More creations to inspire you
Transcript
Ukraina
Co powinniśmy wiedzieć
Symbole narodowe
religia
prawosławie
Jak mówić - w Ukrainie, czy na Ukrainie
Szkoła
język
ukraiński
podstawowe informacje
flaga
hymn
kraj w liczbach
stolica
prawosławni
cerkiew
cyrylica
litery
System edukacji
Oceny
w Ukrainie
w Ukrainie
Jak się porozumieć
Informacje zebrała Katarzyna Hryciuk
24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. W wyniku wojny wielu ludzi traci życie, niszczone są miasta i wsie, ludzie uciekają. W tej chwili w Polsce jest już 1,5 miliona uchodźców z Ukrainy. Nie bądźmy obojętni.
Flaga Ukrainy, jest prostokątem podzielonym na dwa poziome pasy: niebieski oraz żółty. Barwy flagi symbolizują: niebieski – nawiązuje do barwy nieba, interpretowany jako symbol pokoju, żółty – kolor zboża, symbolizuje bogactwo ziemi.
Liczba ludności: 44,13 mln Powierzchnia: 603 700 km² Polska : 37,95 mln 312 696 km²
Większość mieszkańców Ukrainy jest prawosławnych. Oznacza to, że tak jak i my są chrześcijanami, jednak nie chodzą do kościoła tylko do cerkwi, a ich kapłanem jest pop. W innych terminach obchodzą też święta - na przykład Boże Narodzenie 7 stycznia.
System edukacji na Ukrainie jest inny niż w Polsce. Nauka w szkole jest obowiązkowa już dla 6-latków. Obecnie po reformie edukacji wprowadzonej w 2017 r. edukacja trwa 12 lat (poprzednio 11) i realizowana jest na 3 poziomach:
- Szkoła początkowa – 4 lata (od września 2018 r.)
- Szkoła podstawowa (gimnazja) – 5 lat (od 2022 r.)
- Starsza szkoła – pełne wykształcenie średnie (licea, szkoły zawodowe) – 3 lata (od 2027 r.)
Uczniowie oceniani są według dwunastostopniowej skali ocen szkolnych. Bardzo dobrzy uczniowie mają oceny od 9 do 12.
Powinniśmy mówić w Ukrainie - tak jak w Polsce, w Niemczech itd. - jest to charakterystyczne dla mówienia o niepodległych krajach. Przyimek "na" - wskazuje na podległość terenu - część jakiegoś kraju - dlatego mówimy - na Śląsku, na Mazowszu itd.
Prezydent Wołodymyr Zelenski
Z dorosłymi na pewno wystarczy, kiedy wymienisz uprzejmości (dzień dobry, dobry wieczór, miłego dnia), możesz zapamiętać choć jeden zwrot ukraiński, możesz odezwać się po angielsku lub po prostu po polsku Uśmiechnij się, to więcej mówi niż język
- Z dziećmi spróbuj porozmawiać używając gestów, znajdźcie wspólne słowa.
- Wskazujcie na coś i nazywajcie, niektóre słowa w języku ukraińskim mają podobne znaczenie i można domyślić się o co chodzi.
- Pomagaj sobie mimiką, rysunkami.
- Możecie też skorzystać z pomocy tłumacza Google, choć nie zawsze jest on precyzyjny i można coś opacznie zrozumieć, ale może to być też źródłem śmiechu, a śmiech to rzecz bardzo potrzebna młodym ludziom.