ENTER...THE CHURCH
Kamila
Created on March 8, 2022
More creations to inspire you
MASTER'S THESIS ENGLISH
Presentation
SPANISH: PARTES DE LA CASA WITH REVIEW
Presentation
PRIVATE TOUR IN SÃO PAULO
Presentation
SUMMER ZINE 2018
Presentation
RACISM AND HEALTHCARE
Presentation
FACTS IN THE TIME OF COVID-19
Presentation
FOOD 1
Presentation
Transcript
Start
THE CHURCH
ENTER...
DALEJ
Kościół parafialny p.w. św. Władysława w Szydłowie to wyjątkowe miejsce, pamiętające wieki średnie.Tutaj duchy przeszłości przenikają się ze współczesnymi westchnieniami do Boga.To kościół do którego koniecznie musisz wejść na modlitwę i by poznać jego historię. Przekrocz zatem próg świątyni i wzywaj pomocy św. Władysława, który będzie Twoim przewodnikiem, byś zdołał rozwiązać czekające Cię zagadki. A po wyjściu podziękuj dobremu Bogu modlitwą Ojcze nasz...
Witaj w progach mojej świątyni, której patronuję od niepamiętnych czasów. Moim dziadem i pradziadem byli polscy królowie Mieszko II i Bolesław Chrobry.Dzieciństwo i młodość spędziłem w Polsce - rodzinnym kraju mej matki.W wieku dorosłym powróciłem na Węgry, gdzie wsławiłem się męstwem, odwagą i walecznością z poganami, którzy nękali mój kraj. Z woli Bożej w roku 1077 objąłem rządy na Węgrzech, które zapisały się złotymi zgłoskami na kartach historii. Przyniosłem chlubę swojemu rodowi. A właśnie, czy wiesz jaki to ród?
Kapetyngów
Piastów
Arpadów
Brawo! Mój ród jest pierwszą węgierską dynastią narodową. W tym samym czasie w Polsce rządziła dynastia Piastów. Ostatni jej przedstawiciel, król Kazimierz Wielki wybudował w latach 1350 - 1355 kościół w Szydłowie na miejscu spalonego drewnianego, któremu patronowałem i patronuję po dziś dzień. Kościół ten zaliczany jest do serii kościołów:
modlitewnych
pokutnych
ofiarnych
Szczęść Boże. To ja podjąłem się zadania upomnienia króla, by zechciał powrócić na drogę wierności małżeńskiej.Spotkała mnie za to okrutna kara. Z rozkazu Króla, dworzanin, niejaki Kochan, utopił mnie w Wiśle.
Wiesz jak ten ksiądz się nazywał?
Mikołaj Trąba
Marcin Baryczka
Cezary Baryka
Masz rację! A wiesz dlaczego? Otóż król Kazimierz niewątpliwie wielkim władcą był, nie bez powodu już jemu współcześni nadali mu przydomek Wielki. Niestety miał też król swoje słabości, a największą były kobiety...Dużo by opowiadać...Poznajcie pewnego księdza
Opatów
Zagość
Kargów
Wiślica
Stopnica
Szydłów
Sandomierz
Tak, nazywam się Marcin Baryczka. Moja śmierć nie poszła w zapomnienie. W ramach pokuty, zadanej przez samego Papieża, król Kazimierz Wielki musiał wybudować kilka kościołów. Kronikarz Jan Długosz wymienia ich sześć. Ja podaję siedem, a jeden z nich nie jest kościołem pokutnym za moją śmierć. Wskaż go!
DALEJ
Wielu Królów Polski zapisało się w historii naszego miasta i wspólnoty parafialnej swoimi czynami i dziełami. Poniżej wymieniam czterech władców. Uszereguj ich chronologicznie klikając najpierw podobiznę króla, a następnie numer odpowiadający kolejności panowania :
version 1.1
Potwierdziłem wszystkie przywileje nadane poprzednio miastu Szydłów. Naprawiłem nadszarpnięte zębem czasu mury obronne, zbudowałem wodociągi. Byłem w Szydłowie 6 razy. Pod koniec moich rządów wybuchł potężny pożar, który strawił całe miasto. Zwolniłem wtedy szydłowian z podatków na 10 lat.
Gościłem w Szydłowie 17 razy. Jadąc rozprawić się z Krzyżakami na polach Grunwaldu drogi moje wiodły, przez Szydłów, do klasztoru Krzyża Świętego, gdzie pościłem i modliłem się o powodzenie wyprawy. To dzięki mnie Szydłów może się dziś poszczycić jedyną integralnie zachowaną średniowieczną, gotycką rezydencją władców polskich.
Z Szydłowa uczniłem piękne miasto. Otoczyłem gród murami obronnymi z trzema bramami wjazdowymi. Przebudowałem zespół pałacowy. Na miejscu spalonego kościoła mego ojca wzniosłem nową świątynię pod tym samym wezwaniem. W szydłowie byłem aż 8 razy.
W 1329 roku nadałem prawa miejskie dla Szydłowa.Wybudowałem tutaj drewniany kościół, pod wezwaniem mojego Patrona św. Władysława.
Wskaż władcę najbardziej zasłużonego dla Szydłowa i Polski
ks. Stanisław Gruszka
W czasie działań II wojny światowej kościół uległ zniszczeniu. Do jego odbudowy przystąpiono zaraz po zakończeniu wojny. To ja, pełniąc w tym czasie obowiązki Proboszcza, zadbałem o to, by kościół zachował swój pierwotny charakter. Czy wiesz jak się nazywam?
ks. Jerzy Żmuda
ks. Zygmunt Prusek
ks. Konstanty Tomal
W 2017 roku została ufundowana pamiątkowa tablica poświęcona ks. Konstantemu Tomalowi. Wskaż miejsce gdzie ona się znajduje.
Bardzo dobrze! Tablica znajduje się pod chórem na północnej ścianie nawy. Jest to trzecia tablica poświęcona kapłanom, którzy pracowali w tutejszej parafii. Oprócz tablicy wspomnianego ks. Tomali, jest jeszcze tablica z 1808r. poświęcona 5 Proboszczom szydłowskim oraz z 1809r. poświęcona mojej osobie, czyli:
ks. Józef Ptaszyński
ks. Michał Hieronim Juszyński
ks. Marcin Baryczka
Na ścianach świątyni oprócz pamiątkowych tablic znajdują się też liczne obrazy.Wędrując wzdłuż ścian świątyni podziwiaj je i zapoznaj się z niektórymi...
XVIII wieczne stacje Drogi Krzyżowej ze szkoły niemieckiej z elementami ludycznymi
Św. Władysław, obraz namalowany przez zakonnika z Niepopkalanowa
Przyporządkuj opisy do obrazów
Św. Tereska
Madonna z Dzieciątkiem, obraz, który kiedyś znajdował się w ołtarzu głównym
Św. Onufry
Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Zwiastowanie NMP z 1630 roku autorstwa Tomasza Dolabellego
Super
Obraz Matki Bożej Częstochowskiej
nie
tak
Z obrazami poszło Ci całkiem nieźle! Bardzo interesujące w moim kościele są także witraże.Powstały w Toruńskiej pracowni w 60-tych latach XX w. Czy znajdziesz na nich mój wizerunek?
Rzeczywiście na próżno szukać mojego wizerunku na witrażach. Są natomiast na nich min. Ewangeliści ze swoimi symbolami. Podobne przedstawienie Ewangelistów znajdziemy na ambonce. Kliknij na ambonkę, by sprawdzić jakie symbole mają Marek, Mateusz, Łukasz i Jan...
Wół
Lew
Człowiek
DALEJ
UPS! Coś poszło nie tak. Połącz Ewangelistów z ich symbolami klikając najpierw kropkę przy Ewangeliśćie, a następnie przy jego symbolu
św. Mateusz
JESZCZE RAZ
św. Łukasz
Orzeł
REtirerle dernier trait
św. Marek
SPRAWDŹ
św. Jan
Spójrz na ołtarz główny. Pochodzi on z 1517 r. ze szkoły Wita Stwosza. Jest to tryptyk. Aby zobaczyć jakie postacie się na nim znajdują podejdź bliżej klikając przycisk u stóp ołtarza między kamiennymi aniołami.
OJEJ! Trzepot anielskich skrzydeł zburzył ołtarz. Zbuduj go od nowa.
DALEJ
- 4
- 4
- oui
oui lub no
liczba kolumn:liczba rzędów:kawałki w typie puzli:
- 5
- 4
- oui
Czy wiesz kim są postacie towarzyszące Matce Bożej w ołtarzu głównym?
Św. Jan i Stanisław
Św. Wojciech i Gaudenty
Św. Emeryk i Kazimierz
Św. Władysław i Stefan
Św. Piotr i Paweł
Będąc w prezbiterium koniecznie musisz zajrzeć do zakrystii, gdzie znajduje się oryginalne, XIV wieczne sklepienie krzyżowo żebrowe ze zwornikami. Sklepienie utrzymane w błękitnej kolorystyce z czarnymi roślinnymi zdobieniami. Przetrwało ono blisko 7 stuleci i jest niemym świadkiem wspaniałej historii tego miejsca. Zastukaj w drzwi zakrystii.
Zapraszam
Drzwi są zabezpieczone zamkiem elektronicznym. Kodem otwierającym je jest rok rozpoczęcia budowy kościoła. Wpisz go.
ŹLE
1350
BRAWO
12345
Jeśli korzystasz z tych kodów musisz je zgrupować z jakimś elementem. Możesz użyc kilku na 1 slajdzie.
ERREUR
1410
OUVERT
12345
Oto i ono!Czyż to nie zachwycający widok? Kliknij zwornik z kwiatkiem, byśmy mogli pójść dalej.
A teraz poproś Anioła aby znalazł sobie inne miejsce do modlitwy klikając na niego
BRAWO!
Wychodząc z kościoła koniecznie musisz wejść i zobaczyć dobudowaną do północnej ściany nawy w XVII w. Kaplicę Literacką. Późnorenesansowa Kaplica była miejscem spotkań istniejącego w Szydłowie Bractwa Literackiego. Centralnym punktem Kaplicy jest późnorenesansowy ołtarz. Jest to tryptyk z nieruchomymi skrzydłami. Na skrzydłach widnieją wizerunki św. Floriana i św. Kazimierza. W szafie centralnej natomiast... Hmm. Jeden z Aniołów kościelnych przycupnął nam na ołtarzu i zastygł w modlitwie.Wpisz ile figur znajduje się w szafie centralnej:
réponse
nie należy mieszać elementów z dwóch wersji !!!
Wersja 03.2021 z przyciskiem FINAL - możliwość przejścia do kolejnej strony dopiero po prawidłowym wykonaniu zadania
Jeżeli pole to jest obecne na slajdzie odpowiedzi będą wyśrodkowane.
Należy zgrupować z elementem, który ma się pojawić po udzieleniu wszystkich prawidłowych odpowiedzi.Element można kopiować.
Nad okienkiem "s" zamiast słowa "response" wpisz prawidłową odpowiedź
z okienkiem "q" zgrupuj element, który ma się pojawić po wpisaniu prawidłowej odpowiedzi
skrypt do umieszczenia na slajdzie (w 1 egzemplarzu; można pomniejszyć)
Zestaw do kopiowania i powielania
św. Jan od krzyża
św. Jan Chrzciciel
św. Jan Ewangelista
Skaranie Boskie z tymi Aniołami!Wszędzie ich pełno...Otóż w szafie centralnej znajdują się późnogotyckie rzeźby. Matka Boża z Dzieciątkiem w towarzystwie....świętego, który w XVII wieku razem ze mną patronował temu kościołowi.Dym kadzidła przysłonił Ci widok. "Zetrzyj" dym i zobacz kto stoi przy Matce Bożej:
tłumaczenie
UWAGIElement À GRATTER należy umieścić na lub pod obrazem bez wychodzenia poza jego granice. W przeciwnym wypadku obraz zostanie zdeformowany.Obraz nie jest faktycznie wytarty, ale zamienia się w przezroczysty. Nie ma możliwości dodania interaktywności do obiektów umieszczonych pod obrazem.Nie należy umieszczać obrazu zbyt blisko ramki Genially aby uniknąć drobnych problemów z użytkowaniem na tablecie.
Element TAILLE PIECE :Element opcjonalny służący zdefiniowaniu wielkości "gumki".Domyślnie, rozmiar zdefiniowany jest na 5.Należy po prostu umieścić na slajdzie.
Element À GRATTER :Należy zgrupować z OBRAZEM Genially aby zmienić go w obraz "wycieralny" lub "gumkowalny".Element może być kopiowany i grupowany z wieloma obrazami.
Kanonizowany zostałem w 1192 r.W Parafii Szydłów moje święto obchodzone jest 27 czerwca.
kliknij na Hermę
BRAWO!
1095
1077
Kraków
czaszka
Moje rządy przypadły na trudny czas ale byłem mądrym i sprawiedliwym władcą. Żyłem bogobojnie, fundowałem kościoły, biskupstwa i opactwa. Zostałem wybrany na wodza pierwszej krucjaty. Niestety nie dane mi było w niej uczestniczyć gdyż wcześniej Dobry Pan Wezwał mnie do siebie. Zmarłem w roku:
Moi rodzice to Bela I, który przebywał w Polsce na wygnaniu i Rycheza, córka Mieszka II. Wychowałem się na Wawelu, po czym wróciłem na Węgry. Wsławiłem się meśtwem i walecznością. Królem Węgier zostałem w roku:
Herma do Gyor trafiła z Wielkiego Waradynu, gdzie zostałem pochowany, natomiast zmarłem w Nitrze. Urodziłem się w 1040 r. w Polsce, w mieście, które nazywa się:
W Kaplicy Literackiej znajduje się moje popiersie, jest to relikwiarz który nazywa się: herma. Oryginalna herma jest w węgierskim miasteczku Gyor i znajduje się w niej moja:
réponse
nie należy mieszać elementów z dwóch wersji !!!
Wersja 03.2021 z przyciskiem FINAL - możliwość przejścia do kolejnej strony dopiero po prawidłowym wykonaniu zadania
Jeżeli pole to jest obecne na slajdzie odpowiedzi będą wyśrodkowane.
Należy zgrupować z elementem, który ma się pojawić po udzieleniu wszystkich prawidłowych odpowiedzi.Element można kopiować.
Nad okienkiem "s" zamiast słowa "response" wpisz prawidłową odpowiedź
z okienkiem "q" zgrupuj element, który ma się pojawić po wpisaniu prawidłowej odpowiedzi
skrypt do umieszczenia na slajdzie (w 1 egzemplarzu; można pomniejszyć)
Zestaw do kopiowania i powielania
90-tych
80-tych
70-tych
Są to 3 przedstawienia: Jezusa ukrzyżowanego, Zmartwychwstałego oraz Matki Bożej. Powstały one w XX wieku w latach:
W moim kościele parafialnym w Szydłowie wykonałem jedyne w swojej karierze freski ścienne w Kaplicy Literackiej.
Byłem profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swój czas dzieliłem między Warszawę i Szydłów, gdzie wybudowałem dom i miałem swoją pracownię. Zmarłem w 2016 roku w Warszawie.
Nazywam się Marian Czapla. Urodziłem się w 1946 roku w Gackach koło Szydłowa.
Mówili o mnie "jeden z najwybitniejszych artystów współczesnych". Artysta! Boże drogi! Nie wiem co to jest być artystą. Jestem tylko wykonawcą mojej namiętności i miłości! Poświęciłem każdą chwilę życia sztuce. Zostałem najmłodszym profesorem akademickim, miałem wtedy 40 lat.
Dziękuję Ci za wspólną podróż. Było mi niezmiernie miło gościć Cię w murach tego średniowiecznego kościoła i opowiedzieć o jego pięknie. Poradziłeś sobie Drogi Gościu znakomicie z zagadkami jakie dla Ciebie przygotowałem. Przed Tobą ostatnia. Znajdź latarką w ciemności klucz do drzwi i idź opowiedz innym o przygodzie jaką mogą tu przeżyć.
90
900
- skopiuj ten slajd
- usuń niepotrzebne elementy (tło i tę instrukcję)
- wpisz swój tekst i dostosuj do swoich potrzeb (wielkość czcionki, kolor itp.)
- ustaw prędkość pokazywania się liter (VITESSE) i czas rozpoczęcia pisania (DELAI)
- jeśli w podglądzie niebieskie okienko (DELAI) jest widoczne zaznacz jego pełną przezroczystość
Tutaj wpisz swój tekst.
200
4500
Pamiętaj o mojej prośbie....
Do zobaczenia...