Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

„Moara cu noroc”

alionapulbere74

Created on February 5, 2022

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Proiect didactic

Proiect didactic elaborat în cadrul Concursului „Tradiție și inovație la un click distanță”

„Moara cu noroc” de I. Slavici. Personaje. Modalități/procedee de caracterizare.

Pulbere Aliona,

profesoară limba și literatura română,

grad didactic I

LT „Mihail Bârcă”, c. Mileștii Mici

Disciplina: limba și literatura română Clasa: a X-a, profil umanist Timpul: 90 minute Subiectul lecţiei: „Genul epic. Nuvela. „Moara cu noroc” de I. Slavici. Personaje. Modalități/procedee de caracterizare” Tipul lecţiei: de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor Unități de competențe: 3.1. Aplicarea diverselor strategii de lectură; 3.4. Utilizarea noțiunilor de teorie literară la analiza textului literar și de graniță.

Strategia didactică

Resurse procedurale: prezentare genially, brainstorming, piramida personajului literar, video interactiv, spânzurătoarea, axa cronologică, comentariul, citatul, secvența video, turul galeriei, schema, test-grilă, pălăria personajului literar.Resurse materiale: calculator, tabla interactivă, fișier teoretic, fișe, manual, caiet. Forme de organizare: frontală, individuală, pe variante, în grup.

Obiective operaționale

Elevii vor fi capabili:

O1: să interpreteze varietatea modalităților de caracterizare; O2: să identifice statutul personajului literar; O3: să includă personajul într-o tipologie social-umană; O4: să estimeze semnificația personajului în operă; O5: să îşi exprime opiniile liber, cult, expresiv şi persuasiv.

Evaluare formativă/curentă

Practică

Scrisă

Orală

- redactarea informa- țiilor despre persona- jele din roman; - redactarea conținu- turilor în format electronic; - completarea tabele- lor
- răspunsuri orale; - comentariul oral; - prezentări orale; - evaluarea lucrului în grup; - evaluarea cunoștin- țelor despre modali- tățile de caracterizare a personajelor
- elaborarea produse- lor: poster, carte digi- tală, pliant, blogul personajului literar, infografic, schemă, jurnalul, coperta de carte, colaj foto, joc de rol.

Bibliografie: 1. Curriculum național, (curriculum disciplinar, ghid de implementare) Limba și literatura română, clasele X-XII, Chișinău, 2020. 2. Cristei T., Cartaleanu T., Cosovan O., Ghicov A., Limba și literatura română, manual, clasa a X-a, „Cartdidact”, 2012. 3. Slavici I., „Moara cu noroc”, Editura „Litera”, 2017. 4. Slavici I., „Scrieri alese" în 2 volume, Chişinău: „Ştiinţa”, 1993 5. Călinescu G., „Istoria literaturii române de la origini până în prezent”, Fundația Regală pentru Literatură și Artă, București, 1941. Resurse web: 1. https://www.youtube.com/watch?v=Jdu-E2eI6js&t=1139s 2. http://educatieonline.md/details?3cf5fe103ce746bebdcdad2981806292

Resurse educaționale deschise (utilizate în cadrul lecției): 1. Proiect didactic: https://view.genial.ly/61fecf378b8df80018ae1867/presentation-moara-cu-noroc 2. Auxiliar didactic: https://create.piktochart.com/output/57651352-fi-ier-teoretic-nuvela 3. Piramida personajului literar: https://padlet.com/alionapulbere74/a1swiure639iqpue 4. Dex online/Spânzurătoarea: https://wordwall.net/resource/28569291 5. Galeria personajelor literare: https://www.artsteps.com/view/62003252b6fceab0d06416d1/?currentUser 6. Portretul fizic/moral: https://learningapps.org/watch?v=pact4mekn22 7. Etapele dezumanizării: https://learningapps.org/watch?v=pj04i0nd522

Resurse educaționale deschise elaborate cu extensia www.educatieinteractiva.md: 1. Evocare - video interactiv: https://educatieinteractiva.md/video-interactiv/8381 2. Realizarea sensului, statutul personajului literar - completează tabel: https://educatieinteractiva.md/completeaza-tabel/8234 3. Realizarea sensului, modalități de caracterizare a personajului: https://educatieinteractiva.md/completeaza-tabel/8294 4. Extindere, test-grilă - alegere multiplă: https://educatieinteractiva.md/alegere-multipla/9261

Evocare

Etapele lecției

Descoperiți! - Vizionați secvența de film, numiți personajele din nuvelă „Moara cu noroc” care apar în această secvență.
Personajul Actorul

Actorii de film pot cimenta o anumita imagine în mintea colectivului public, fapt care sporește farmecul operei respective.

În „Larousse” personajul este definit ca „o persoană imaginară reprezentată într-o operă de ficţiune; rol jucat de un actor, persoana fiind o fiinţă umană, individ.”

Subiectul lecției

„Moara cu noroc” de I. Slavici. Personaje. Modalități/procedee de caracterizare.

Obiective:

Verificarea temei pentru acasă

Etapele lecției

Piramida personajelor literare

Sarcină: Prezentați informaţia principală din opera literară în formă de piramidă, completând rândurile după cum urmează: Rândul I: numele personajului; Rândul II: starea socială, ocupaţia lui, profesia; Rândul III: trei trăsături de caracter ale personajului; Rândul IV: comportamentul (într-o situaţie concretă); Rândul V: problema cu care se confruntă; Rândul VI: felul în care soluţionează problema.

Realizarea sensului

Etapele lecției

Comentați oral:

„La personajul lui Slavici, tragicul este o urmare a voinței omului de a ieși din limitele impuse de viața socială.” /Mioara Avram/

D E X o n l i n e

Să ne amintim!

Teoreticienii literari au numit personajul diferit:

  • R. Barthes - ființă de hârtie;
  • Greimas - actant;
  • Lintvelt - actor;
  • Bahtin - erou.​​​​​​​

Termenul de „personaj” provine din latinescul „persona” - mască de teatru, rol, actor. Reprezintă o categorie fundamentală specifică operelor epice și dramatice și desemnează o instanță narativă fictivă prin intermediul căreia scriitorul își exprimă în mod indirect ideile, concepțiile.

Să ne amintim!

Folosiți auxiliarul didactic pentru a vă aminti noțiunile studiate:

Sarcină: - Încadrați personajul Ghiță în tipologiile corespunzătoare.

Tipologia personajului literar. Clasificare

I. După rolul jucat în acțiune (principal, secundar, episodic) II. După calitățile morale ale personajului (pozitiv - erou, protagonist, negativ - antagonist; complex) III. După capacitatea de a evolua (statice, dinamice) IV. După gradul de complexitate (plate, rotunde)

Galeria personajelor literare

- În turul care urmează, ne vom aminti încadrarea personajelor din textele studiate într-o tipologie etică.

Portretul fizic. Portretul moral

Sarcină Clasificați trăsăturile personajului în corespundere cu tipul de portret (fizic sau moral)

Statutul personajului literar - Identificați cuvinte/sintagme care pot fi atribuite unui tip de statut (social, moral, psihologic), repartizându-le în tabelul corespunzător. - Comentați fiecare tip de statut al personajului Ghiță, în 2-3 enunțuri.

Statutul personajului literar (răspunsuri acceptabile)

Activitate în grup

Grupul 1

Sarcină: Comentați semnificația titlului, stabilind o conexiune cu destinul personajului principal din nuvelă.

Activitate în grup

Grupul 2

Sarcină: Interpretați semnificația numelui personajului principal, Ghiță, din „Moara cu noroc” de Ioan Slavici

Activitate în grup

Grupul 3

Sarcină: Potriviți, pe fișă, reperele referitoare la personajele Ghiță și Lică Sămădăul (au la bază antiteza) și formulați o concluzie cu privire la relația dintre cele două personaje.Repere: Personaj secundar, degradare treptată (influențată și de celălalt personaj), personaj dinamic și rotund, întruchiparea răului absolut, personaj principal, „Tu ești om cinstit ... și am făcut din tine om vinovat” (despre cine este vorba?), autoritar, cârciumar, șef al porcarilor, subordonat, reprezintă lumea hoției și a legilor nescrise, „Tu nu ești om ... ești diavol” (despre cine este vorba?), personaj static și plat, universul său este o lume condusă de morală.

Lică Sămădăul - Ghiță

Personaj principal

Personaj secundar

Personaj static, plat

Personaj dinamic, rotund

Cârciumar

Șef al porcarilor

Subordonat

Autoritar

Universul său este o lume condusă de morală

Lumea hoției și a legilor nescrise

„Tu nu ești om ... ești diavol”

„Tu ești om cinstit ... și am făcut din tine om vinovat”

Degradare treptată, influențată și de celălalt personaj

Întruchiparea răului absolut

Grupul 4

Activitate în grup

Modalități de caracterizare Sarcină: Precizați modalitatea de caracterizare a personajului completând tabelul dat. Deduceți trăsăturile personajului din fragmentele propuse.

Tipuri de conflict în nuvelă

Exterior Interior

Dintre tehnicile de investigaţie psihologică se remarcă:

  • monologul interior („Trei ani, numai trei ani să pot sta aici, își zicea el, să mă pun în picioare, încât să pot să lucrez cu zece calfe și să le dau altora de cârpit.”).
  • stilul indirect liber („De ce nu vine Răuț însuși?”- îndoială; „Prea puţin îmi pasă!” - monolog adresat și autoadresat).
  • introspecția („Ce să-mi fac dacă e în mine un lucru mai tare decât voința mea? Nici cocoșatul nu e însuși vinovat că are cocoașe în spinare”).

Etapele dezumanizării

Reflecția

Etapele lecției

Expertul în psihologie

DEFINIREA CONCEPTELOR FREUDIENE - SINELE – depozitează impulsiunile instinctuale, se supune principiului plăcerii. - SUPRAEUL – se formează prin interiorizarea normelor sociale și actionează pe principiul datoriei; este purtătorul normelor etico-morale, al regulilor de conviețuire socială. - EUL – realizeaza echilibrul psihic al persoanei ajustând mereu compromisul intre cerințele SINELUI și normele morale ale SUPRAEULUI. Pornind de la dominanta uneia dintre cele trei instanțe ca posibilă dereglare a echilibrului psihic, Freud a descris trei tipuri de personalitate: EROTIC – stăpânit de SINE OBSESIONAL – dominat de SUPRAEU NARCISISTIC – tutelat de EU

Expertul în psihologie

Lică Sămădăul
Pintea

Tip erotic, întrupează o virilitate demonică, el pare să asculte de instincte, ignorând complet normele sociale și morale, dictate de SUPRAEU, tot așa cum ignoră cumpăna între primejdiile provocate de satisfacerea instinctelor primare și sfidează instanțele societății. Absolutizarea SINELUI îl duce spre moarte.

Tipul obsesional, își suprasolicită SUPRAEUL, convertirea lui din tâlhar (omul lui Licî) în jandarm implică o mutație, o exacerbare a nivelului psihic care sa-i justifice alegerea făcută. Despărțirea de Lică presupune abandonarea SINELUI, a impulsurilor obscure.

Personaje

Tutela a EULUI in loc să le armonizeze cuplul și familia, îi înstrăinează. Ana este atrasă treptat de Lică din nevoia de a-și împlini instinctul erotic, iar Ghiță este atras de aspectul material care treptat îl dezumanizează.

Aparțin tipului narcisistic; fiecare mizează pe predominanta EULUI,crezând că, de la presiunile covârșitoare la care sunt supuși, îi va salva compromisul.

Ghiță și Ana

Expertul în geografie

Acțiunea are loc în a doua jumătate a secolului al XIX-lea în Ardeal, Arad, Ineu

Hanul „Moara cu noroc” există și azi, acesta fiind un loc de popas, de ședere, pentru cei care merg să exploreze locurile

Expertul în antreprenoriat

Lecții de antreprenoriat în „Moara cu noroc”
Fii amabil cu toți!

„- Aici le merge bine la toți oamenii cu minte. N-ai decât să te pui bine cu toată lumea, să le zici „noroc bun” celor ce vin și se duc și poți să dai mulțumită lui Dumnezeu.” (Lică Sămădăul despre Moara cu Noroc)

Păstrează confidențialitatea celor auzite/văzute în localul tău!

„De cârciumar să nu întrebi niciodată, căci el vede și aude atât de multe, încât trebuie să uite degrab’ și să nu mai ție nimica minte.” (Ghiță, cârciumarul de la Moara cu Noroc) - Ai toată dreptatea, noi nu suntem puși aici pentru ca să le dăm drumeților știre despre cei ce vin și cei ce trec. – Noi nu știm nimic și ne căutăm de treaba noastră! adause Ghiță scurt și hotărât.” (Dialog între Ghiță cârciumarul și soacra lui)

Fii atent cu cine faci afaceri!

„Aci, la Moara cu Noroc, nu putea să stea nimeni fără voia lui Lică: afară de arândaș și afară de stăpânire, mai era și dânsul care stăpânea drumurile, și în zadar te înțelegi cu arândașul, în zadar te pui bine cu stăpânirea, căci pentru ca să poți sta la Moara cu Noroc, mai trebuie să te faci și om a lui Lică.”

„Știați că...?!”

Cuvântul „moară” se întâlnește și în alte titluri ale unor texte din literatura română/ literatura universală, în pictură, în muzică.

Literatura universală

Literatura română

„Moara lui Călifar”, Gala Galaction „Venea o moară pe Siret”, M. Sadoveanu „Fantoma din moară”, Doina Ruști

„На мельнице”, A.P. Cehov „Scrisori din moara mea”, A. Daudet „Atacul de la moară”, E. Zola

Pictură

Muzică

Extindere

Etapele lecției

Alege o pălărie de o anumită culoare, ca să i-o oferi lui Ghiță. Ce culoare ai alege? De ce?

Test-grilă

- Răspundeți la întrebări, bifând varianta corectă.

Tema pentru acasă

Etapele lecției

Tema pentru acasă (din perspectiva inteligențelor multiple)

Alegeți una dintre sarcinile propuse și realizați-o. Atașați răspunsurile la sarcina creată pe Classroom.

Inteligența verbal-lingvistică - Scriitorii

Elaborează un set din 10 proverbe și zicători care s-ar potrivi personajelor din nuvela „Moara cu noroc” sau situațiilor prin care aceștia trec. Comentează un aforism, la alegere, în 10-12 rânduri, raportându-l la textul studiat.
Produs: poster, carte digitală, pliant etc.

Inteligența logico-matematică - Savanții

Elaborează o schemă care să ilustreze degradarea morală treptată a personajului Ghiță (pe parcursul acțiunii din nuvelă). Menționează fiecare etapă identificată.
Produs: infografic, schemă etc. (suport de hârtie sau format electronic)

Inteligența vizual-spațială - Designeri grafici

Elaborează coperta cărții „Moara cu noroc” de Ioan Slavici. Algoritm: - Creează o metaforă grafică cu referire la personajul central; - Alege paleta de culori potrivită; - Realizează coperta ținând cont de compoziție, font. - Confecționează macheta coperții.
Produs: macheta unei coperți de carte (format electronic sau din hârtie)

Inteligența corporal-kinestezică - Actorii

Pune în scenă o secvență, mimând emoțiile și trăirile unui personaj din nuvelă, folosindu-te de coduri nonverbale (mimică, gestică, mișcare). Colegii vor ghici despre ce personaj este vorba.
Produs: prezentare scenică (poate fi realizătă și o înregistrare video a momentului)

Inteligența muzicală - Muzicienii

Potrivește o melodie pentru o secvență de text. Indică titlul și autorul muzicii. Argumentează-ți alegerea, prin stabilirea corespondențelor între linia melodică aleasă și secvența din nuvela „Moara cu noroc”
Produs: fișier MP3 sau MP4, link-uri cu melodia selectată, cu prezentarea orală a argumentelor sau elaborarea unei prezentări cu inserarea melodiei și prezentarea în scris a argumentelor.

Inteligența interpersonală - Jurnaliștii

Realizează blogul unui personaj din nuvela „Moara cu noroc”. Structura paginii: - o imagine reprezentativă; - citate din text; - afirmații critice; - secvențe din nuvelă; - un colaj foto sau de imagini.
Produs: link-ul paginii create

Inteligența intrapersonală - Analiștii

Scrie câteva pagini dintr-un potențial jurnal al unui personaj din nuvela „Moara cu noroc” în care acesta să-și împărtășească emoțiile, trăirile din anumite momente ale subiectului.
Produs: jurnalul personajului literar (pe suport de hârtie sau în format electronic)

Inteligența naturalistă - Naturaliștii

Cercetează mediul înconjurător (din localitatea ta) pentru a stabili locul pe care l-ai alege pentru construcția hanului. Realizează câteva fotografii și expune-ți părerea de ce ai ales anume acest loc, făcând referire și la temperamentul lui Ghiță.
Produs: prezentarea unui colaj foto însoțit de argumente.

Grila de evaluare a produselor

Creativitate

Complexitate

Fidelitate informații

Originalitate

Corectitudine/Acuratețe

„Războiul imaginar este mai rău decât cel real, pentru că nu are capăt.” /Grigore Vieru/

Proiect didactic elaborat în cadrul Concursului „Tradiție și inovație la un click distanță”

Vă mulțumesc!

Pulbere Aliona,

profesoară limba și literatura română,

grad didactic I

LT „Mihail Bârcă”, c. Mileștii Mici