieranym dachem (T), przeznaczone do przewozu materiałów sypkich luzem (np. sole, nawozy) i innych wrażliwych na działanie warunków atmosferycz- nych oraz do transportu towarów workowanych lub paletyzowanych; wagony cysterny (Z), przeznaczone do przewozu cieczy, gazów i materiałów plynnych (np. benzyna, ropa, oleje, siarka płynna, smoła, kwasy)
  • wagony specjalne (U), o bardzo zróżnicowanej konstrukcji nadwozia dostosowanej do przewożonego ładunku; są to m.in. wagony platformy z zagłębioną podłoga do przewozu ciężkich ładunków i urządzeń przemysłowych o dużych gabarytach(przekroczonej skrajni), wagony zbiornikowe do przewozu materiałów sypkich i sproszkowanych (np. cementu, zboża)

Ze względu na przeznaczenie i cechy konstrukcyjne wyróżnia się następujące rodzaje wagonów towarowych:

  • specjalizowane, służące do przewozu ściśle określonych rodzajów ładunków (T,H,L,S,F,Z,I,U)
  • uniwersalne, przeznaczone do przewozu dużej liczby rodzajów ładunków (G,K,O,R,E)

Wymienione rodzaje wagonów ze względu na przeznaczenie i cechy konstrukcyjne można podzielić na:

Wykonał Karol Sobczak

KONIEC