Full screen

Share

Mumia na receptę
Ponoć jako pierwszy do celów medycznych mumię zastosował w XII wieku lekarz z Aleksandrii, arabsko-żydowskiego pochodzenia – El-Magar, jako specyfik na stłuczenia oraz rany.
„Proszek mumiowy” („mumia vera aegiptika”) był jednym z bardziej popularnych i uniwersalnych składników leków w XVI – XVII w.  
[Jakoś nikomu nie przeszkadzało,  że jest to w pewnym sensie kanibalizm].
Również jedna z wrocławskich aptek zasłynęła ze sprzedaży tego „cudownego” specyfiku.
Trzy mumie przywiózł do Wrocławia w XVI wieku Laurentius Scholtz von Rosenau – wrocławski lekarz i botanik. Po jego śmierci ich właścicielem, [oraz innych dóbr po zmarłym] został Chrystian Krause – właściciel słynnej apteki.

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Mumia na receptę

Małgorzata Grabowska

Created on March 7, 2022

Zagadki dolnośląskie

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Mumia na receptę

Ponoć jako pierwszy do celów medycznych mumię zastosował w XII wieku lekarz z Aleksandrii, arabsko-żydowskiego pochodzenia – El-Magar, jako specyfik na stłuczenia oraz rany. „Proszek mumiowy” („mumia vera aegiptika”) był jednym z bardziej popularnych i uniwersalnych składników leków w XVI – XVII w. [Jakoś nikomu nie przeszkadzało, że jest to w pewnym sensie kanibalizm]. Również jedna z wrocławskich aptek zasłynęła ze sprzedaży tego „cudownego” specyfiku. Trzy mumie przywiózł do Wrocławia w XVI wieku Laurentius Scholtz von Rosenau – wrocławski lekarz i botanik. Po jego śmierci ich właścicielem, [oraz innych dóbr po zmarłym] został Chrystian Krause – właściciel słynnej apteki.

Masz 10 sekund na zastanowienie się :)

Podpowiedź

Gdzie znajdowała się ta apteka?

Czy wiesz, o którą aptekę chodzi?

Towar na wagę złota.

Apteka „Pod Murzynem” we Wrocławiu

Sproszkowane mumie

Fascynujące dzieje wrocławskich mumii egipskich

Odpowiedź znajdziesz w artykułach